Βοήθεια με spectrum +

Ναι με το Teezix που δοκιμασα δεν μπορουσα να πατησω το play στο κινητο και το γυρισα στον TapDancer οπου εκει "επαιξα" λιγο με τις ρυθμισεις του και λιγο με το volume και ειχα 99% επιτυχια,ολα αυτα σε +2Α ,δοκιμασε τον δεν χανεις τιποτα.
 
Thanx! Θα του ριξω δοκιμα λιαν συντομως!
 
Εκανα καποιες αγορες παιχνιδιων και θα ηθελα να μου πειτε εντυπωσεις.

Δεν εχω μπει ακομα στην διαδικασια στο να κατεβαζω παιχνιδια κτλ. Για πρωτη φαση θα μαζεψω οτι μπορω και στην συνεχεια θα αρχιζω να κατεβαζω!

Βαζω φωτο απο τα παιχνιδακια!!

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η κρητη και το blitzkrieg εφαγα τον κοσμο για να τα βρω κουτατα. Ειχα μιλησει με καποιους αγγλους και μου ειχαν πει οτι ειναι σχετικα δυσκολα στον να βρεθουν,ενταξει δεν ειναι και κατι σπανιο αλλα δεν ειναι και πολυ ευκολο στο να τα βρεις! Εχω βαλει και καποια αλλα στο ματι που ειναι μεσα στην λιστα που μου εστειλες και καποια δεν ειναι! Αρχη ειναι ακομα,θα μαθουμε! χαχαχαχα!!!

Το PANK και το THE NEWZELAND STORY δεν ειναι καν στην λιστα, ειναι πολυ ομαρφα παιχνιδια!

Βασικα δεν εχει πολλα καλα παιχνιδια,το nightshade λενε οτι ειναι παρα πολυ καλο,επισης το bubble bobble και πολλα αλλα! Δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστη η λιστα που εχουν κανει! Ενταξει θα μου πεις γουστα ειναι αυτα! Αλλα λοιπουν πολλα καλα παιχνιδια!
 
Πολύ καλές αγορές, και τα παιχνίδια καλά, αλλα και να μην είναι τα καλύτερα, έχουν ωραία εξώφυλλα και ειναι αυθεντικές κασσέτες, οπότε πάλι όμορφα.

Αυτό με την Κρήτη δεν το έχω ξαναδεί ποτέ, ή δεν το θυμάμαι τελοσπάντων, θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή, να είναι καλά το Divmmc που τα έχω πετάξει όλα μέσα και ησύχασα. Ίσως αν θέλεις να παίξεις πολλά παιχνίδια (και όχι τόσο να συλλέγεις) να σκεφτόσουν την αγορά ενός τέτοιου interface παρά να ξοδευεις σε κασέτες με αμφίβολη επιτυχία (χαλάνε όπως και να το κάνουμε). Εννοείται οτι το feeling είναι εντελώς διαφορετικό, όμως η ταχύτητα και η ποικιλία που σου προσφέρει ένα sd interface είναι πολύ μεγαλύτερη. Φυσικά αφού "ξεδώσεις" πρώτα με λίγα φορτωματάκια και δεις τα καρούλια να γυρνάνε για αρκετή ώρα !
 
Other_Reality είπε:
Πολύ καλές αγορές, και τα παιχνίδια καλά, αλλα και να μην είναι τα καλύτερα, έχουν ωραία εξώφυλλα και ειναι αυθεντικές κασσέτες, οπότε πάλι όμορφα.
Αυτό με την Κρήτη δεν το έχω ξαναδεί ποτέ, ή δεν το θυμάμαι τελοσπάντων, θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή, να είναι καλά το Divmmc που τα έχω πετάξει όλα μέσα και ησύχασα. Ίσως αν θέλεις να παίξεις πολλά παιχνίδια (και όχι τόσο να συλλέγεις) να σκεφτόσουν την αγορά ενός τέτοιου interface παρά να ξοδευεις σε κασέτες με αμφίβολη επιτυχία (χαλάνε όπως και να το κάνουμε). Εννοείται οτι το feeling είναι εντελώς διαφορετικό, όμως η ταχύτητα και η ποικιλία που σου προσφέρει ένα sd interface είναι πολύ μεγαλύτερη. Φυσικά αφού "ξεδώσεις" πρώτα με λίγα φορτωματάκια και δεις τα καρούλια να γυρνάνε για αρκετή ώρα !

