Βιβλία που μεταφέρθηκαν στη μικρή οθόνη από τον ANT1

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
239
Όπως αναφέρθηκε και στο ανάλογο θέμα για το Mega Channel, δεν είναι λίγες οι σειρές, που οφείλουν την τεράστια επιτυχία τους, σε κάποιο βιβλίο, που αγαπήθηκε πρώτα από το αναγνωστικό κοινό.

Ο ΑΝΤ1, καθιερώθηκε κυρίως με σειρές που προήλθαν από τις σελίδες μυθιστορημάτων. Σε αντίθεση με το Μεγάλο Κανάλι που προτίμησε πιο μοντέρνα λογοτεχνία, εκείνος επικεντρώθηκε σε σενάρια με ιστορικά φόντα. Κατοχή, Β' Παγκόσμιος Πόλεμος, Μεσοπόλεμος και Μεταπολίτευση, είναι μερικά από αυτά.

Κίτρινος Φάκελος - Μ. Καραγάτσης

b28099.jpg


Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά - Κώστας Μουρσελάς

b105460.jpg


Μια Γυναίκα από το Παρελθόν - Γιάννης Μαρής

167568.jpg


Η Διεθνής των Ναρκωτικών - Κώστας Τσαρούχας

Μεταφέρθηκε στην τηλεόραση με τον τίτλο "13ο Κιβώτιο"

15415.jpg


Το Γελοίον του Πράγματος - Μιχάλης Πιτσιλίδης

2000456173.jpg


Εκτέλεση - Φρέντυ Γερμανός

8655.jpg


Πρόβα Νυφικού - Ντόρα Γιαννακοπούλου

b10271.jpg


Τρίτο Στεφάνι - Κώστας Ταχτσής

27673.jpg


Βαμμένος Ήλιος - Γιοβάννα

thumbnail.axd


Το Χρώμα του Φεγγαριού - Αλκυόνη Παπαδάκη

b42464.jpg


Μη Μου Λες Αντίο - Αναστασία Καλλιοντζή

70809.jpg


Σα Γλυκό του Κουταλιού - Μαρίνα Πετροπούλου

114375.jpg


Γιούγκερμαν - Μ. Καραγάτσης

7735.jpg


Και για τον ΑΝΤ1 όμως, ισχύει το εξής: ένα όμορφο σενάριο να μετατραπεί σε βιβλίο και να διεκδικήσει μία θέση στην καρδιά των αναγνωστών.

Γόβα Στιλέτο - Έλενα Ακρίτα

Έκπτωτος Άγγελος - Μαρία Γεωργιάδου

Product45.Photo1.Original.jpg


Γλυκόξινο Κρασί - Μπέτυ Λιβανού

b321.jpg


Μωβ Ροζ - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

b102500.jpg


Ιωάννα της Καρδιάς - Μιρέλλα Παπαοικονόμου

139626.jpg


Βιβλιοπωλεία για να αναζητήσετε μυθιστορήματα κτλ:

www.papasotiriou.gr

www.protoporia.gr

www.patakis.gr

www.kedros.gr

www.ianos.gr

www.politeianet.gr

είναι μερικά από αυτά

Σημείωση: Όταν θέλετε να αναδημοσιεύσετε πληροφορίες, παρακαλούμε πολύ γράφετε την πηγή (www.retromaniax.gr) ως ελάχιστο δείγμα εκτίμησης της δουλειάς που γίνεται σε αυτή τη σελίδα!!

Στηρίξτε τα καλά βιβλία! Κάποια στιγμή, εκτός από είδη πολυτελείας, θα καταλήξουν να γίνουν μουσειακά εκθέματα!

Συνέχεια με μεταφορές των υπόλοιπων καναλιών σύντομα! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω εδώ; Να αρχίσω πάλι τη γκρίνια; Θα το αποφύγω, μέρες που είναι! Θα πω μόνο ότι θα ήθελα πολύ να ξαναδώ το "Τρίτο Στεφάνι", την "Πρόβα"... αα και τον "Κίτρινο Φάκελο"! Α ρε μυαλά που κουβαλάτε εκεί στον ΑΝΤ1!

Sunset, ευχαριστούμε άλλη μια φορά για τον κόπο σου! ;)
 
serano915 είπε:
Τι να πω εδώ; Να αρχίσω πάλι τη γκρίνια; Θα το αποφύγω, μέρες που είναι! Θα πω μόνο ότι θα ήθελα πολύ να ξαναδώ το "Τρίτο Στεφάνι", την "Πρόβα"... αα και τον "Κίτρινο Φάκελο"! Α ρε μυαλά που κουβαλάτε εκεί στον ΑΝΤ1!
Sunset, ευχαριστούμε άλλη μια φορά για τον κόπο σου! ;)
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Μεταξύ μας, πλέον δεν πιστεύω ότι θα δούμε κάτι από αυτά. Ειδικά "κίτρινο φάκελο" που είναι και πολύ "βαριά" σειρά, μα και καταπληκτικό βιβλίο.
 
