Αmstrad 6128+ και GX400 [Διαφήμιση]

Eαν χωσεις αυτο της δευτερης φωτο θα το κανεις καρβουνο:burn: αφου εχει αναποδη πολικοτητα!!!

Επiσης εαν δεις εδω και επειδη οι αποψεις διιστανται εγω θα το δουλευα μονο με 11volt
 
Τhnx Αγγελογρηγορη,μιλαμε στο τσακ ημουνα χτες to give it a try ,αισθανομουνα τυχερος,μπηκε μια χαρα,δεν εχω καψει ποτε μου τιποτα σε μηχανημα και ηθελα και αυτην την εμπειρια. :D


Τωρα πριν παω για αγορα μτχσμτστη υπαρχει περιπτωση να κανω δουλεια με κανενα απο αυτους που ηδη εχω,οτιδηποτε απο Νιντεντοαταροσεγκαμστραντοσπεκτρουμ που να κανει αυτην την δουλεια;;;



Δεν αντεχω να παρω και αλλον φορτιστη.:xmm



Παω να διαβασω το θρεντακι που εβαλες.
 
Aardy απο οτι ειδα στο σχηματικο παιρνει την ταση των 11 volt και την κανει 10 volt (με την βοηθεια διοδων και αντιστασεων) και την στελνει στο κυκλωμα video DAC ενω με την βοηθεια του ολοκληρωμενου 7805 την ταση των 11 βολτ την κανει 5 βολτ που ειναι απαραιτητη για την λειτουργια των chip.(βλ φωτο παρακατω)σχ1.jpg

σχ2.jpg

Το 7805 που βγαζει τα 5 βολτ δεν εχει προβλημα να του δωσεις παραπανω ή παρακατω αφου λειτουργει με 5 εως 18 βολτ.(και επομενως τα 9 που θα του δωσεις θα τα κανει 5)

Το προβλημα ειναι τι θα γινει εαν δωσεις 9 βολτ που αυτα θα γινουν 8 και θα πανε στο video DAC.Οπως το βλεπω εγω μαλλον θα δουλεψει,αλλα συμφωνα με αυτα που ειδα στο φορουμ καλυτερα οποιος "φυλαει την κονσολα του,του μενει ολοκληρη :) )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεις απλα να βαλεις εναν μετασχηματιστη 5V στη αλλη θυρα (την πιο εξωτερικη).

Δουλευει σιγουρα, εντελως τυχαια δοκιμασα τον δικο μου ακριβως χθες.

Το δοκιμασα με το μονιτορ του, το οποιο δινει 5V μονο, συνδεμενο φυσικα με το rgb καλωδιο του μονιτορ.
 
angel_grig είπε:
Aardy απο οτι ειδα στο σχηματικο παιρνει την ταση των 11 volt και την κανει 10 volt (με την βοηθεια διοδων και αντιστασεων) και την στελνει στο κυκλωμα video DAC ενω με την βοηθεια του ολοκληρωμενου 7805 την ταση των 11 βολτ την κανει 5 βολτ που ειναι απαραιτητη για την λειτουργια των chip.(βλ φωτο παρακατω)Προβολή συνημμένου 128821Προβολή συνημμένου 128823

Το 7805 που βγαζει τα 5 βολτ δεν εχει προβλημα να του δωσεις παραπανω ή παρακατω αφου λειτουργει με 5 εως 18 βολτ.(και επομενως τα 9 που θα του δωσεις θα τα κανει 5)

Το προβλημα ειναι τι θα γινει εαν δωσεις 9 βολτ που αυτα θα γινουν 8 και θα πανε στο video DAC.Οπως το βλεπω εγω μαλλον θα δουλεψει,αλλα συμφωνα με αυτα που ειδα στο φορουμ καλυτερα οποιος "φυλαει την κονσολα του,του μενει ολοκληρη :) )
Μιλας για τον φορτιστη του Jaguar ναι;;


Δεν νομιζω να το δοκιμασω παντως,εχω τρομαξει..Απιστευτο το σχεδιαγραμμα!


mike είπε:
Μπορεις απλα να βαλεις εναν μετασχηματιστη 5V στη αλλη θυρα (την πιο εξωτερικη).Δουλευει σιγουρα, εντελως τυχαια δοκιμασα τον δικο μου ακριβως χθες.

Το δοκιμασα με το μονιτορ του, το οποιο δινει 5V μονο, συνδεμενο φυσικα με το rgb καλωδιο του μονιτορ.
Μike δεν ξερω αν καταλαβες μιας και δεν το διευκρινισα μιλαω για το GX4000 και οχι για τον Plus μου που ειναι κομπλε απο ολα.


