Αφιερώματα της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ("TV Νοσταλγία") σε Ελληνικές τηλ. σειρές της ΕΡΤ

Μια ακόμη προσφορά ακολούθησε σήμερα απο τη Ραδιοτηλεόραση. Η αγαπημένη σε όλους μας και γνωστή σειρά του Νίκου Καζαντζάκη "Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται". Μέχρι τώρα πάντως, καλά τα πάνε απο αφιερώματα......
 
Την είχε ξαναπροσφέρει μονταρισμένη σε DVD.
 
stakovios είπε:
Την είχε ξαναπροσφέρει μονταρισμένη σε DVD.
Νομίζω ότι ο nick αναφέρεται στα φωτογραφικά αφιερώματα της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ.

nick - tsalk, μήπως έχετε τα αντίστοιχα αποσπάσματα από το περιοδικό για το "Εκείνες κι Εγώ" και για το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" να μας δείξετε;
 
Βεβαίως και υπάρχουν. Έχουν ανέβει το δε αφιέρωμα στο Εκείνες και εγώ την προηγούμενη βδομάδα από τον ford, και του Χριστού (το πιό πρόσφατο) ανέβηκε χτες από εμένα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Βεβαίως και υπάρχουν. Έχουν ανέβει το δε αφιέρωμα στο Εκείνες και εγώ την προηγούμενη βδομάδα από τον ford, και του Χριστού (το πιό πρόσφατο) ανέβηκε χτες από εμένα
Α, τέλεια!! Sorry παιδιά, δεν έχω προλάβει να τα δω ακόμα...! #)

Ευχαριστούμε πολύ!!
 
nick - tsalk, δεν μας έχετε ενημερώσει για τα πρόσφατα Αφιερώματα της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ σε ρετρό τηλεοπτικές σειρές... :(

Τι ακολούθησε τη σειρά "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται";
 
bernard.c είπε:
nick - tsalk, δεν μας έχετε ενημερώσει για τα πρόσφατα Αφιερώματα της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ σε ρετρό τηλεοπτικές σειρές... :(
Τι ακολούθησε τη σειρά "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται";
Οι Πανθεοι! :)
 
Αφιερώματα της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ σε Ελλην.τηλεοπτικές σειρές του παρελθόντος (Α' Μέρος)

Με αφορμή το αφιέρωμα της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ αυτής της εβδομάδας στην τηλεοπτική σειρά "Μεθυσμένη Πολιτεία" (το οποίο θα το βρείτε στο αντίστοιχο thread - ευχαριστούμε tsalk!), θα ήθελα να κάνω το εξής σχόλιο:

Αν υποθέσουμε ότι η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ακολουθεί ("χοντρικά") χρονολογική σειρά στην δημοσίευση των αφιερωμάτων της, τότε οφείλω να πω ότι μου έκανε τεράστια εντύπωση (και με στεναχώρησε...) το γεγονός ότι το περιοδικό πήδηξε από τους Πανθέους του 1977 στην Μεθυσμένη Πολιτεία του 1980, αφήνοντας "έξω" πολλές δημοφιλείς/αγαπημένες και "κλασικές" Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές που έγραψαν ιστορία στην ΕΡΤ/ΥΕΝΕΔ...

Να αναφέρω μερικές (ενδεικτικά) που εγώ τουλάχιστον θα ήθελα να είχα δει στη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ υπό τη μορφή αφιερώματος.

Και ξεκινάω με σειρές στις οποίες το περιοδικό είχε ήδη παραλείψει να "σταθεί" και να τιμήσει, μέχρι το 1977 (Α' μέρος):

- Το σπίτι με τον Φοίνικα (1970, ΥΕΝΕΔ). Αν και όχι δημοφιλής όταν προβλήθηκε, έπρεπε να γίνει ένα αφιέρωμα, ως η πρώτη σειρά στην ιστορία της Ελληνικής τηλεόρασης, ιδιαίτερα μάλιστα επειδή δεν υπάρχουν παρά ελάχιστες φωτογραφίες από τη σειρά...

