Βιβλιοπωλείον της Εστίας: τέλος...

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.289
Με θλιψη διαβασα σημερα οτι εκλεισε το βιβλιοπωλειο της Εστιας μετα απο 128 χρονια. Μαλιστα εχτες ηταν η τελευταια μερα λειτουργιας του.

Λυπηρο να κλεινει ενα τετοιο ιστορικο βιβλιοπωλειο. Λυπηρη η πληρης αποψυλωση της Σολωνος απο βιβλιοπωλεια (και οχι μονο). Ειχα ζησει, λογω της τοτε επαγγελματικης μου ενασχολησης, τη Σολωνος και τα βιβλιοπωλεια ειδικοτερα, απο πολυ κοντα και περνοντας αυτο το καιρο απο εκει με πιανει ενα σφιξιμο στο στομαχι.

Το μονο ευχαριστο στην παραπανω ειδηση ειναι οτι οι εκδοσεις θα συνεχισουν να λειτουργουν.

ΥΓ Θυμηθηκα επ ευκαιριας, και τον κυριο Νικο (Νικο Παντελακη) που ηταν μια κινητη εγκυκλοπαιδεια, ενας ανθρωπος που δουλεψε για 7 δεκαετιας στην Εστια.
 
Στων Ψαρών την ολόμαυρη ράχη


περπατώντας η Δόξα μονάχη



μελετά τα λαμπρά παλληκάρια



και στην κόμη στεφάνι φορεί



γινωμένο από λίγα χορτάρια



που' χαν μείνει στην έρημη γη.


 

 




 
Όχι ρε παιδί μου. Αυτό το καταστημα πέρασε πολέμους, πέρασε τα πάντα και να κλείσει τώρα... Μεγάλο πλήγμα για όλους μας και για την πόλη.
 
Στον οικονομικό πόλεμο πέφτουν τα πάντα... μην το πάω εκεί καλύτερα. Ας ελπίσουμε πως όλα αυτά θα έχουν σαν αποτέλεσμα να γίνει μια τεράστια ανανέωση στον κόσμο των επιχειρήσεων, με εν τέλη θετικό αποτέλεσμα.
 
Τι θετικό αποτέλεσμα ρε slump όταν κλείνει η εστία. Ο πιο δυνατός και αδίστακτος θα μείνει.
 
H Κρίση χτύπησε και το Βιβλιοπωλείο της Εστίας

Σήμερα έμαθα για το κλείσιμο του βιβλιοπωλείου της Εστίας στην οδό Σόλωνος.

Σήμερα φίλοι μου γίναμε οι Έλληνες φτωχότεροι καθώς η λογοτεχνία και οι πεζογράφοι της έχασαν ένα σημαντικό τους στέκι που η γενιά μου θυμάται απ' τα χρόνια του σχολείου ή των σπουδών της. Ευτύχημα θα ήταν αν η κρίση έμενε μόνον σε ομόλογα, μετοχικό κεφάλαιο, καταθέσεις, επιχειρησεις και όχι και σε σημεία που συμβάλλουν στον πολιτισμό και την επιμόρφωση μας.

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΤΗΣ ΕΣΤΙΑΣ επί της οδού Σόλωνος απέναντι απ' τη Νομική Αθηνών έκλεισε καθώς η Κρίση έβαλε λουκέτο στην 128χρονη ιστορία του. Για πολλούς εκτός από κερδοσκοπική επιχείρηση αποτελεί και ένα πολιτισμικό μουσείο.
 
