Βοήθεια...Πως θα κάψω CD σε 1χ ταχύτητα??

Μια πιθανότητα συνεχίζει να είναι να φταίει το Alcohol γιατί δεν "σέβεται" τα gaps των bin/cue κάτι που μπορεί να κάνει τα track να αλλάζουν/πηδάνε απρόσμενα. Πάντως το άλλο σφάλμα που έχει (γράφει ενίοτε noise αντί για audio data από bin/cue) δεν παίζει στην παρούσα περίπτωση, αφού το δισκάκι παίζει κανονικά σε άλλο player. Όταν δοκιμάσεις το αντίγραφο που έκανες με Imgburn θα μας πεις αν υπάρχει διαφορά λόγω gaps. Συμφωνώ πάντως με τον Geoanas ότι το Nero γράφει πάντα μετά βεβαιότητας σωστά τα bin/cue.

Πάντως προκαταβολικά σου λέω ότι τα Intenso δεν είναι καθόλου καλής ποιότητας δισκάκια. Μια και ανέφερες το Πλαίσιο, τα SKC που πούλαγαν (δεν ξέρω αν έχουν ακόμα, έχω πάνω από 6μηνο να αγοράσω νέα CDR) λειτουργούσαν πολύ ικανοποιητικά στις κονσόλες μου.

Ένα άλλο ενδιαφέρον "πείραμα" θα ήταν να γράψεις ένα σκέτο audio cd σε Intenso (πχ από κάποια mp3 σου) και να δεις αν παίζει σωστά χρησιμοποιώντας το NGCD σαν CD Player.
 
Τελικά φαίνεται ότι έφταιγε το alcohol....

Με την καινούργια έκδοση του imgburn...η οποία μπορεί και ανοίγει κανονικά τα cue/bin + wav...και σε ταχύτητα 8χ ...έγραψα 1 παιχνίδι που πάντα μου έβγαζε πρόβλημα...

έπαιζα κάνα 40λεπτο τώρα...και όλα φαίνονταν οκ..

Κανένα κόλλημα, κανένας θόρυβος... ;)

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τη βοήθεια :)
 
Ο δόκτωρ είναι μέγας διδάσκαλος περί του θέματος.

Μακριά από Intenso...
 
geoanas είπε:
Ο δόκτωρ είναι μέγας διδάσκαλος περί του θέματος.Μακριά από Intenso...
Συμφωνώ...εγώ νομίζοντας ότι έφταιγε η ταχύτητα εγγραφής....πήρα τα intenso επειδή ήταν τα μόνα που βρήκα και έγραφαν ότι υποστήριζαν 1χ εγγραφή....

Αφού είδα ότι έφταιγε το λογισμικό και ότι μπορώ να κάψω σε μεγαλύτερες ταχύτητες...θα πάω να πάρω tayo yuden να ξεμπερδεύω....ποτέ δεν με απογοήτευσαν αυτά τα δισκάκια ;)
 
Ξεθάβω το θέμα αυτό,μια κι αυτό που θέλω να ρωτήσω/συζητήσουμε είναι παρόμοιας θεματολογίας....

Σίγουρα κάποιοι θα έχετε δει στα δισκάκια 1-16x That's της Tayuo Yuden να λέει ότι

"Τα δισκάκια αυτά πρέπει να χρησιμοποιούνται με συσκευές που μπορούν να γράψουν σε 16x ταχύτητα,αλλιώς μπορεί να προκληθεί απώλεια δεδομένων ή και βλάβη της συσκευής εγγραφής"

(Στα spindle των 50 τεμαχίων υπάρχει και γραμμένα σε στρογγυλό -μορφής CD- χαρτί αυτό..)

Η (ίσως) αφελής ερώτησή μου λοιπόν είναι:Γιατί ;

Δηλαδή αν τα χρησιμοποιήσω με DVD-RW/+RW που μπορεί να γράψει έως 8x,και τα κάψω σε ταχύτητα 4x ή 8x,πού μπορεί να είναι το πρόβλημα άραγε;
 
Η πιθανότητα να υπάρξει πρόβλημα είναι μηδαμινή, απλά η εταιρία φυλάει τα ρούχα της. :)

Κατ' αρχήν προφανώς μιλάς για DVDR και όχι για CDR.