Παντως μπηκε σφηνα στο μυαλο μου κατι το τρομερα βολικο αν και λιγο απιθανο,το αν μπορω να συνδεσω το μονιτορ του Plus στο GX4000 και να βολευτω και απο πλευρα απεικονισης (death to LCD) και απο φορτιστη!!;;;;
 
Ο φορτιστης του jaguar (θεωρητικα) μπορει να χρησιμοποιηθει μονο εαν του αλλαξεις πολικοτητα !!οχι οπως ειναι τωρα!!

 


Ερωτηση:σε εσενα η εισοδος των 5βολτ υπαρχει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
OK του Jaguar διαγραφεται απο την λιστα,μενει να δουμε αν μπορω απο καποια αλλη κονσολα να χρησιμοποιησω φορτιστη και το κυριο ερωτημα αν μπορει να παρει ρευμα απο το μονιτορ του Plus.


Το φανταζομαι πακετο κονσολιτσα-μονιτορ ,κουκλα θα δειχνει.


Ερωτηση:σε εσενα η εισοδος των 5βολτ υπαρχει?
Δεν ξερω τι να σου πω,θα του βγαλω μια φωτο απο τα οπισθεν οποτε μπορεσω,υποθετω κατα 99% ναι μιας και εχει δυο οπες για ρευμα (ετσι δειχνουνε μιας και δεν εχει καποια σημανση #$@#@) στα τερμα αριστερα.

 


edit:



Aυτο εχω


 


http://www.cpcwiki.eu/index.php/File:GX4000_08.jpg

800px-GX4000_08.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είπαμε ΟΧΙ! Θελει να είναι 11V και τουλάχιστον 500mA. Εσύ πας να του βαλεις μετασχηματιστή 9V! Αν ηταν 11V, θα σου έπαιζε γιατί τα αμπέρ που βγάζει (1.2A) είναι υπεραρκετά.

EDIT: Αει καλα. Δεν είχα κανει refresh στη σελίδα και είχα μείνει στην ερώτηση που βαζεις φωτό με τους φορτιστές :D Και τώρα μολις είδα την πολικότητα. Παρε ενα μετασχηματιστή από την αγορά που να βγάζει 11V και τουλάχιστον 500mA.
 
Aπο τη στιγμη που εχεις μονιτορ του plus τοτε (λογικα) θα σου λειτουργησει μεσω του μονιτορ (οπως λεει και mike παραπανω) απο την εισοσο των 5 βολτ
 
Kαι απο τις δυο Greg ποια ειναι η 5volt απο αυτες που φαινονται στην φωτο; μην κανω κανα λαθος.

Αν τυχον βολευτω με το μονιτορ του Plus ,το GX4000 παιρνει περιοπτη θεση στο βαθρο και αξιζει τον κοπο να ριξεις "λαδι" να τα συμπληρωσεις τα παιχνιδακια.

Ενα videopac της Philips και ενα Vectrex ξερω που να βγηκανε ασορτι κονσολα-μονιτορ!!

Τhnx Ρυγκαρ,τελευταια λυση αγορα φορτιστη.
 
@ Aardvark : και εγω για το GX4000 μιλαω, εαν του βαλεις μονο τα 5V παιζει κανονικα, ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ χθες.

Η πιο εξωτερικη υποδοχη ειναι τα 5V, η πιο μεσα ειναι τα 11V.

Βαζεις το καλωδιο τροφοδοσιας στην πιο εξω, βαζεις το rgb καλωδιο και παιζεις.
 
Δεν μιλαει κανεις ειδα οτι κυκλοφορουνε flash carts για το κονσολι.

Εχουν και διπλη χρηση μια και μπαινουν στα 6128-464 plus στην cartridge slot τους.

Εχετε παρει κανενα απο αυτα;

Το παρακατω εχει και τα 32 παιχνιδια του plus που βγηκανε.

link
 
Ναι αυτο διαβαζω και εγω οτι συνιστουν.

Δεν το βλεπω προς αγορα πουθενα ομως,θα συνεχιζω να ψαχνω.
 
Τσεκαρα χτες τον GX-4000 με του Plus το μονιτορ και ηταν ολα οκ.

Γλυκαθηκα με αυτα που ειδα και απο οτι καταλαβα λιγο που το εψαξα υπαρχει το C4CPC με SD καρτα στα 69 ευρω που παιζει τα Plus games + αρκετα του 6128 που εχουν μετατραπει σε CPR format με μειονεκτηματα ,τιμη ,δεν βρισκεται ευκολα ,θελει φορτιστη οχι τον μαμισιο για να λειτουργησει το flash cart (πραμα που δεν ισχυει στην περιπτωση μου μιας και δινω ρευμα απο τον plus).

Kαι το GX4000 32in1 στα 35 ευρω χωρις μτφ που παιζει μονο τα Plus games δεν εχει θεμα με τον φορτιστη και ειναι Out of stock με λιστα αναμονης.

Κλινω προς τον C4CPC  αλλα με σταματαει λιγο η τιμη του και γερνω προς τον 32In1 .

Διλημματα,lol.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα