Βοήθεια για SYMBIFACE II

CPC-MAN

RetroWannaBe
Joined
16 Νοέ 2008
Μηνύματα
48
Αντιδράσεις
0
Παιδιά γεια σας και πάλι. Μόλις πριν 2 ώρες ήρθε στα χέρια μου η Symbiface 2. Σύντομα περιμένω νέα περί 3 από PRODATRON αν τελικά θα κοπούν ADDON στη 2 και ξεχωριστές ή θα είναι άλλη κάρτα. Ολα δουλεύουν κανονικά. Παρακαλώ κάποιος φίλος να μου δώσει οδηγίες πώς να φορμάρω το δίσκο και πώς να περάσω το Symbos. Τί ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω στο δίσκο? Τζαμπέρωμα κλπ. Επίσης στο symbos, τον βλέπει κανονικά, το λαμπάκι δουλεύει, αλλά όταν επιλέγω C partitions κλπ, μου βγάζει σφάλμα. Υπάρχει άλλο utility που κάνει φορμάτ? Τί κάνεις πριν φορτώσεις το Symbos?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχήν τροποποίησε το post σου. Μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Βάλε παραγράφους και χώρισε το σωστά. Φίλε CPC όπως είναι το παραπάνω κείμενο, κανείς δεν θα κάνει τον κόπο να το διαβάσει.
 
Οπωσδήποτε άλλαξε το από κεφαλαία σε μικρά, γιατί μέχρι το βράδι θα έχει διαγραφεί! Είναι πολύ δυσανάγνωστο.

(Αμα θες να σε βοηθήσουμε :D )

Οδηγίες πάντως θα βρεις εδώ. Πρόσφατες έγκυρες πληροφορίες για την SF3 εδώ. Στο τέλος τέλος θα διαβάσεις ότι θα βγει και ως addon στη 2 αλλά και ως stand-alone και πολύ πιο ακριβή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω βρε παιδια.Σβηστε το οκ.Δικιο εχετε.Τωρα εγινε αλλη βλακεια.

Eβαλα το Sym-ROMC.Rom και τωρα γραφω ISYM και δε μπαινει.Ψαχνει να βρει το ROM που ειχε.Πως αλλαζει αυτο?Μαλλον πως γινετε reset h SF2 να επανελθει στις φυσιολογικες ρυθμισεις?Φανταστικα οτι θελει αυτο το ROM για να κανει BOOT και Format.Βοηθατε cyber-Χριστιανοι :) )
 
Η Symbiface παίζει όπως είναι, δεν της φορτώνεις καμια ROM. Οι System ROMS της (δηλαδή το ίδιο το Symbos) είναι ήδη φορτωμένες και μάλιστα ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ!. Δεν παίζουν πουθενά αλλού. Οταν συνέδεσα εγώ τη δική μου, και άνοιξα το 6128 μου, πέρα από τα γνωστά μηνύματα περί Locomotive Basic κλπ κλπ, πάνω από το READY μου εμφανισε ενα μήνυμα να τρέξω την εντολή |Sym (ή |Symbos, δε θυμάμαι ακριβώς, πρέπει να το ξαναδώ). Οταν την έτρεξα, με έβαλε κατευθείαν στο Symbos, αλλά χρειάζεται και τη δισκέτα με τα APPS για να παίξει σωστά. Επίσης, ένα άλλο πρόβλημα που είχα, είναι ότι επειδή χρησιμοποιούσα Compact Flash αντί σκληρού δίσκου, και δεν την αναγνώριζε, δε μου εμφάνιζε και το μήνυμα που γράφω πιο πάνω (δηλαδή να τρέξω την εντολή |Sym). Τώρα τί έχεις κάνει στην κάρτα, ένας θεός ξέρει. Δε γνωρίζω να έχει κάποιου είδους reset. Ο,τι υπάρχει και θεωρητικά επιδέχεται reset, είναι οι Rom της, και αυτό μονο εάν τις σβήσεις μεσα από το λειτουργικό ή με κάποιον programmer. Οι επιπλέον θέσεις για Roms υπάρχουν εάν θες να φορτώσεις επιπλέον εργαλεία, όπως π.χ. το Parados, το Discology (την Rom έκδοσή του) και άλλα. Θέλει λίγη προσοχή τώρα στην αρχή. Υπάρχει ελλειπές manual. Πάντως πιο πάνω εάν δεις σου έχω δώσει ένα λινκ να διαβάσεις λίγο κάποια πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου εμπαινες στο SYMBOS, σημαινει οτι το ειχες εγκαταστημένο, το SYM-ROMC.rom τι το ηθελες???? :eek:

Το symbos βρισκεται στη ROM στις θέσεις 10 ως 13 και εκει πρέπει να βρισκεται πάντα. Ολες οι αλλες θέσεις είναι για άλλα roms.

