Βοήθεια σε πρόβλημα με ήχο / ηχεία τηλεόρασης Samsung 46'' (Mainboard)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Αγαπητοί συνφορουμίτες,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την τηλεόρασή μου και κάθε συμβουλή από μέρους σας, θα ήταν πολύτιμη.

Το πρόβλημα είναι ότι χαλάσανε τα ηχεία από την 46άρα SAMSUNG τηλεόρασή μου.

Να την φτιάξω (πάλι) δεν παίζει, γιατί πάει γύρω στα 150 ευρώ.

Οπότε αναζητώ μια λύση, ώστε να ακουω πάλι ήχο.

Δε με νοιάζει καμιά τρελή ένταση ή ποιότητα, απλώς να ακούω αξιοπρεπώς.

Οι μόνες audio-out που έχει, είναι το Jack και μια οπτική-έξοδος.

Η οπτική δε με βοηθάει, γιατί δεν έχω που να τη συνδέσω (το στέρεό μου, τα έχει παίξει, και συν τοις άλλοις, δεν υποστηρίζει οπτική).

Όμως, λειτουργεί καλά, το jack των ακουστικών (με ακουστικά, ακούω ήχο).

Σκέφτηκα, να συνδέσω ηχειάκια, στο jack (αντί για ακουστικά).

Έλεγα να βάλω ηχειάκια για PC (βλ΄πεω όχι έχει με 20-30 ευρώ), που να τροφοδοτούνται από μπρίζα κλασσική και όχι από USB.

Κάποιοι μου είπαν "τσάμπα θα δώσεις 20-30 ευρώ, δε θα ακούς τίποτα".

Άλλοι μου είπαν "καλή ιδέα, θα ακούς, αλλά πολύ χαμηλά και κακή ποιότητα".

Οπότε, δίστασα και δεν προχώρησα την ιδέα μου.

Εσείς τι θα με συμβουλεύατε, προκειμένου να ακόυω πάλι ήχο ( μέσω jack ) ;

Θελω μια σχετικά οικονομική λύση, να μην ξεπεράσσει τα 50 ευρώ (ιδανικά, κάτι σε 25-30 ευρώ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για καντα πιο "λιανα"..πως χαλασανε δηλ.τα ηχεια??και γιατι θελανε 150 ευρα να τα φτιαξεις????:what:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Για καντα πιο "λιανα"..πως χαλασανε δηλ.τα ηχεια??και γιατι θελανε 150 ευρα να τα φτιαξεις????:what:
Απλά σταμάτησε να ακούγεται η μουσική, από τα ηχεία.

Τηλεφώνησα στην αντιπροσωπεία, είδαν το πρόβλημα και μου ζήτησαν 150 ευρώ.

Ένα ποσό, που στην παρούσα φάση δεν παίζει (και δε βλέπω να παίζει γενικά).

Δοκίμασα να συνδέσω το jack της τηλεόρασης με audio-in (RCA) του στέρεο, αλλά ακούγεται άθλια. Φρικτά "χιόνια".

Δεν ξέρω αν φταίει το καλώδιο (Jack to RCA ) ή το στέρεο που είναι παλιό (μάλλον αυτό, υποψιάζομαι) ,

πάντως ως λύση, μάλλον την έχω διαγράψει.

Εξ'ου και ο προσανατολισμός μιου στη λύση "ηχειάκια στο Jack".
 
Εγω εχω αυτο ακριβως το Set Up στο δωματιο μου αυτη τη στιγμη δηλαδη συνδεση στο jack της Tv , ειχα παρει τα Turbo-X Ηχεία D-400 (2.1) στα 40 ευρω προσφορα εχει 2x 12w και ενα woofer 16w . Τα ηχεια στο Full συνεχεια και τον ηχο τον ανεβοκατεβαζεις απο το κοντρολ της TV κανονικα .Ο ηχος σχετικα εχει σχετικα καλη ενταση απο ποιοτητα δεν ξερω δεν ειμαι ειδικος εγω καλα το ακουω :p .

