Βάψιμο και Μοντελισμός Μινιατούρας!

Ενταξει...δεν ειναι μινιατουρες ακριβως... #) ...αλλα η τυπισα εχει κανει ωραια δουλιτσα!!! :)

Action Figure Lamp

 
Ωραία ιδέα! Με μπριζώνεις....
 
Οταν υπαρχει μερακι,φαντασια και αγαπας πραγματικα αυτο που κανεις, φτιαχνεις αριστουργηματα!!!! :)

Απλα....ΥΠΕΡΟΧΟ!!!! :bow: :bow: :bow:

Largest model railway of Russia - Russia in minature

[video=youtube;P7I_z6k-MOY]https://www.youtube.com/watch?v=P7I_z6k-MOY

Οπως αναφερεται και στο σχολιο της αναρτησης του βιντεο....

It contains detailed replicas of many of Russia's signature buildings and is home to hundreds of thousands of tiny plastic residents from all walks of life. What started as one man's hobby became not only a model railway of Russia, but an 800 square metre model of the country itself. How does this team of intrepid engineers and designers hope to depict life as it really is?
Πραγματικα.....εντυπωσιακο!!!!! :eek:

Και κατα διαβολικη συμπτωση....η admin που εχει την επομιστει την επιτηρηση του μοντελου (στο 18:34) λεγεται Ναταλι(α)... :diablotin:

Τυχαιο? Δεν νομιζω..... :D
 
Φοβερή λεπτομέρεια! Εξαιρετική δουλειά από όλους τους. Μου άρεσε που κινούνται σχεδόν τα πάντα!!!
 
Πριν μια εβδομαδα,βρεθηκε στο παζαρι - εκει που εχασα το cartridge για το Master System - η παρακατω φιγουρα του Spider-Man...

fetch


....οπως μπορειτε να δειτε η κατασταση της ηταν ελεεινη και τρισαθλια....

μεσα στην μπιχλα,ωμοι και κεφαλι ξεβαμμενα εντελως και με σπασμενο αντιχειρα στο δεξι χερι!!! :precry:

Χμμμ.....φαινεσαι ωραια φιγουρα αλλα ποιανου εισαι βρε παιδι μου,απο πουθε κραταει η σκουφια σου? :what:

Για να δουμε τι γραφεις στην ουγια.... :D

ΩΠΑ!!!.... :eek: .....Τι βλεπω? Toy-Biz 1995!!!! :eek:

Για να σε ψαξουμε.... Αααααχα....βγαλαμε λαγο!!!! :D

Αυτος εισαι λοιπον....Sensational Spider-Man!!!! :cool:

Ειναι ο κυριουλης που φαινεται στα δεξια της φωτο (ο μικρουλης).... :D

fetch


Για να δουμε πως θα σε φερουμε στα ισια σου.... :wait2: ....

Καταρχας, διαλυθηκε ολη η φιγουρα.....

fetch


Ο σπασμενος αντιχειρας στο δεξι χερι επρεπε να φτιαχτει......Ναι αλλα πως?:what:

Ευρηκα!!! :happyjump:

Τρυπα με πολυ ψιλο τρυπανακι πρωτα.....

fetch


Ενα κομματακι συρμα εδωσε την λυση!!!

Μπηκε,το εφερα εκει που ηθελα,εδωσα και την αναλογη κλιση για το "δακτυλο".....

fetch


.....στην συνεχεια στοκαριστηκε....

fetch


....με στοκο 2 συστατικων,ειδικο για πλαστικα.

fetch


Μετα απο πολυ τριψιμο,ειχα το επιθυμητο αποτελεσμα!!! :D

fetch


Αφου επεσε το καταλληλο βαψιμο στα σωστα χρωματα,ηρθε η ωρα να φτιαξω τον ιστο και το σημα κατατεθεν....την αραχνη!!! :D

Ναι,αλλα πως?....:what:....ΩΧ.....κολλησα!!!!! :banghead:

