Αχ αυτή η γυναίκα μου! (1967)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.129
Αντιδράσεις
48.287
Συγγραφείς Νίκος Τσιφόρος και Πολύβιος Βασιλειάδης

Θέατρο Κοτοπούλη - REX

Θίασος Αλίκης Βουγιουκλάκη - Δημήτρη Παπαμιχαήλ

Σκηνοθεσία Δημήτρης Παπαμιχαήλ

Πρεμιέρα 10 Φεβρουαρίου 1967

ΗΘΟΠΟΙΟΙ (Με σειρά εμφάνισης)

Δέσποινα Στυλιανοπούλου Η κυρία

Πέτρος Λοχαίτης Φαίδων

Σαπφώ Νοταρά Ξένη

Δημήτρης Παπαμιχαήλ Ανδρέας

Αλίκη Βουγιουκλάκη Νίνα

Γιώργος Τσιτσόπουλος Χαρίλαος

Βασίλης Μαλούχος Στάθης

Μαρία Κωνσταντάρου Ασημίνα

Ντία Αβδή Φανή

Γιώργος Τσαούσης , Γιώργος Μεσσάλας , Ηλίας Κουρίστης Υπάλληλοι γραφείου

 

Η ΙΣΤΟΡΙΑ...

Η ιστορία πασίγνωστη και από την κινηματογραφική ταινία που όλοι ξέρουμε και που γυρίστηκε την ίδια χρονιά...

Ένας υπάλληλος καλεί σε δείπνο τον διευθυντή του ελπίζοντας σε γρήγορη προαγωγή. Όμως η τυχαία συνάντηση του διευθυντή με τη σύζυγο του υπαλλήλου του και ο τσακωμός τους (καθότι αγνοούν ο ένας την ταυτότητα του άλλου) θα έχει τραγελαφικές συνέπειες...

Η παράσταση μεταφέρθηκε στις 30 Απριλίου 1967 στο θέατρο ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ Θεσσαλονίκης και από 27 Μαίου 1967 στο θέατρο ΜΙΝΩΑ πάλι στην Αθήνα. Με τον ίδιο θίασο εκτός της Ντίας Αβδή , στη θέση της η Χρυσή Κοζύρη.

 

Το πρωταγωνιστικό ζευγάρι σε πέντε στιγμιότυπα της παράστασης...

1.jpg2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Μαζί με τους Γιώργο Τσιτσόπουλο και Πέτρο Λοχαίτη

6.jpg

Μαζί με τις Σαπφώ Νοταρά και Μαρία Κωνσταντάρου

7.jpg

Η Νίνα και ο Ανδρέας...

8.jpg

Η Αλίκη Βουγιουκλάκη σε δύο στιγμιότυπα της παράστασης

9.jpg

10.jpg

Και τέλος τα εξώφυλλα των προγραμμάτων των δύο παραστάσεων. Το πρώτο από τη χειμωνιάτικη και το δεύτερο από την καλοκαιρινή

11.jpg

12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρα πολλα μπραβο Αντωνη! Δεν εχεις αλλες φωτογραφιες απο την παρασταση? ΑΝ οχι πες μου γιατι θυμαμαι πως η μητερα μου εχει (σιγουρα μια με το ροπαλο....)
 
ChristosM είπε:
Παρα πολλα μπραβο Αντωνη! Δεν εχεις αλλες φωτογραφιες απο την παρασταση? ΑΝ οχι πες μου γιατι θυμαμαι πως η μητερα μου εχει (σιγουρα μια με το ροπαλο....)

Νομίζω όχι Χρήστο δεν έχω άλλες. Και από αυτές οι μισές είναι από το ανέβασμα της Θεσσαλονίκης όπου και η Αλίκη φαίνεται λίγο πιο "τσουπωτή"...
:D
 
tonytony είπε:

Νομίζω όχι Χρήστο δεν έχω άλλες. Και από αυτές οι μισές είναι από το ανέβασμα της Θεσσαλονίκης όπου και η Αλίκη φαίνεται λίγο πιο "τσουπωτή"...
:D
ΟΚ, θα το κοιταξω αυτες τις μερες...
 
tonytony είπε:

Νομίζω όχι Χρήστο δεν έχω άλλες. Και από αυτές οι μισές είναι από το ανέβασμα της Θεσσαλονίκης όπου και η Αλίκη φαίνεται λίγο πιο "τσουπωτή"...
:D
Γιατί tonytony είναι λίγο "τσουπωτή" οπως λες...ξέρουμε το λόγο???? :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

εγκυος παντως δεν ήταν τότε (εννοω στο Γιάννη) γιατί η παρασταση ειναι του 67...ίσως ήταν εγκυος σε άλλο μωρο, γιατί ειχα διαβασει οτι πριν το Γιάννη, ειχε κάνει αποβολές...
 
Στο θεατρικό ο σύζυγος λεγόταν Ανδρέας? Γιατί στο κινηματογραφικό -όπως όλοι ξέρουμε- Δημήτρης
 
Πίσω
Μπλουζα