Απλα καποια στιγμη ηθελα λιγο παραπανω ενταση και συνδεσα αλλα 2.0 ηχεια (2x6-7w δεν θυμαμαι) και ετσι τωρα εχω 4 ηχειρα 2+2 σε Stereo και το Woofer. Η τηλεοραση σου ειναι και 46αρα φανταζομαι θα δινει και πιο δυνατο σημα απο την 27αρα μου! Νομιζω θα εισαι ενταξει , το καλυτερο ειναι αν ειχες να δοκιμαζες απο καπου ενα σετ ηχειων 2,1 να δεις αμα σε καλυπτουν. Εμενα παντως αυτο το set up που εχω κανει σιγουρα ειναι καλυτερο απο τα ηχεια της TV.(Τωρα το ψαχνω μηπως κανω κατι καλυτερο). Ελπιζω να βοηθησα :) .

υγ.Κανε ενα τεστ : Βαλε ακουστικα και βαλε την TV στο 0 volume να δεις αν ακους χιονια. Αν ακους χιονια δεν θα κανεις δουλεια απο το Jack , μια Samsung που εχω κανει εναν ηχο σαν παρασητα στο Jack οταν δεν ακουγεται τιποτα! Οποτε οταν εβαλα τα ηχεια εκει οταν ειχε παυση ηχου ακουγες ενα "σσσσσσσσσσσσ" το οποιο ηταν πληρως ενοχλητικο και εγκατεληψα το project :p και ειναι με τα δικα τις ηχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρα λοιπον πιθανως,δεν φταινε τα ηχεια αλλα μαλλον ο ενισχυτης.Πες μας λιγο το μοντελλο της τηλεορασης να κανω μια ψαχτικη,να δουμε τι ακριβως συμβαινει αρχικα,πριν προχωρησουμε στην λυση που αναφερες παραπανω
 
Ajax87 είπε:
Εγω εχω αυτο ακριβως το Set Up στο δωματιο μου αυτη τη στιγμη δηλαδη συνδεση στο jack της Tv , ειχα παρει τα Turbo-X Ηχεία D-400 (2.1) στα 40 ευρω προσφορα εχει 2x 12w και ενα woofer 16w . Τα ηχεια στο Full συνεχεια και τον ηχο τον ανεβοκατεβαζεις απο το κοντρολ της TV κανονικα .Ο ηχος σχετικα εχει σχετικα καλη ενταση απο ποιοτητα δεν ξερω δεν ειμαι ειδικος εγω καλα το ακουω :p .Απλα καποια στιγμη ηθελα λιγο παραπανω ενταση και συνδεσα αλλα 2.0 ηχεια (2x6-7w δεν θυμαμαι) και ετσι τωρα εχω 4 ηχειρα 2+2 σε Stereo και το Woofer. Η τηλεοραση σου ειναι και 46αρα φανταζομαι θα δινει και πιο δυνατο σημα απο την 27αρα μου! Νομιζω θα εισαι ενταξει , το καλυτερο ειναι αν ειχες να δοκιμαζες απο καπου ενα σετ ηχειων 2,1 να δεις αμα σε καλυπτουν. Εμενα παντως αυτο το set up που εχω κανει σιγουρα ειναι καλυτερο απο τα ηχεια της TV.(Τωρα το ψαχνω μηπως κανω κατι καλυτερο). Ελπιζω να βοηθησα :) .

υγ.Κανε ενα τεστ : Βαλε ακουστικα και βαλε την TV στο 0 volume να δεις αν ακους χιονια. Αν ακους χιονια δεν θα κανεις δουλεια απο το Jack , μια Samsung που εχω κανει εναν ηχο σαν παρασητα στο Jack οταν δεν ακουγεται τιποτα! Οποτε οταν εβαλα τα ηχεια εκει οταν ειχε παυση ηχου ακουγες ενα "σσσσσσσσσσσσ" το οποιο ηταν πληρως ενοχλητικο και εγκατεληψα το project :p και ειναι με τα δικα τις ηχεια.
Αρχηγέ, ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια. :)

1) Έκανα το τεστ που μου είπες, και δεν ακούω χιόνια. Άρα, σκέφτομαι να δοκιμάσω τη λύση σου.

