Βοήθεια για τα "άπαντα" του Lovecraft

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
όντας ένας από τους αγαπημένους μου συγγραφείς σκέφτομαι να προσπαθήσω να συγκεντρώσω τα "άπαντα" του,από ότι έχω δει το σύνολο του έργου του μπορεί να βρεθεί από 3 διαφορετικούς εκδοτικούς οίκους,

-τον Κάκτο που όμως τον αποκλείω γιατί από ότι έχω ακούσει έχουν κακή μετάφραση και δεν είναι άπαντα (παρόλο που αποκαλούνται έτσι λείπουν σχετικά μεγάλα τμήματα του έργου του).

-τον Αίολο,φαίνεται ότι έχουν κυκλοφορήσει το σύνολο του έργου του αλλά προσωπικά δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν το έχω ψάξει.έχουν τις χαμηλότερες τιμές ανά βιβλίο και μετάφραση που προσωπικά μου φαίνεται καλή.γενικά κατά τη γνώμη μου μια φροντισμένη κυκλοφορία (με εξώφυλλα που τα "σπάνε" :D και εισαγωγικά σημειώματα/προλόγους σε όσα τουλάχιστον έχω πάρει).

-Locus-7,μάλλον έχει κυκλοφορήσει το σύνολο χωρίς πάλι να είμαι σίγουρος,από ότι έμαθα έχουν τη καλύτερη μετάφραση (από τον Μπαλάνο) και περιλαμβάνουν στη σειρά και κάποιες από τις συνεργασίες Λάβκραφτ-Ντέρλεθ,είναι όμως αρκετά τσουχτερά στις τιμές.

ποια λοιπόν σειρά μου προτείνετε να αγοράσω; υπάρχει περίπτωση πέρα από αυτή που θα επικεντρωθώ να χρειαστεί να αγοράσω και βιβλία,που πιθανώς να μην υπάρχουν στην επιλογή μου,από τη σειρά άλλης έκδοσης;

*υπ'όψιν ότι στα άπαντα περιλαμβάνω και τα ποιήματα και τις συνεργασίες που έκανε (είτε κατά τη διάρκεια της ζωής του είτε βιβλία που κυκλοφόρησαν μετά θάνατον και βασίζονται σε σημειώσεις/αποσπάσματά του) οπότε αν κάποια Ελληνική έκδοση ή συνδυασμός τους δεν πληροί τις προϋποθέσεις θα ήθελα να μου προτείνετε και ξένες εκδόσεις (στα Αγγλικά πάντα) που μπορούν να καλύψουν τα κενά αυτά*
 
Έχω βιβλία του Lovecraft και από τους 3 εκδοτικούς οίκους που αναφέρεις. Με διαφορά θα έλεγα Locus 7 και ας τσούζει η τιμή τους.

Εν συνεχεία Εκδόσεις Αίολος και τέλος εκδ. Κάκτος (ναι έχει πολλά κενά και οχι καλή μετάφραση)

Τελευτάια έχω δει και βιβλία (στα αγγλικά) με τα άπαντά του από Orion Publishing Co αλλά δεν έχω πάρει κανένα για να έχω άποψη.

Επίσης αν βρεις από εκδόσεις Terra Nova το "Παράδοξες διηγήσεις" και το "Αυτοί που κρύβονται στο σκοτάδι" αξίζουν (δεν περιέχουν όμως μόνο Lovecraft)
 
Θα συμφωνήσω. Δεν έχω υπόψιν μου τις εκδόσεις του Locus 7 αλλα ο Κάκτος είναι μέτρια η μεταφραση (επιδή είμαι ευγενικός :p ) επιπλέον νομίζω ότι στον 4ο τομο περιέχονται διηγήματα που υπάρχουν και στους 3 προηγούμενους. Ειναι όμως πολύ φτηνός. Ο Αίολος μου φαίνεται αρκετά καλός και σαν περιεχόμενο και σαν εμφάνηση βιβλίου. Η Terra Nova είχε σε πιο παλπ εκδόσεις και κάποια βιβλία Κθούλου από συγγραφείς του περιβάλλοντος Λαβκραφτ όπως Το μονοπάτι του Κθούλου από Ντερλεθ (2 συλλογες διηγημάτων σε ένα βιβλίο - νομίζω τωρα το κυκλοφορεί και ο Αίολος), Παράξενοι Κόσμοι από Μπλοχ (ο συγγραφέας του Ψυχώ και της Ζώνης του Λυκόφωτος σε ενα πολύ καλο μυθιστόρημα) και οι Μεταμεσονύχτιες διηγήσεις του Φριτς Λάιμπερ (περιέχει ένα διηγημα Κθουλου αλλα γενικα το βιβλίο δεν μου πολυάρεσε) έχει βγαλει και Κλαρκ Άστον Σμιθ αλλα δεν εχει πεσει στα χέρια μου. Γενικά στα βιβλία αυτά της Terra Nova ο Λαβκραφτ είναι μέρος της ιστορίας συχνά σαν ο ανθρωπος που προσπάθησε να προειδοποιείσει ανεπιτυχώς τους άλλους για τον κύνδυνο που υπάρχει. ελπίζω να μη σε κούρασα.