- Οι σειρές του Κώστα Πρετεντέρη (με εξαίρεση την "Γειτονιά μας" και το "Εκείνες κι εγώ" που συμπεριλήφθηκαν), οι οποίες αγαπήθηκαν τόσο πολύ από το κοινό: Ο κύριος συνήγορος (1970) (ΥΕΝΕΔ) με τον Γιάννη Μιχαλόπουλο, Η Κοκορόμυαλη (1971, ΥΕΝΕΔ) με την Κατερίνα Γιουλάκη, Ο κύριος η κυρία και η μαμά (1971, ΥΕΝΕΔ) (αν και όχι τόσο μεγάλη επιτυχία όσο οι άλλες), Ο ονειροπαρμένος (1973, ΥΕΝΕΔ) με τον Κώστα Βουτσά και Τα παιδιά του Ζεβεδαίου (1973, ΕΙΡΤ) με πλειάδα γνωστών ηθοποιών (Μιχαλόπουλος, Νικολαϊδης, Γιουλάκη, Καρακατσάνης, Πάνου).

- Εκείνος κι εκείνος (1972) (ΕΙΡΤ). Η θρυλική σειρά που άφησε εποχή επειδή περνούσε έμμεσα "μηνύματα" στον κόσμο, σε μια εποχή που ο λαός το είχε τόσο πολύ ανάγκη...

- Μαντάμ Σουσού (1972) (ΥΕΝΕΔ). Η αξέχαστη (για όσους την είχαν δει) σειρά με την Άννα Παϊτατζή στον ομόνυμο ρόλο, η οποία έχαιρε της απόλυτης εκτίμησης και έγκρισης του συγγραφέα των ευθυμογραφημάτων Δημήτρη Ψαθά. Και υπάρχουν τόσο λίγες φωτογραφίες από τη σειρά...

- Στησιχόρου ʼ73 (1972, ΥΕΝΕΔ). Η πρώτη τηλεοπτική δουλειά του Ερρίκου Ανδρέου και της Νόρας Ναλσάμη και σύμφωνα με τα λεγόμενα, η πρώτη "κοσμοπολίτικη" σειρά της Ελληνικής τηλεόρασης. Και υπάρχουν τόσο λίγες φωτογραφίες από τη σειρά...

- Εν τούτω νίκα (1973, ΥΕΝΕΔ). Νίκος Φώσκολος, Βυζάντιο, μεγάλο καστ ηθοποιών. Τι άλλο θέλετε;

- Συνομωσία της σιωπής (1973, ΕΙΡΤ). Η πρώτη Ελληνική σειρά επιστημονικής φαντασίας που γυρίστηκε για την τηλεόραση, με τον Νίκο Μαστοράκη στο "τιμόνι", η οποία ακολουθήθηκε από την "Εισβολή από άλλο πλανήτη". Ένα αφιέρωμα έστω και στις δύο σειρές μαζί θα θέλαμε να το είχαμε δει.

- Η τελευταία άνοιξη (1973, ΥΕΝΕΔ). Κοινωνική/δραματική με την Μαρία Αλιφέρη σε έναν από τους πρώτους πρωταγωνιστικούς ρόλους. Αν η σειρά είχε διασωθεί, θα μπορούσαμε να την δούμε έγχρωμη από την ΕΡΤ, διότι έτσι είχε γυριστεί (μάλιστα!)

- Κατοχή (1973, ΥΕΝΕΔ). Άλλη μια έγχρωμη παραγωγή του Παύλου Πισσάνου, με θέμα (τι άλλο; ) την Κατοχή και την αντίσταση των Ελλήνων κατά των Γερμανών.

- Μαρίνα Αυγέρη (1973, ΕΙΡΤ). Η πρώτη τηλεοπτική σειρά (από τις 3 συνολικά) της Τζένης Καρέζη και του Κώστα Καζάκου. Χρειάζεται να προσθέσουμε κάτι ακόμα; Και από φωτογραφίες που διασώζονται; Ελάχιστες...

- Βίβα Κατερίνα (1973, ΥΕΝΕΔ). Μεγάλη επιτυχία της εποχής, με την Ελένη Ανουσάκη και τον Κώστα Ρηγόπουλο σε μια κωμική σειρά που αγαπήθηκε πολύ από το κοινό. Η πρώτη δουλειά του Αντώνη Τέμπου στην τηλεόραση.

- Οι δίκαιοι (1974, ΥΕΝΕΔ). Δημοφιλέστατη αστυνομική-δικαστική σειρά του Αντώνη Τέμπου, με δυνατό καστ. Ο πρώτος πρωταγωνιστικός ρόλος του Θάνου Λειβαδίτη στην τηλεόραση.

- Ρωμαίος και Ιουλιέτα '75 (1975, ΥΕΝΕΔ). Η πρώτη τηλεοπτική εμφάνιση της Ζωής Λάσκαρη στην τηλεόραση, με τον Χρήστο Πολίτη, τη Νόρα Βαλσάμη και την Τζόλυ Γαρμπή στο πελυρό της, σε σκηνοθεσία Ντίνου Δημόπουλου. Ζήτημα αν κυκλοφορούν ελάχιστες φωτογραφίες της σειράς...

- Τερέζα Βάρμα Δακόστα (1975, ΕΙΡΤ). Ο πρώτος τηλεοπτικός Ξενόπουλος, με την Ελένη Ερήμου, τον Κώστα Αρζόγλου, τον Νίκο Βασταρδή και πολλούς ακόμα. Σε σκηνοθεσία Κώστα Κουτσομύτη.

- Βασίλισσα Αμαλία (1975, ΕΙΡΤ). Η πρώτη τηλεοπτική σειρά της Αλίκης Βουγιουκλάκη (από τις 3 συνολικά). Τα λόγια νομίζω περιττεύουν...

- Μια Αθηναία στην Αθήνα (1976, ΕΡΤ). Η πολυαγαπημένη μας Ρένα Βλαχοπούλου, στην μοναδική σειρά που γύρισε όπως την θυμόμαστε από τις κινηματογραφικές της ταινίες, σε σενάριο-σκηνοθεσία Αλέκου Σακελλάριου. Από φωτογραφίες που διασώζονται; Σχεδόν τίποτα...

- Το Ταξίδι (1976, ΥΕΝΕΔ). Σειρά-ποταμός της ΥΕΝΕΔ που διήρκησε 4,5 χρόνια (!) και από την οποία πέρασε σχεδόν το μισό Ελληνικό θέατρο. Το concept της σειράς να γυρίζεται πάνω σε κρουαζιερόπλοιο, προηγήθηκε του Αμερικανικού "The Love Boat" με διαφορά περίπου 6 μηνών!

Ενδεικτικά και μόνο, ανέφερα 21 (!!) σειρές τις οποίες η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ "προσπέρασε" χωρίς να κάνει αφιέρωμα. Το δυστύχημα είναι, ότι παρά το γεγονός ότι έγραψαν ιστορία στην Ελληνική τηλεόραση, οι σειρές αυτές δεν σώζονται σήμερα. Αυτός είναι λοιπόν ένας λόγος παραπάνω το περιοδικό να μοιραστεί μαζί μας κάποιες φωτογραφίες (έστω!!) από αυτές τις σειρές, από την στιγμή που οι φωτογραφίες που έχουμε δει για κάποιες από αυτές είναι από ελάχιστες μέχρι καμία... :(

(θα επανέλθω με το Β' Μέρος - σημαντικές σειρές στις οποίες παρέλειψε το περιοδικό να σταθεί, από την τριετία 1977-1980...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπέρναρντ, τους δίνεις και τα λινκ από τη βάση για να πάρουν έτοιμο υλικό να κάνουν αφιέρωμα;; :p

Πάντως είναι σίγουρο ότι το πάνε χρονολογικά;; Γιατί μπορεί να κάνουν αχταρμά.... Κάτσε να δούμε! :)
 
sunset89 είπε:
Μπέρναρντ, τους δίνεις και τα λινκ από τη βάση για να πάρουν έτοιμο υλικό να κάνουν αφιέρωμα;; :p
Δεν πειράζει, ας πάρουν πληροφορίες, αλλά ας δημοσιεύσουν και καμία φωτογραφία από το Αρχείο.

