Βιβλία που μεταφέρθηκαν στη μικρή οθόνη από την ΥΕΝΕΔ / ΕΡΤ2 / ΕΤ2 / ΝΕΤ

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
239
Η αλήθεια είναι, πως αν θελήσει κανείς να αναφερθεί σε μεγάλο ποσοστό σειρών που έχουν προυπάρξει βιβλία, σίγουρα δε θα σκεφτεί πρώτες, ούτε του ΑΝΤ1, ούτε του Mega. Η ανασκόπηση θα πρέπει να γίνει από τα παλιά χρόνια, που οι πιο... αθώοι και ανυποψίαστοι τηλεθεατές παρακολουθούσαν με τεράστιο ενδιαφέρον στο γυαλί, τις ιστορίες του Ξενόπουλου, του Καραγάτση και άλλων.

Μετά από μια μικρή έρευνα, ορίστε μερικά (σίγουρα δε μπορούν να εντοπιστούν όλα), από τα βιβλία που τίμησε η κρατική τηλεόραση από το ξεκίνημά της και μετέφερε αξιοπρεπώς στο γυαλί!

1ο Μέρος

Γυφτοπούλα - Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

b94426.jpg


Περίπλους - Διονύσης Ρώμας

Ρωμαίος και Ιουλιέτα - Βασισμένο στο γνωστό έργο του Σαίξπηρ

Metaixmio-Romeos-Ioulieta.jpg


Γιούγκερμαν - Μ. Καραγάτσης

7734.jpg


Αφροδίτη - Γρηγόριος Ξενόπουλος

04_afroditi.jpg


Αναδυομένη - Γρηγόριος Ξενόπουλος

26758.jpg


Πορφύρα και Αίμα - Κώστας Κυριαζής

Βασισμένο στο μυθιστόρημά του Ρωμανός Διογένης

7857.jpg


Μυστικοί Αρραβώνες - Γρηγόριος Ξενόπουλος

01_mystikoi_arrabwnes.jpg


Συνταγματάρχης Λιάπκιν - Μ. Καραγάτσης

17176_1.jpg


Τυχεροί και Άτυχοι - Γρηγόριος Ξενόπουλος

20_tyxeroi_atyxoi.jpg


Για την Τιμή και για το Χρήμα - Κωνσταντίνος Θεοτόκης

dGltaWthaXhyaW1hLmpwZzBfUzEwNzM1OFczMDBIMzk1XzIwMHgtMQ.jpg


Παραμύθια Πίσω Απ' τα Κάγκελα

paramithia-pisw-apo-ta-kagkela.jpg


Λάουρα - Γρηγόριος Ξενόπουλος

26756.jpg


Ο Κόσμος και ο Κοσμάς - Γρηγόριος Ξενόπουλος

02_kosmos_kai_o_kosmas.jpg


Μυθιστόρημα των Τεσσάρων - Καραγάτσης, Τερζάκης, Μυριβήλης, Βενέζης

8006.jpg


Το Έγκλημα του Ψυχικού - Παύλος Νιρβάνας

151229.jpg


Ζητιάνος - Ανδρέας Καρκαβίτσας

2632025.jpg


Η Απερίγραπτη - Γρηγόρης Ξενόπουλος

62300.jpg


Ανάμεσα Σε Τρεις Γυναίκες - Γρηγόριος Ξενόπουλος

29_anamesa_se_treis_gynaikes.jpg


Μυστικό του Άσπρου Βράχου - Γιάννης Μαρής

47655.jpg


Θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα - Γιάννης Μαρής

38558.jpg


Μαντάμ Σουσού - Δημήτρης Ψαθάς

5658.jpg


Μαργαρίτα Στέφα - Γρηγόριος Ξενόπουλος

36_margarita_stefa.jpg


Καπνισμένος Ουρανός - Κώστας Κοτζιάς

getImage.do


Φάντασμα - Γρηγόριος Ξενόπουλος

13_Fantasma.jpg


Τα Παιδιά της Νιόβης - Τάσος Αθανασιάδης

7393.jpg


Η Κερένια Κούκλα - Κωνσταντίνος Χριστομάνος

1532.jpg


Στον Αργαλειό του Φεγγαριού - Εύα Βλαμή

115076.jpg


Ο Τελευταίος Άρχοντας των Βαλκανίων

picture.php


Αγγελίνα - Μήτσος Κασόλας

b14488.jpg


* Για τυχόν παραλείψεις-ανακρίβειες, παρακαλώ συγχωρέστε με!