Στα DVDR βγήκαν διαδοχικά standards που υποστήριζαν σταδιακά υψηλότερες ταχύτητες εγγραφής. Οπότε υπάρχει η (θεωρητική, αλλά πιθανή...) πιθανότητα κάποια παλιά συσκευή που δεν "γνωρίζει" τα νέα standards να ακολουθήσει εσφαλμένη write strategy και να κάψει ένα ωραίο coaster. Και υπάρχει και η (πολύ θεωρητική...) πιθανότητα να περιστρέψει το δισκάκι με λάθος στροφές και να χαλάσει το drive. Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο, μην το πολυσκέφτεσαι.
 
Παιδιά έχω την υποψία ότι η ελάχιστη δυνατή ταχύτητα εγγραφής ενός drive είναι θέμα firmware ή/και δυνατοτήτων του ίδιου του drive. Μάλλον δεν έχει να κάνει με το software.

Εγώ πάντως για τέτοιες εγγραφές επιλέγω την ελάχιστη δυνατή ταχύτητα ( x8 ). Το drive μου είναι Optriac (NEC και Sony μαζί το έβγαλαν αυτό) και υποτίθεται έχει μια νέα τεχνολογία με την οποία σκανάρεται η επιφάνεια του μέσου (cd/dvd) και η ένταση του laser μεταβάλεται κατα την εγγραφή με τέτοιο τρόπο ώστε να έχεις παντα την καλύτερη ποιότητα εγγραφής για το μέσο που του βάζεις να κάψει.

Πάντα έχω άψογα αντίγραφα.
 
Maddog είπε:
Η πιθανότητα να υπάρξει πρόβλημα είναι μηδαμινή, απλά η εταιρία φυλάει τα ρούχα της. :) Κατ' αρχήν προφανώς μιλάς για DVDR και όχι για CDR.

Στα DVDR βγήκαν διαδοχικά standards που υποστήριζαν σταδιακά υψηλότερες ταχύτητες εγγραφής. Οπότε υπάρχει η (θεωρητική, αλλά πιθανή...) πιθανότητα κάποια παλιά συσκευή που δεν "γνωρίζει" τα νέα standards να ακολουθήσει εσφαλμένη write strategy και να κάψει ένα ωραίο coaster. Και υπάρχει και η (πολύ θεωρητική...) πιθανότητα να περιστρέψει το δισκάκι με λάθος στροφές και να χαλάσει το drive. Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο, μην το πολυσκέφτεσαι.
Δεν έχει να κάνει με 'standards' αλλά με υλικά επίστρωσης και το πώς αντιδρούν αυτά στην ακτίνα του λέηζερ. Έτσι, αν πας να γράψεις (μέσω προγράμματος) ένα δισκάκι σε 16x ενώ το drive υποστηρίζει μόνο μέχρι 12x (δεν νομίζω πως γίνεται έτσι κι αλλιώς) απλά δεν θα παίζει γιατί, να το πούμε απλά, δεν θα έχει προλάβει να στεγνώσει η μπογιά πάνω στο δίσκο :D

gtsamour είπε:
Παιδιά έχω την υποψία ότι η ελάχιστη δυνατή ταχύτητα εγγραφής ενός drive είναι θέμα firmware ή/και δυνατοτήτων του ίδιου του drive. Μάλλον δεν έχει να κάνει με το software.
To ίδιο ισχύει και προς τα κάτω. Τα υλικά δεν έχουν άπειρο εύρος ταχύτητας εγγραφής/αντίδρασης στο λέηζερ. Αν, πχ, σε ένα υλικό που έχει πολύ μικρό χρόνο αντίδρασης εφαρμόσεις μία ακτίνα λέηζερ για πολύ χρόνο μπορεί να πάθει ζημιά...
 