Η λυση ηρθε εκ Βορρα....."Παρε υαλογραφο,μαυρο,μεγεθος S!!!" :D

Thanks Ναταλι!!! :thanx2:

Αφου παρθηκε λοιπον το πολυτιμο μαρκαδορακι....

fetch


Ο Spider-Manακος ειναι ετοιμος για νεες περιπετειες!!!! :d@redevil

fetch


Για 0,50 λεπτα που κοστισε και στην κατασταση που ηταν πριν....μια χαρα βγηκε!!! :D

Ενταξει,λιγο μου "ξεφυγαν" τα ματια....αλλα who cares? :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία η φιγούρα,περιμένω να φτιάξεις κάτι σε playmobil.
 
Απίστευτος! Ό,τι πιάνεις το μεταμορφώνεις, φίλε! :thumbup:
 
stayros είπε:
Πριν μια εβδομαδα,βρεθηκε στο παζαρι
....οπως μπορειτε να δειτε η κατασταση της ηταν ελεεινη και τρισαθλια....

Για να δουμε πως θα σε φερουμε στα ισια σου....

Καταρχας, διαλυθηκε ολη η φιγουρα.....

Για 0,50 λεπτα που κοστισε και στην κατασταση που ηταν πριν....μια χαρα βγηκε!!! :D

Ενταξει,λιγο μου "ξεφυγαν" τα ματια....αλλα who cares? :p
Απλά και ταπεινά Σταύρο...... ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:bow:
 
thebest20 είπε:
Ωραία η φιγούρα,περιμένω να φτιάξεις κάτι σε playmobil.
Who knows......
smiley-music037.gif
"]
smiley-music037.gif
[/url]

D@redevil είπε:
Απίστευτος! Ό,τι πιάνεις το μεταμορφώνεις, φίλε! :thumbup:
Να 'σαι καλα Μαριαννα μου!!! :flower:

Eagle 1 είπε:
Απλά και ταπεινά Σταύρο...... ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:bow:
Σε ευχαριστω πολυ Αετε!!! :[
 
Eagle 1 είπε:
Απλά και ταπεινά Σταύρο...... ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!

:bow:

Kαι μερικες υποκλισεις απο εμενα!!!! :bow: :bow: :bow: .Δεν παιζεσαι λεμε!!!
 

1@stayros[/USER] μπράβο φιλαράκι μου!! :)

Μήπως μπορείς να βάψεις με μαύρο γύρω απο τα μάτια; Θα τονιστούν και θα δείξουν πολύ καλύτερα και θα μοιάζει πιο πολύ με το αρχικό...

Επίσης, μ άρεσε που είπες ποςο το πήρες, γιατί οι περισσότεροι είναι κρυψινοι συνήθως και δε μ αρέσει αυτό...

 



angel_grig είπε:
Kαι μερικες υποκλισεις απο εμενα!!!! :bow: :bow: :bow: .Δεν παιζεσαι λεμε!!!
Να 'σαι καλα φιλαρακι!!! :thumbup:

viking4a είπε:
1@stayros[/USER] μπράβο φιλαράκι μου!! :) Μήπως μπορείς να βάψεις με μαύρο γύρω απο τα μάτια; Θα τονιστούν και θα δείξουν πολύ καλύτερα και θα μοιάζει πιο πολύ με το αρχικό...

Επίσης, μ άρεσε που είπες ποςο το πήρες, γιατί οι περισσότεροι είναι κρυψινοι συνήθως και δε μ αρέσει αυτό...
Το περιγραμμα γυρω απο τα ματια το εχω κανει Βασιλη,αλλα ειναι τοσο ελαχιστο που δεν φαινεται καθολου. :)

Επρεπε να προσεξω λιγο παραπανω τα ματια,αλλα παλι καλα να λεμε που καταφερα να τα "βγαλω" κατα προσεγγιση. :xm:

Με τις τιμες το εφαρμοζω παντα αυτο....αν αξιζει να ειπωθουν βεβαιως-βεβαιως!!! :D