Εχεις δικιο σ'αυτο που λες! Απλα ψαχνω γενικα να παιρνω οσο το δυνατον γνησια παιχνιδια και στα αρχικα κουτια τους! Εχω βαλει στο ματι κι αλλους καλους τιτλους! Πιο πολυ τα θελω για την συλλογη παρα για παιχνιδι! Για παιχνιδι εχω αλλες συσκευες! χαχαχα!! Το παιχνιδι με την κρητη ειναι στρατηγικης και γενικα εχουν δωθει ελαχιστα κομματια τα τελευταια χρονια! Ειναι σχετικα δυσκολο να το βρεις στην αρχικη του συσκευασια! Υπαρχει και η ισπανικη εκδοση που κι αυτη ειναι δυσκολη! Ειναι ωραια τα ατιμα να τα βλεπεις οπως ειχαν πρωτο βγει πριν 30 χρονια! Αυτη ειναι η ολη μαγεια του πραγματος!

Το sd interface ειναι αυτο με το χειριστηριο που στοιχιζει γυρω στο 100+ ; Ποσα παιχνιδια εχει μεσα; Αξιζει γενικα η αγορα του;

Ααα!!! λαθος! καταλαβα πιο λες!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Axilleas1981 Σε παρακαλώ απέφευγε να κάνεις συνεχόμενα ποσταρίσματα. Αν θες να συμπληρώσεις κάτι μπορείς να πατήσεις την επεξεργασία που υπάρχει κάτω δεξιά στο ποστ σου και να γράψεις αυτό που θες. Έχεις το χρονικό περιθώριο των 24ωρών να πατήσεις την επεξεργασία. :)
 
Kambia είπε:
@ Axilleas1981 Σε παρακαλώ απέφευγε να κάνεις συνεχόμενα ποσταρίσματα. Αν θες να συμπληρώσεις κάτι μπορείς να πατήσεις την επεξεργασία που υπάρχει κάτω δεξιά στο ποστ σου και να γράψεις αυτό που θες. Έχεις το χρονικό περιθώριο των 24ωρών να πατήσεις την επεξεργασία. :)

οκ! Δεν ηξερα οτι υπαρχει προβλημα με τα μηνυματα!
 
Όταν έλεγα για sd interface έλεγα για κάποια λύση Divide ή Divmmc για τον ίδιο το Spectrum σου. Οι τιμές τους ξεκινάνε απο 45 ευρώ και πάνε και μέχρι 90+ ανάλογα τι θα επιλέξεις, υπάρχουν αρκετές "γευσεις". Ουσιαστικά πετάς μέσα όλα τα παιχνίδια που έχουν βγεί για spectrum (μαζί με demos/homebrew φυσικά), και έχεις την δυνατότητα να φορτώσεις οτιδήποτε ταχύτατα, χωρίς loading/tape errors κλπ.

Εγώ έχω επιλέξει την απλούστερη, μικρότερη και φθηνότερη υλοποίηση (PicoDivSD), μιας και ο +2Α έχει sinclair joystick ports, εσύ μάλλον θα χρειαστείς μια ακριβότερη που να εμπεριέχει και kempston interface.
 
Σημερα πηγα τον spectrum για να αντικαταστησω το RF βισμα σε RCA.Δεν ειχα καλη εικονα και μου εσπασε τα νευρα! Βρηκα κι ενα κασετοφωνο που ειναι οτι πρεπει για retroκατασταση μιας και ειναι κι αυτο αρκετα παλαιο!

Τωρα στην συνδεση με τα RCA μπορω να το κανω και με scart;Ο ηλεκτρονικος μου ειπε οτι θα μου βγαλει απευθειας καλωδιο RCA και θα συνδεω και τα 3 χρωματα! Η τηλεοραση εχει μονο 2 υποδοχες,οποτε η συνδεω τα 2 απο τα 3 χρωματα η βαζω scart ετσι;

Βαζω φωτο και απο το κασετοφωνακι!!
 
Πίσω
Μπλουζα