Βιβλία που ψάχνουμε συγγραφέα και τίτλο

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
140
Για να μην γεμίζουμε thread που δεν κινούνται είπα να ανοίξω ένα με βιβλία που ψάχνουμε τίτλο και συγγραφέα και αν τώρα προκύψουν άλλα για τον συγκεκριμένο συγγραφέα καλως. Λοιπόν κάνω την αρχή και ακολουθήστε!

1.βιβλίο για σταλινικά γκουλάγκ Ελληνα συγγραφέα

βιβλίο-γροθιά στο στομάχι με πλοκή σαπουνόπερας στα γκουλάγκ. Γραμμένο μαλλον κάπου στα 60ς. Γλώσσα και ύφος που παρεμπέμπει μάλλον σε ακαδημαικό εστέτ της αντίπαλης παράταξης (τυπου Τάσος Αθανασιάδης,Μ.Καραγάτσης κτλ.) σε έξαρση παρά σε φωτισμένο διαφωνουντα της Αριστεράς. Εκδοση σοβαρή και κομψη. Θυμάμαι δυο γυναικείους χαρακτήρες από την υπόθεση.

α. νομίζω μια Μαρία που καταλήγει γυρω στα 35 της σε κρατικό πορνείο ενώ ο σύντροφος της ᾽ἐξαφανίζεται᾽᾽

β. ξανθιά καλλονή που καταλήγει σε ανθρακωρυχειο στη Σιβηρία μεταμφιεσμένη σε άντρα και μάλιστα γεννά και παιδί εκει.

2.διηγημα για μακρυμαλλουσα που πεφτει από το καράβι

Αλλο ένα έργο-σοκ. Γλώσσα και υφος που παραπέμπει σε Ζωρζ Σαρρή και Αλκη Ζέη. Οι κοσμοταξιδεμένοι συγγενείς μου βεβαίωναν για χρόνια πως αν πέσεις από το καράβι οι δίνες σε ρίχνουν στη προπέλα που σε συντρίβει και αυτό ακριβώς συμβαίνει εδώ! Η ηρωίδα έχει μακρυά μαλλιά και την ζηλευουν όλοι οταν όμως πέφτει από το καράβι τα μαλλιά...τελοςπάντων....καταλαβαίνετε!

3. ''Ωραια κοιμωμένη᾽᾽με ᾽70ς εικονογράφηση

Βιβλίο-αριστούργημα που κατα λάθος πουλήθηκε σε μετακόμιση. Η εικονογράφηση ειναι εντελώς ᾽70ς με φιγούρες που μοιάζουν με ρετρο καρτ ποστάλ με υπερμεγεθή κεφάλια και εμφάνιση ᾽ἀγοράκι-κοριτσάκι᾽᾽ ακόμα και η γριά μάγισσα. Σκληρο εξωφυλλο ροζ-κοραλλί. Ψἀχνω εκδοτικο οικο ή εικονογράφο.
 
Δεν κολάει απόλυτα με το θέμα αλλα για να μην ανοίγω άλλο...

Στο γυμνάσιο ο θεολόγος μάς μας είχε βάλει να διαβάσουμε (και να αγοράσουμε) 2 βιβλία, θρησκευτικά "βιογραφικά-μυθιστορήματα" το ένα ήταν ο ψαράς του Θεού του Ιωσήφ Δ. Αγαπητού και το άλλο το Απ'τα δύχτια του μάγου του Γεωργίου Μελέτη (επαιζε κι εδώ αρχικό μεταξύ ονόματος-επωνύμου αλλα δεν το θυμάμαι). Συχνά ψάχνω για βιογραφικά στοιχεία των συγγραφέων που διαβάζω (ακόμα κι αν τα βιβλία τους δεν είναι ότι καλύτερο) αλλα για αυτούς έχω βρει ελάχιστα: Ο Αγαπητός γεννήθηκε το 1919 (μάλλον), έχει γραψει αρκετά "ηθικοπλαστικά" βιβλία και ήταν μέλος κάποιας αδελφότητας θεολόγων, για τον Μελέτη δεν έχω βρει τίποτα. Γνωρίζει κανεί τιποτα περισσότερο για κάποιον από τους δυο?
 