:)
 
ευχαριστώ! οπότε πάω προς locus 7 :) .

οπότε πέρα από αυτά θα πρέπει να ψάξω για τα βιβλία της terra nova και ίσως και κάποια του αιόλου (έχει τη συλλογή επιστολών του και ένα ακόμη βιβλίο που αναλύει νομίζω το συγγραφικό έργο της εποχής του τα οποία δεν έχω δει να υπάρχουν από άλλο εκδοτικό οίκο) ;

στα Αγγλικά τι θα πρέπει να ψάξω ( ποιήματα; συνεργασίες; ανέκδοτα στην Ελλάδα διηγήματα; ) ;
 
Ποιήματα έχει εκδόσει ο Αίολος στον τόμο Οι μύκητες από το Γιόγγοθ (περιέχει 5 μικρά διηγήματα και μια επιλογή από ποιήματα). Οι εκδόσεις Αρχέτυπο είχαν βγάλει ενα βιβλίο οδηγό για τον Κθούλου (ηρωες, θεοί, βιβλία κτλ που εμφανίζονται στον κύκλο, βασικοι συγγαφεις κτλ - δεν το εχω διαβασει όμως ούτε θυμάμαι πως το λένε) ακόμα υπάρχει το βιβλίο Φανταστικοί Κόσμοι (πάλι Αρχετυπο) όπου μεταξύ άλλων (Μεση Γη, Ναρνια, Ντιουν, Νεαρα βασίλεια του Ελρικ, Ιβοριανή Εποχη του Κοναν κα) παρουσιάζεται η Καντάθ, δεν ξερω όμως κατα πόσο σε ενδιαφέρει κατι τέτοιο
 
με ενδιαφέρουν αλλά πρώτα θέλω να αποκτήσω ότι έχει γράψει ο ίδιος (ή έχει συνεισφέρει ένα τμήμα) και μετά βιβλία εμβάθυνσης στη μυθολογία του,ευχαριστώ πάντως,θα τα έχω στη λίστα μου ;) .

οπότε για το σύνολο των ποιημάτων του θα πρέπει να στραφώ σε ξένες εκδόσεις (αφού πρώτα πάρω όποια υπάρχουν στις Ελληνικές εκδόσεις) ;
 
Οι εκδόσεις του Αίολου πάντως είναι πολύ καλές, τα έχω σχεδόν όλα του Λαβκραφτ.

Σαφώς ανώτερα από του Κάκτου.
 
Μπορεις να βρεις κατι και στις εκδοσεις Arkham House, που ειχε ιδρυσει ο Α. Ντερλεθ.

(Νομιζω οτι ειναι ενεργος ακομα ο εκδοτικος οικος)... Στα Αγγλικα.

...Στα Ελληνικα, ο 'Αιολος' εχει αξιοπρεπεις εκδοσεις με ωραιους προλογους,πλουσιους σε στοιχεια

για το καθε εργο και την ζωη του Λαβκραφτ. Στα 'συν' οτι εχει τις 'Επιστολες'

και το 'Ο υπερφυσικος τρομος στην Λογοτεχνια'.

Απο Locus 7 δεν εχω κατι για να πω την γνωμη μου, αλλα ο Μπαλανος ηταν απο τους πρωτους που ασχοληθηκαν

με τον Λαβκραφτ και γενικα το 'Φανταστικο' και πιστευω οτι θα ειναι αξιολογες...

Επισης,απο εκδοσεις Ωρορα σε μεταφραση Μπαλανου,το 'Επτα παραξενα διηγηματα',

το 'Ο στρογγυλος Πυργος'(μαζι με Ντερλεθ) και 'ιστοριες μυθολογιας Κθουλου' 1+2...

Οπως και απο εκδοσεις 'Αιγοκερως' ,την 'Μουσικη του Εριχ Ζαν'...

Αυτα ομως θα τα βρεις μαλλον και στον 'Αιολο' και στο 'Locus 7'.

Ακομα, σχετικα με τον Λαβκραφτ και την 'μυθολογια' του,το "Κθουλου" που το ανεφερε ο Thor,

οπως και το "Ταξιδι στην μοναξια του Χρονου" του Π.Γιαννουλακη και τα δυο απο εκδοσεις Αρχετυπο...

Το πολυ καλο δοκιμιο του Μισελ Ουελμπεκ "Εναντιον του κοσμου,εναντιον της ζωης" ,οπωσδηποτε!

Για τον 'Κακτο' δεν εχω ακουσει και εγω τα καλυτερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα