Βιβλία William Gibson

divined

RetroNuts!
Joined
2 Σεπ 2009
Μηνύματα
1.702
Αντιδράσεις
43
Δίχως να πω ότι έψαξα εξωνυχιστικά δεν βρήκα κάποιο thread για τα βιβλία του William Gibson. Είχα διαβάσει αρκετά βιβλία του τη δεκαετία του 1990. Παραθέτω :

1) Νεκρομάντης

2) Count Zero

3) Mona Lisa Overdrive

4) ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΦΩΣ

Δίχως να θυμάμαι πλέον τις ακριβείς υποθέσεις θυμάμαι ότι τότε τρόμαζαν με τις πρωτοπωριακές cyber punk ιδέες του. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο ΜΑΥΡΟΣ ΠΑΓΟΣ, το σύστημα ασφαλείας που χρησιμοποιούσαν οι εταιρίες για να προστατεύονται από επίδοξους hackers-crackers. Σύμφωνα με τα βιβλία ο χρήστης καλωδιωνότανε αλά Matrix (πολύ προτού βγει όμως η ταινία) και αν εντοπιζότανε από το σύστημα ασφαλείας καιγόταν ο εγκέφαλος του από ένα παλμό που έστελνε το σύστημα.

Επίσης στο Count Zero αν θυμάμαι καλά, με τον ακινητοποιημένο υπερ-ήλικα που ζούσε μία φυσιολογική στο Matrix του Gibson.

Για το Neuromancer τι να πούμε. Έτη φωτός μπροστά από την εποχή του. Ο κόσμος έμαθε τη λέξη κυβερνοκόσμος πρακτικά μέσα από το βιβλίο αυτό.

Εμπνεύστηκαν πολλά οι δημιουργοί του Matrix από τον μεγάλο αυτό ομολογουμένως συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας.

Ορισμένα από τα βραβεία που έχει λάβει : Hugo Award, Nebula Award, Philip H. Dick Award.

Τελευταία είδα ότι έχει βγάλει ένα άλλο βιβλίο ονόματι "SPOOKED COUNTRY". Το έχει διαβάσει κανείς αυτό;
 
Γενικα δεν παρακολουθουσα ποτε την επικαιροτητα της επιστημονικης φαντασιας, συνεπως οταν επιασα στα χερια μου το Neuromancer το 1991, δεν ημουν προετοιμασμενος για το σοκ και την καθαρη απολαυση που ηταν (και παραμενει) η αναγνωση του. Τοτε και για αρκετα χρονια μετα, πραγματικα εμοιαζε με ενα παραθυρο στο μελλον. Και μιας και ηδη ειχα μεγαλη αγαπη για το hard-boiled genre (Raymond Chandler) απλα κολλησα. Για χρονια μετα παρακολουθουσα στενα τις κινησεις του Gibson, απο το να κατεβασω και να τυπωσω το ποιημα Agrippa απο καποια τοπικη BBS, εως το Johnny Mnemonic (που ειχα δει στο σινεμα και ειχα και αυθεντικη βιντεοκασετα!), τα επεισόδια που ειχε γραψει για το X-Files κλπ.

Γενικα παντως δεν καταφερε να ξαναφτασει τα υψη του Neuromancer και ειχε μια αργη καθοδικη πορεια μεχρι το Pattern Recognition. Απο κει και περα πιστευω οτι εχει αρχισει και ξανανεβαινει, βεβαιως δεν εχω διαβασει τα πιο προσφατα βιβλια του.


Να η μικρη μου συλλογη των βιβλιων του.

Neuromancer (1984)




Count Zero (1986)






Mona Lisa Overdrive (1988)




The Difference Engine (1990; with Bruce Sterling)




Virtual Light (1993)




Idoru (1996)




All Tomorrow's Parties (1999)




Pattern Recognition (2003)





Spook Country (2007)




Αυτα δεν τα διαθετει (ακομα) το μαγαζι, αλλα πλεον ειναι στα υποψη:

Zero History (2010)
The Peripheral (2014)
Agency (2020)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο Gibson δεν εχει γραψει παρα πολλα διηγηματα και η μοναδικη συλλογη του ειχε κυκλοφορησει το 1986. Αυτη ειναι η ελληνικη εκδοση της.



 
Εχω διαβασει σχεδον ολες τις μικρες ιστοριες του (εκτος απο το Dogfight) καποιες ιστοριες που ανηκουν στο Sprawl και παλια το Neuromancer απο το οποιο δεν θυμαμαι πολλα. Δυστυχως δεν εχω διαβασει τα υπολοιπα της τριλογιας.

