Αmstrad 6128 disk drive

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
Μόλις πριν από λίγα λεπτά ένας καλός φίλος μου χάρισε έναν 6128 με έγχρωμη οθόνη .Το μηχάνημα δουλεύει αν και το disk drive είναι πολλή σκονισμένο μέσα και είναι μάλλον για πέταμα ,ρωτάω εάν μπορώ να βρω ένα 3 εσωτερικό drive η καλυτέρα ένα 3.5 κανονικό εξωτερικό για να το αγοράσω και να τρέχω και εγώ σαν άνθρωπος τα φοβερά games του Amstrad
 
symbos και 6128

Θέλω να βάλω symbos στον 6128 ξέρει κανένας τίποτε για τον φόνο?
 
ρίξε μια ματιά στο ebay...
 
Γιατί δεν το φτιάχνεις; Στον δικό μου Amstrad το drive κόλαγε στην γνωστή βιδίτσα και το άνοιξα για service... ψέκασε το με πεπιεσμένο αέρα ή με καθαριστικό για home-electronics...
 
Με ebay δεν θέλω να μπλέκω και πολλή συχνά

Λες να υπάρχει ακόμα εδώ στην Ελλάδα κανένα καθαριστικό??

Ξέρεις κανένα καλό e-shop για Amstrad ??

Επίσης γνωρίζει κανένας πως μπορώ να περάσω δισκέτες από το emulator στον κανονικό Amstrad?
 
Αδερφέ το ψέκασα και τώρα φαίνεται να γυρίζει όλο το σύστημα περιμένω να κρυωση μπας και δουλέψει τώρα πήγα και από το elx και ρώτησα εάν παίζει κάτι μου είπανε ότι δεν έχουν drives πάντως ψάχνω να βρω 3.5ʼʼ disk drive και ελπίζω να βρω σύντομα viva Zapata (άσχετο)
 
Αν δεν σου διαβάζει τις δισκέτες και σου βγάζει το μύνημα πως λείπει η δισκέτα ενώ είναι μέσα, τότε κατα 99,9% έχει κοπεί το λαστιχάκι της κεφαλής του drive λόγο παλαιότητας. Άνοιξε τον amstrad και αντικατέστησε το κομμένο λαστιχάκι με ένα σαν αυτά που βάζουν οι κρεωπόλες που τυλίγουν το κρέας. Ναί, το ξέρω πως ακούγεται κουφό αλλα εμένα το drive τόσα χρόνια με λαστιχάκι απο το κρεωπολίο της γειτονίας δουλεύει!
 
Τυχερουλη!!Amstrad 6128 κορυφαιο αθανατο Micro!!

Εχω και εγω εναν amstrad 6128.. το drive το καθαρισα αφου

ξεβιδωσα τις βιδες και εβγαλα το καπακι πηρα τα χοντρα με το χερι και τα

ψιλα σιγα σιγα με μπατονετες με οινοπνευμα

Τωρα την κεφαλη την καθαρισα με μπατονετα και οινοπνευμα

δεν εχει αναγκη μην μασας!!!

Τωρα δεν ξερω αν μπορεις να συνδεσεις 3,5 drive αλλα νομιζω πως

δεν γινεται φιλε!
 
akmakas είπε:
Τυχερουλη!!Amstrad 6128 κορυφαιο αθανατο Micro!!Εχω και εγω εναν amstrad 6128.. το drive το καθαρισα αφου

ξεβιδωσα τις βιδες και εβγαλα το καπακι πηρα τα χοντρα με το χερι και τα

ψιλα σιγα σιγα με μπατονετες με οινοπνευμα

Τωρα την κεφαλη την καθαρισα με μπατονετα και οινοπνευμα

δεν εχει αναγκη μην μασας!!!

Τωρα δεν ξερω αν μπορεις να συνδεσεις 3,5 drive αλλα νομιζω πως

δεν γινεται φιλε!
Akmaka γίνεται να συνδέσεις 3,5 drive στον amstrad. Ο δικός μου έχει (δεν το έφτιαξα εγώ, έτσι τον πήρα) αν και δεν το δούλεψα ποτέ. Κάπου στο internet είχα βρεί κάποτε σχέδια για το πως γίνεται αλλά δεν θυμάμαι τώρα που.
 
