Βοήθεια Για games

geo1977

RetroWannaBe
Joined
2 Ιαν 2009
Μηνύματα
46
Αντιδράσεις
0
Παιδιά είμαι άσχετος και καινούργιος με spectrum και έχω την τιμή να εχω στα χέρια μου έναν sinclair 128 zx spectrum +2 gray ελπίζω να είναι καλή

επιλογή??? ξεκινάω λοιπόν το final fight κασέτα και αφού πατήσω το play

μέτα απο λιγο μου λέει "stop the tape reset tape counter to zero then press space" ποιο είναι το counter?? δε καταλαβαίνω τι πρεπει να πατησω

για το counter(μη γελάσετε παρακαλώ..!!)γενικά πως ξεκιναει ένα game

στον spectrum???
 
Με γειες ,δεν ειναι τιποτα δυσκολο μην αγχωνεσαι,(βεβαια αν ειχες Αmstrad) θα ηταν ολα πιο ευκολα. :D

Το counter ειναι ο μετρητης της κασετας ,του κασετοφωνου ενα ρολο με μηδενικα που αυξανονται.

Τωρα που το εχει ο spectrum δεν ειμαι σιγουρος ,αλλα ειμαι σιγουρος οτι η βοηθεια ειναι στον δρομο. :)
 
Τα παιχνιδια στο Spectrum δεν χρειαζονται κατι ιδιαιτερο.Ξεκινανε μονα τους εκτοw αν ειναι multi load (δηλαδη φοτωνεις καθε πιστα) οποτε σου βγαζει μηνυμα οταν ειναι να ξεκινησεις το κασετοφωνο.

Ασχετο αλλα αν θυμαμαι καλα το Final Fight εχει απο τη μια μερια το Spectrum (128 only!) και απο την αλλη το Amstrad version...
 
Ναι έτσι ειναι Wally είναι αυθεντική αλλα την βάζω απο την μεριά για spectrum

τώρα έβαλα το saboteur βγάζει την πρώτη οθόνη με τον saboteur αλλά δε κάνει

τίποτα πατάω πλήκτρα πάλι τίποτα..???
 
Αν εννοεις την οθονη φορτωματος,εχει "ψωμι ακομα" για να φορτωσει.

Υπολογισε γυρω στα 4 λεπτα συνολικα,χοντρικα 50 στροφες...
 
Νομίζω ναι απο πίσω την εικόνα δείχνει μπλε & κίτρινες γραμμέςΤελειώνει η κασέτα με ένα μπλε φόντο και μάυρο κύβο μεσα αλλα τζίφος
 
To Saboteur μου φαινεται πως δεν τρεχει σε 128αρη... :(
 
Το βάζω σε 48κ mode σύμφωνα με οδήγιες του gtsamour αν δεν κάνω λαθος σε αλλο τοπικ !!!
 
ΟΚ παιδιά ευχαριστώ πολυ!!κατάφερα και ξεκίνησα το πρώτο παιχνίδι το thundercats θέλει υπομονή να τελειώσει η κασέτα και μετά φωρτώνει το κάθε παιχνίδι σωστά η οχι???(συγκηνιτικό να βλέπεις παιχνίδι ενα υπολογιστη 23 χρονων να παίζει ακόμα).
 
Μα υπηρξε ασυμβατοτητα μεταξυ του 48κ και του 128κ ? πρωτη φορα το ακουω...ή μαλλον πρωτη φορα το παραδεχεται ο σεβαστος admin μας.
 
Σπεκτρουμικε συναγωνιστη σου στελνω τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους και τα συγχαρητηρια.

Ειθε ο "Θειος" να μας φωτιζει! Τσεκουρι και φωτια στους Κομοντοραιους :D

@Ηρακλη

Κατ αρχην ο φιλος δεν εχει "καθαρο" σπεκτρουμι...το +2 εχει Αμστραντικα μιασματα χαχαχαχα
 
Σωστός ο Wally. Και ένα βασικό ήταν ότι η Amstrad δεν έβαλε counter στο κασετόφωνο, που να βγάλει άκρη ο φίλος με το Final Fight και τα άλλα multiloads. :)
 
@Ηρακλη Κατ αρχην ο φιλος δεν εχει "καθαρο" σπεκτρουμι...το +2 εχει Αμστραντικα μιασματα χαχαχαχα
Επιμενεις δηλαδη οτι παιζεις Ultimate play the game στον αυθεντικο 128κ ?...
 
Αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα...μην μπερδευουμε το φιλο μας ΧΑΧΑΧΑΧΑ
 
Παιδιά θέλω να βρω και έναν spectrum 48k η 48κ+ αρκεί να δουλευει το keyb

παντος όχι απο ebay είναι η τελευταία λύση...!!
 
Πίσω
Μπλουζα