'Εχετε απόλυτο δίκιο..Λυπάμαι πολύ γι'αυτή την εξέλιξη..Άντε, να κλείσει και ο Κάουφμαν,να βάλει λουκέτο και ο Καραβίας και να μείνουν όλα αυτά τα σαχλά βιβλιοπωλεία-δήθεν πολυχώροι του κέντρου..Πέρασα μόλις τη Παρασκευή λόγω σχολής και ειλικρινά έμεινα άφωνος όταν το άκουσα σήμερα..Από τα πλέον κλασικά βιβλιοπωλεία της Αθήνας..Σήμα κατατεθέν θα μπορούσα να πω..Δυστυχώς η παιδεία μας πλήττεται μέρα με τη μέρα όλο και πιο βάναυσα..Δεν πειράζει όμως..Έχουμε τα Mall..Αυτά θα μας πάνε μπροστά..ΚΡΙΜΑ

Εξαιρετικά εύστοχα όλα τα σχόλια..Κρίμα και πάλι κρίμα..Ας ευχηθούμε να ξανανοίξει..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκλεισε ο Ναος...μια χαρα παμε.
 
Πραγματικά λυπάμαι ...

Είχα πάρει αρκετά βιβλία από εκεί.
 
[edit] Αποφεύγουμε την αναφορά σε επώνυμα καταστήματα. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Του Κίτσου η μάνα κάθουνταν στην άκρη στο ποτάμι


με το ποτάμι μάλωνε και το πετροβολούσε.



«Ποτάμι, για λιγόστεψε, ποτάμι, γύρνα πίσω,



για να περάσω αντίπερα, στα κλέφτικα λημέρια,



πο' 'χουν οι κλέφτες σύνοδο κι όλοι οι καπεταναίοι».



Τον Κίτσο τόνε πιάσανε και παν' να τον κρεμάσουν.



Χίλοι τον παν' από μπροστά και δυό χιλιάδες πίσω,



κι ολοξοπίσω πάγαινεν η δόλια του η μανούλα.



«Κίτσο μου, πού είναι τ' άρματα, πού τα 'χεις τα τσαπράζια,



τις πέντε αράδες τα κουμπιά τα φλωροκαπνισμένα;»



«Μάνα λωλή, μάνα τρελή, μάνα ξεμυαλισμένη,



μάνα, δεν κλαίς τα νιάτα μου, δεν κλαίς τη λεβεντιά μου,



μον' κλαίς τα 'ρημα τ' άρματα, τα 'ρημα τα τσαπράζια;»
 
Saulot ωραιότατο απόσπασμα αλλά θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως και τη λογική της παράθεσης του εδώ.
 
retrofrog είπε:
Saulot ωραιότατο απόσπασμα αλλά θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως και τη λογική της παράθεσης του εδώ.
Δέν είναι αποσπασμα, ειναι όλο το ποίημα, και έχει την ίδια λογική που έχει το "Στων Ψαρών την ολόμαυρη ράχη"

Αλλα γιατι δικαιολογούμαι σε σένα?
 
Δε νομίζω ότι είναι θέμα δικαιολογίας - απλά δεν κατάλαβε! :)

(η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν "το 'πιασα" με την πρώτη!)

Κοντολογίς, μιλάμε για το βιβλιοπωλείο, όταν καθημερινά καταστρέφονται ή / και χάνονται πολύ πιο σημαντικές αξίες - αυτό πιστεύω ότι θέλει να πει ο Saulot.
 
Πλήγμα για τον ευρύτερο χώρο της λογοτεχνίας. Νομίζω ότι το βιβλιοπωλείο έκανε και τις δικές του εκδόσεις, θυμάμαι κάποια βιβλία του Ξενόπουλου πχ. Επίσης μια εποχή θυμάμαι δίπλα στον τίτλο το "Υιοι Δ, Κολλάρου" ή κάνω λάθος;

Πάντως το βιβλίο και η λογοτενία είναι κάτι που καθιμερινά υποβαθμίζεται, δείτε παράδειγμα τα δεκάδες μπαζαρ βιβλίων (σας έγραψα και χτες), που φτάνουν να τα δ΄νουν φτηνότερα από σουβλάκι !

Αλλά πού να δείτε όταν θ' αρχίσουν να κλείνουνε και ιστορικά ιδιωτικά σχολεία, που πλήτονται ακόμα περισσότερο από την κρίση.
 