Ναι βασικά έβαλα πεπιεσμένο αέρα και κάπως έχει αρχίσει να κινείται το DD μάλλον θα το βγάλω το disk και θα το καθαρίσω με οινόπνευμα και τα λοιπά

ευχαριστω μαγκες!
 
Τελικά που μπαίνει το λαστιχάκι (το DD) φαίνεται να δουλεύει και γυρίζει γύρω γύρω το μαύρο στρογγυλό αλλά και η κεφαλή κινείται αλλά εάν μπορεί κάνεις να μας δώσει καμιά φότο έτσι για να δω μήπως λείπει τίποτα
 
Αν δεν σου διαβάζει τις δισκετες δοκίμασε και αυτό το κόλπο. Γράψε "cat" και μετά πάτα ελαφρά το eject button ισα ισα να σηκωθεί λίγο η δισκέτα. Στον δικό μου έπιανε πάντα...
 
Καλη επιτυχια rigardie...και που εισαι ..στειλε καμια φωτο στο threat

Συλλεκτικοι υπολογιστες να απολαυσουμε το micro!!
 
Για όσους δεν έχουν, άλλη μια απλή σελίδα για 3.5 ιντσών drive για cpc 6128:

http://ulrich-cordes.gmxhome.de/cpc/english/disk.htm

Το μόνο που δεν περιγράφετε είναι οι δύο διακόπτες που απαιτούνται για πλήρη χρήση (Side switch για να διαβάζετε a ή b πλευρά κατά βούληση και ABBA switch για να γίνεται drive A ώστε να παίζουν τα |CPM)

A MUST-HAVE !! :cool:
 
Ωραίος fgbrain...Τουλάχιστος έτσι τώρα ξέρω πως ο 6128 που έχω δεν θα πεθάνει ποτε!!!!! :thumbup:

Το θέμα είναι η μετατροπή των προγραμμάτων πως γίνεται;
 
φαντάζομαι πως εννοείς μετατροπή απο (και προς) .dsk format, έτσι ?

λοιπόν, το καλύτερο για μένα και πιο νέο πρόγραμμα είναι

το CPCdiskXP v1.6 (http://www.cpcmania.com/cpcdiskxp/cpcdiskxp.htm)

δουλεύει μέσα απο windows xp άνετα, απλώς βγάζεις τη δισκέτα απο το 3.5 drive του PC και το βάζεις στο 3.5 drive του CPC (και αντιστρόφως βεβαία..)

τη πρώτη φορά πριν το τρέξεις, εκτελείς το "FdInstall.exe" ώστε να εγκατασταθεί ένας νέος driver για το drive στο pc (Floppy Driver by Simon Owen)..
 
Ευχαριστώ αρχηγέ μου!!!!!!! :thumbup: Είναι απίστευτο....τόσο μικρά προγραμματάκια και όμως σε λυτρώνουν!!!
 
Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω!!! :wave:

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου για τις ατελείωτες συγκινήσεις που προσφέρετε σε όλους τους 8bitους και 16bitους users!

Ontopic τώρα, έφτιαξα κι εγώ το καλώδιο όπως δείχνει στη σελίδα που ανέφερε ο fgbrain, εγκατέστησα τον driver, έτρεξα το CPCDiskXP, αλλά ενώ πιστεύω πως έχω ακολουθήσει τις οδηγίες κατα γράμμα, δεν καταφέρνω να γράψω τα .dsk σε δισκέτα. Βγάζει το εξής μήνυμα: "Error writing data in track X, head Y, sector Z" για κάθε sector, head και track.

Μήπως έχω παραλείψει κάτι σημαντικό;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Καλωσορισες φιλε! :thumbup:

Eφόσον λειτουργεί κανονικά το 3.5' drive στο cpc σου, δεν πρέπει να υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα...!

:confused:

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι:

Φαντάζομαι ότι δοκίμασες να κάνεις τη δισκέτα σου DD (double density) ??

High Density δεν διαβάζει ο 6128...

[λίγο σελοτείπ ταινία στη δεξιά τρύπα χρειάζεται για να γίνουν οι HD disks DD, για όσους δεν ξέρουν...]
 
Πίσω
Μπλουζα