Βιντεογραφίες

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Προσπαθω να θυμηθω το ονομα της πρωτης σατιρικης εκπομπης του Μεγκα!!

Οταν λεω 'πρωτης', εννοω οτι τρειλερ με κλιπακια της μελλοντικης εκπομπης προβαλλονταν ηδη στα προσεχως του μελλοντικου καναλιου, και μαλλον πρεπει να επαιξε μονο στη σεζον 89-90.

Στα σκετσακια επαιζαν η Χρυσουλα Διαβατη, η Τζεσση Παπουτση, ο Σάκης Μπουλάς και αν δεν κανω λαθος, ο Πανος Χατζηκουτσέλης και ο Μιχαλης Μητρούσης. Ο Μπουλάς μάλιστα έκανε τον πορωμένο παρουσιαστή της εκπομπής "Κιτς Parade με τον Σάκη Μπουλόνι".

Σε αλλο σκετσακι θυμαμαι την Παπουτση να τραγουδαει σε στυλ οπερας "και μονο που με κοιτας λιωνω, πες μου αν μ'αγαπας" και τη Διαβατη να τραγουδαει κλαιγοντας "Φωναξε το σκουπιδιάρη, όλα Θε μου να τα παρει...". Μου εχουν κολλησει στο αυτι μεχρι σημερα :D

Για πειτε, χτυπαει κανενα καμπανακι; :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η εκπομπή είχε τϊτλο "σατυρικόν". Υπήρχε και κάποιος που μιμόταν τους πολιτικούς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαλλον οι βιντεογραφιες ειναι. Το ονομα Σατιρικον δε μου θυμιζει τιποτα, αν και φαινεται να ηταν πνευματικος απογονος της πρωτης. Παιζουν οι ιδιοι ενω εχει τα ιδια χαρακτηριστικα σκιτσακια CGI που σχεδιάζονταν στο background.

Ο μιμος που αναφερει ο τζιας, πιθανοτατα ηταν ο γνωστος Μητσικωστας :)

ΥΓ. με συγχωρείτε αν το παιζω εξυπνος, αλλα η λεξη 'σατιρα' και 'σατιρικος' δεν εχουν καμια σχεση με τους σάτυρους. Το αναφερω επειδη ειναι συχνο λαθος :D
 
ενα βιντεοαποσπασμα με τιτλο "Βιντεογραφίες 1989 Διαβάτη , Παπουτσή , Μπουλάς"

[video=youtube;-It3-70j0Uo]

 
Ειναι απο το τρειλερ που επαιζε πριν ανοιξει το μεγκα. Απιστευτο :)
 
τι εφιάλτες είχα στο σημείο με τον Μητρούση που πίσω του στην οθόνη ήταν μια φρικιαστική μορφη (από κάποιο θρίλερ μάλλον).Στο 0:16 και μετά του βίντεο εννοώ.
 
Κι εγωτο θυμαμαι. Ισως κανας @RIO και σια να μπορει να εντοπισει απο που ειναι; πολυ καλο εφε για 80ς παντως
 
Είναι από το πάρτι φαντασμάτων ( Scrooged), (1988) κωμωδία τρόμου με τον Bill Murray. Παλιότερα την έβαζαν τα κανάλια, την περίοδο των χριστουγέννων
 
Οντως,πολυ γνωστη ταινια, αλλα δεν πηγε καθολου το μυαλο μου εκει. Πρεπει να ειναι το φαντασμα του συνεταιρου του Murray αφου βγαζει τα μαυρα γυαλια :D

Επισης θυμαμαι ποσο κακο ηταν το blue screen effect τοτε. Το φοντο "ετρωγε" λιγο απο τα μαλλια, λιγο απο το κεφαλι, λιγο απο τα ρουχα. Νομιζω γι' αυτο το αλλαξανε απο blue screen σε green screen.
 
Πίσω
Μπλουζα