Βανίλια Σοκολάτα (MEGA)

Niki

RetroN00b
Joined
7 Οκτ 2009
Μηνύματα
23
Αντιδράσεις
6
Βανίλια Σοκολάτα (1994-95), MEGA

Πρεμιέρα: Παρασκευή 4/3/1994

RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Βανίλια_Σοκολάτα

Θυμάται μήπως κανείς ένα νεανικό σήριαλ ΒΑΝΙΛΙΑ/ΣΟΚΟΛΑΤΑ;;; Εκεί είχε κάνει το ντεμπούτο της η Ινα Λαζοπούλου, τότε πολύ φρέσκια και ανερχόμενη. Εκανε 3 με 4 επεισόδια και μετά η εκπομπή κοπηκε. Απ΄ό,τι θυμάμαι ήταν μουσικοχορευτικό, είχε σχέση γενικά με τη μουσική . Κατι σαν το Αραχτοί και Λαιτ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Νίκη και καλά πόστ. Σίγουρα δεν θα βρεις εδώ μέσα τις σειρές που ψάχνεις. Ρίξε μια ματιά στους κανονισμούς του φόρουμ, και επίσης πληροφορίες για τις σειρές μπορεις να πάρεις και από την Retrodb.
 
Ε λοιπόν, ότι θα ζητούσαν και το Βανίλια Σοκολάτα, δεν το περιμενα! Παραθέτω κάποιες πληροφορίες για να μην είναι γυμνό το τόπικ.

Βανίλια Σοκολάτα

1994-1995

Υπόθεση:

Είκοσι παιδιά παρακολουθούν μια σχολή κινηματογράφου και τηλεόρασης. Κυρίως ασχολούνται με τα μαθήματα υποκριτικής και τα αγόρια της παρέας έχουν κάνει δικό τους συγκρότημα και γράφουν τραγούδια να μπουν στον χώρο της μουσικής. Τα όνειρα, οι έρωτες, οι συγκρούσεις, οι φιλοδοξίες, οι κοινωνικοί προβληματισμοί των παιδιών, οι συγκρούσεις με τους γονείς και τους δασκάλους, τα προβλήματα με το φλερτ τους, οι δυσκολίες προσαρμογής σε μια δουλειά, η προσπάθεια να ανεβάσουν μια παράστασηαλλά και καυτά θέματα όπως η ανεργία, ο ρατσισμός, το ΑIDS,τα ναρκωτικά, η κακοποίηση ανηλίκων αντιμετωπίζονται με κατανόηση, δύναμη και προσπάθεια να δοθούν λύσεις από τους νεαρούς πρωταγωνιστές.

Καστ:

Σταύρος Αραγιάννης (Σταύρος), Θάλεια Αργυρίου (Δέσποινα), Κώστας Βάντζος (Αλέξης), Αγγελική Γκιργκινούδη (Εύα), Βάσω Γουλιελμάκη (Βίκυ), Φαίδρα Δρούκα (Φαίδρα), Τζένη Κιτσέλη (Έλενα), Ανδρέας Κούσκουλας (Ανδρέας), Ίνα Λαζοπούλου (Ίνα), Τζόλη Γαρμπή (Γιαγιά), Λίλα Μουτσοπούλου (Εριέτα), Γιώργος Μόσχος (Γιώργος), Άντονι Μπέργκ (Άντονι), Ειρήνη Παναγοπούλου (Ειρήνη), Κωνσταντίνος Πιλάβιος (Κωνσταντίνος), Γιώργος Πυρπασόπουλος (Γιώργος), Σπύρος Πόρος (Σπύρος), Κέιτ Ρόλσον (Κέιτ), Πάνος Σακελλαρόπουλος (Πάνος), Μαίρη Σαουσοπούλου (Δάφνη), Χριστίνα Συμεωνίδου (Χριστίνα), Νόνα Τζιόεβα (Νόνα), Βάσια Τζοτζοπούλου (Βάσια), Τζούλη Τσουκάτου (Πόπη), Άγγελος Φιλοξενίδης (Άγγελος), Μηνάς Χατζηκιάν (Μηνάς), Γιώργος Χρανιώτης (Χρήστος), Ελένη Χριστοδουλίδη (Ελένη), Γιώργος Χριστοδούλου (Πάρης) Παύλος Λιτσανίδης (Παύλος).