Μα γιατί με κατεβάζεις από το συννεφάκι μου;;; Άσε με εκεί που έχω βολευτεί! Άσε με να πιστεύω ότι κάποια στιγμη θα τους κόψει ότι μεσα στα συρτάρια τους κρύβουν θησαυρούς, θα πάψουν να μας ταϊζουν όλη τη σαβούρα και θα επαναπροβάλουν αυτές τις σειρές διαμάντια! (για όλους πάει αυτό, όχι μόνο για τον ΑΝΤ1!)

Τον Κίτρινο φάκελο τον θυμάμαι ελάχιστα σαν σειρά, αλλά μια και μου αρέσει πολύ το βιβλίο θα ήθελα πολύ να τον ξαναδώ! Σε αντίθεση με το Στεφάνι που, όπως σου έχω ξαναπεί, μπορώ να σου περιγράψω σκηνές και διαλόγους, κι ας το έχω δει μια φορά μόνο, στην 1η προβολή... ;) (Κάτι παρόμοιο αλλά σε μικρότερο βαθμό ισχύει και για την Πρόβα. ;) )
 
serano915 είπε:
Άσε με να πιστεύω ότι κάποια στιγμη θα τους κόψει ότι μεσα στα συρτάρια τους κρύβουν θησαυρούς, θα πάψουν να μας ταϊζουν όλη τη σαβούρα και θα επαναπροβάλουν αυτές τις σειρές διαμάντια!
'Οταν σου πετάει για τα 20 χρόνια ένα 20 YO για σποτ, δεν μπορείς να τρέφεις πολλές ελπίδες...
 
serano915 είπε:
Τι να πω εδώ; Να αρχίσω πάλι τη γκρίνια; Θα το αποφύγω, μέρες που είναι! Θα πω μόνο ότι θα ήθελα πολύ να ξαναδώ το "Τρίτο Στεφάνι", την "Πρόβα"... αα και τον "Κίτρινο Φάκελο"! Α ρε μυαλά που κουβαλάτε εκεί στον ΑΝΤ1!
Μυαλά ξουράφια!!! Κάθε πέρσυ και καλύτερα για τον αντ1

sunset89 είπε:
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Μεταξύ μας, πλέον δεν πιστεύω ότι θα δούμε κάτι από αυτά. Ειδικά "κίτρινο φάκελο" που είναι και πολύ "βαριά" σειρά, μα και καταπληκτικό βιβλίο.
Ούτε εγώ περιμένω να δω τον κίτρινο φάκελο απ τον αντ1.

Από κανένα περιοδικό το περιμένω

Εξαιρετική η δουλειά σου πάντως sunset η συγκέντρωση όλων των βιβλίων που έγιναν σήριαλ από τα κανάλια.
 
tsalk είπε:
Μυαλά ξουράφια!!! Κάθε πέρσυ και καλύτερα για τον αντ1


Ούτε εγώ περιμένω να δω τον κίτρινο φάκελο απ τον αντ1.

Από κανένα περιοδικό το περιμένω
Κάθε περασμένη δεκαετία και καλύτερα, λέω εγώ... για όλους όμως! ;)

Αν τα δώσουν σε περιοδικό, ποιός τη χάρη μας! Από τώρα τρέχουν τα σάλια μου... :dribble:
 
Οι μεταφορές βιβλίων από ελληνικά κανάλια σε συνδυασμό με αναπαράσταση εποχής 20s, 40s κτλ (όταν είναι απαραίτητο) έχουν κάτι από την αισθητική ενός σχολικού σκετς (και κάθε άλλο παρά το βιβλίο ή οι ηθοποιοί φταίνε), αλλά κάποιες τηλεοπτικές μεταφορές όπως το Τρίτο Στεφάνι προσφέρουν στιγμές Cult. Όσο κι αν δεν βλέπονται κάποιες από τις σειρές αυτές, υπάρχει νοσταλγία καθώς θυμίζουν την εποχή που πιτσιρίκια ακούγαμε το μουσικό τους θέμα από την TV και αλλάζαμε κανάλι για να συνδέσουμε το MegaDrive!
 
Συγχαρητήρια για την δουλεία σου sunset89. Επίσης το βιβλίο του Κώστα Τσαρούχα "Η διεθνής των ναρκωτικών" έγινε σήριαλ στον ΑΝΤ1 με τον τίτλο "το 13ο κιβώτιο"
 
tzias57 είπε:
Συγχαρητήρια για την δουλεία σου sunset89. Επίσης το βιβλίο του Κώστα Τσαρούχα "Η διεθνής των ναρκωτικών" έγινε σήριαλ στον ΑΝΤ1 με τον τίτλο "το 13ο κιβώτιο"
Tzias έχεις απόλυτο δίκιο! Και ήμουνα σχεδόν σίγουρη ότι από κάπου προέκυψε το "13ο κιβώτιο", αλλά δεν θυμόμουνα τίτλο κτλ. Anyway τώρα δε μπορώ πλέον να κάνω διορθώσεις, όμως το μήνυμά σου θα το διαβάσει όποιος ενδιαφερθεί να αναζητήσει αυτόν τον τίτλο και θα κατατοπιστεί! :D
 
Εύγε αγαπητή sunset89. Εύγε!
 
Πίσω
Μπλουζα