Gryzor είπε:
To ίδιο ισχύει και προς τα κάτω. Τα υλικά δεν έχουν άπειρο εύρος ταχύτητας εγγραφής/αντίδρασης στο λέηζερ. Αν, πχ, σε ένα υλικό που έχει πολύ μικρό χρόνο αντίδρασης εφαρμόσεις μία ακτίνα λέηζερ για πολύ χρόνο μπορεί να πάθει ζημιά...
Δηλαδή,αν σε αντιλήφθηκα Θέμη,εσύ λες ότι 16x δισκάκια δε πρέπει να γράφονται σε 4x ταχύτητα...
 
manos426f είπε:
Δηλαδή,αν σε αντιλήφθηκα Θέμη,εσύ λες ότι 16x δισκάκια δε πρέπει να γράφονται σε 4x ταχύτητα...
Το κάθε δισκάκι έχει εύρος. Γι αυτό θα λέει (το δισκάκι) 4x-16x, για παράδειγμα, άρα δεν έχεις πρόβλημα. Πέρα από αυτό θα έχει και περιθώρια αντοχής, τουτέστιν μπορείς ίσως σε ένα πιστοποιημένο 4x (minimum) να μπορείς να πέσεις και στο 2x ή 1x. Προς τα πάνω είναι πιο δύσκολα - δηλαδή, ένα 16x δύσκολα θα γραφτεί στα 20x. Και αυτό είναι ιδιαίτερα εμφανές σε επανεγγράψιμα μέσα όπου τα εύρη είναι πολύ μικρότερα και οι αντοχές πιο περιορισμένες.
 
Έλα όμως που αυτό που ανέφερα αρχικά εγώ,το γράφει για δισκάκια που αναφέρονται ως 1-16x !
 
Σόρρυ, για να ξαναδιαβάσω...

Α, ναι. Αυτό που λέει είναι 99% ανεπαρκής οδηγία (αρκετά συχνό :D ). Αυτό που εννοεί είναι, "αν θέλετε να γράψετε σε 16x χρησιμοποιήστε συσκευή που μπορεί να γράψει 16x, αλλιώς το κλαίτε". Δεν έχει πολύ νόημα έτσι όπως είναι...
 
Μα γι' αυτό κι εγώ ρώτησα,μου έκανε εντύπωση...!
 
Gryzor είπε:
Δεν έχει να κάνει με 'standards' αλλά με υλικά επίστρωσης και το πώς αντιδρούν αυτά στην ακτίνα του λέηζερ. Έτσι, αν πας να γράψεις (μέσω προγράμματος) ένα δισκάκι σε 16x ενώ το drive υποστηρίζει μόνο μέχρι 12x (δεν νομίζω πως γίνεται έτσι κι αλλιώς) απλά δεν θα παίζει γιατί, να το πούμε απλά, δεν θα έχει προλάβει να στεγνώσει η μπογιά πάνω στο δίσκο :D


To ίδιο ισχύει και προς τα κάτω. Τα υλικά δεν έχουν άπειρο εύρος ταχύτητας εγγραφής/αντίδρασης στο λέηζερ. Αν, πχ, σε ένα υλικό που έχει πολύ μικρό χρόνο αντίδρασης εφαρμόσεις μία ακτίνα λέηζερ για πολύ χρόνο μπορεί να πάθει ζημιά...
Σαφώς και έχει να κάνει με standards. Τα υλικά επίστρωσης και τα firmwares απλώς ακολουθούν τα standards! ;)

Οπότε, αν προσπαθήσεις να γράψεις ένα δισκάκι 16x σε παλιά συσκευή που δεν "γνωρίζει" το Revision 6.0 και ότι αυτό περιλαμβάνει (dyes, write strategies κλπ), υπάρχει πάντα η πιθανότητα να την "μπερδέψεις" με κακά αποτελέσματα.

