Βασίλης Παπακωνσταντίνου

metal kristi είπε:
επισης ηταν ο μονος που βρεθηκε στο μερος που πεθανε ο ασημος στηριξε την κορη του με ολους τους τροπουςκαι ο μονος που εφερε αντιρησεις για το τροπο που πεθανε

και παντα οταν τραγοθδοθσε ελεγε ποιανου ηταν το τραγουδι και παντα ηταν ταπηνος μπροστα στον δημιουργο

να λεμε και τα καλα ....ετσι......
κοιτα τι ελεγε ο ιδιος ο ασιμος παντως http://www.youtube.com/watch?v=G7Ao58KbTOMς
 
Από τους πιο αξιόλογους έλληνες μουσικούς και καλή συντροφιά των πρώτων εφηβικών μου χρόνων, αν και έχει να βγάλει δίσκο της προκοπής κάτι χρόνια...
 
storm σε αυτη την ηλικια που ειμαστε ολοι μαλλον σε κανα καπη θα με καλεσει η ραντου

να χτυπηθουμε με ζελεδες χαχαχχχαχαχαχαχαχχα

θανο μου ο ασημος δεν λεει τιποτα ασχημο αποκλειστηκα για βασιλη απλα στο τελος αυτος που εγραψε την βιογραφια του και τον εκμεταλευτικε οπως ολοι τα λεει

χωρις να βαζει τον εαυτο του μεσα σε αυτους

οταν πεθανει καποιος αυτα ειναι φαυλος κυκλος
 
Απόσπασμα από την εκπομπή της ΕΡΤ ((Μικρά Πορτραίτα))


με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου που μεταδόθηκε το 1985


[Edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο. Λυπούμαστε γι'αυτό. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exei bgalei καλουσ δισκουσ τελευταια οκ δεν βγαζει τα καινουργια χαιρετισματα ουτε το οδοσ ελληνων αλλα ο ανθρωποσ ροκαρει κ ισωσ ειναι απο τουσ ελαχιστουσ... στο τελευτειο δισκο με στιχουσ ιωανου σκιζει μεχρι ντουετο με μητροπανο εχει...καθε ταπεινοσ ροκας εχει ακουσει βασιλη αλλα κ αγγελακα ..τον εχω δει απο κοντα πολλες φορες κ του εχω μηλησει ειανι γαμω τα ατομα ο μπιλησ καθολου ψωναρα κ φιρμα κ καλα πραγματικοσ καλητεχνης δεν θα ξεχασω που σε καποια συναυλια σε καποιο νηση τονν πετυχαμε με τη παρεα μου σε μια ταβερνα ενετλωσ τυχαια σηκωθηκε μασ χαιρετησε βγαλαμε κ φοτο κ ηταν πολυ καταδεκτικοσ...αυτογραφο δεν πηρα φυσικα μετα απο εικοσι χρονια που τον παρακολουθω το θεωρο ασημαντο...ειμαστε τυχεροι που τον ακουμε τον ζησαμε τον απολαμβανουμε αλλα σε λιγα χρονια οι γενιεσ που ερχονται δεν θα εχουν την τυχη κ την ευλογια να τον απολαμβανουν... οπωσ κατι αντιστιχο νοιωσαμε εμεισ με τον σιδηροπουλο....
 
Ένας φίλος είπε όταν πήγαμε στη συναυλία των Scorpions το '09 (παιδικά απωθημένα, δεν τους είχαμε δει σε προηγούμενα lives): πωωω.. και θα πρέπει να υποστώ και Παπακωνσταντίνου για μια ώρα;

Ήταν δεν ήταν στο 3ο τραγούδι ο Βασίλης και δεν μπόρεσε παρά να το παραδεχτεί: οκ, ναι, το έχει. Δεν του το'χα αλλά είναι τρομερός στο live!!

Respect λοιπόν. ;-)

Αυτή είναι η εμφάνισή του αργότερα, πλάι στους Scorpions:

 
Παιδιά, ο Μπίλης είναι αιώνιος, είναι αναλλοίωτος. Ότι βλακεία και μπούρδα τυχόν έγραψε ή είπε στα τόσα χρόνια της μουσικής του διαδρομής ωχριά μπροστά στην τεράστια προσφορά του στη μουσική μας. Πείτε μου έστω και έναν έφηβο της εποχής μας που να μην πορώθηκε με την ερμηνεία και τα μοναδικά τραγούδια του Μπίλη, όπως τον "ΚΟυρσάρο", το "Μαχαίρι", το "Φοβάμαι", τη "Βικτώρια" και αμέτρητα άλλα...

Πάντως εγώ ακόμα γελάω με αυτό που είπε πριν 8-9 περίπου χρόνια ως καλεσμένος του Θέμη στο "Όλα": Έδειχνε βίντεο με την Μοσχολιού (μετά το διαζύγιό της με τον Μίμη) να λέει θολωμένη οτι βλέπει οράματα με έναν μαλλιαρό να την κυνηγάει... και ο Μπίλης λέει το κορυφαίο: Μάλλον θα είναι ο Δομάζος με μαλλιά!!!!!!!

Συγνώμμη, διορθώνω: Μάλλον θα είναι ο Δομάζος με περούκα!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεγάλος καλλιτέχνης ο Βασίλης!! Όχι μόνο για την ιδιαίτερη φωνή του αλλά και για τις επιλογές που έκανε στα τραγούδια που ερμήνευσε. Έχει πει τραγούδια από Λοίζο, Θεοδωράκη, Μικρούτσικο, τεράστια γκάμα. Μεγάλο του παράπονο η συνεργασία με το Χατζιδάκι, καθώς ο Μάνος έφυγε λίγο πριν συνεργαστούν. Μου αρέσει επίσης που ο Βασίλης δε μένει στάσιμος, έχει ένα σωρό επιτυχίες και πάντα προσπαθεί για το καλλίτερο.
 
Ωραιος μεχρι το "Χορευω"....Τα περισσοτερα τραγουδια ειχαν μια απιστευτη ατμοσφαιρα....

Μετα, προσωπικα, δεν μπορουσα να τον ακουσω...

Το "Χρονια πολλα" δεν μου εκατσε καλα...η "Σφεντονα" καπως καλυτερα...

Το "Ευτυχως" πρεπει να ειναι το χειροτερο του τραγουδι...μην πω κατι πιο βαρυ(κρατατε με)...

Για οσους γουσταρουν ακομα....ενα αυτογραφο(εντυπο που το μοιραζανε).

Το εχω χρονια αλλα δεν ειμαι σιγουρος, ή απο τελη '80 ή αρχες του '90. Παντως τα μαλλια του φαινονται μια χαρα... :sealed:

Εχω και παλιοτερο....αλλα δεν το βρισκω...

img274.jpg
 
Μερικά από τα τραγούδια του Βασίλη Παπακωνσταντίνου που μου αρέσουν είναι ''Σφεντόνα'', ''Ένα καράβι'', ''Οδός Ελλήνων''...
 
Ειχα δυο κασετες του Βασιλη...

Η μια ηταν το "Χορευω" του 1989 και η αλλη το "Χρονια Πολλα" του 1991.

Στην κυριολεξια τις ειχα λιωσει στο γουοκμαν.
smiley-music030.gif
"]
smiley-music030.gif
[/url]

Οταν ημουν φανταρος τις ειχα παρει μαζι μου για να τις ακουω,καποια στιγμη

τις ειδε ο πιο ακαταλληλος ανθρωπος που δεν επρεπε να τις δει -μακαρι να ηταν κανας λοχας Η' κανας Δικας,μπορει και τις ξαναπαιρνα πισω -ενας οπλιτης!!! :precry:

Μου τις ζητησε σε καποια αδεια που πηρε για να τις ακουσει στο ταξιδι,τις εδωσα... :banghead: :banghead: :banghead: ... με την υποσχεση οτι θα τις παρω πισω...

Αμ δε....γυρισε,τις ξεχασε σπιτι,ηρθαν οι μεταθεσεις,τραβηξαμε για τις μοναδες... και απο τοτε τις κλαιω με μαυρο δακρυ.... :cry: :cry:

Εχω κρατησει κατι πιο προσφατο ομως...το διαφημιστικο flyer απο την συναυλια με τους Scorpions! :cool:

attachment.php
 
(Δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί παραπάνω) Περί τα μέσα της δεκαετίας του 80 που ο Βασίλης άρχισε να δίνει μόνος του συναυλίες, εμφανιζόταν με το συγκρότημα "Νορμάλ;" (έτσι όπως το βλέπετε, με το ερωτηματικό). Τον είχα πετύχει σε συναυλία στην Πλακεντία (Πεντέλη), μαζί με αυτό το συγκρότημα, το οποίο διατηρήθηκε όλα αυτά τα χρόνια και για το οποίο μπορείτε να διαβάσετε στοιχεία σε αυτή την πηγή. Χαρακτηριστικό τραγούδι των "Νορμαλ;" το "Αφού δε θέλει η Τασία, υπάρχει και η φαντασία".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΦΖΠ1 είπε:
(Δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί παραπάνω) Περί τα μέσα της δεκαετίας του 80 που ο Βασίλης άρχισε να δίνει μόνος του συναυλίες, εμφανιζόταν με το συγκρότημα "Νορμάλ;" (έτσι όπως το βλέπετε, με το ερωτηματικό). Τον είχα πετύχει σε συναυλία στην Πλακεντία (Πεντέλη), μαζί με αυτό το συγκρότημα, το οποίο διατηρήθηκε όλα αυτά τα χρόνια και για το οποίο μπορείτε να διαβάσετε στοιχεία σε αυτή την πηγή. Χαρακτηριστικό τραγούδι των "Νορμαλ;" το "Αφού δε θέλει η Τασία, υπάρχει και η φαντασία".


http://www.cafesantan.gr/index.php/normal
Οι "Νορμαλ;" εχουν γραψει και τραγουδια που υπαρχουν σε δισκους του Βασιλη οπως το "Κρυψου".

Και του ξερω, συχναζω στο Καφε Σανταν απο πιτσιρικας. Ιστορικο ροκ μαγαζι!
 
Το βρηκα...το μοιραζανε αρχες '80 στις συναυλιες...

img367.jpg
 
Κομματάρες κι ο Βασίλης. Χρόνια πολλά, Ο Γουίλι κ.α. αλλά και σε μερικές σειρές έχει δώσει το στίγμα του στις εισαγωγές τους.
 
Πίσω
Μπλουζα