Βιβλία για σκάκι

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Δυστυχως δεν το βασανισα αρκετα ως πιτσιρικας το εικονιζομενο βιβλιο,εξου και οι πτωχες επιδοσεις μου στο αθλημα :(

11542.jpg11543.jpg

Εσεις εχετε κρατησει καποιο βιβλιο για εκμαθηση σκακιου?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν υπαρχουν ακομα στο πατρικο μου θα ανεβασω φωτο....

Θυμαμαι ηταν με σκληρο εξωφυλλο αυτα που ειχα (δυο τον αριθμο)
 
Εχω μερικα βιβλια για σκακι. Βεβαια ολα ειναι για εκμαθηση. Ποτε κανενα δεν με εμαθε να παιζω πραγματικα, και το χα παραπονο :(

πως στο καλο γινεται να προβλεψεις τις απειρες κινησεις του αλλου;;;
 
Εμείς στη γειτονιά κάναμε κινήσεις κατά πώς μας βόλευε... ::)

Μεγαλύτερα γκάλοπ, ροκέ όποτε θέλαμε, οι στρατιώτες 2 βήματα σε οποιοδήποτε σημείο κλπ...

Γράφαμε βιβλίο μόνοι μας :rofl: :rofl:
 
Είχα κι εγώ ένα βιβλίο, το έχω ακόμα! Μου το είχε κάνει δώρο την 1οχρονιά του '87 ένας αγαπημένος μου θείος, ο οποίος είναι και υπεύθυνος για το ότι έμαθα σκάκι. Παίζαμε ατελείωτες ώρες, άπειρες παρτίδες τότε μαζί και είχα γίνει πολύ καλός. Το βιβλίο είχε βοηθήσει κι αυτό με κάποια έξυπνα κολπάκια και σωστές συμβουλές. Τώρα πια έχω να παίξω χρόνια, αν έπαιζα σήμερα με τον τότε πιτσιρικά εαυτό μου θα έχανα πανυγηρικά!

Το βιβλίο είναι ολόκληρο πολύ όμορφα εικονογραφημένο σε κάθε σελίδα του με ζωγραφιές όπως αυτή του εξώφυλλου.

fetch
fetch
11548.jpg11549.jpg

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου σε ένα βιβλιοπωλείο κάποτε και το επόμενο βιβλίο της σειράς που είχε πιο αναπτυγμένες τεχνικές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gapan αυτα τα βιβλια ειχα και γω!!! (θα ψαξω για το δευτερο)
 
Τα ίδια ακριβώς είχα και εγώ! :D

Ήταν όντως καλά βιβλία και με ωραία εικονογράφηση.

gapan, θα συμφωνήσουμε. Ο σημερινός μου εαυτός θα έχανε πανηγυρικά από τον αντίστοιχο πιτσιρικά...
 
εγω ειχα παρει του Σιαπερα, εκδοσεις αποσπεριτης ,το δευτερο ηταν αρκετα προχωρημενων τεχνικων,ηταν σα να ησουν σε καποιο συλλογο,οχι και πολυ παιδικα ισως.
 
φίλε Wally, έχω ακριβώς το ίδιο βιβλίο, αλλα το δικό μου έχει μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα, γιατί το δέχτηκα ως δώρο απο την σκακιστική μου ομάδα.
 
Καλησπέρα και από εμένα.

Προσωπικά δεν ασχολούμαι με το σκάκι αλλά θυμάμαι οτι έχει βγάλει και ένα βιβλίο για το σκάκι ο γνωστός Κώστας Πλεύρης.Οσοι ασχολούνται σίγουρα θα το ξέρουν ή θα το έχουν.

[edited]........[/edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βιβλια για σκακι

Καλησπερα σε ολους!

θα χαρω να επισκεφθειται το σκακιστικο blog μου http://kesaris.blogspot.com/ και να κανετε εκει τα πρωτα σας βηματα στο σκακι. Αναμφησβιτητα ειναι ενα παιχνιδι που απευθεινεται σε ολες τις ηλικιες και μπορει να γεμισει δημιουργικα τον ελευθερο χρονο σας! Επιπλεον διαφορες διεθνεις μελετες εδειξαν οτι μπορει να βοηθησει την οριμανση ενος παιδιου και την ολοκληρωση του χαρακτηρα του!

Συντομα θα κυκλοφορισει και το νεο μου βιβλιο πανω στο σκακι. Προσπαθησα να το κανω απλο και κατανοητο. Χωρις να κουραζει τον αναγνωστη και να του μαθαινει, εκυκολα και γρηγορα , τα σημαντικα στοιχεια που θα τον κανουν να κερδιζει πολλες παρτιδες...

Θα χαρω να επικοινωνισουμε και προσωπικα μεσο του e mail : chessmaster917 yahoo gr

Με εκτιμηση Αγγελος. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gapan είπε:
Είχα κι εγώ ένα βιβλίο, το έχω ακόμα! Μου το είχε κάνει δώρο την 1οχρονιά του '87 ένας αγαπημένος μου θείος, ο οποίος είναι και υπεύθυνος για το ότι έμαθα σκάκι. Παίζαμε ατελείωτες ώρες, άπειρες παρτίδες τότε μαζί και είχα γίνει πολύ καλός. Το βιβλίο είχε βοηθήσει κι αυτό με κάποια έξυπνα κολπάκια και σωστές συμβουλές. Τώρα πια έχω να παίξω χρόνια, αν έπαιζα σήμερα με τον τότε πιτσιρικά εαυτό μου θα έχανα πανυγηρικά!
Το βιβλίο είναι ολόκληρο πολύ όμορφα εικονογραφημένο σε κάθε σελίδα του με ζωγραφιές όπως αυτή του εξώφυλλου.

picture.php
picture.php


Κάπου είχε πάρει το μάτι μου σε ένα βιβλιοπωλείο κάποτε και το επόμενο βιβλίο της σειράς που είχε πιο αναπτυγμένες τεχνικές.


