Βάνα Παρθενιάδου

vassoftr

Retro Member
Joined
8 Φεβ 2010
Μηνύματα
138
Αντιδράσεις
18
Βάνα Παρθενιάδου


http://retrodb.gr/wiki/index.php/Βάνα_Παρθενιάδου

Γεια σας παιδια!!

Ετοιμαζω μια εργασια για τη Βανα Παρθενιαδου, ως αγαπημενη ρετρο ηθοποιο! Αλλα ενω την εχω στο μυαλο μου ως αρκετα γνωστη, δεν μπορω να βρω πληροφοριες για αυτην! Δεν υπαρχει σχεδον τιποτα στο γκουγκλ! Θυμαστε πού την εχουμε δει;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σε ευχαριστω παρα πολυ για το σχολιο! Την παρασταση την ειδα εχτες! Και ηταν εξαιρετικη! :)
 
Παντα οταν την εβλεπα στην tv στις αρχες των 90ς μου θυμιζε αρκετα εως πολυ την Βασιλειαδου (θα μπορουσε να παιξει την κινηματογραφικη/τηλεοπτικη της κορη ή και την ιδια καποια δραματοποιημενη βιογραφικη σειρα ή ταινεια ανετα .

Και για να ειμαι ποιο ακριβης , κατι αναμεσα σε Βασιλειαδου και Αρβανιτακη , και συγκεκριμμενα οπως ηθελα να πιστευω τοτε, το αποτελεσμα που θα προεκυπτε καπου στο μεσο, απο την διαδικασια μεταβασης morphing απο την Βασιλειαδου στην Αρβανιτακη και το αντιστροφο ,προφανως επηρρεασμενος απο τα "εξωτικα" ,οπως μας φαινοταν τοτε morphing προγραμματα-εφαρμογες τους σε διαφημησεις , ταινιες μεχρι videoclips .

Y.G. morphing στα 90ς => ταινιες διαφημησεις video clips θεμα δεν νομιζω να υπαρχει ,ετσι ????
 
Τελευταία φορά που την είδα στην τηλεόραση ήταν στη θαυμάσια σειρά του ALPHA "10" (Μεταφορά του μυθιστορήματος του ομώνυμου μυθιστορήματος του Καραγάτση) σε σκηνοθεσία Πηγής Δημητρακοπούλου και ήταν πολύ καλή
 
Τη θυμάμαι από την τηλεοπτική σειρά του MEGA CHANNEL (!) ''Οι αυθαίρετοι''! Μου είχε κάνει εντύπωση όπως έπαιζε!
 
Φέτος παίζει στο έργο "Έρως και τέλος ή Τα δάκρυα του ψαριού μέσα στη θάλασσα" στο θέατρο ΕΠΙ ΚΟΛΩΝΩ!

Και σε ένα επεισόδιο των "Απαράδεκτων" είχε δώσει ρέστα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχε εμφανιστεί σε ένα επεισόδιο των "Απαράδεκτων". Έκανε την ποιήτρια. Κάποιος από τους 4, νομίζω ο Γιάννης, τους είχε πάρει όλους να πάνε στην ποιητική της βραδιά. Οι αντιδράσεις των υπολοίπων φυσικά, στην "υπερκουλτούρα", ήταν οι ανάλογες...

- Παρθενιάδου : "Θα σας διαβάσω ένα ποίημα από την τελευταία μου συλλογή με τίτλο Πάρος-Αντίπαρος."

- Μπονάτσος (ψιθυριστά) : "Φέρυ-μποτ είναι;..."
 
panp είπε:
Είχε εμφανιστεί σε ένα επεισόδιο των "Απαράδεκτων". Έκανε την ποιήτρια. Κάποιος από τους 4, νομίζω ο Γιάννης, τους είχε πάρει όλους να πάνε στην ποιητική της βραδιά. Οι αντιδράσεις των υπολοίπων φυσικά, στην "υπερκουλτούρα", ήταν οι ανάλογες...
- Παρθενιάδου : "Θα σας διαβάσω ένα ποίημα από την τελευταία μου συλλογή με τίτλο Πάρος-Αντίπαρος."

- Μπονάτσος (ψιθυριστά) : "Φέρυ-μποτ είναι;..."
Πραγματι, πολυ επιτυχημενο επεισοδιο.

Ο Σπυρος, που τη θαυμαζε απο παλια, πηρε ολη την παρεα και τους οδηγησε στη βραδια ποιησης της Βανας Καρουλου-Λεκκα. Και τοτε αρχισαν τα γνωστα σχολια, περι υπερκουλτουρας και αλλων τινων :D .

- Ειμαι η Βανα και θα μεινω.