Σκηνοθεσία: Μάξιμος Καρράς

Σενάριο: Μάξιμος Καρράς

 
Κοινωνική σειρά του Mega

Βανίλια Σοκολάτα

1994-1995

Υπόθεση:

Είκοσι παιδιά παρακολουθούν μια σχολή κινηματογράφου και τηλεόρασης. Κυρίως ασχολούνται με τα μαθήματα υποκριτικής και τα αγόρια της παρέας έχουν κάνει δικό τους συγκρότημα και γράφουν τραγούδια να μπουν στον χώρο της μουσικής. Τα όνειρα, οι έρωτες, οι συγκρούσεις, οι φιλοδοξίες, οι κοινωνικοί προβληματισμοί των παιδιών, οι συγκρούσεις με τους γονείς και τους δασκάλους, τα προβλήματα με το φλερτ τους, οι δυσκολίες προσαρμογής σε μια δουλειά, η προσπάθεια να ανεβάσουν μια παράστασηαλλά και καυτά θέματα όπως η ανεργία, ο ρατσισμός, το ΑIDS,τα ναρκωτικά, η κακοποίηση ανηλίκων αντιμετωπίζονται με κατανόηση, δύναμη και προσπάθεια να δοθούν λύσεις από τους νεαρούς πρωταγωνιστές.

Καστ:

Σταύρος Αραγιάννης (Σταύρος), Θάλεια Αργυρίου (Δέσποινα), Κώστας Βάντζος (Αλέξης), Αγγελική Γκιργκινούδη (Εύα), Βάσω Γουλιελμάκη (Βίκυ), Φαίδρα Δρούκα (Φαίδρα), Τζένη Κιτσέλη (Έλενα), Ανδρέας Κούσκουλας (Ανδρέας), Ίνα Λαζοπούλου(Ίνα), Τζόλη Γαρμπή (Γιαγιά), Λίλα Μουτσοπούλου (Εριέτα), Γιώργος Μόσχος (Γιώργος), Άντονι Μπέργκ (Άντονι), Ειρήνη Παναγοπούλου (Ειρήνη), Κωνσταντίνος Πιλάβιος (Κωνσταντίνος), Γιώργος Πυρπασόπουλος (Γιώργος), Σπύρος Πόρος (Σπύρος), Κέιτ Ρόλσον (Κέιτ), Πάνος Σακελλαρόπουλος (Πάνος), Μαίρη Σαουσοπούλου (Δάφνη), Χριστίνα Συμεωνίδου (Χριστίνα), Νόνα Τζιόεβα (Νόνα), Βάσια Τζοτζοπούλου (Βάσια), Τζούλη Τσουκάτου (Πόπη), Άγγελος Φιλοξενίδης (Άγγελος), Μηνάς Χατζηκιάν (Μηνάς), Γιώργος Χρανιώτης (Χρήστος), Ελένη Χριστοδουλίδη (Ελένη), Γιώργος Χριστοδούλου (Πάρης) Παύλος Λιτσανίδης (Παύλος).

Σκηνοθεσία: Μάξιμος Καρράς

Σενάριο: Μάξιμος Καρράς

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο All Nighters έπαιξαν μια σκηνή από το σίριαλ με την Ίνα γυμνή στο μπάνιο.
 
Το θυμαμαι σαν τιτλο, αλλα καθολου σαν πλοκή.

Ουτε καν, οταν εδειξε προχθες το MEGA ενα μικρο αποσπασμα :(

Εντυπωσεις απο καποιον που το θυμάται;
 
H Ίνα μικρή πριν ακόμα αρχίσει το τραγούδι!
 
Την Παρασκευή στο Cult Comedy (κοινωνική νεανική σειρά είναι το ΒΑΝΙΛΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑ αλλά anyway) θα προβληθεί επεισόδιο της σειράς.
 
Τη σειρά δεν την είχα δει ποτέ, αλλά το τραγουδάκι των De facto ήταν τρελό σουξεδάκι στην εποχή του... :p

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάποιες φωτογραφίες για να θυμηθούμε τη σειρά και να μας πουν κι άλλοι τη γνώμη τους.