* The DVD Forum is the worldwide organization made up from numerous participants who conduct research or engage in the DVD businesses and commit to foster the format.** DVD-R for General Version 2.0 / 4X-SPEED DVD-R Revision 1.0

DVD-RW Version 1.1 / 2X-SPEED DVD-RW Revision 1.0

***

DVD-R for General Version 2.0 / 6X-SPEED DVD-R Revision 2.0

/ 8X-SPEED DVD-R Revision 3.0

DVD-RW Version 1.2 / 4X-Speed DVD-RW Revision 2.0

****

DVD-R for General Version 2.1 / 12X-Speed DVD-R Revision 5.0

/ 16X-Speed DVD-R Revision 6.0

DVD-RW Version 1.2 / 6X-Speed DVD-RW Revision 3.0
Από εκεί και πέρα, για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα:

Οι υποστηριζόμενες ταχύτητες εγγραφής για ένα δεδομένο δισκάκι είναι θέμα firmware του drive. To firmware βασικά περιέχει και μια database που ορίζει burn strategy για κάθε πιθανό τύπο dye/manufacturer ID (οι πληροφορίες αυτές υπάρχουν πάνω στα δισκάκια). Αν τυχόν του δώσεις κάποιο άγνωστο τύπο, τότε κατά κανόνα υιοθετεί μια συντηρητική στρατηγική εγγραφής υποθέτωντας ότι το δισκάκι είναι "μούφα". Συνήθως αυτό αρκεί για μια αξιοπρεπή εγγραφή ακόμα και σε άγνωστα δισκάκια, χωρίς φυσικά να είναι optimal. Και τα περισσότερα firmware updates το κυριότερο που κάνουν είναι να προσθέτουν και νέους τύπους στην database του drive.

Το τι ορίζει ο κατασκευαστής του δίσκου δεν είναι πάντα δεσμευτικό για την συσκευή.

Πχ τα 8x Taiyo Yuden που χρησιμοποιώ συνήθως, το drive μου (Pioneer 111D) "δέχεται" να τα γράψει και σε 12x επειδή αναγνωρίζει ότι πρόκειται για καλής ποιότητας δισκάκι. Δεν επιτρέπει όμως 16x εγγραφή στα συγκεκριμένα και από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει τρόπος σε κανένα από τα συνήθη προγράμματα εγγραφής να κάνεις override τους περιορισμούς που θέτει το firmware του drive (ούτε θα ήταν καλή ιδέα ακόμα και αν γινόταν)

Εκεί υπάρχει και μια παγίδα βέβαια. Υπάρχουν και περιπτώσεις που φτηνά Απωανατολίτικα δισκάκια αγνώστου προελεύσεως χρησιμοποιούν παράνομα τα manufacturer IDs καλών κατασκευαστών, οπότε το έρμο το drive νομίζει πως έχει να κάνει με καλό δισκάκι. Και φυσικά η εγγραφή γίνεται $@!#!. Ειδικά με τα Taiyo Yuden έχει γίνει χαμός (κάντε ένα Google για "Taiyo Yuden Fakes" και θα δείτε).


@manos426f:
μα γι'αυτό ακριβώς μίλησα από την αρχή βρε Μάνο. Για την συσκευή. Το δισκάκι είναι μεν 1-16x (δηλαδή Revision 6.0 compliant) αλλά ουσιαστικά σε προειδοποιεί ότι αν το βάλεις σε συσκευή μη συμβατή (πχ Revision 1.0 συσκευή) μπορεί να μην αναγνωριστεί σωστά με άγνωστα αποτελέσματα. Δεν υπάρχει πάντως λόγος να αγχώνεσαι με το ζήτημα πάντως, εκτός αν χρησιμοποιείς ακόμα κάποιο πανάρχαιο 1x DVD-Recorder. Που και πάλι δεν πραγματικά πιθανό να πάθει κάποια βλάβη, απλά υπάρχει πάντα η πιθανότητα να σου κάψει μερικά σουβεράκια. :)
 
Maddog είπε:
Σαφώς και έχει να κάνει με standards. Τα υλικά επίστρωσης και τα firmwares απλώς ακολουθούν τα standards! ;)
Με παρεξήγησες - σαφώς και είναι όπως τα γράφεις! Αυτό που εννοούσα ήταν ότι τα προβλήματα δεν ανακύπτουν για 'τυπικούς' λόγους ή επειδή έτσι γουστάρει ο κάθε κατασκευαστής αλλά για ουσιαστικούς λόγους. Αυτούς που περιγράφονται όντως στα στάνταρ :)
 
Πίσω
Μπλουζα