Βοήθεια για Powermac 9600!

Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα σας ρωτήσω εδω για εναν power mac 9600

που έπεσε στα χέρια μου σήμερα.

Μέχρι τώρα δεν είχα καμία σχέση με mac οπότε οι απορίες μου είναι πολλές.

Καταρχάς μου λείπει το ποντίκι και το καλώδιο του πληκτρολογίου,πόσο έυκολο

είναι να τα βρω,καθώς στα ebay Αμερικής-Αγγλίας-Γερμανίας δεν βρήκα κάτι.

Η μνήμνη του είναι 768 ΜΒ,μαζί με τον mac πήρα και ενα raid controller με ενα

δίσκο scsi τα οποία όμως απο οτι μου είπε ο φίλος που μου το έδωσε δεν δουλέυουν σωστα

επειδή δεν είχε βρει τους σωστούς drivers.

Μου είπε επίσης οτι με την pci vga που έχει

κουμπώνει κατευθείαν πάνω σε vga μονιτορ χωρίς την ανάγκη adaptor.

Για να τα δω 'ολα αυτά βέβαια επείγει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι.
 
Αποκλείεται να μη βρήκες πληκτρολόγιο/ποντίκι στο ΕΒΑΥ και ιδίως το αμερικάνικο. Ενα κοινό ADB πληκτρολόγιο είναι που εχει θύρα για ADB ποντίκι. Το μειονέκτημα του να το παρεις από αμερική είναι τα τρελά μεταφορικά. Η μνήμη του είναι ζόρικη. Μπορείς να βαλεις μεχρι και Mac OS 9.x αρκεί να εχεις καποιον accelerator για να αντέξει το λειτουργικό. Ειδάλλως η 7.6.1 είναι η ιδανική εκδοση. Αλλα βεβαια μπορείς να πειραματιστείς. Ο Raid controller ποιός είναι; Ο δίσκος είναι scsi-2,3, sca-80; τί; Εχει 50 ή 68 πινς; Το σύστημα εχει On-board fast scsi controller αλλα δεν είναι και παρα πολύ γρήγορος. Drivers δε μπορώ να σε βοηθήσω αν δε μας πεις ποιός είναι ο raid controller. Η VGA του λογικά θα δείχνεί σε οθόνη LCD/CRT αρκεί να βρεις τους drivers της για το λειτουργικό που έχει ήδη το σύστημα ή αυτό που θα του βαλεις. Οσο πιό πρόσφατο είναι, τόσο καλύτερη PCI υποστήριξη θα εχει. Ποια VGA εχεις; Καθότι δε διαθέτω powermac, η εμπειρία μου σταματά στο OS7.5.5. Αλλα μπορώ να μαθω από σένα.

Δες εδώ τα χαρακτηριστικά του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστώ Rygar για τις πληροφορίες.

Το μηχανάκι φοράει ήδη το Os 9,τώρα δεν θυμαμαι αν είναι 9.1 ή 9.2,

και είναι έτοιμο να κουμπώσει και να λειτουργήσει σε vga monitor,ολες

αυτές οι πληροφορίες είναι απο τον φίλο που μου το έδωσε.

Τη σελίδα με τα χαρακτηριστικά την ξέρω ήδη.

Τώρα για περισσότερες λεπτομέρειες όσον αφορά τις κάρτες θα επανέλθω

άυριο γιατί δεν τον έχω στο σπίτι,ολες οι δοκιμές γίνονται στο μαγαζί μου.

Πάντως οφείλω να ομολογήσω πως είναι πολύ εντυπωσιακό το κουτί

του και ειδικα το στρυφογυριστό ανοιγμά του,όλα τα λεφτα.

Rygar είπε:
Ο Raid controller ποιός είναι; Ο δίσκος είναι scsi-2,3, sca-80; τί; Εχει 50 ή 68 πινς; Το σύστημα εχει On-board fast scsi controller αλλα δεν είναι και παρα πολύ γρήγορος. Drivers δε μπορώ να σε βοηθήσω αν δε μας πεις ποιός είναι ο raid controller. Η VGA του λογικά θα δείχνεί σε οθόνη LCD/CRT αρκεί να βρεις τους drivers της για το λειτουργικό που έχει ήδη το σύστημα ή αυτό που θα του βαλεις. Οσο πιό πρόσφατο είναι, τόσο καλύτερη PCI υποστήριξη θα εχει. Ποια VGA εχεις; Καθότι δε διαθέτω powermac, η εμπειρία μου σταματά στο OS7.5.5. Αλλα μπορώ να μαθω από σένα.
Λοιπόν,επανέρχομαι.

Ο pci raid controller είναι της formac με κωδικό pl181-21 και ημερομηνία (λήξεως????:biglaugh:) 24.03.98hv .

Ο σκληρός είναι της ibm με 50 πινς.Αυτά τα υλικά τα έχω χύμα στα χέρια μου.

Ο δίσκος που υπάρχει πάνω στο μηχάνημα, ακόμα δεν ξέρω τι είναι.

Πρέπει να ανοίξω και να δω,καθώς και να δω για την vga,απλά δεν

πρόλαβα σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σου συγχώνευσα τα μηνύματα γιατί ηταν συνεχόμενα εντός του 24ώρου.

Αυτός είναι ο controller; Εχει 68 και 50 πινς θύρες. Αν ο δίσκος σου είναι 50 πινς όπως λες, η χρήση του controller αυτου είναι περιττή γιατί δε θα δεις διαφορά στην ταχύτητα. Αν θες να κανεις RAID-1, η χωρητικότητα θα είναι ίση με το μεγεθος του μικρότερου δίσκου που θα του συνδέσεις. Δηλαδή αν ο δίσκος που εχεις εξω ειναι 1GB και ο δίσκος που ειναι ηδη συνδεδεμένος είναι 2GB, συνολικά θα εχεις 1GB. Γνώμη μου είναι να μην παιδευτείς, εκτός κι αν θες να πειραματιστείς. Εψαξα αρκετά και Drivers δε βρήκα καπου. Ισως να τον υποστηρίζει το λειτουργικό. Αν βρεις τo OS 9.2.2, πιθανόν να εχει ενσωματωμένους drivers, αν το υπαρχον OS δεν τον υποστηρίζει. Αν το μηχάνημα το είχα πριν 3 χρόνια, θα του πεταγα τα ματια εξω. Τώρα ούτε κατά διάνοια
tinysmile_fatgrin_t2.png
tinysmile_fatgrin_t2.png
.
 
Αυτός είναι ο controller.

Τώρα περιμένω να κάνω το 1ο boot.Έχω μιλήσει με ένα γερμανό για να μου στείλει

ένα σετάκι ποντίκι-πληκτρολόγιο αλλα τα μεταφορικά είναι ακριβά.

Όσα λεφτά θέλει να έρθει ενας υπολογιστής άλλα τόσα θέλουν και αυτά.

Απο αμερική δεν το συζητάμε 10-15 φορές πάνω απο την αξία τα μεταφορικά!!!

θα επανέλθω απο Δευτέρα.
 
Πίσω
Μπλουζα