Άλλωστε, αυτό που κυρίως αξίζει από αυτά τα αφιερώματα είναι το φωτογραφικό υλικό...

sunset89 είπε:
Πάντως είναι σίγουρο ότι το πάνε χρονολογικά;;
Μέχρι στιγμής, έτσι φαίνεται:

1 Ο άγνωστος πόλεμος (1971, ΥΕΝΕΔ) (Πε 29/4/10)

2 Μπάρμπα Μυτούσης, Κλούβιος και Σουβλίτσα (??, ??) (Πε 13/5/10)

3 Ο παράξενος ταξιδιώτης (1972, ΕΙΡΤ) (Πε 3/6/10)

4 Η γειτονιά μας (1972, ΥΕΝΕΔ) (Πε 17/6/10)

5 Οι έμποροι των Εθνών (1973, ΕΙΡΤ) (Πε 22/7/10)

6 Μεθοριακός σταθμός (1974, ΥΕΝΕΔ) (Πε 5/8/10)

7 Λούνα παρκ (1974, ΕΙΡΤ) (Πε 19/8/10)

8 Γιούγκερμαν (1976, ΥΕΝΕΔ) (Πε 9/9/10)

9 Εκείνες κι εγώ (1976, ΥΕΝΕΔ) (Πε 30/9/10)

10 Ο Χριστός ξανασταυρώνεται (1975, ΕΙΡΤ) (Πε 7/10/10)

11 Οι Πανθέοι (1977, ΕΡΤ) (Πε 21/10/10)

12 Μεθυσμένη πολιτεία (1980, ΕΡΤ) (Πε 4/11/10)

Αν αυτή δεν είναι χρονολογική σειρά, τότε τι να πω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σα να έχεις δίκιο.. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να κάνουν χρονολογικά πισωγυρίσματα! ;)
 
sunset89 είπε:
Σα να έχεις δίκιο.. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να κάνουν χρονολογικά πισωγυρίσματα! ;)
Μακάρι...!!

Και βεβαίως-βεβαίως, ο μεγάλος "αδικημένος" της ιστορίας για ακόμα μια φορά είναι η ΥΕΝΕΔ, με 14 σειρές από τις 21 που ανέφερα παραπάνω, στις οποίες δεν έγινε αφιέρωμα...
 
Οχι!Η μεγάλη αδικημένη είναι η Νόρα όπου έκαναν αφιέρωμα μόνο στη Γειτονιά μας και εκεί δεν την ανέφεραν καν κιόλας!!! Αίσχος!!!
 
Για την καλύτερη ενημέρωσή σας για το θέμα, έχει δημιουργηθεί και λίστα με τα Αφιερώματα στις σειρές (Ελληνικές και ξένες) που έχουν γίνει από το περιοδικό στο πρώτο post του παρόντος thread...
 
Σήμερα μια ακόμα προσφορά. Πρόκειται για την σειρά ο Μεγάλος Ξεσηκωμός με τον Κώστα Καζάκο που προβλήθηκε απο την Υενέδ το 1977.
 
Μπα μπα,συνεχιζουν και με ψιλοαγνωστες σειρες!Τελειοοοοοο αντε μακαρι να δουμε επιτελους και φωτο με τη Νορα απο το Ρωμαιος και Ιουλιετα 75
 
nick - tsalk, εσείς που μας ενημερώνετε κάθε εβδομάδα: δεν είχε Αφιέρωμα "TV Νοσταλγία" η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ούτε αυτή την εβδομάδα; :(
 
Η σημερινή ραδιοτηλεόραση έχει αφιέρωμα στην πολύ καλή σειρά του Γιώργου Μυλωνά, "Όταν ήμουν Δάσκαλος" που γυρίστηκε στο Κάτω Σούλι της Κρήτης και προβλήθηκε απο την ΕΤ 1 σε 20 επεισόδια στις 20 Ιουνίου 1993.
 
Πίσω
Μπλουζα