Καλησπέρα και απο μένα. Είναιτ ο 1ο μου ποστ- έχω πάθει πλάκα με το σαιτ!!!!!

Ψάχνω σειρά παιδικών βιβλίων δεκαετίας 1980ς , με τον μόγλη, την αλίκη στην χωρα των θαυμάτων, η χιονάτη και οι 7 νάνοι, piter pan και άλλα

Πρέπει να ήταν χοντρα βιβλία με εικόνες.και χοντρό εξώφυλλο. μέγεθος μικρότερο από α4.

δυστυχώς τα χω σαν όνειρο στο κεφάλι μου και δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες.

θυμάται/κατάλαβε κανεις

για να βοηθησω

οι εικονες ηταν περίπου έτσι

http://img442.imageshack.us/img442/4335/disneysnowwhitemaravilh.jpg

http://img546.imageshack.us/img546/9705/disneydumbootimoiii.jpg

http://img341.imageshack.us/img341/7910/disneyaliceinwonderland.jpg

υγ==> το σαιτ δεν αθ πρεπε να λέγεται retromaniax αλλά ''αυτά που δεν πέταξε η μάνα μου''!!!

disneysnowwhitemaravilh.jpg

disneydumbootimoiii.jpg

disneyaliceinwonderland.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χαχαχαχαχα καλο!
 
xeniachr είπε:
Καλησπέρα και απο μένα. Είναιτ ο 1ο μου ποστ- έχω πάθει πλάκα με το σαιτ!!!!!Ψάχνω σειρά παιδικών βιβλίων δεκαετίας 1980ς , με τον μόγλη, την αλίκη στην χωρα των θαυμάτων, η χιονάτη και οι 7 νάνοι, piter pan και άλλα

Πρέπει να ήταν χοντρα βιβλία με εικόνες.και χοντρό εξώφυλλο. μέγεθος μικρότερο από α4.

δυστυχώς τα χω σαν όνειρο στο κεφάλι μου και δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες.

θυμάται/κατάλαβε κανεις

για να βοηθησω

οι εικονες ηταν περίπου έτσι

http://img442.imageshack.us/img442/4335/disneysnowwhitemaravilh.jpg

http://img546.imageshack.us/img546/9705/disneydumbootimoiii.jpg

http://img341.imageshack.us/img341/7910/disneyaliceinwonderland.jpg

υγ==> το σαιτ δεν αθ πρεπε να λέγεται retromaniax αλλά ''αυτά που δεν πέταξε η μάνα μου''!!!
τελικά πρ΄πει αν ειναι αυτη η σειρά.

αν θυμαμαι καλά ηταν παιδική εγκυκλοπαίδεια, όπου κάθε τόμος ειχε 1 διαφορετικό ήρωα







 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια για το πολύ όμορφο forum. Πρωτη φορά που μπαίνω στην παρέα σας. Μου ξυπνήσατε εικόνες, χρώματα και αρώματα...που κόντευαν να εξαφανιστούν απο τη μνήμη μου. Σας ευχαριστώ πολύ. Εδώ και χρόνια προσπαθώ να βρώ ένα βιβλίο που το μόνο που θυμάμαι απο αυτό είναι ένας στίχος: "Το μικρό μου το κουκλάκι έσπασε το κεφαλάκι". Είναι δεκαετίας του ΄80. Αν κάποιος το γνωρίζει παρακαλώ να μου πει τον τιτλο του βιβλίου ή αν το έχει ας το σκανάρει για να το δω.
 
Καλώς μας ήρθες ανεπίσημα! :)

Είσαι στο κατάλληλο σημείο - λογικά θα υπάρχουν άτομα να σε λύσουν την απορία.

Ωστόσο, μήπως θυμάσαι και τίποτα άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει? Π.χ. καμιά ιδιαίτερη εικόνα / εικονογράφηση? Πότε περίπου είχε αγοραστεί? Κάτι που να το ξεχωρίζει? Επίσης ήταν παιδικό (λογικά ναι, αλλά ας το ρωτήσουμε κι αυτό.)

Τέλος, ρίξε και μια βόλτα εδώ, να σε καλωσορίσουμε κι επίσημα! :)
 
Απάντηση στον Thor. Έχω διαβάσει αρκετά διηγήματα του Αγαπητού και μου άρεσαν πολύ. Ο «Ιωσήφ Αγαπητός» είναι ο Νικήτας Θεοδωρίδης, που έγραψε περί τα 80 βιβλία, με αφηγηματικές βιογραφίες αγίων και άλλα. Ο Νικήτας Θεοδωρίδης ήταν μέλος της Αδελφότητος Θεολόγων η «ΖΩΗ». Οι αφηγηματικές βιογραφίες των αγίων και τα διηγήματά του όλα υπέροχα και αφυπνιστικά. Ο πατήρ Γεώργιος Μελέτης νομίζω οτι ήταν αρχιμανδρίτης, μέλος της ίδιας αδελφότητας. Και οι δύο έχουν προσφέρει μεγάλο έργο και είναι κατά τη γνώμη μου από τους από τους μεγάλους σύγχρονους λογοτέχνες. Περισσότερες πληροφορίες όπως και όλα τα βιβλία τους μπορείς να βρεις εδώ: [edit] παρακαλώ τέτοιες πληροφορίες μέσω πμ! :) [/edit]

D@redevil είπε:
Καλώς μας ήρθες ανεπίσημα! :)
Είσαι στο κατάλληλο σημείο - λογικά θα υπάρχουν άτομα να σε λύσουν την απορία.

Ωστόσο, μήπως θυμάσαι και τίποτα άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει? Π.χ. καμιά ιδιαίτερη εικόνα / εικονογράφηση? Πότε περίπου είχε αγοραστεί? Κάτι που να το ξεχωρίζει? Επίσης ήταν παιδικό (λογικά ναι, αλλά ας το ρωτήσουμε κι αυτό.)

Τέλος, ρίξε και μια βόλτα εδώ, να σε καλωσορίσουμε κι επίσημα! :)

Από ότι θυμάμαι περιείχε σε μια σελίδα δυο αντικρυστες σειρες απο ποιηματάκια Ξ Ξ και απο πάνω ήταν η εικόνα που έδειχνε ένα κοριτσάκι να κρατάει το σπασμένο κουκλάκι. Ήταν λεπτό βιβλιαράκι και όχι ιδιατερα μεγάλο (αν θυμάμαι καλά.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thor είπε:
Δεν κολάει απόλυτα με το θέμα αλλα για να μην ανοίγω άλλο...
Στο γυμνάσιο ο θεολόγος μάς μας είχε βάλει να διαβάσουμε (και να αγοράσουμε) 2 βιβλία, θρησκευτικά "βιογραφικά-μυθιστορήματα" το ένα ήταν ο ψαράς του Θεού του Ιωσήφ Δ. Αγαπητού και το άλλο το Απ'τα δύχτια του μάγου του Γεωργίου Μελέτη (επαιζε κι εδώ αρχικό μεταξύ ονόματος-επωνύμου αλλα δεν το θυμάμαι). Συχνά ψάχνω για βιογραφικά στοιχεία των συγγραφέων που διαβάζω (ακόμα κι αν τα βιβλία τους δεν είναι ότι καλύτερο) αλλα για αυτούς έχω βρει ελάχιστα: Ο Αγαπητός γεννήθηκε το 1919 (μάλλον), έχει γραψει αρκετά "ηθικοπλαστικά" βιβλία και ήταν μέλος κάποιας αδελφότητας θεολόγων, για τον Μελέτη δεν έχω βρει τίποτα. Γνωρίζει κανεί τιποτα περισσότερο για κάποιον από τους δυο?
Έχω διαβάσει αρκετά διηγήματα του Αγαπητού και μου άρεσαν πολύ. Ο «Ιωσήφ Αγαπητός» είναι ο Νικήτας Θεοδωρίδης, που έγραψε περί τα 80 βιβλία, με αφηγηματικές βιογραφίες αγίων και άλλα. Ο Νικήτας Θεοδωρίδης ήταν μέλος της Αδελφότητος Θεολόγων η «ΖΩΗ». Οι αφηγηματικές βιογραφίες των αγίων και τα διηγήματά του όλα υπέροχα και αφυπνιστικά. Ο πατήρ Γεώργιος Μελέτης νομίζω οτι ήταν αρχιμανδρίτης, μέλος της ίδιας αδελφότητας. Και οι δύο έχουν προσφέρει μεγάλο έργο και είναι κατά τη γνώμη μου από τους από τους μεγάλους σύγχρονους λογοτέχνες. Περισσότερες πληροφορίες όπως και όλα τα βιβλία τους μπορείς να βρεις απο την Αδελφότητα Θεολόγων η Ζωή εδώ: [edit] παρακαλώ τέτοιες πληροφορίες μέσω πμ!
tinysmile_grin_t.png
[/edit]