- Ειμαι ο Βλασσης και θα φυγω.

Κι έπειτα η Δήμητρα για να την ανταγωνιστεί, έγραψε τις Μυκήνες :p

Γενικως, το θεωρω ευστοχο κειμενο, που σατιριζει την καλλιτεχνικη "υποκρισια".

Οπως ειπωθηκε προηγουμενως, φετος η Παρθενιαδου συμμετεχει στην παρασταση, "Ερως και Τελος" και η τελευταια της τηλεοπτικη δουλεια ηταν στο ΔΕΚΑ του Αλφα.
 
Στους αιθαιρετους απλα εδωσε ρεστα.Φοβερη ηταν.
 
sunset89 είπε:
Κι έπειτα η Δήμητρα για να την ανταγωνιστεί, έγραψε τις Μυκήνες :p
Μυκήνες, Μυκήνες, Μυκήνες!

Είστε από κείνες

που μ' αρέσουν!

Που θα 'θελα να πάω με το Σπύρο,

να κάνω ένα γύρο,

να φάω κι ένα γύρο!

(Και στο καπάκι η ερώτηση: "Πώς σας φάνηκε;")
 
Eπειδή δεν τα θυμήθηκα και όλα σωστά, το επεισόδιο των "Απαράδεκτων" θα το βρείτε στο γνωστό site, ως "Οι Απαράδεκτοι E08 Ποιητική βραδιά"/ Απίστευτο γέλιο, από την αρχή μέχρι το τέλος...
 
Και στις 2 σειρές ήταν πραγματικά πολύ καλή. Θα μπορούσε να ήταν πράγματι ποιήτρια πάντως έχει και το στυλ.
 
Η Βάνα Παρθενιάδου είχε και τον πρωταγωνιστικό ρόλο στη σειρά της ΕΤ2 "Εξ αδιαιρέτου", που αποτελεί και προπομπό του Κωνσταντίνου και Ελένης. Εξαιρετική ηθοποιός, που ενώ σου δίνει την αίσθηση του σοβαρού και σοφιστικέ, είναι ικανή να σου ανατρέψει αυτή τη σοβαρότητα και να σε κάνει να γελάσεις.
 
Δες την παράσταση Ορέστεια του Αισχύλου (1982) του Καρόλου Κουν στην Επίδαυρο. Είναι στον χορό των Χοηφόρων και Ευμενίδων, καθώς και η ιέρεια - μάντισσα στην αρχή της τρίτης τραγωδίας.
 
Η Παρθενιάδου ήταν από τα στελέχη του Θεάτρου Τέχνης την εποχή που έβλεπα όσες περισσότερες παραστάσεις του μπορούσα, αλλά ενώ θυμάμαι το όνομά της δεν το συνδέω με πρόσωπο, όπως π.χ. για Λαζάνη. Πιττακή, Κουγιουμτζή, Αρμένη κλπ, άρα θα ήταν στα πρώτα βήματά της. Αλλα οι ηθοποιοί του Κουν, όσο έμεναν με τον Κουν, παρέμεναν άγνωστοι στο ευρύ κοινό.
 
Στους Αυθαίρετους έχει μια πολύ ωραία σκηνή προς τα τελευταία επεισόδια,που η Ελεονώρα γνωρίζεται με τον Άκη και κανονίζουν να πάνε σε ένα μπαράκι για ποτό. Η σκηνή στο μπάρ βγάζει μια συγκίνηση θα έλεγα όπως το θυμάμαι όταν το είχα δει,γιατί σκέφτεσαι δύο ευαίσθητοι άνθρωποι που όλοι απ' τον συγγενικό κύκλο τους είχαν του πεταματού συναντιούνται και ερωτεύονται ο ένας τον άλλον με την πρώτη ματιά.
 
Στους Αυθαίρετους έχει μια πολύ ωραία σκηνή προς τα τελευταία επεισόδια,που η Ελεονώρα γνωρίζεται με τον Άκη και κανονίζουν να πάνε σε ένα μπαράκι για ποτό. Η σκηνή στο μπάρ βγάζει μια συγκίνηση θα έλεγα όπως το θυμάμαι όταν το είχα δει,γιατί σκέφτεσαι δύο ευαίσθητοι άνθρωποι που όλοι απ' τον συγγενικό κύκλο τους είχαν του πεταματού συναντιούνται και ερωτεύονται ο ένας τον άλλον με την πρώτη ματιά.
αυτο ειναι ερωτας ,αχχχχχ,νομιζω τη θυμαμαι τη σκηνη και ηταν παρα πολυ καλη η κυρια παρθενιαδου
 
Πίσω
Μπλουζα