Βοήθεια με AMD K6 300mhz

analog kid

RetroN00b
Joined
28 Ιαν 2008
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
παιδιά χαίρετε,

είμαι καινούργιος στο retromaniax και ελπίζω να μην γράφω σε λάθος forum.

Τις προάλλες μου χάρισαν ενα παλιο σύστημα για να το κάνω hardware firewall στο ασύρματο δίκτυο που φτιάχνω σπίτι (ΙΒΜ Cyrix 166+ socket 7 133Mhz,16MB RAM, 1,2 GB HDD,M/B VXPro+) και κατάφερα να βρω από το e-bay κάτι μνήμες (128MB) και μια CPU (AMD K6-300MHZ-socket 7).

Οι μνήμες δούλεψαν μια χαρά με τον παλιό επεξεργαστή αλλά όταν άλλαξα την CPU ο υπολογιστής σταμάτησε να μπουτάρει και κάνει ένα περίεργο θόρυβο όταν τον ανάψω. Δεν έχει καεί τίποτα γιατί ξαναέβαλα τον παλιό επεξεργαστή και δουλεύει μια χαρα. Ανακάλυψα λοιπον ότι πρέπει να πειράξω κάποια jumper για να δουλέψει το μηχάνημα με τον Κ6...έλα όμως που έχω φάει ΟΛΟ το διαδίκτυο και δεν μπορώ να βρω το manual από την συγκεκριμένη motherboard με τίποτα!!!

Η εν λόγω μητρική είναι η: VXPro+ USB Ultra 2A5LDH09C-00 (δεν γράφει πουθενά αλλού τίποτα άλλο-αυτό το βρήκα από το BIOS και τo chipset)

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων...
 
Ανέβασε φωτό και μια close up με τους jumpers.

Κάτι για SOYO μου μυρίζει.......
 
02/03/98-573+UMC8670-2A5LDH09C-00 PC Chips (Hsin Tech) M537DMA33 04/30/98-537+UMC8670F-2A5LDH09C-00 PC Chips (Hsin Tech) M537DMA33

02/10/98-573+ITE8661F-2A5LDH09C-00 PC Chips (Hsin Tech) M573

03/13/98-573+ITE8661F-2A5LDH09C-00 PC Chips (Hsin Tech) M573

04/30/98-573+ITE8661F-2A5LDH09C-00 PC Chips (Hsin Tech) M573

08/14/97-VXPro+-USB-Ultr-2A5LDH09C-00 PC Chips (Hsin Tech) M537DMA33 (PCB: 5.2)
Προελευση :

http://www.wimsbios.com/manuf/pcchips.jsp

Προκειται για την VXPro+-USB-Ultr-2A5LDH09C-00 PC Chips (Hsin Tech) M537DMA33 (PCB: 5.2)

Συναντιεται και με τα ονοματα

Aptrom Pm-8400C ,Matsonic MS5120 ,Sybercom MB 537DMA (VX Pro +) ,Aristo AM-538VX Plus (?) ,Abiliy MB-586VX7+ ................

http://wims.rainbow-software.org/rainbow/PC%20Chips%20M537DMA.zip (bios για υποστηριξη σκληρων μεχρι 127Gb)

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ περασε απο εδω...

θα παρεις απαντησεις για οσα ρωτησες και οχι μονο....

[deadlink]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγαπητε nemo ευχαριστώ για τα links αλλα τα συγκεκριμενα τα είχα βρει και εγώ και συμβαίνει ένα παράδοξο:

η μητρική στην οποία αναφέρονται έχει διαφορετική διάταξη από την δικιά μου παρόλο που φέρει την ίδια ονομασία...και κυρίως έχει διαφορετικά jumper!!! άλλα νούμερα σε άλλες θέσεις...έχω φρικάρει σας λεω! θα ανεβάσω φωτογραφίες αύριο μπας και γίνει τίποτα...
 
Ότι πρέπει να jumperώσεις τη μητρική για να δει τον νέο επεξεργαστή,αυτό είναι το μόνο σίγουρο πάντως...

Ανέβασε όμως καμιά φωτό,όπως λέει κι ο pooky...
 
Ανέβασα κάτι φωτο σε ένα άσχετο site που φτιάχνω:

[deadlink]

τα thumbnails μεγαλώνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ολα ωραια και καλα, αλλα αν δεν τουμπαρεις τη μητρικη να διαβασεις (ουμε) τι γραφει απο πισω (ακριβη τυπο και εταιρεια) δεν θα βγει ακρη νομιζω.
 
