Βιος και Πολιτεία του Χαράλαμπου Κ.

LadyNaty

RetroActive
Joined
29 Δεκ 2012
Μηνύματα
580
Αντιδράσεις
646
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο τόπικ για τη συγκεκριμένη σειρά (αν υπάρχει, παρακαλώ τους moderators να συγχωνεύσουν το ποστ μου), αλλά επαναπροβάλλεται η εν λόγω σειρά στο δεύτερο κρατικό κανάλι, ως σειρά από το αρχείο της ΕΡΤ. Εκπληκτική η ερμηνεία του αείμνηστου Βασίλη Διαμαντόπουλου ως Χαράλαμπου Καππαδόκη, αλλά και της Τάνιας Σαββοπούλου στο ρόλο της Πόπης, της καταπιεσμένης συζύγου του. Το στόρι της σειράς είναι η καθημερινότητα της ζωής ενός μικρομεσαίου και της δυσλειτουργικής οικογένειάς του, ένα τυπικό ελληνικό sitcom του τέλους των 80ς δηλ. Χαρακτηριστικό μουσικό θέμα της σειράς είναι το γνωστό τραγούδι "Μονά-Ζυγά" είτε στην ελληνική βερσιόν του με την Αλέκα Κανελλίδου, είτε σε μία ξένη χορευτική βερσιόν που τραγουδάει μια γυναικεία φωνή (δεν ξέρω αν είναι ελληνίδα ή ξένη). Συμπαθητική σειρά, βλέπεται με νοσταλγία.
 
Η σειρα προβάλλεται στην ΕΡΤ2 στις 11 το πρωι, σημερα έχει τα 2 τελευταία επεισόδια...
 
Το ξέρω, ευχαριστώ... Εγώ ρώτησα αν υπήρχε προηγούμενο τόπικ ή αν είμαι η πρώτη που γράφει γι' αυτήν.
 
Είδα τα τελευταία επεισόδια σήμερα... Ήταν διαποτισμένα από την γλυκόπικρη, φιλοσοφική ερμηνεία του Διαμαντόπουλου. Ωραία η σκηνή όπου φλερτάρει μια πανέμορφη και καλή στο ρόλο της Κοραλία Καράντη. Επί τη ευκαιρία: στο πρώτο ποστ αναφέρθηκα στην αγγλόφωνη dance εκδοχή του "Μονα-Ζυγά". Ξέρει κάποιος πώς λέγεται και ποια το τραγουδάει; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
Πίσω
Μπλουζα