Για να αλλάξεις roms πρέπει να μπεις στο symbos και με το ROM manager utility να προσθεσεις και να αφαιρέσεις απο τη rom τα διαφορα .rom. Δεν γνωριζω τον τρόπο, για να το κάνεις εκτός symbos.

Εσύ σε ποια θέση έβαλες το Sym-romC.rom? ΤΟ εβαλες σε κάποια άλλη εκτος 10-13 και έβαλες το jumber της θέσης στο on ?
 
Απο ROM SWITCH δε περαξα τιποτα.οπως λεει και ο RYGAR ανοιξα βγηκε μυνημα SYMBOS KLP.

Μετα εβαλα δισκετα symbos εγραψα ISYM Μπηκα εβαλα τα tools και απο εκει

επελεξα το ROM που σας ειπα χωρις να σβησω το ROM που ειχε η SYMII.

εκανα επανεκκινηση και οταν γραφω ISYM μου ζηταει το αρχικο ROM που ειχε.
 
Νομίζω ότι την ψιλόέσκισες. Εάν έχεις γράψει τη ROM αυτή σε κάποια θέση της καρτας, πιθανολογώ ότι ο μόνος τρόπος να τη διαγράψεις είναι να τρέξεις το Symbos από δισκέτα και να τρέξεις το Rom Manager και να διαγράψεις τη Rom από εκεί. Δεν το έχω κάνει ποτέ μου.
 
H αλήθεια είναι οτι δεν πολυκατάλαβα τι έκανες και που έβαλες το .rom , αλλά θα τα πάρουμε όλα από την αρχη ...... :D

Λοιπόν.....

Στην παρακάτω φωτό θα δεις το desktop του symbos στο δικό μου 6128.

picture.php


Εκεί υπάρχει ένα εικονίδιο "ROM Manager". Αν κάνω click πάνω σε αυτό, θα δω αυτό το προγραμματακι

picture.php


Εδώ βλέπεις τις θέσεις της ROM της δικιάς μου SFII. και οτι εχω εγκαταστήσει εγω.

Από τη θέση 1 ως 9 μπορεις να βάλεις οτι .rom θέλεις και να τα διαχειριστεις με τους διακόπτες πάνω στην SFII. Δηλαδή, για να μπουτάρει ένα .rom θα πρέπει να φερεις τον αντίστοιχο διακόπτη στη θέση "ON". (Στη θεση 0 στο ROM Manager, αντιστοιχει ο διακόπτης 1, οπου 1 = διακόπτης 2 κτλ κτλ)

Τωρα ! Εσύ σε ποια θέση της Rom εβαλες το .rom που αναφέρεις ποιο πάνω?

Στη θέση 0 δεν πρέπει να βάλεις τπτ απολύτως (ισως αυτό ειναι και το πρόβλημα σου) :xm:

Τώρα ο 6128 σου μπουτάρει και δεν βλέπεις το λογοτυπο του Symbos? Ή το βλέπεις και γραφοντας |sym δεν μπουτάρεις στο Symbos?

Τα .rom του Symbos είναι τέσσερα (A B C D ) και θα πρέπει να μπουν στις θεσεις 10 ως 13 για να μπουτάρει.

Εσυ έβαλες κάπου την C και παίζει να έπαθε κοκομπλόκο και η SFII μπερδεψε τα ψιψιψίνια με τα κοκοψόψαρα και πάει το κορμί πατριώτη...... :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε μπορει να μη το εχει προβλεψει αυτο.Δηλαδη απο τι στιγμη που την εχει EPROM

σιγουρα υπαρχει τροπος reset.Το θεμα ειναι οτι δε μπορω να ξεκινησω το SYMBOS

απο δισκετα με την SF συνδεδεμενη.ψαχνει να βρει το ROM.Τωρα παιζει μεταξυ Jumper....Μπαταριας...η καποιο αλλο utility Που να μπορει να κανει flash το rom ας πουμε.