EDIT

Και μερικες καλλιτεχνικες.... :D

Ξεθαρεψε ο Spidey και το εριξε στις βολτες πανω απο την Νεα Υορκη.... :D

fetch


thebest20 είπε:
Ωραία η φιγούρα,περιμένω να φτιάξεις κάτι σε playmobil.
....και οταν ειπε να κανει καινουργιες γνωριμιες με αλλους Υπερηρωες.....τον εφαγαν λαχανο!!!! :biglaugh::biglaugh:

fetch


fetch


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο το αποτέλεσμα. Λίγο στο δεξί χέρι κάποιες γραμμές φαίνονται πιο παχιές.

Γενικά να ξέρεις ο υαλογράφος θα σου λύσει πολλά προβλήματα ;) Μόνο αν τύχει να βερνικώσεις πάνω από υαλογράφο να προσέχεις τί βερνίκι βάζεις γιατί θα δεις τις γραμμές να "τρέχουν". (την έχω πατήσει άσχημα έτσι και ξανά μανά από την αρχή δουλειά!)
 
Kambia είπε:
Ωραίο το αποτέλεσμα. Λίγο στο δεξί χέρι κάποιες γραμμές φαίνονται πιο παχιές.
Να ηταν μονο αυτες οι γραμμες,καλα θα ηταν... :xm:

Ολος ο ιστος εχει θεματα,αλλα για πρωτη φορα,μια χαρα βγηκε! :D

Kambia είπε:
Γενικά να ξέρεις ο υαλογράφος θα σου λύσει πολλά προβλήματα ;) Μόνο αν τύχει να βερνικώσεις πάνω από υαλογράφο να προσέχεις τί βερνίκι βάζεις γιατί θα δεις τις γραμμές να "τρέχουν". (την έχω πατήσει άσχημα έτσι και ξανά μανά από την αρχή δουλειά!)
Αυτο που παρατηρησα παντως,ειναι οτι μου τελειωσε γρηγορα το μελανι του!!!! :eek:

Ισα που προλαβα να φτιαξω τον ιστο και παπαλα!!!!

Την αραχνη την εκανα με fine detail brush σιγα-σιγα.

Τοσο γρηγορα τελειωνει Η' επεσα σε ελατωματικο? :what:
 
Πλάκα κάνεις!!! Έκανες μόνο αυτό και πάπαλα το μελάνι; Για ελαττωματικό ή μη δεν ξέρω να σου πω γιατί χρησιμοποιώ πάντα αυτούς και έχουν αρκετά μεγάλη επάρκεια.

(και σου είπε βρε ποιους να πάρεις :( . Την επόμενη φορά δοκίμασε αυτούς. Θα με θυμηθείς.)

WIS1001.jpg
 
Παλι καλα να λες που βρηκα και αυτο!!! :)

Σε 5 βιβλιοπωλεια πηγα...

τα 2 δεν ειχαν καθολου....

τα αλλα 2 ειχαν μονο μπλε/κοκκινο (ιδιο με αυτο πηρα)...

το τελευταιο ευτυχως ειχε ολη την γκαμα και τα χρωματα αλλα μονο της Pilot.
 
Ωραία δουλειά Σταυρή! Μπράβο!!!

Σχετικά με τον υαλογράφο αν γράφεις επανειλημένα σε ήδη χρωματισμένο σημείο συσσωρέυεται το βερνίκι στο πενάκι του και στομμώνει-ξεραίνεται-δεν γράφει... αν βάλεις λίγο ασετόν (και για τα νύχια καλό είναι) στην άκρη της πένας και γράψεις σε χαρτί θα το δεις να επανέρχεται! Τα χρώματα της staedtler είναι πολύ καλά! Είχε παλιά στο πλαίσιο το πακέτο με τα βασικά χρώματα, αν πας στουρνάρα δες στα βιβλιοπωλεία με τα είδη για τους καλλιτέχνες μήπως βρεις.
 
Πίσω
Μπλουζα