Αύξηση ανάλυσης εικόνων

freaktmp

Expert
Joined
20 Απρ 2009
Μηνύματα
9.311
Αντιδράσεις
9.412
Υπαρχει η δυνατοτητα να αυξησουμε λιγο το οριο τις αναλυσεις στις φωτογραφιες που ανεβαζουμε στο server;

Το 1024x768 ειναι σημαντικος περιορισμος και χανουμε σημαντικα σε ευκρινεια. Αν πηγαινε πχ σε 1920x1080 θα βοηθαγε πολυ. Ειδικα οταν μιλαμε για σελιδες με κειμενα ειναι η μερα με την νυχτα.

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται καν να αλλαχθει ο περιορισμος στο μεγεθος ανα εικονα.
 
Άλλος ένας που "τυφλώθηκε" διαβάζοντας τις σημειώσεις μου! :supergrin:
 
Δεν ξέρω πόσο θα αυξήσει το χώρο που θα καταλαμβάνουν τα αρχεία. Θα δω αν μπορούμε να το κάνουμε δοκιμαστικά για κάποιο διάστημα, για να αξιολογήσω πόσο χώρο τρώνε τα αρχεία κι αν τελικά δε δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα, τότε θα το αφήσουμε έτσι.

Θα επανέλθω επί του θέματος.

[edit] άκυρο. Μπορώ να αλλάξω τις διαστάσεις, χωρίς να πειράξω το μέγεθος αρχείου, οπότε το γυρνάω στην 1920 x 1080. Αν υπάρχει πρόβλημα, μου λέτε και το επαναφέρω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηδη το μεγεθος ηταν υπερβολικα υψηλο, 500kb για 1024x768 ειναι μια ταξη μεγεθος παραπανω απ'οτι χρειαζεται.

Εκτος απροοπτου θα ανεβασω το απογευμα μερικα πραγματακια...
 
Εγώ θα πρότεινα 2560x1920 όσο δηλαδή 5MP, με μικρή αύξηση μεγέθους κάπου στα 800kb (με λίγο extra συμπίεση στα jpegια), but that's just me :cool:

Στο μεταξύ τα latest smartphones είναι ή έχουν ξεπεράσει τα 8MP.
 
arpacolla είπε:
Εγώ θα πρότεινα 2560x1920 όσο δηλαδή 5MP, με μικρή αύξηση μεγέθους κάπου στα 800kb (με λίγο extra συμπίεση στα jpegια), but that's just me :cool:
Στο μεταξύ τα latest smartphones είναι ή έχουν ξεπεράσει τα 8MP.
Καθημερινά ανεβαίνει ένας αξιόλογος όγκος φωτογραφιών, που μπορεί να μην τα βλέπετε γιατί είναι σε θέματα / albums που δεν παρακολουθείτε, αλλά συμβαίνει! Κι επειδή υπάρχουν κι άλλα πράγματα που "κάθονται" στο σέρβερ, δε θα ήθελα να φτάσουμε στα όριά μας (υπάρχουν backup, διαδικασίες, ark & retrodb που μοιράζονται τον ίδιο χώρο :) ). Αν δούμε ότι όντως και το 1920 x 1080 δεν επαρκεί, τότε βλέποντας και κάνοντας!....
 
Αλλαξε κατι με το μεγεθος των εικονων; Μεχρι προσφατα ειχαμε οριο καθετης αναλυσης 1080 pixel, τωρα φαινεται να εχει παει 960. Και μηπως παιζει κατι και με την συμπιεση;

Επειδη ειναι λιγο χαλια, ειναι κατι που εγινε επιτηδες για καποιο λογο ή ηταν ατυχημα (αλλαξε μονο του ή αλλαχθηκε κατα λαθος);
 
Παιδια προσπαθουμε να φυγουμε απο το καταραμενο VB.

Eν τω μεταξυ αυξησα περαιτερω την αποδεκτη αναλυση σε 2560 * 1080 (μικρη για φωτογραφικη αλλα σωστη για τα monitor)

Αν δειτε τιποτα παραξενο, ριχτε φωνη
 
δεν ξερω αν εχει σχεση με το συγκεκριμενο θεμα : παρατηρησα οτι οταν προσπαθω να βαλω τα στιγμιοτυπα σε μεγαλο μεγεθος παραμορφωνονται,γενικα δε μπορω να βρω μια επιλογη ικανοποιητικη η' θα βγουν τα στιγμιοτυπα πολυ μικρα η' παραμορφωμενα

πχ ποστ1199 και ποστ182
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα