Αφρικάνικα ξύλινα μπιμπελό

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.732
Ετυχε να παρατηρησω σε παλιες ελληνικες ταινιες, οτι καποια σκηνικα σπιτιιων εχουν μεταξυ αλλων διακοσμητικων, και καποια μπιμπελο που παραπεμπουν σε Αφρικη, οπως αγαλματιδια, η ακομα και προσωπεια κρεμασμενα στον τοιχο τυπου τελετουργικες μασκες. Τα εχω παρατηρησει σε πανω απο 2-3 ταινιες, εντελως απο σποντα αφου η καμερα δεν εστιαζει σε τετοια σημεια, και δεν αποκλειεται καποια απο τα ντεκορ να ειναι επαναχρησιμοποιημενα.

Αν και δεν ειχαμε αναλογη διακοσμηση στο πατρικο μου, οταν ημουν μικρος, θυμαμαι αναλογες διακοσμησεις σε φιλικα σπιτια. Χαρακτηριστικα ηταν στυλιζαρισμενα αγαλματιδια απο σκουρο ξύλο ή αλλο υλικο που παρισταναν υπερβολικα λιγνες φιγουρες μαυρων.

Μεγαλωνοντας αρχισα εκτιμω πολυ την εθνικ (και πρωτογονη) τέχνη, και δεν γνωριζα αν ειχε υπαρξει καποια περιοδος στη δεκαετια του 60-70 οπου ηταν της μοδας η Αφρικανικη τεχνη. Θυμαστε εσεις συγεκριμενα παραδειγματα απο τα γνωστα σας σπιτια, ή εστω απο καποιες παλιες ταινιες;
 
στην ελληνικη ταινια ''το κλωτσοσκουφι'' υπαρχουν προσωπεια κρεμασμενα στον τοιχο σαν τελετουργικες μασκες, ειναι στη σκηνη οπου ο νεαρος (και ατίθασος) Στεφανος Ληναίος τρωει ξυλο από τον Αλέκο Αλεξανδρακη λογω απρεπούς συμπεριφοράς...

(αν βρω το screetshot θα επανελθω...)

Ωραιο θεμα!!!

:flower:
 
Σε ποια ταινία ήταν που ανέφεραν συνεχώς 2 αφρικάνικα λιονταράκια ως διακοσμητικά; Έπαιζε ο Γκιωνάκης νομίζω...
 
Στην ταινια ''Η κρεβατομουρμουρα''... :)

(με το Γιαννη Γκιωνακη)
 
γενικά υπήρχε ωραίο στύλ στην διακόσμηση εκείνα τα χρόνια....Και βέβαια τα αφρικάνικα μπιμπελό υπήρχαν σε πολλά σπίτια εκείνες τις δεκαετίες
 
Παροτι δεν εαι φαν εκεινων των δεκαετιων και της αισθητικης τους, κριμα που δε βλεπουμε τοσο συχνα σημερα τετοια μπιχλιμπιδια ^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
εντοπισα ενα τετοιο διακοσμητικο σε επεισοδιο της κωμικης σειρας ''οικογενεια Μουσαμα''

image.jpg
 
Εμενα αυτο κατι σε Ασια μου φερνει :D

Στην ταινια Η Ζηλιαρα, στο σπιτι της Βλαχοπουλου και του Κωνσταντινου υπαρχει μια μασκα, την οποια στανταρ την εχω ξαναδει την σε αλλη ταινια. Μαλιστα στη σκηνη οπου μεθανε, παιζουν μ' αυτην :)
 
:eek:μαμά μου σκιάχτηκα!!!
 
