Βαρβαρότητες (1993 ANT1)

video80

RetroMasteR
Joined
2 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.125
Αντιδράσεις
194
Βαρβαρότητες (1993 ANT1)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Βαρβαρότητες

Τηλεοπτική σειρά του Αντ-1 που πρωταγωνιστούσαν οι Βλαδήμηρος Κυριακιδης και Χρύσα Ρώπα.Μαζί τους οι Μαρία Κωσταντάρου και Χάρης Γρηγορόπουλος(ο μετέπειτα τρελαντώνης του Καφέ της Χαράς).

Σειρά που πέχτηκε στη σκιά των 2 best seller του καναλιού (τις ιδιες σεζον είχαμε τους Μεν και τους δέν και Της Ελλάδος τα παιδιά) για αυτό ισως να έμεινε λίγο στην αφανεια.Το περιεργο είναι οτι εκείνα τα χρόνια αυτή τη σειρα εβλεπα περισσότερο παρά τις πιο εμπορικές.

Να θυμίσω λίγο και το story : Η Βαρβάρα είναι μια ανυπαντη εργατική γυνέκα που της αρέσει η ησυχία και η τακτική ζωή ,το επάγγελμά της γυμνάστρια.Μια μέρα είσβάλει στη ζωή της ο 1ος ξάδερφος της Χάρης ,χαρακτηριστικός τύπος του τεμπέλη-άνεργου-αιώνιου φοιτητή με έμφαση στο punk look και αντιστοιχες μουσικές προτημήσεις (Heavy Metal κτλ).

Ζητά απο την ξαδερφη του Βαρβάρα να τον φιλοξενήσει προσωρινά στο σπιτι της(ουδέν μονιμότερο του προσωρινού βέβεα).Τα 2 ξαδέρφια τελικα συγκατοικούν και ο ένας θα επιρεάσει τον χαρακτηρα και τον ψυχησμό του άλλο.

Χαρακτηριστικό της σειράς είταν οτι σε κάθε επισοδειο είχε και διαφορετικό χτένισμα ο Χάρης.Και πολλές φορές περιμενα να δώ το επομενο επισόδεια για να δώ πώς θα έχει τα μαλλιά του, βεβεα το πιο πιθανό να μην είταν δικά του.Το πιο κουλό που είχα δεί είταν μια φορά που το είχε κανει σαν ...πιάτο! Το συνυθησμένο του είταν καρφάκια ,αλλά punk (ξεπερασμένο στα 1990ς ή εγώ νομίζω?).Πολύ θα γουσταρα να την ξαναδώ επανάληψη στο καναλι.

Καποιες απο της ατάκες : ''αρώστια'' ή ''Πατέρα'' oπως τον φώναζε ο φίλος του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τη θυμαμαι αλλα δεν ειχα δωσει πολλη βαση. Σε καποιες φασεις μου ειχε φανει πολυ καμμενη. Σε ενα επεισοδιο ο Χαρης ηθελε να κοψει τα μαλλια του και η Βαρβάρα νόμιζε οτι ηθελε να ευνουχιστεί. :brick:
 
Θυμάμαι, ένα επεισόδιο που η Ρώπα είχε καταλάθος παγιδευτεί, μέσα στο βαρύ μπουφάν του Κυριακίδη...
 
θυμαμαι ενα επεισοδιο με καποιο συγκροτημα(δεν ξερω ποιοι επαιζαν ουτε αν αποτελουσαν στα αληθεια συγκροτημα)που εψαχναν εμπνευση για το βιντεοκλιπ τους και τους προτεινε η βαρβαρα να το γυρισουν στην χωματερη με τα σκουπιδια και το βρηκαν καταπληκτικη ιδεα χαχαχαχα
 
αχ με προλαβες και ηθελα να ανοιξω εγω αυτο το θεμα

ααρρωσσσστια

[EDIT]Αναφέρουμε μόνο νόμιμα σάιτς αναπαραγωγής υλικού [/EDIT]

υπάρχουν στο web tv του ANT1 για επεισοδια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρά έδινε ρεσιτάλ σουρεαλισμού και γουστάρω κάργα! Πραγματικά, δεν έχω δει πιο αλλόκοτα στιγμιότυπα σε Ελληνική σειρά.
 