Λοιπον φιλε teflon.Σε ευχαριστω!!!.φαντασου την SFII μαμα.Οι διακοπτες ολοι προς μια κατευθυνση.Δε πειραξα τιποτα!!!!Εκανα οτι μου δειχνεις,μου εμφανισε το αρχικο

ROM της SFII σε μια θεση καπου στη μεση....ακριβως απο κατω απο αυτο το ROM προσθεσα το SYM-ROMC.ROM και επανεκκινηση.Αυτεσ ηταν οι κινησεις μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια! Κατι βρήκαμε..... ;)

Από τη θέση 10 και μετά ta romάκια μπουτάρουν θες, δε θες....... :D

Αν κοιτάξεις την δευτερη φωτό θα δεις στη θέση 10 "SYMbOS 2.00A" και μετα στην 11 "+expansion rom+" ως την θεση 13. Αυτό σημαινει οτι το δευτερο .rom (Β) του symbos βρίσκεται στη θεση 11 κατλ κτλ.

Εσύ αυτό που έκανες ειναι να βάλεις το τριτο .rom © στη θεση του (B) .... γκε γκε ? :D

Για να τα φτιαξεις ξανά θα πρέπει να καταβάσεις ολα τα ROMS του Symbos και να τα μεταφ'έρεις στο 6128 με ένα hdd

Ενας hdd για να τον δει το symbos θα πρέπει να είναι φορμαρισμένος σε fat32 ή fat16. Αυτό θα το κάνεις στο pc σου και μετά θα βαλεις τον hdd, φορμαρισμένο πλέον και γεμάτο με .dsk και λοιπα αρχεία στην SFII
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μονο μπερδεψα τα ψιψινια?Της χαιδος μπερδεψα αστα :) Πως να τα περασω με δισκο?Μηπως προλαβα να φτιαξω?Τι τα σκαλιζα εγω....ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ :)
 
CPC-MAN είπε:
Μονο μπερδεψα τα ψιψινια?Της χαιδος μπερδεψα αστα :) Πως να τα περασω με δισκο?Μηπως προλαβα να φτιαξω?Τι τα σκαλιζα εγω....ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ ΜΠΙΠ :)
Ελα βρε, μη μασας ...! Ολα θα τα φτιαξουμε ..... ;)

Δες το παραπάνω post που εκανα edit
 
Αρχιζω δουλεια και ο θεος βοηθος.Μετα θα σε ζαλισω με το δισκο πως να γινει format ok?Μη μου φυγεις?χαχαχαχα.Μηπως προλαβαινουμε πια με τις δουλειες?Καποτε περναμε τη δικσετοθηκη με τις δισκετες παραμασκαλα και τρεχαμε απο σπιτι σε σπιτι.Αλλα χρονια....Μηδεν ευθυνες+κινητρο να παμε αγγλικα και σχολειο.(αλλαγη disks sto ftero)xaxaxaxaxaxa

Ευχαριστω ολα τα παιδια που με βοηθησαν με τις πολυτιμες πληροφοριες.
 
Αν εχεις κάποιο εξωτερικό δίσκο USB μπορείς να χρησιμοποιήσεις το partition manager ή καποιο άλλο σχετικό προγραμμα ( δες και το gparted) καi να τον φορμάρεις σε fat32.

Αφου το κάνεις, μετέφερε τα .roms του symbos στον δίσκο και μετά βγάλε τον από τη θήκη του και τοποθέτησέ τον στην symbiface ΙΙ. (Φυσικά πρέπει να του δώσεις και ρεύμα. Ετσι? :p )

Λογικά θα έχεις φτιαξει μια δισκέτα με το symbos ετσι δεν είναι? (Πως αλλιως πέρασες το Sym-romC.rom?)