D@redevil είπε:
Καλώς μας ήρθες ανεπίσημα! :)
Είσαι στο κατάλληλο σημείο - λογικά θα υπάρχουν άτομα να σε λύσουν την απορία.

Ωστόσο, μήπως θυμάσαι και τίποτα άλλο που θα μπορούσε να βοηθήσει? Π.χ. καμιά ιδιαίτερη εικόνα / εικονογράφηση? Πότε περίπου είχε αγοραστεί? Κάτι που να το ξεχωρίζει? Επίσης ήταν παιδικό (λογικά ναι, αλλά ας το ρωτήσουμε κι αυτό.)

Τέλος, ρίξε και μια βόλτα εδώ, να σε καλωσορίσουμε κι επίσημα! :)
Το βιβλίο ήταν παιδικο και είχε δυο σειρές απο στιχάκια Ξ Ξ και απο πάνω μια εικόνα με ενα κοριτσακι που κρατουσε το σπασμένο κουκλάκι. Η εικονογράφηση ήταν παλιού τύπου σαν χρωματιστή ζωγραφιά. Δεν ήταν μεγάλο βιβλίο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε παρακαλώ πολύ, δεν θα ξαναεπέμβεις σε διορθώσεις που σου έχουν κάνει moderators / admins.

Το προηγούμενο post σου που διέγραψες, περιείχε πληροφορίες που αποτελούν διαφήμιση.

Ακριβώς το ίδιο ποστ, το επαναλαμβάνεις. Όσες φορές και να παραθέσεις τηλέφωνα και διευθύνσεις, θα διαγράφονται καθώς αποτελούν διαφήμιση.

Επιπλέον, όταν απαντάς σε 2 ποστς μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, περνάμε και τα συγχωνεύουμε για να διευκολύνεται η ροή του λόγου.
 
D@redevil είπε:
Σε παρακαλώ πολύ, δεν θα ξαναεπέμβεις σε διορθώσεις που σου έχουν κάνει moderators / admins.
Το προηγούμενο post σου που διέγραψες, περιείχε πληροφορίες που αποτελούν διαφήμιση.

Ακριβώς το ίδιο ποστ, το επαναλαμβάνεις. Όσες φορές και να παραθέσεις τηλέφωνα και διευθύνσεις, θα διαγράφονται καθώς αποτελούν διαφήμιση.

Επιπλέον, όταν απαντάς σε 2 ποστς μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα, περνάμε και τα συγχωνεύουμε για να διευκολύνεται η ροή του λόγου.
Κατ' αρχήν δεν έκανα κάποια επέμβαση σε διόρθωσή σας συνειδητά. Είμαι αρχάρια με τα forum και δε γνωρίζω πως πρέπει να διορθώνω τα μηνύματά μου σε περίπτωση που κάνω κάποιο λάθος στη διατύπωση ή όταν θέλω να συμπληρώσω ή να διαγράψω κάτι. Δεν κατάλαβα οτι μου είχατε κάνει διόρθωση ή ότι δεν πρέπει να δώσω κάποιες πληροφορίες όπως διεύθυνση, τηλ. κτλ. Ευχαριστώ πάντως για την ενημέρωση και συγνώμη που σας έβαλα σε τέτοια διαδικασία. Όσον αφορά τα 2 post βάλτε τα όπως βολεύει, δε με ενοχλεί καθόλου.
 