Βιβλιοπωλεία για να αναζητήσετε μυθιστορήματα κτλ:

www.papasotiriou.gr

www.protoporia.gr

www.patakis.gr

www.kedros.gr

www.ianos.gr

www.politeianet.gr

είναι μερικά από αυτά

Μπορείτε ωστόσο να τιμήσετε και τα παλαιοπωλεία!

Σημείωση: Όταν θέλετε να αναδημοσιεύσετε πληροφορίες, παρακαλούμε πολύ γράφετε την πηγή (www.retromaniax.gr) ως ελάχιστο δείγμα εκτίμησης της δουλειάς που γίνεται σε αυτή τη σελίδα!!

Στηρίξτε τα καλά βιβλία! Κάποια στιγμή, εκτός από είδη πολυτελείας, θα καταλήξουν να γίνουν μουσειακά εκθέματα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και : ο τελευταιος αρχοντας των Βαλκανιων, απο τα πιο προσφατα

picture.php
 
Ναι έχεις δίκιο! Και νόμιζα ότι είναι στην ετ1. Να σαι καλά για την διόρθωση/προσθήκη! :)
 
Έχει γυριστεί σε σειρά το "Μυστικό του Άσπρου Βράχου"; Από τα πιο ωραία βιβλία του Μαρή. Να' σαι καλά sunset89 για την πληροφορία.

Έχω την αίσθηση ότι άλλα δυο βιβλία του Ξενόπουλου γυρίστηκαν σε σειρές για την παλιά κρατική τηλεόραση. Το "ανάμεσα σε τρεις γυναίκες" με τον Πρέκα και η "Απερίγραπτη" με την Βαλσάμη και Πρέκα again!

Πιο πρόσφατα για την ΕΤ1 γυρίστηκε και η "Λυγερή" του Καρκαβίτσα με την Αλεξανδριανή Σικελιανού και τον Αίαντα Μανθόπουλο.

Αν και για μένα η καλύτερη μεταφορά βιβλίου περίμενε την ιδιωτική τηλεόραση για να γίνει. "Η αίθουσα του θρόνου" στο Mega παραμένει ίσως η πιο άρτια τηλεοπτική σειρά ever:flower:.
 
retrofan είπε:
Πιο πρόσφατα για την ΕΤ1 γυρίστηκε και η "Λυγερή" του Καρκαβίτσα με την Αλεξανδριανή Σικελιανού και τον Αίαντα Μανθόπουλο.

Αν και για μένα η καλύτερη μεταφορά βιβλίου περίμενε την ιδιωτική τηλεόραση για να γίνει. "Η αίθουσα του θρόνου" στο Mega παραμένει ίσως η πιο άρτια τηλεοπτική σειρά ever:flower:.
Η Λυγερή θα γραφτεί σε επόμενο ποστ για την ΕΤ1. Λυγερή ήταν όντως η Αλεξανδριανή, μα δεν έπαιζε ο Μανθόπουλος, αλλά ο Μάνος Ζαχαράκος!

Η Αίθουσα του Θρόνου αναφέρεται στο αντίστοιχο τόπικ για το Mega!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12034 (Σήριαλ που προέκυψαν από βιβλία)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=6787 (Αίθουσα του Θρόνου)

Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες περί Ξενόπουλου! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο και παλι μπραβο sunset89.
 
Εντάξει, τι να πω πια; Μπράβο και ευχαριστούμε! Είναι πολύ καλό που τα έχουμε έτσι όλα συγκεντρωμένα!
 
Υποκλίνομαι sunset89. Συγχαρητήρια για μια ακόμη φορά! Ευχαριστούμε πολύ.
 
Μπράβο sunset.
 
Ένα μεγάλο μπράβο και απο εμένα!
 
Όντως πολύ καλή δουλειά sunset!!!!!

Κι έχεις απόλυτο δίκιο για τον Μανθόπουλο. Μπέρδεψα την "Λυγερή" με το "Όταν ήμουν δάσκαλος" του Κονδυλάκη. Εκεί νομίζω ότι έπαιζε.