Πρέπει να είναι και από τις πρώτες εμφανίσεις της Μαρίας Καβογιάννη, που στους τίτλους εμφανίζεται ως Μαίρη Γκαβογιάννη!!!
 
Φανταστικη σειρα που ευτυχως παιχτηκε στης καλες εποχες του ant1.Απο της λιγες διαχρονικες σειρες του συγκεκριμενου καναλιου.
 
Βαρβαρότητες (Ant1 1993)

Πρεμιέρα: 14/09/93

Διάρκεια επεισοδίου : 30'

Αριθμός επεισοδίων : 28

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%92%CE%B1%CF%81%CE%B2%CE%B1%CF%81%CF%8C%CF%84%C E%B7%CF%84%CE%B5%CF%82

Tη θυμάστε αυτή τη σειρά; Έπαιζαν Ρώπα, Κυριακίδης, Καστάνη,Κωνσταντάρου,Γρηγορόπουλος,Καβογιάννη και θυμίζει αρκετά (ή έτσι μου φαίνεται εμένα) το μεταγενέστερο ''Κωνσταντίνου&Ελένης''.

Από τις χαρακτηριστικές ατάκες : ''Αρρώστια!!'', ''Ιδέα δεν έχω...'', ''Τι μοναξιά, Θέε μου!''

Τώρα σχετικά με την υπόθεση...

Η Βαρβάρα (Χρύσα Ρώπα) είναι γύρω στα 30 και κάτι, ανύπαντρη και γυμνάστρια. Σαν χαρακτήρας αρκετά δυναμική. Και έρχεται να μείνει μαζί της ο μακρινός της ξάδερφος, ο Χάρης (Κυριακίδης)μετά την έξωση που του έκαναν. Ο Χάρης είναι λίγο φρικιό, αιώνιος φοιτητής στην νομική και είναι γύρω στα 27-28. Αρχίζουν να έχουν συγκρούσεις...και δε θυμάμαι αν σε κάποια στιγμή τα φτιάχνουν ή όχι ή αν απλώς υπάρχει μια τέτοια σκέψη.. :p

Αν θυμάστε τίποτα περισσότερο εσείς, θα βοηθήσετε!

 
Η σειρά έπαιζε για χρόνια σε επανάληψη τα καλοκαίρια, σε αρκετά πρωινές ώρες. Δεν τη θυμάμαι από την πρώτη της προβολή, όσο από αυτές τις επαναλήψεις, γύρω στο 1994, όταν τελείωσε η σειρά. Για αρκετά χρόνια ήταν σταθερά τα καλοκαίρια στο πρόγραμμα του Αντ1, πότε στις 7 το πρωι, πότε 8-9. Την έβλεπα με μεγάλη ευχαρίστηση και άρεσε και πολύ στον αδερφό μου. Τον περασμένο Οκτώβρη την ξαναείδα μέσω του webtv του Αντ1 και διατηρώ την ίδια άποψη με παλιότερα: είναι μια εξαιρετική και διασκεδαστική σειρά, που δυστυχώς δεν την εκμεταλλεύτηκαν σωστά στις επαναλήψεις.

Κλάσης ανώτερη από άλλες σειρές που παίζουν σε επανάληψη μέχρι να λιώσει και ο τελευταίος σκληρός δίσκος από το πολύ παίξιμο (λ.χ. Καφέ της Χαράς, το οποίο δε μ'αρέσει) και με μπόλικο υλικό προς μελέτη, όσον αφορά τις αναφορές της σε στοιχεία της ποπ κουλτούρας και της κοινωνίας της εποχής.