Καποιες φωτο με αφρικανικα μπιμπελο που βρηκα απο site παλαιοπωλειου. :)

ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΜΙΝΙΑΤΟΥΡΕΣ



fetch


ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ ΞΥΛΙΝΟ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΕΛΕΦΑΝΤΑΚΙ



fetch


ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΑ ΞΥΛΙΝΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ



fetch


ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ-ΔΙΑΚΟΣΜΗΤΙΚΟ



fetch


Rakeesh είπε:
Χαρακτηριστικα ηταν στυλιζαρισμενα αγαλματιδια απο σκουρο ξύλο ή αλλο υλικο που παρισταναν υπερβολικα λιγνες φιγουρες μαυρων.
Υπαρχουν δυο τετοια αγαλματιδια στο σπιτι μας.... :D

fetch


fetch


Καθως επισης και καποια ακομα ξυλινα μπιμπελο, οπως αυτος ο ευμεγεθης ελεφαντας...

fetch


...μαζι και η υπολοιπη οικογενεια, η οποια κανει display στο επιπλο οπου φιλοξενουνται το πικ-απ και οι δισκοι. :D

Το ζωακι που φαινεται στο background (αυτο με το λουλουδικο... :D ) ειναι ξυλινη χελωνα.

fetch


Στο διδυμο αυτο των ελεφαντων, ο ενας ειναι τριποδος, καθως του εχει σπασει το ποδι... :(

Υπεστη βαρυ τραυματισμο υστερα απο καυγα αρσενικων για την κυριαρχια στο κοπαδι....:biglaugh:
fetch


fetch


Φευγουμε απο την αφρικανικη ηπειρο - και ελαφρως off topic... #) - και παμε κατα Καραϊβικη μερια, συγκεκριμενα Αϊτη, απ' οπου βλεπουμε

και το παρακατω ψαρικο, σερβιρισμενο σε (με εμφανη ραγισμα) αναγλυφο δισκο.... :D

fetch


fetch


Αυτα τα ολιγα. :)

Τα οποια σχολια για τα σεμεδακια θα διαγραφουν ως off topic... :p
 
Οφ-τοπικ και οι ελεφαντες. Ειναι στανταρ ασιατικοι :p (πλακα κανω, δεν εχω ιδεα τι ειναι)

Κατι μπιμπελο με ξυιλνα ελεφαντακια ειχαμε κι εμεις καπου, το ενα μικροτερο απο το αλλο.

Θυμαμαι επεισης μια τσιγαροθηκη με μορφη καμηλας. Της εσπρχνες την ουρα και εβγαζε φανταζεστε απο που, ενα τσιγαρο #)
 
Στο "Γαμος αλα Ελληνικα" εκει που μαζευουν το σπιτι για να πανε σε δικο τους, φαινεται να παιρνουν μαζι τους 2 μπιμπελο που παριστανουν στυλιζαρισμενα γυναικεια κεφαλια.
 

1@BOY GEORGE[/USER]

Η ταινια ειναι ''Η κρεβατομουρμουρα''

βλ. post 3 και 4 στο παρον θεμα

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ρωτησα εγω τον τιτλο της ταινιας με τον Γκιωνακη.


Απλα στο ποστ Νο13,εβαλα μια φωτογραφια της ταινιας με την Μαρω Κοντου να κραταει τα...''λεονταρακια''
 
Rakeesh είπε:
Οφ-τοπικ και οι ελεφαντες. Ειναι στανταρ ασιατικοι :p (πλακα κανω, δεν εχω ιδεα τι ειναι)
Κατι μπιμπελο με ξυιλνα ελεφαντακια ειχαμε κι εμεις καπου, το ενα μικροτερο απο το αλλο.

Θυμαμαι επεισης μια τσιγαροθηκη με μορφη καμηλας. Της εσπρχνες την ουρα και εβγαζε φανταζεστε απο που, ενα τσιγαρο #)
Τωρα τι να πω για την τσιγαροθηκη με σχεδιο καμηλας που ανεφερες...ουδεν σχολιον! :eek:

αντε τωρα να καπνισεις το τσιγαρο που επαιρνες απο την καμηλα.... :p
 
Πίσω
Μπλουζα