Ακουγα το ονομα του συχνα τη δεκαετια του 80, νομιζω στο Πιξελ κλπ αλλα εγω προσωπικα δεν τον θεωρω και τοσο προφητικο. Ισως το λεω τωρα αναδρομικα οπου αυτα που αναφερει τα θεωρουμε δεδομενα, αλλα πραγματικα πιστευω οτι το οραμα του απεχει πολυ απο το σημερα. Οι βιογραφοι του θεωρουν αξιοσημειωτο το οτι δεν ειχε μεγαλη σχεση με υπολογιστες οταν εγραφε περι κυβερνοδιαστηματος, αλλα για μενα αυτο ειναι προφανες οτι δεν πολυηξερε το για τι γραφει.

Ενα παραδειγμα. Χρησιμοποιουν μεν τους υπολογιστς για να βρουν ιστορικα δεδομενα κλπ (με προφορικες εντολες) αλλα το κειμενο αναφερει οτι ο υπολογιστης ψαχνει "την εσωτερικη του βαση δεδομενων" και οχι καποιο διαδικτυο ή κυβερνοδιαστημα. Δηλαδη ο καθε υπολογιστης εχει μεσα του μια μικρη εκγκυκλοππαιδεια, κ αι πιθανοτατα ο καθε υπολογιστης "ξερει" διαφορετικα πραγματα. Αυτο απεχει πολυ απο τη (σημερινη) πραγματικοτητα οπου η γνωση δεν αντλειται απο τοπικη βαση δεδομενων του καθε υπολογιστη, αλλα απο το κοινο διαδικτυο.

Ειχε ομως πολυ εξυπνες ιδεες, που για να σκεφτει κανεις τοτε ηταν πιο δυσκολο απο το να τις σκεφτει σημερα.

Να ρωτησω κατι τον @freaktmp αν ξερει. Ξερω οτι εκτος απο το συμπαν του Sprawl (οπου συνδεονται με καποιες αναφορες), υπαρχει και η τριλογια του Σαν Φρανσισκο. Ξερεις το αν αυτη η τριλογια διαδραματιζεται στο ιδιο continuity? Καπου εχω ακουσει οτι ειναι σαν πρικουελ, δηλαδη ο κοσμος πριν την εφευρεση του κυβερνοχωρου στο Sprawl, αλλα υπαρχει καποια αναφορα ή ιστορια που δειχνει εξελιξη απο το μεν στο δε;;
 
το Neuromancer απο το οποιο δεν θυμαμαι πολλα

Σταματα οτι κανεις και σπεύσε να το ξαναδιαβασεις. :gun:

Τα τρια πρωτα βιβλια του τα εχω διαβασει τουλαχιστον δυο φορες το καθενα, αλλα ειδικα το Neuromancer το εχω διαβασει περισσοτερες.

προσωπικα δεν τον θεωρω και τοσο προφητικο

Για μενα, στις αρχες της δεκαετιας του 80 ηταν 10 χρονια μπροστα. Αλλα δεν εχει κυριως να κανει με τις τεχνολογικες προβλεψεις (ο ιδιος ο Gibson δεν ειχε σχεση με υπολογιστες κλπ και εγραφε για πολλα χρονια σε γραφομηχανη) αλλα με το πως η τεχνολογικη εξελιξη θα επηρεάσει την ανθρωποτητα. Εκει νομιζω οτι ηταν η δυναμη του.

Τα πιο προσφατα βιβλια του (αυτα που εχω διαβασει δηλ.) εξεταζουν με πολυ πρωτότυπο τροπο την επιρροή των social media στην κοινωνία. Και αυτα ειχαν γραφτει οταν ακομα το ολο πραγμα ηταν ακομα στα σπάργανα.

Να ρωτησω κατι τον @freaktmp αν ξερει. Ξερω οτι εκτος απο το συμπαν του Sprawl (οπου συνδεονται με καποιες αναφορες), υπαρχει και η τριλογια του Σαν Φρανσισκο. Ξερεις το αν αυτη η τριλογια διαδραματιζεται στο ιδιο continuity? Καπου εχω ακουσει οτι ειναι σαν πρικουελ, δηλαδη ο κοσμος πριν την εφευρεση του κυβερνοχωρου στο Sprawl, αλλα υπαρχει καποια αναφορα ή ιστορια που δειχνει εξελιξη απο το μεν στο δε;;

Δεν ειμαι και ειδικος, αλλα απ' οσο ξερω, οχι δεν υπαρχουν αναφορες στα κειμενα που να παντρευουν τις δυο τριλογιες. Τωρα διάφοροι λενε διάφορα, αλλα δεν νομιζω οτι ειναι και κατι σημαντικο ετσι κι αλλιως. Τα βιβλια στεκουν απο μονα τους. Αυτο το πραγμα με τα συμπαντα και τις πολυ-λογιες εχει καταντησει εντελως ανουσιο και ασκοπο εδω και πολλα χρονια. Προκειται καθαρα για πνευματικη οκνηρια εκ μερους των δημιουργων.