Λίγο σουρεάλ σε πολλά σημεία, σαν ένα ανέκδοτο/μια πλάκα μιας παρέας, με αρκετά στοιχεία αυτοσαρκασμού και ένα καστ που κουμπώνει πολύ καλά μεταξύ του. Θα την έλεγα και λίγο προχώ για την εποχή της. Εξαιρετική και η τέκνο μουσική επένδυση στις σκηνές του γυμναστηρίου!!!
 
Πολύ καλή σειρά,τα είδα όλα τα επεισόδια στο web tv!!!!!Και όντως είναι κρίμα που δεν έπαιξε πολλές φορές σε επανάληψη!Οι σημερινές είναι πολύ κατώτερες!!!
 
Όντως, πολύ σουρεάλ καταστάσεις...

είδα μερικά επεισόδια σήμερα(Rapide, thanx για το link!) και είδα και ένα που η Βαρβάρα ''κλειδώθηκε'' στο μπουφάν του Χάρη... :p

Την έχω πετύχει σε επαναλήψεις (άλλωστε το '93 γεννήθηκα,οπότε σε 1η προβολή δεν...)και μου έχουν μείνει στην μνήμη οι τίτλοι αρχής!

Καλή κωμωδία που βλέπεται ευχάριστα ως και σήμερα, παρόλο που είναι τόσο παλιά!

Θυμάται κανείς αν στο τέλος καταλήγουν μαζί;
 
ΩΧ ΩΧ ΩΧ!

Συγγνώμη...έκανα αναζήτηση πιο πριν και δε βρήκα τίποτα!
 
tzias57 είπε:
Συνέντευξη του Βλαδήμηρου Κυριακίδη που μιλάει για την επιστροφή της σειράς με νέα επεισόδια
http://www.zappit.gr/default.php?pname=Article&cat_id=8&art_id=18597
Πόση παραπλάνηση ο τίτλος του άρθρου (που όλη η βαρύτητά του κρίνεται από το ερωτηματικό στο τέλος). Προφανώς και δεν υπάρχει σχέδιο για νέα επεισόδια της σειράς, απλά και μόνο η ιδέα του Βλαδίμηρου να γίνει κάποτε ένα σήκουελ.
 
Βαρβαρότητες (1993 ANT1)

Κωμική σειρά που προβλήθηκε στον Αντέννα την περίοδο 1993-1994 σε 28 επεισόδια σε σενάριο Αντρέα Σάντερς, Γιάννη Βουρέλια και σκηνοθεσία Στέλιου Ράλλη, Στέργιου Λύρα. Πρωταγωνιστούν Χρύσα Ρώπα, Βλαδίμηρος Κυριακίδης, Μαρία Κωνσταντάρου, Ελένη Καστάνη, Χάρης Γρηγορόπουλος, Μαρία Καβογιάννη, Ηλίας Λογοθέτης και άλλοι ηθοποιοί.

Η Βαρβάρα Πέττα (Χρύσα Ρώπα) είναι μια σύγχρονη, νέα γυναίκα ανύπαντρη, ιδιόρρυθμη, με ένα και μοναδικό όνειρο: να ζήσει ήσυχα και χωρίς να την ενοχλεί κανένας. Ο Χάρης Στέκας (Βλαδίμηρος Κυριακίδης) είναι ακριβώς το αντίθετο: νέος, τεμπέλης με την άποψη να ζήσει όσο το δυνατόν πιο ανέξοδα και ανέμελα. Η έξωση που γίνεται στο Χάρη είναι η αιτία να συγκατοικίσει με τη Βαρβάρα όταν εκείνη μετακομίζει στο νέο της σπίτι...

Η σειρά είναι διαθέσιμη στο webtv του ΑΝΤΕΝΝΑ.

Εντύπωση μου έκανε το μοδάτο μαλλί του Βλαδίμηρου Κυριακίδη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aν γίνεται να μεταφερθεί το μήνυμα στο θέμα που υπήρχε ήδη.
 
Πίσω
Μπλουζα