Προσωπικά δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση το συγγραφικό τους ταλέντο, απλά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για εγκυκλοπαιδικούς λόγους. Ασφαλώς μπορεί να μην διάβασα τα κορυφαία τους έργα ή να τα διάβασα σε κακή χρονική στιγμή. :)
 
Πιθανόν. Πάντως θα τους πρότεινα ανεπιφύλακτα σε μικρούς και μεγάλους να διαβάσουν έστω και ένα έργο τους. Εμένα μου αρέσουν πολύ, γιατί είναι βιβλία που διαμορφώνουν χαρακτήρα ή έστω προβληματίζουν να ψαχτεί κανείς μέσα του. Λίγα βιβλία κυκλοφορούν σήμερα με τόσο διδακτικό/ηθικοπλαστικό περιεχόμενο και ίσως και μόνο γι' αυτό (το ότι είναι σπάνια στο είδος τους) αξίζει να διαβαστούν.
 
Καλησπέρα παιδιά εγω ψάχνω το Νεκροσκόπος 2 Βαμπίρι του Brian Lumey από εκδόσεις Οξύ.Ευχαριστώ
 
joanna20 αφού ξέρεις και τίτλο και εκδ. οίκο απλά πρέπει να σταθείς τυχερή και να το βρεις κάπου ξεχασμένο. Στην Καντάθ πήγες? Είχε (τουλάχιστον) εκδόσεις Oξυ ένα διάστημα. Μετά μένει το Μπιτ Μπαζαρ
 
Εχω ψάξει σχεδον τα παντα..δεν υπαρχει πουθενα...συνεχίζω όμως να ελπίζω..

Kambia είπε:
joanna20 αφού ξέρεις και τίτλο και εκδ. οίκο απλά πρέπει να σταθείς τυχερή και να το βρεις κάπου ξεχασμένο. Στην Καντάθ πήγες? Είχε (τουλάχιστον) εκδόσεις Oξυ ένα διάστημα. Μετά μένει το Μπιτ Μπαζαρ
 
Ψάχνω τον τίτλο παιδικού παραμυθιού που διάβαζε η κόρη μου.

Έχει να κάνει με μια κοπελίτσα ονόματι Ανθούλα, που είχε μια κούκλα, την Κρινιώ, η οποία τη βοηθούσε σε δουλειές που την έβαζε να κάνει μια κακιά μάγισσα. Το γνωρίζει κανείς;
 
KRINIW είπε:
Ψάχνω τον τίτλο παιδικού παραμυθιού που διάβαζε η κόρη μου.Έχει να κάνει με μια κοπελίτσα ονόματι Ανθούλα, που είχε μια κούκλα, την Κρινιώ, η οποία τη βοηθούσε σε δουλειές που την έβαζε να κάνει μια κακιά μάγισσα. Το γνωρίζει κανείς;
Καλωσόρισες στο retromaniax.gr :)

Κάνοντας μια αναζήτηση με τα στοιχεια που παραθετεις το μόνο που βρήκα είναι αυτό :

7118.jpg


Πηγή εικόνας : http://paliovivlio.gr/palia_patamith...louloudion.htm

Μήπως θυμάσαι κάποιο αλλο στοιχείο που μπορεί να βοηθήσει την αναζήτηση ; Τα ονόματα του κοριτσιού και της κούκλας είναι σίγουρα αυτά;

Σε αυτή την ιστοσελίδα μπορείς να βρεις κάποια παλιά βιβλία και παιδικά παραμυθία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχήν, ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση.

Ωστόσο, πιστεύω πως δεν είναι αυτό το βιβλίο που ψάχνω.

Στο παραμύθι αυτό, πεθαίνει η μητέρα του κοριτσιού (Ανθούλα) και ο πατέρας της παντρεύεται μια άλλη γυναίκα, η οποία μισεί την κόρη του.

Και επειδή εκείνος λόγω δουλειάς πρέπει να λείπει για μέρες από το σπίτι, η μητριά στέλνει την Ανθούλα σε μια κακιά μάγισσα. Η τελευταία βάζει το κοριτσάκι να κάνει συνεχώς δουλειές, οι οποίες είναι αδύνατον να εκπονηθούν από ένα παιδάκι, όμως τη βοηθάει η κούκλα που έχει μαζί της (Κρινιώ). Στο τέλος του παραμυθιού, ένα βασιλόπουλο γνωρίζει την ΑΝθούλα και την παντρεύεται...

Αυτή είναι όλη η υπόθεσηΓράψτε κάτι...
 
Πίσω
Μπλουζα