Βίλα Λεβίδη

ΦΖΠ1

RetroJunkie™
Joined
23 Μάρ 2013
Μηνύματα
2.266
Αντιδράσεις
847
Από όσα μου έχει πει φίλος που ασχολείται με τον παλιό κινηματοφράφο, ένα σπίτι που χρησιμοποιήθηκε σε αρκετές ελληνικές ταινίες ήταν η Βίλλα Λεβίδη, που βρίσκεται στην είσοδο της Παλλήνης, μετά την Αττική οδό σε ένα λόφο δεξιά. Μου είπε για τη "Νεράιδα και το παλληκάρι" (μήπως εννοούσε την "Αρχόντισσα και την αλήτη" ; ), αλλά και πάρα πολλές άλλες, καθώς και μεταγενέστερες του Καραγιάννη με Ψάλτη (???) κλπ.

Δεν ξέρω τίτλους αλλά παραθέτω φωτογραφίκό link και ένα link που φτιάξαν κάτοικοι ενδιαφερόμενοι για τη διάσωση του χώρου, όπου θα βρείτε εικόνες της (ερειπωμένης) βίλλας, μήπως κάποιοι θυμηθούν ταινίες. Δεξιά αναφέρεται σαφώς ότι από το 1963 και μετά το οίκημα μισθωνόταν ως στούντιο σε εταιρίες παραγωγής κινηματογραφικών ταινιών.

πηγη 2476339505_026f6bd3a5_s.jpg

http://lofos-levidi-pallinis.blogspot.gr/2008_04_01_archive.html
 
ΦΖΠ1 είπε:
Από όσα μου έχει πει φίλος που ασχολείται με τον παλιό κινηματοφράφο, ένα σπίτι που χρησιμοποιήθηκε σε αρκετές ελληνικές ταινίες ήταν η Βίλλα Λεβίδη, που βρίσκεται στην είσοδο της Παλλήνης, μετά την Αττική οδό σε ένα λόφο δεξιά. Μου είπε για τη "Νεράιδα και το παλληκάρι" (μήπως εννοούσε την "Αρχόντισσα και την αλήτη" ; ), αλλά και πάρα πολλές άλλες, καθώς και μεταγενέστερες του Καραγιάννη με Ψάλτη (???) κλπ.
Δεν ξέρω τίτλους αλλά παραθέτω φωτογραφίκό link και ένα link που φτιάξαν κάτοικοι ενδιαφερόμενοι για τη διάσωση του χώρου, όπου θα βρείτε εικόνες της (ερειπωμένης) βίλλας, μήπως κάποιοι θυμηθούν ταινίες. Δεξιά αναφέρεται σαφώς ότι από το 1963 και μετά το οίκημα μισθωνόταν ως στούντιο σε εταιρίες παραγωγής κινηματογραφικών ταινιών.



http://lofos-levidi-pallinis.blogspot.gr/2008_04_01_archive.html


ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες ΦΖΠ1

Μερικες φωτογραφιες απ την ταινια "Η αρχοντισσα και ο αλητης"

arx4.JPGarx2.JPG

arx6.JPGarx1.JPG

Επισης στη βιλα Λεβιδη φαινεται να βρισκεται το σπιτι της Κατερινας (Ελενα Ναθαναηλ) στην ταινια "Το λεβεντοπαιδο"

lev1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόκειται για το συγκεκριμένο κτήριο όπως φαίνεται σαφώς στην παρακάτω φωτογραφία




Οι πολεμίστρες του πύργου και πολλά άλλα στοιχεία έχουν γκρεμιστεί.

Η χαρακτηριστική πύλη με την καμάρα νομίζω ότι έχει αναζητηθεί και σε παλιότερα posts.
 
Νομίζω ότι σ'αυτό το σπίτι είχαν γυριστεί και οι: "Ο μάγκας και το τρίκυκλο", ως σπίτι της Τ. Καζιάνη και το μιούζικαλ με Παπαμιχαήλ, Λάσκαρη (δεν θυμάμαι τίτλο...).
 
miki-mik7 είπε:
Νομίζω ότι σ'αυτό το σπίτι είχαν γυριστεί και οι: "Ο μάγκας και το τρίκυκλο", ως σπίτι της Τ. Καζιάνη και το μιούζικαλ με Παπαμιχαήλ, Λάσκαρη (δεν θυμάμαι τίτλο...).