Ανοιξε το 6128 και τοποθετησε την δισκέτα του SYMBOS. Δωσε

Κώδικας:
run"sym
Ετσι θα μπουταρεις στο Symbos από την δισκέτα και όχι από την rom της symbifaceII

Μετά άνοιξε το Rom manager και άλλαξε τo .rom που έκανες λάθος με την σωστή (δλδ στη θέση 11 βάλε το sym-romb.rom)

Λογικά θα είσαι έτοιμος να μπουτάρεις ξανα στο symbos με |sym

Yγ: Κατέβασε από εδώ οτι χρειάζεσαι
 
Φιλε εχουν χαθει τα ROMS απο μεσα.Η καρτα δουλευει...λαμπακι σκληροθ κοκκινο

λαμπακι πρασινο τροφοδοσιας.Αλλα μολις ανοιγω βγαζει τα μαμα του AMSTRAD αρχικη οθονη.Φορτωσα SYMBOS απο δισκετα πηγα στα ROMS και στι θεση 10 μου εμφανιζει SYIBOS 2.0Q.H θεση 0 not supported.Τα αλλα ολα empty.Μαλλον παει η καρτα :(

Φιλε teflon τη σωζουμε την παρτιδα :) προσεξε καλα και πες μου επομενες κινησεις...

Στη 10 θεση μαμα φανταζομαι ειναι το SYIBOS 2.0Q.Τα αλλα ειναι αδεια.Εβαλα στην 11 το SYM-ROMA.ROM και με reset εβγαλε κανονικα το επιτελους χαρμοσυνο

MULTITASKING SYMBIOSIS κλπ.ME ISYM η SYMBOS δε φορτωνει.Φανταζομαι θελει και τα αλλα ROMS.Να τα βαλω?Και σε ποιες θεσεις?

Σ ευχαριστω απο καρδιας....γλυτωσα 7 καρδιες 5 εγκεφαλικα :) )

[by Rygar: Φίλε CPC-MAN, την επόμενη φορά που θα ποστάρεις 2 συνεχόμενα μηνύματα την ίδια στιγμή, θα σου τα σβήσω και τα 2. Φαίνομαι κακός, αλλά κι εσύ διάβασε λίγο τους κανονισμούς!!]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα βάλεις διαδοχικά τα roms από την θέση 10 ως τη 13.

Δλδ, το sym-romA.rom στην 10, το Sym-romB.rom στην 11, το Sym-romC.rom στην 12 και το sym-romD.rom στην 13 και καθαρισες.

Ετσι είναι η σειρά......

Μη σε απασχολει που στην θέση 10 θα φαίνεται το Symbos μονο. Ετσι πρέπει να είναι. ;)

Μετα κανε ξανα boot και δοκιμασε

Κώδικας:
|sym
 
Το καταφερα και σε ευχαριστω θερμα!Πρεπει να παιξω με τα ROMS στο pc ston emulator(αχρηστε Βασιλη Πορτα-BILL-GATE καταστροφεα της πληροφορικης).Ειναι κατι καινουργιο για μενα αν και παλιος σε αυτες τις εποχες οπως και για ολους που την αποκτουν πλεον.Θα ηθελα καποιες οδηγιες για format στο δισκο.αφου γινει fat32 μετα το Symbos τον χωριζει σε partition μονο του?Αν θες στειλε εδω η αλλιως να σου δωσω το e-mail μου να μη κουραζουμε τους....CPcυμπολεμιστες-φιλους μας :) Υ.Γ Ευχαριστω τον Rygar για την ανοχη του.Εχεις ικιο φιλε.Πρεπει να υπαρχει ταξη στο room.Καλο βραδυ σε ολα τα παιδια με υγεια!
 
Δεν υπάρχει η δυνατότητα μέσα απο το symbos να κάνει οτιδήποτε με τον δισκο σου. Οτι partition κάνεις θα πρέπει να γίνουν στο pc σου. Πάντως δε χρειάζεται να κάνεις κανένα partition. To symbos βλέπει σκληρούς δίσκους μέχρι 128gb ;)

Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να τον γεμίσεις με .dsk (εικονικές δισκέτες με το φορματ του CPC) και με το πρόγραμμα CPC Dumber του Symbos να τα μεταφέρεις σε δισκέτες και να λιώσεις στο παίξιμο.

:D :D:D:D
 
Θεωρητικά (και λογικά), όταν βγει η SF3, θα βγει και μια ανανεωμένη έκδοση του λειτουργικού. Πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα μπορεί κανείς να διαχειριστεί και το δίσκο μεσα από το λειτουργικό.
 
Πίσω
Μπλουζα