Περισσοτερα εχει να δωσει ο Cordwainer Smith σε δυο τομους (ενα μυθιστόρημα και μια πλήρης συλλογή των διηγημάτων του) απ' οτι εχει να δωσει η Lois McMaster Bujold σε 23 μυθιστορηματα και οσα διηγηματα της σειρας Vorkosigan Saga. Ουκ εν τω πολλώ το ευ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πιάσατε μια πονεμένη για εμένα ιστορία με τον Νευρομάντη.
Είχα πάρει πριν χρόνια με λαχτάρα τον Νευρομάντη να τον διαβάσω, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα.
Έχω επιχειρήσει αρκετές φορές από τότε να το ολοκληρώσω, αλλά μάταια.
Πιστεύω πως το πρόβλημα με το συγκεκριμένο βιβλίο είναι η κακή απόδοση του στα ελληνικά.
Το πρωτότυπο χρησιμοποιεί slang και γενικότερα στρυφνή γλώσσα για να αποδώσει όλη αυτή τη cyberpunk ατμόσφαιρα και κουλτούρα, με αποτέλεσμα στα ελληνικά η απόδοση να καταφεύγει σε αγγλισμούς και να χάνεται το νόημα σε αρκετά σημεία.
Το ίδιο ισχύει βέβαια για να το διαβάσεις και στα αγγλικά. Η ιδιαίτερη γλώσσα που χρησιμοποιεί το κάνει, για κάποιον που ξέρει αγγλικά ως δεύτερη γλώσσα, δύσκολο στην ανάγνωση. Δεν αρκεί απλά να ξέρεις Αγγλικά για να το διαβάσεις.
@freaktmp μιας και είσαι φαν θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου στο συγκεκριμένο θέμα.
 
Το ίδιο ισχύει βέβαια για να το διαβάσεις και στα αγγλικά. Η ιδιαίτερη γλώσσα που χρησιμοποιεί το κάνει, για κάποιον που ξέρει αγγλικά ως δεύτερη γλώσσα, δύσκολο στην ανάγνωση. Δεν αρκεί απλά να ξέρεις Αγγλικά για να το διαβάσεις.
@freaktmp μιας και είσαι φαν θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου στο συγκεκριμένο θέμα.

Η μουσικη που ακουω ειναι κυριως στα αγγλικα. Τα βιβλια που διαβαζω ειναι στα αγγλικα. Τα comics που διαβαζω ειναι κυριως στα αγγλικα. Οι ταινιες και τηλεοπτικες σειρες που βλεπω ειναι ως επι το πλείστον στα αγγλικα. Οτιδηποτε ειναι σχετικο με υπολογιστες, τοσο επαγγελματικα οσο και σαν hobby, ειναι στα αγγλικα. Ομοίως και για το retrocomputing και retrogaming.

Πολλες φορες σκεφτομαι στα αγγλικα. Καμια φορα ονειρεύομαι στα αγγλικα. :sleep:

Το τελευταιο βιβλιο σε ελληνικη μεταφραση που αγορασα ηταν ισως πριν 18 χρονια, αλλα σιγουρα ειχα αρχισει να τα μειωνω εδω και 22 χρονια.

Δεν ξερω αν σε καλυψε η απαντηση μου. :fafoutis:
 
Θα συμφωνησω οτι χρησιμοποιει πολυ δυσκολη γλωσσα
 
Αυτα δεν τα διαθετει (ακομα) το μαγαζι, αλλα πλεον ειναι στα υποψη:

Θυμάστε οταν απο το Amazon αγόραζε κανείς βιβλία; :)

Μόλις συμπλήρωσα την συλλογή μου.

Zero History (2010)




The Peripheral (2014)




Agency (2020)




Να δω τώρα πότε θα βρω χρόνο να τα διαβάσω! :fafoutis:
 
Πίσω
Μπλουζα