δικιο εχεις miki-mik7

"Ο μαγκας με το τρικυκλο"ma4.JPGma3.JPGma7.JPG

Η αλλη ταινια ειναι "οι ερασται του ονειρου"

er1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ' ευχαριστώ, Κατερίνα. :)

Ήταν αδύνατον να θυμηθώ τον τίτλο...
 
Κι αν δεν κάνω λάθος, εκεί θα πρέπει να γυρίστηκε και το "Δικτάτωρ καλεί Θανάση".
 
ΦΖΠ1 είπε:
Κι αν δεν κάνω λάθος, εκεί θα πρέπει να γυρίστηκε και το "Δικτάτωρ καλεί Θανάση".


δεν κανεις λαθος ΦΖΠ1,με μια ματια που εριξα βρηκα προς το τελος της ταινιας γυρισματα στο χωρο της βιλας

dik.JPGdik1.JPG

dik3.JPGdik2.JPG

Επισης βλεπουμε τον εξωτερικο χωρο της βιλας και στην ταινια "Γυναικες πολυτελειας",το παραδοξο βεβαια ειναι οτι ενω βλεπουμε το Ζωρα Τσαπελη στο περιφημο "σπιτι με τα πιατα",ως δια μαγειας στην επομενη σκηνη(καταλαβαινουμε οτι βγαινει απ το "σπιτι με τα πιατα" που βρισκεται στην Κηφισια)βρισκεται στον εξωτερικο χωρο της βιλας Λεβιδη :eek:

ginpolitelias.JPGgin.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η βίλλα Λεβίδη θα πρέπει να "πρωταγωνιστεί" με τη σειρά της σε ανάλογο αριθμό ταινιών με "το σπίτι με τα πιάτα" (βέβαια μιλάμε από το 1963 και μετά), απομένει σιγά-σιγά να τις βρούμε.

Στις φωτογραφίες έχουν φανεί κάποια γενικά χαρακτηριστικά :

- τα ψηλά πεύκα-κυπαρίσσια στον περιβάλλοντα χώρο

- η είσοδος με τη μεγάλη καμάρα, αλλά και άλλες καμάρες που υπάρχουν

- οι άσπροι τοίχοι με τα κεραμίδια σε χρώμα ώχρας

- η περιστροφική σκάλα με επένδυση σε χρώμα κεραμιδί

- η πισίνα

Πραγματικά λυπάσαι να βλέπεις την κατάληξη της οικίας πάντως (όλες οι στέγες καταστράφηκαν από πυρκαγιά και το εσωτερικό βανδαλίστηκε...). Ακριβώς όπως το σπίτι με τα πιάτα.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Πραγματικά λυπάσαι να βλέπεις την κατάληξη της οικίας πάντως (όλες οι στέγες καταστράφηκαν από πυρκαγιά και το εσωτερικό βανδαλίστηκε...). Ακριβώς όπως το σπίτι με τα πιάτα.
ευτυχως ΦΖΠ1 που μας απεμειναν οι ελληνικες ταινιες και μπορουμε να δουμε πώς ηταν πριν τις καταστροφες τα σπιτια που γυριστηκαν πολλες γνωστες και αγαπημενες ταινιες
 
ΦΖΠ1 είπε:
Η βίλλα Λεβίδη θα πρέπει να "πρωταγωνιστεί" με τη σειρά της σε ανάλογο αριθμό ταινιών με "το σπίτι με τα πιάτα" (βέβαια μιλάμε από το 1963 και μετά), απομένει σιγά-σιγά να τις βρούμε.
Στις φωτογραφίες έχουν φανεί κάποια γενικά χαρακτηριστικά :

- τα ψηλά πεύκα-κυπαρίσσια στον περιβάλλοντα χώρο

- η είσοδος με τη μεγάλη καμάρα, αλλά και άλλες καμάρες που υπάρχουν

- οι άσπροι τοίχοι με τα κεραμίδια σε χρώμα ώχρας

- η περιστροφική σκάλα με επένδυση σε χρώμα κεραμιδί

- η πισίνα

Πραγματικά λυπάσαι να βλέπεις την κατάληξη της οικίας πάντως (όλες οι στέγες καταστράφηκαν από πυρκαγιά και το εσωτερικό βανδαλίστηκε...). Ακριβώς όπως το σπίτι με τα πιάτα.
Καλησπερα! Η βιλα Λεβιδη εχει, επισης, εμφανιστει και στην ταινια μια Ιταλιδα απ'την Κυψελη στην σκηνη οπου ο Γ.Βογιατζης φερνει τις κουβερτες και φταρνιζεται και συνομιλει με τον Αλεξανρακη.Επισης και στην σκηνη οπου ειναι με την Κοντου σ'ενα πηγαδι στον κηπο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Houhou είπε:
Καλησπερα! Η βιλα Λεβιδη εχει, επισης, εμφανιστει και στην ταινια μια Ιταλιδα απ'την Κυψελη στην σκηνη οπου ο Γ.Βογιατζης φερνει τις κουβερτες και φταρνιζεται και συνομιλει με τον Αλεξανρακη.Επισης και στην σκηνη οπου ειναι με την Κοντου σ'ενα πηγαδι στον κηπο.
:thanx2: :thanx2: Houhou