Ανάμεσα στους -τότε- νέους ηθοποιούς, θα αναγνωρίσετε μερικούς που σήμερα θεωρούνται "φτασμένοι".

vanilia.jpg


vanilia1e.jpg
 
Την σειρα την θυμάμαι διοτι ειχα δει 1-2 επεισοδια ως guilty pleasure. Ηταν πολύ πασέ ακομα και για την εποχή και θα ηθελε να ειναι το ελληνικο Fame. Θυμάμαι και συνεντευξεις της Ινας Λαζοπουλου. Δεν ηταν τοσο κακο οσο το έλεγαν οι κριτικοί αλλά καλό δεν το έλεγες! Εντυπωση μου ειχε κανει το ντυσιμο που και καλά ηταν νεανικο και μοντέρνο αλλά έμοιαζε κάπως αστείο. Απο υποθεση τώρα ηταν κάπως μπερδεμένο διότι ειχε πολλους χαρακτήρες και ολοι ηθελαν να γινουν σταρ και τα ειχαν και μεταξυ τους για να θυμιζει κα λιγο Μπεβερλι Χιλς. Το εντυπωσιακο ηταν πως δεν επειθε καθολου πως διαδραματιζεται στην Ελλάδα, αν σου ελεγαν πως ειναι μεταγλωτισμένο θα το πιστευες.
 
καλη σειρα αν και μου φαινοταν λιγο αντιγραφη απο fame
 
Δε θυμάμαι τίποτα από τη σειρά παρά μόνο τον τίτλο που μου θύμιζε παγωτό.
 
johnny19818 είπε:
Δε θυμάμαι τίποτα από τη σειρά παρά μόνο τον τίτλο που μου θύμιζε παγωτό.
Δεν θυμάμαι ούτε εγώ τη σειρά, ο τίτλος της μου θυμίζει δυο αγαπημένες μου γεύσεις στο παγωτό!
 
το δυνατο της σημειο ηταν τα φρεσκα προσωπα και τα τραγουδια τα νεανικα κατα τα αλλα ηταν απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα σαν πλοκη δεν μπορουσες σε καθε επεισοδιο να καταλαβεις τι ακριβως παιζει ενα κομματι του θεοτοκατου θυμαμαι επαιζε συνεχεια το και θα χαθω
 
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι σε ένα εξώφυλλο του (αλήστου μνήμης, πλέον) περιοδικού TV-ZAPPING πόζαραν ημίγυμνες η Ίνα Λαζοπούλου (τότε που ακόμα έλεγε την ηλικία της) μαζί με την ξανθούλα Ελένη Χριστοδουλίδου που ήταν μόλις 18 ετών και η οποία ήταν ερασιτέχνης (από ότι ξέρω, δεν ακολούθησε την ηθοποιία). Επίσης, αν ισχύει αυτό (ας το τσεκάρει κάποιος) φαίνεται ότι σ' αυτό το σίριαλ ήταν η πρώτη τηλεοπτική εμφάνιση του Γιώργου Χρανιώτη. Ζήτημα αν είχα δει ένα επεισόδιο, γιατί ήταν μάλλον βαρετό, και, προσωπικά, προτιμούσα τις σαφώς καλογυρισμένες αμερικανιές.
 
Εγώ πάντως θυμάμαι ότι σε ένα εξώφυλλο του (αλήστου μνήμης, πλέον) περιοδικού TV-ZAPPING πόζαραν ημίγυμνες η Ίνα Λαζοπούλου (τότε που ακόμα έλεγε την ηλικία της) μαζί με την ξανθούλα Ελένη Χριστοδουλίδου που ήταν μόλις 18 ετών και η οποία ήταν ερασιτέχνης (από ότι ξέρω, δεν ακολούθησε την ηθοποιία). Επίσης, αν ισχύει αυτό (ας το τσεκάρει κάποιος) φαίνεται ότι σ' αυτό το σίριαλ ήταν η πρώτη τηλεοπτική εμφάνιση του Γιώργου Χρανιώτη. Ζήτημα αν είχα δει ένα επεισόδιο, γιατί ήταν μάλλον βαρετό, και, προσωπικά, προτιμούσα τις σαφώς καλογυρισμένες αμερικανιές.
επιβεβαιωνω καργα,στην σειρα αυτη εγινε η πρωτη τηλεοπτικη εμφανιση του γιωργου χρανιωτη
 
Πίσω
Μπλουζα