Βιβλίο "101 προγράμματα για το Spectrum"

zxspec83

RetroActive
Joined
7 Σεπ 2009
Μηνύματα
226
Αντιδράσεις
21
Ήρθε φλασιά την ώρα που περιδιάβαινα το φόρουμ μας:

Το 1985, ήδη ένα και κάτι χρόνο ευτυχής κάτοχος του ZX Spectrum 48K γομολαστιχέ, αγοράζω από το Cat Computers, από όπου νομίζω είχα πάρει και το μηχάνημα, ένα φοβερό βιβλίο με τον παραπάνω τίτλο.

Είχε μεγάλη ποικιλία προγραμμάτων, παιχνίδια, μαθηματικές εφαρμογές, σχεδιαστικές εφαρμογές, εφέ μέχρι και επεξεργαστή κειμένου! Με είχε κρατήσει απασχολημένο τουλάχιστον για ένα εξάμηνο.

Το βιβλίο το είχε γράψει ένας από τους ιδιοκτήτες του Cat Computers με πολύ χιούμορ και απολαυστικά σχόλια.

"Στιγμιότυπα" από την εισαγωγή που μου έρχονται:

- 101; Δεν τα μετρήσαμε κιόλας όλα ή Δεν παίρνουμε και όρκο

- Πρόγραμματα για το Spectrum (αν κάπου στο βιβλίο διαβάσετε την Spectrum μην παρεξηγηθείτε)

Κάπου στις αρχές της δεκαετίας του ʼ90 το βιβλίο χάνεται μυστηριωδώς από το σπίτι και έκτοτε αγνοείται.

Θα ήμουν ευγνώμων αν τυχαίνει να το έχει κάποιος και μπορεί να το σκανάρει...
 
Δυστυχως δεν το εχω πια. Μηπως ηταν του Αραπογλου?

Ξερει κανεις τι απεγινε ο συγκεκριμενος?
 
small00002.jpg


Πηγη: ITIA (ntua)

Οσο για τον ΓΗΛΑΡ θα αξιζε να ψαξουμε τι απεγινε - ηταν μορφη εκεινα τα χρονια.
 
Θα επρεπε να το σκαναρει και καποιος για να το ανεβασει στο WOS (αφου φυσικα ειχαμε το ΟΚ απο εκδοτες και συγγραφεα).

Για τον κ. Αραπογλου εκανα μια ψακτικη, πριν λιγο καιρο, ψαχνωντας παλαιους συντακτες του Micromad αλλα δεν βρηκα κατι.

Εχω μια ελπιδα οτι ο Nemo κατι θα μπορεσει να ανακαλυψει... :)
 
Μπράβο Paspartoo, αυτό είναι!

Αράπογλου... Βέβαια... Πρέπει να έχω στην Αθήνα ένα παρόμοιο βιβλίο του "70 Προγράμματα για το Amstrad". Πρέπει να είναι αυτός που όταν έτρεχες τα προγράμματα έβλεπες το όνομά του να αναβοσβήνει, να μεγαλώνει στο κέντρο της οθόνης, μέσα σε δάφνινα στεφάνια κλπ. ΓΗΛΑΡ!

Είχε πάντως και ωραία προγραμματάκια μέσα.

Πάντως, Wally, μάλλον δεν είχε σχέση με το πρώτο βιβλίο για τον Spectrum.
 
Ευχαριστω τον φιλο stathissayu για την δωρεα

 


Το βιβλιο εκδοθηκε το 1984 απο το γνωστο καταστημα Cat Computers και προλογιζει καποιος κ Δ. Πεντζας.

Θα ηταν πολυ καλη φαση να εντοπιζαμε καποιον απο τους υπευθυνους του Cat ειτε τον κ Πεντζα ωστε να παρουμε αδεια να το σκαναρουμε αλλα και για μια ενδιαφερουσα συνεντευξη...οποιος μπορει να δωσει ενα χερακι σε αυτο θα ηταν εξαιρετικη βοηθεια και υπηρεσια στη κοινοτητα.

Παραθετω μερικες φωτο :

attachment.php


Εξωφυλλο

attachment.php


Προλογος σελιδα Α

attachment.php


Προλογος σελιδα Β

attachment.php


Περιεχομενα Α

attachment.php


Περιεχομενα Β

attachment.php


Preview

attachment.php


Preview

attachment.php


Οπισθοφυλλο
 
τεστ τεστ τεστ
 
Admin άμα δεν το έχεις πια, το έχω εγώ. Αν δεν υπάρχει θέμα με τα νομικά του κάνω ενα σκανάρισμα στη δουλειά.
 
Nα σαι καλα. Το εχω αλλα δεν εχω προλαβει να ψαξω τους συντελεστες. Αν καποιος ξερει κατι να δωσει ενα χερακι στον πτωχο διαχειριστη...
 