attachment.php
attachment.php


attachment.php


Οταν ο Πολυκρατης(Γιαννης Βογιατζης)ετοιμαζεται να φυγει απ το σπιτι δεν βλεπουμε τον εξωτερικο χωρο της βιλας Λεβιδη αλλά..

attachment.php
attachment.php
attachment.php


ita1.JPG

ita2.JPG

ita3.JPG

ita4polikrfevg.JPG

ita5.JPG

ita6.JPG
 
"Ο τρομοκρατης"

Επισης στην ταινια αυτη βλεπουμε και τη βιλα Λεβιδη

tro1.JPG

tro3.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν έχουν αναφερθεί, αλλά:

1) Η βίλλα Λεβίδη έχει χρησιμοποιηθεί και στην ταινία του Ψάλτη "Ψηλός, λιγνός και ψεύταρος" και
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
drspiros είπε:
Δεν ξέρω αν έχουν αναφερθεί, αλλά:
1) Η βίλλα Λεβίδη έχει χρησιμοποιηθεί και στην ταινία του Ψάλτη "Ψηλός, λιγνός και ψεύταρος" και

2) στο κτίριο της Φίνος Φιλμ στην οδό Χίου 52 έχει γυριστεί και μια σκηνή του "Ορατότης μηδέν" (νομίζω στη σκηνή που ο Κατράκης θέλει να δώσει στον Κούρκουλο την καρέκλα του προέδρου της εταιρείας)


1)Η βιλα Λεβιδη στην ταινια "Ψηλος,λιγνος και ψευταρος"

ps6.JPGδεν ξερω ομως αν στις δυο τελευταιες φωτογραφιες βλεπουμε ενα μερος της βιλας(εριξα μια γρηγορη ματια στην ταινια)

2) Τα γραφεια της εταιριας Ριχτερ βρισκονταν στο κτιριο της Φινος Φιλμ

attachment.php
βλεπουμε την εξωτερικη πορτα απ τη μεσα πλευρα

attachment.php
εδω φαινεται ενα μερος του κτιριου

psil.JPG

ps1.JPG

ps2.JPG

ps3.JPG

ps4.JPG

orat0.JPG

or0.JPG
 
Clemence είπε:
Η παραλία με τη στενή μακριά λωρίδα στεριάς μέσα στη θάλασσα όπου κάνουν βόλτα ο μπαμπάς με τη μικρή στο ''Εκείνο Το Καλοκαίρι'' ξέρει κανείς πού βρίσκεται;


Clemence εγινε και παλιοτερα η ιδια ερωτηση,ο ARETARA προσθεσε αυτες τις φωτογραφιες,απ οτι θυμαμαι δε νομιζω να βρεθηκε ακομη μια σιγουρη απαντηση σχετικα με την τοποθεσια

Kαι στην ταινια "Ομορφες μερες" βλεπουμε σκηνες γυρισμενες στη βιλα Λεβιδη,εκει ζει τις τελευταιες της μερες η Τζοανα(Αλεξανδρα Λαδικου)

o1.JPGo2.JPG

o3.JPGo4.JPG

o5.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένας φίλος απ' την Παλλήνη μου είπε πως η βίλα Λεβίδη ήταν η "Βίλα των οργίων". Έχει κάποιος υλικό που να μπορεί να το επιβεβαιώσει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Zelatina είπε:
Ένας φίλος απ' την Παλλήνη μου είπε πως η βίλα Λεβίδη ήταν η "Βίλα των οργίων". Έχει κάποιος υλικό που να μπορεί να το επιβεβαιώσει;


Zelatina εριξα μια ματια ξανα στην ταινια αλλά δε βρηκα κανενα κοινο στοιχειο αναμεσα στη βιλα Λεβιδη και τη "βιλα των οργιων"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίζει, το ενδεχόμενο να ήταν η πραγματική βίλα των οργίων και μετά να έγινε σενάριο ταινίας; :p
 
Πίσω
Μπλουζα