Νομίζω ότι γενικά δεν επιτρέπεται η πολιτική κουβέντα στο φόρουμ, συνεπώς δεν μπορούν να γίνουν εκτενείς συζητήσεις για κοινωνικά θέματα, όπως η ανεργία, τα οποία προφανώς και είναι πιο σημαντικά από το θέμα που συζητάμε.

Από την άλλη το κλείσιμο ενός ιστορικού βιβλιοπωλείου δηλώνει πολλά πράγματα.

Να πω στο σημείο αυτό ότι η εστία δεν ήταν ένα super market βιβλίων άλλα ένα κομμάτι της ελληνικής λογοτεχνικής ζωής.

Με αυτήν την έννοια το κλείσιμό της είναι αντανάκλαση της πραγματικότητας που όλους μας τσακίζει. Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως δεν μπορούμε να κάνουμε πολιτική κουβέντα στο παρόν φόρουμ.
 
[edit] Έγινε ήδη μια σύσταση παραπάνω. Δε συνεχίζουμε να δυναμιτίζουμε τη συζήτηση [edit] Από 'κει και πέρα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Αφενός γτ δεν ήταν ένα απλό βιβλιοπωλείο της γειτονιάς που πουλούσε παρεμπιπτόντως και κάποια λογοτεχνικά βιβλία (μιλάμε για το πλέον ιστορικό βιβλιοπωλείο της πολής, στο οποίο ειρήσθω εν παρόδω μπορούσες να εντοπίσεις και σπάνια επιστημονικά βιβλία), αφετέρου γιατί βλέπω μια τάση απαξίωσης των πνευματικών αξιών...''Έλα μωρέ..ένα βιβλιοπωλείο έκλεισε...δεν έγινε και τίποτα.." Εκτός από τις θέσεις εργασίας που θα χαθούν, καλό θα ήταν να δίνουμε και λίγη σημασία στο τι πρεσβεύει το κάθετί..Η άποψη μου είναι πως αν είχαμε προσέξει όλα αυτά τα χρόνια τη παιδεία μας, αν ασχολούμασταν λιγάκι παραπάνω με τα πνευματικά αγαθά, παρά μετα υλικά,δεν θα είχαμε φτάσει σ'αυτό το σημείο που βρισκόμαστε σήμερα..Και να είσαι σίγουρος πως ένας λαός τυφλός πνευματικά δεν πρόκειται να ξυπνήσει ποτέ..Για να μην οικτίρουμε λοιπόν περαιτέρω τα παιδάκια και την άθλια κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει,καλό θα ήταν να διαβάζουμε τις ειδήσεις και από την άλλη τους πλευρά..Για να μπορούμε στο μέλλον να τα βοηθήσουμε ουσιαστικά..Και αυτά,και τους εαυτούς μας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
foutix είπε:
Νομίζω ότι γενικά δεν επιτρέπεται η πολιτική κουβέντα στο φόρουμ, συνεπώς δεν μπορούν να γίνουν εκτενείς συζητήσεις για κοινωνικά θέματα, όπως η ανεργία, τα οποία προφανώς και είναι πιο σημαντικά από το θέμα που συζητάμε.
Από την άλλη το κλείσιμο ενός ιστορικού βιβλιοπωλείου δηλώνει πολλά πράγματα.

Να πω στο σημείο αυτό ότι η εστία δεν ήταν ένα super market βιβλίων άλλα ένα κομμάτι της ελληνικής λογοτεχνικής ζωής.

Με αυτήν την έννοια το κλείσιμό της είναι αντανάκλαση της πραγματικότητας που όλους μας τσακίζει. Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως δεν μπορούμε να κάνουμε πολιτική κουβέντα στο παρόν φόρουμ.
Πάρα πολύ σωστά.

Σας παρακαλώ, μην δυναμιτίζετε τη συζήτηση. Έγινε μια ερώτηση, δόθηκε μια απάντηση, έδωσα μια διευκρίνιση για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις και ως εκεί - παρακαλώ θερμά.
 
Πίσω
Μπλουζα