Ελα ρε...το ίδιο είχα και γω. Με είχε πορώσει να μάθω σκάκι. Μάλιστα είχα και ένα δεύτερο βιβλίο της ίδιας έκδοσης για πιο προχωρημένους παίκτες. Μου άρεσε πάρα πολύ η εικονογράφηση. Πάντως αν είχα το βιβλιο του Wally το πιο πιθανον ήταν να μην το άνοιγα ποτέ!! σαν βιβλίο στατιστικής είναι και απο θέμα αισθητικής :D
 
Σαμπως το ανοιξα εγω? :)
 
To βιβλίο αυτό του Σιάπερα το είχα κι εγώ, ήταν πολύ καλή εισαγωγή.

Καλογραμμένο, πλήρες, και με φιλικό ύφος.

Το είχα διαβάσει αρκετές φορές, ειδικά κάποια τμήματά του. Θυμάμαι ακόμη φράσεις μέσα από το κείμενο.

Ήταν γραμμένο περίπου αρχές στις του '60 οπότε είχε το εκδοτικό πνεύμα της εποχής εκείνης κι όχι του '80.

Το εικονογραφημένο βιβλίο που παρατίθεται επίσης το είχα. Δυστυχώς η έκδοσή μου ήταν από τις πρώτες και υπήρχαν

λάθη στις απαντήσεις, ενίοτε μάλιστα κάποιες έλλειπαν εντελώς.

Μετά από πολλα χρόνια ξαναπήρα μια μεταγενέστερη έκδοσή του που ήταν διορθωμένη και είδα επίτέλους τις λύσεις σε

κάποιες έξοχες ασκήσεις.

Είχα και ένα ακόμη, στο ίδιο στυλ εμφάνισης ή χειρότερο από του Σιάπερα αλλά εξίσου καλό ή καλύτερο στο περιεχόμενο.

Εξέταζε τα ίδια πράγματα με του Σιάπερα από διαφορετική σκοπιά και δεν μου έδιναν την εντύπωση ότι επικαλύπτονταν.

Γ. Γιανούτσος λεγόταν ο συγγραφέας κι είχε ένα στυλ γραφής λίγο προς την καθαρεύουσα. Εξαιρετικό - το ξετίναξα κι αυτό...

Μάλιστα ενώ του Σιάπερα κυκλοφορεί ακόμη, το τελευταίο που αναφέρω δεν υπάρχει πουθενά. Ευτυχώς αυτό το έχω ακόμη.

Τώρα εσείς που δεν ανοίγατε τέτοια βιβλία (σκακιού) λόγω της εμφάνισής τους, τι να πω...μάλλον πηγαίνατε για comics και το πήρατε κατά λάθος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικά ήταν δώρο :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είχα το βιβλίο αυτό για σκακι (Εκδόσεις Κονιδάρη) , αν και δεν το έχω διαβάσει, έμαθα από άλλους να παίζω... ΣΚΑΚΙ.jpg
 
Εγώ έπαιζα πολύ σκάκι μικρότερος (δημοτικό - γυμνάσιο) και είχα ασχοληθεί αρκετά μάλιστα αφού πήγαινα και σε σκακιστικό όμιλο, αλλά μετά το άφησα κάπως και ειδικά τώρα λόγω έλλειψης χρόνου και υποχρεώσεων παίζω πολύ λίγο...

Φυσικά έχω κρατήσει τα παλιά μου βιβλία που παραθέτω παρακάτω, αλλά και κάποια που τα πήρα λίγο αργότερα που στην ουσία και αυτά έχουν γίνει ρετρό πλέον... :)

σκακι6.jpg

σκακι1.jpg

σκακι2.jpg

σκακι3.jpg

σκακι4.jpg

σκακι5.jpg
 
Εγω μπηκα να δω αυτο το θρεντ, μονο και μονο ΜΗΠΩΣ δω αυτο το βιβλιο που ειχα καποτε..

Και φυσικα, το ειδα!! :)

Ειναι αυτο που ειχατε οι περισσοτεροι, η δευτερη φωτο του Fotis_kfor, ωραιες εικονογραφησεις κτλ.

Ουδεποτε επαιζα σκακι και ουτε θυμαμαι πως βρισκοταν αυτο το βιβλιο στο ραφι μαζι με τ'αλλα, αλλα μ'αρεσε που κ που να χαζευω τις εικονες του..

Τελικα το retromaniax ειναι ΘΗΣΑΥΡΟΣ!!!
 
Είδα ότι το ψάχνατε αυτό το βιβλίο που λες viking4a και αφού έτυχε να το έχω, το έβαλα μαζί με το έτερο του ήμισυ και ότι άλλο είχα στη βιβλιοθήκη :)

Πραγματικά πιστεύω ειδικά αυτά τα 2 βιβλία σε έβαζαν στο τρυπάκι να ασχοληθείς πιο σοβαρά με το σκάκι, ήταν ότι έπρεπε ειδικά όταν είμασταν παιδιά επειδή ήταν εικονογραφημένα με πολύ ωραίες εικόνες και γραμμένα σε κατανοητή γλώσσα ακόμα και για εντελώς αρχάριους. :)
 
Πίσω
Μπλουζα