Οι συντελεστές ειναι οι Δημήτρης Πέντζας – Γιάννης Γιανναράκης

Το βιβλίο συντάχθηκε το 1983 από το "The Computer Shop", το πρώτο κατάστημα Η/Υ στη Στουρνάρη και αποτέλεσε την μεγαλύτερη εκδοτική επιτυχία της εποχής!

Η ιδέα και η επιμέλεια της έκδοσης του βιβλίου ήταν του Δημήτρη Πέντζα, ιδρυτή του "The Computer Shop" και της ΒΑΒΕΛ ΑΕ, ενός καινοτόμου επιχειρηματία που έπιανε τον σφυγμό της αγοράς αλλά δυστυχώς δεν κατάφερε να διαχειριστεί την ταχύτατη ανάπτυξη της εταιρείας του που "κράσαρε" κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '90...

Εκεί, στο "The Computer Shop" έκανα τα πρώτα μου επαγγελματικά βήματα στην πληροφορική και συνέβαλα στην έκδοση του 101 Προγράμματα για τον ZX Spectrum, επιλέγοντας μαζί με τον Δημήτρη τα προγράμματα που περιέχονται στο βιβλίο, τα οποία ξανα-έγραψα γραμμή-γραμμή στα μαλακά πλήκτρα του Spectrum και τα δοκίμασα ένα-ένα με αποτέλεσμα να μην χρειαστεί καμμία ουσιαστική διόρθωση στις πάμπολλες επανεκδόσεις του βιβλίου (σε δεκάδες χιλιάδες αντίτυπα...)

Γιάννης Γιανναράκης

http://deiktis.blogspot.gr/2013/01/101-zx-spectrum.html?m=1
 
Κυριε Γιανναρακη συγχαρητηρια (εστω και ετεροχρονισμενα) για την εκδοση, καλωσηρθατε ευχαριστουμε για τις πληροφοριες!!!

Θα θελαμε τη βοηθεια σας μηπως βρουμε ακρη να παρουμε αδεια να το ψηφιοποιησουμε...ειναι κριμα να μην γινει ηλεκτρονικη διαφυλαξη του βιβλιου αυτου
 
Καλως ηλθατε Κυριε Γιανναρακη!Ελπιζουμε να μας βοηθησετε να ψηφιοποιησουμε το πολυ καλο αυτο βιβλιο!
 
Επεσε στα χερια μου μια διαφορετικη εκδοση του βιβλιου που επιβεβαιωνει τα λεγομενα του κ Γιανναρακη (κριμα που δεν υπηρξε συνεχεια στην επικοινωνια) οτι υπηρξαν πολλες.

Παραθετω μερικες φωτο.

Τα δυο αντιτυπα διπλα-διπλα χωρις καμια διαφορα (το αριστερο ειναι προσφορα του xc8 και θα δωθει σε μελλοντικο διαγωνισμο)

attachment.php


Πρωτη εμφανης διαφορα ειναι το διαφορετικο παχος των δυο εκδοσεων

attachment.php


Χωρις να εχουν ομως διαφορα στον αριθμο των σελιδων

attachment.php


Η αλλη διαφορα που εντοπισα βρισκεται στο οπισθοφυλλο. Παρατηρηστε οτι στο ενα αντιτυπο ως εκδοτες φαινονται τα The Computer Shop, Cat Computers ενω στο αλλο εχουμε επιπροσθετως και το Athens Computer Centre

attachment.php
 
Μπράβο Paspartoo, αυτό είναι!

Αράπογλου... Βέβαια... Πρέπει να έχω στην Αθήνα ένα παρόμοιο βιβλίο του "70 Προγράμματα για το Amstrad". Πρέπει να είναι αυτός που όταν έτρεχες τα προγράμματα έβλεπες το όνομά του να αναβοσβήνει, να μεγαλώνει στο κέντρο της οθόνης, μέσα σε δάφνινα στεφάνια κλπ. ΓΗΛΑΡ!

Είχε πάντως και ωραία προγραμματάκια μέσα.

Πάντως, Wally, μάλλον δεν είχε σχέση με το πρώτο βιβλίο για τον Spectrum.

ο Αραπογλου είναι στον άλφα η στον σκαι δεν θυμάμαι έχει την μέτρον ανάλυσης νομίζω, τον βρήκα μίλησα μαζί του γιατί και εγώ ψάχνω το βιβλίο του το είχα και μου το έφαγε ο σκύλος μου το ψάχνω ακόμα εκείνος μου είπε ότι δεν έχει αντίτυπο αν κάποιος το έχει και μπορεί να το σκαναρει θα χαρώ πολύ γιατί είμαι Αμερική και εδώ δεν υπαρχή περίπτωση να το βρω ευχαριστώ.
 
Πίσω
Μπλουζα