Αλήθεια, θυμάται κανένας αν υπήρξε μεταφορά του "Μανώλη του Ντελμπεντέρη" στην κρατική τηλεόραση; Σα να έχω μια ανάμνηση της Ερήμου να πρωταγωνιστεί (όχι στα πολύ νιάτα της) αλλά δεν είμαι και σίγουρη :xm: .

Και μια παράκληση sunset γιατί φαίνεσαι ανεξάντλητη πηγή πληροφοριών :) . Πέρα από τα όσα αναφέρονται στη βάση δεδομένων, ξέρουμε τίποτα παραπάνω για το "Μυστικό του Άσπρου Βράχου";
 
retrofan είπε:
Όντως πολύ καλή δουλειά sunset!!!!!
Κι έχεις απόλυτο δίκιο για τον Μανθόπουλο. Μπέρδεψα την "Λυγερή" με το "Όταν ήμουν δάσκαλος" του Κονδυλάκη. Εκεί νομίζω ότι έπαιζε.

Αλήθεια, θυμάται κανένας αν υπήρξε μεταφορά του "Μανώλη του Ντελμπεντέρη" στην κρατική τηλεόραση; Σα να έχω μια ανάμνηση της Ερήμου να πρωταγωνιστεί (όχι στα πολύ νιάτα της) αλλά δεν είμαι και σίγουρη :xm: .

Και μια παράκληση sunset γιατί φαίνεσαι ανεξάντλητη πηγή πληροφοριών :) . Πέρα από τα όσα αναφέρονται στη βάση δεδομένων, ξέρουμε τίποτα παραπάνω για το "Μυστικό του Άσπρου Βράχου";

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους θερμά για τα καλά σας λόγια!! Μου δίνετε δύναμη να συνεχίζω με ακόμα περισσότερα αφιερώματα/στοιχεία!! :)

Τώρα, ναι ο Ντελμπεντέρης υπήρξε σειρά, αλλά θα αναφερθεί κι αυτός στο thread για την ΕΤ1/ΕΙΡΤ κτλ προσεχώς.

Για το Μυστικό του Άσπρου Βράχου, υπάρχει ανάλογη συζήτηση σε αυτό το thread:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7200&highlight=%CC%F5%F3%F4%E9%EA%FC+%DC%F3%F0%F1%EF%F5+%E2%F1%DC%F7%EF%F5

Ρίξε τη ματιά σου κι εκεί φίλη retrofan! Υπάρχουν και φωτογραφίες! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ! Ευχαριστώ! Ευχαριστώ!

Αχ τα νεύρα μου! Από τα βιβλία του Μαρή που μου άρεσαν περισσότερο μαζί με το "Μεγάλο Παιχνίδι", να έχει γυριστεί σειρά, να έχει παιχτεί σ' επανάληψη το 1991 (που έβλεπα τηλεόραση με το κουτάλι) και να το έχω χάσει; :cry:
 
Διαπίστωσα πως ξέχασα να προσθέσω δύο αριστουργήματα στη λίστα, η κακούργα: :p

Η Κερένια Κούκλα - Κωνσταντίνος Χριστομάνος

1532.jpg


Στον Αργαλειό του Φεγγαριού - Εύα Βλαμή

115076.jpg


Αν μπορεί κάποιος mod ας κάνει τις δύο προσθήκες στο αρχικό ποστ, να είναι συγκεντρωμένα! Ευχαριστώ!
 
Μπράβο και από εμένα. Πολύ καλή δουλειά. Να προσθέσω την σειρά ο Θησαυρός της Αγγελίνας που προβλήθηκε από την ΝΕΤ ΤΟ 2005. Είναι από το βιβλίο Αγγελίνα του Μήτσου Κασόλα που κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Καστανιώτη.
 
Μην ξεχάσουμε, ακόμα, το "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" του Καζαντζάκη
 
Mπραβο, sunset. Πολυ ωραιο θεμα!

Να μην ξεχασουμε και τη σειρα του 1984, Παραμυθια πισω απ' τα καγκελα, βασισμενη στο ομωνυμο βιβλιο του Νικου Τσιφορου.
 
να προσθέσουμε και το ''ασθενείς και οδοιπόροι'' του θεοτοκά, όπως επίσης και την ''αργώ'' του ιδίου ...
 
Πίσω
Μπλουζα