μου βγήκε ο ..... για να την βγάλω και το ΜΟΝΟ που γράφει ειναι η λέξη Elpina (με μικρά γράμματα σε μία γωνία)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και κάπου στην μέση γράφει με πιο μικρα γράμματα: BA E-VO

ότι μάθαμε μάθαμε αλλά manual δεν υπάρχει πουθενά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν έχουμε και λέμε:

Οι Jumpers που ρυθμίζουν τον επεξεργαστή βρίσκονται στην κάτω γωνία δίπλα από το coolerάκι του. Βλέπω πώς μόνο ΜΙΑ θέση είναι βραχυκυκλωμένη με κόκκινο jumperάκι αλλά πουθενά δεν είναι γραμμένες πάνω στην μητρική οι ρυθμίσεις για την τάση και τη συχνότητα.

Οι mobos Elpina (χάλι μάυρο της εποχής) είναι ταυτόσημες με αυτές της Soyo. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το μοντέλο που είχα πριν από δέκα χρόνια αλλά σίγουρα η δική μου είχε το chipset VX pro. Επισημαίνω ότι οι SOYO αν και ίδιες στο layout χρησιμοποιούσαν τα φτηνότερα υλικά που μπορούσε να βρει κανείς, και chipsets VIA, SIS.

Δυστυχώς παραπάνω δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Κοίταξε μήπως πάνω στην mobo αναφέρει πουθενά τα αρχικά FSB που συνήθως ακολουθούνται από τα νούμερα 66, 100, 133. Φυσικά δεν είναι υποχρεωτικό ακόμα και αν θεωρητικά όλαείναι ΟΚ, η μητρική να μην υποστηρίζει καν τον επεξεργαστή.
 
Βρήκα αυτό το schematic: http://www.users.zetnet.co.uk/thorfin/motherboards/mb01/motherboard_1.htm

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το πρόβλημα του φίλου είναι αυτό που αναφέρει στο σχέδιο σαν JP9-CPU Type Jumpers, καθότι ο Κ6 φαίνεται να θέλει άλλη ρύθμιση από ότι οι Cyrix σαν αυτόν που είχε πριν επάνω.

Υπάρχει κάτι τέτοιο πάνω στην mobo; Η ανάλυση των φωτό δεν επιτρέπει να καταλάβω τι γράφουν τα jumper-ακια κοντά στην CPU. Θα ήθελα μια πραγματικά καθαρή φωτό της περιοχής κοντά στην CPU που έχει τα jumper-ακια.
 
Ακριβώς. Οι Κ6 είχαν ρύθμιση βολτάζ και FSB με δύο sets jumpers. Οι Cyrix ήταν άλλου παππά Ευαγγέλιο, απλά κάθονταν στην ίδια βάση.
 
λοιπόν μετά από πολλή σχολαστική έρευνα με τον μεγεθυντικό φακό βρήκα τα απαραίτητα jumpers και πολύ φοβάμαι ότι ο Κ6 δεν θα δουλέψει καν και ακόμα και αν δουλέψει ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πάει στα 300mhz...

Ο πολλαπλασιαστής φτάνει μόνο μέχρι 3.0x και οπότε ακόμα και στα 75Mhz να το βάλω θα πιάσει τα 225...στο site της ΑΜD το specification λέει 4.5x με 66mhz...επίσης λέει και core voltage 2.2v. Το δικό μου έχει μέχρι 3.3 το χαμηλότερο!!! Έβγαλα τα jumpers εντελώς για το voltage μπας και πέσει χαμηλότερα και ξεκινήσει....εσείς τί λέτε να το δοκιμάσω? ή θα τα κάψω όλα?

Αξίζει ένας underclocked K6 ή ένας overclocked Cyrix? Τα έχω πάρει στο κρανίο γιατί έδωσα 50 ευρώ για την CPU...
 
ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΕΜΠΡΟΣ ΤΙΠΟΤΕ με τα jumpers off!!!!!!!!!

Αυτό έλεγα από την αρχή ότι ο K6 θέλει δύο σετ από jumpers για τη ρύθμισή του. Το VX Pro είναι chipset πριν από τον Κ6, οπότε μόνο με μόντα θα τον δει. Για το λόγο αυτό και οι VIA,SIS έκαναν χρυσές δουλειές τότε, μια και η Intel ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν θα ήθελε να υποστηρίξει τον αντίπαλό της.

Άσε πάνω το Cyrix.
 
50 euro ? !!!!!! Tsk!tsk!tsk!
 
ρε παιδιά το ξέρω, από e-bay τον πηρα. 20 ευρώπουλα έκανε αλλά παίχτηκε .... με τα μεταφορικά και ακόμα τρέχω...να αφήσω τον Cyrix λες ε? Να του κάνω κανα overclock? κλαψ...κλαψ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ακόμα και τα 20 ευρώ απο e-bay πολλά είναι,πάρα πολλά,αν σκεφτείς ότι συχνά-πυκνά πωλούνται με .....5 ευρώ εδώ στην Ελλάδα τέτοιοι επεξεργαστές...!!

(Εγώ πάντως τον αχρείαστο πλέον K6-2 333Μhz,αν δεν τον κράταγα απλά για συλλεκτούς σκοπούς και μόνο,θα στον χάριζα....)
 
Πίσω
Μπλουζα