2) Βλέπω ότι τα ηχειάκια που λες, έχουν και είσοδο για ακουστικά.

Έτσι δεν είναι ;

Επειδή το βράδυ, ακούω μόνο με ακουστικά, λόγω παιδιών.

3) Να κάνω και μια χαζή ερώτηση ;

Το Jack, βγάζει ήχο και σε subwoofer (2.1) ?

Νόμιζα ότι βγάζει μόνο στέρεο (2.0) .

Και το subwoofer ακούγεται, ότι και να βλέπεις, ή μόνο σε συγκεκριμένες ταινίες/κανάλια, που το υποστηρίζουν ;

angel_grig είπε:
Αρα λοιπον πιθανως,δεν φταινε τα ηχεια αλλα μαλλον ο ενισχυτης.Πες μας λιγο το μοντελλο της τηλεορασης να κανω μια ψαχτικη,να δουμε τι ακριβως συμβαινει αρχικα,πριν προχωρησουμε στην λυση που αναφερες παραπανω
Ευχαριστώ για την προθυμία!

Model LE46C550J1WXXH.

Προσπαθω να βρω και πόσο ένταση έχουν τα ενσωματωμένη ηχεία της, για να καταλάβω τι απόδοση θα έχω από άλλα ηχεία, εξωτερικά.

Αλλά δεν το έχω καταφέρει, μέχρι στιγμής :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν θες να βαζεις ακουστικα θα προτεινα να ΜΗΝ παρεις αυτα τα ηχεια! Γιατι αφηνουν τον ηχο να δουλευει απο τα ηχεια ακομα και αν εχεις συνδεσει ακουστικα(δηλαδη με το που βαλεις ακουστικα τα ηχεια συνεχιζουν να δουλευουν κανονικα).Επισης ο ηχος των ακουστικων δεν ειναι adjustable απο Volume των ηχειων.

Με λιγα λογια οταν βαζεις τα ακουστικα πανω , πρεπει να χαμηλωνεις τα ηχεια για να σταματαει ο ηχος και τα ακουστικα ειναι σαν να τα εβαλες στην TV. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος! :D . Αν δεν σε ενοχλει αυτο παρτα, αλλιως πας για κατι παρομοιο σε αλλη μαρκα.

Οσο για το Woofer δουλευει κανονικα και εχει και ρυθμιστη πανω για το Μπασο.
 
Tα ενσωματωμένη ηχεία της ειναι 10w x 2
 
Ajax87 είπε:
Αν θες να βαζεις ακουστικα θα προτεινα να ΜΗΝ παρεις αυτα τα ηχεια! Γιατι αφηνουν τον ηχο να δουλευει απο τα ηχεια ακομα και αν εχεις συνδεσει ακουστικα(δηλαδη με το που βαλεις ακουστικα τα ηχεια συνεχιζουν να δουλευουν κανονικα).Επισης ο ηχος των ακουστικων δεν ειναι adjustable απο Volume των ηχειων.Με λιγα λογια οταν βαζεις τα ακουστικα πανω , πρεπει να χαμηλωνεις τα ηχεια για να σταματαει ο ηχος και τα ακουστικα ειναι σαν να τα εβαλες στην TV. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος! :D . Αν δεν σε ενοχλει αυτο παρτα, αλλιως πας για κατι παρομοιο σε αλλη μαρκα.

Οσο για το Woofer δουλευει κανονικα και εχει και ρυθμιστη πανω για το Μπασο.
Δε με πειράζει, αυτό που λες για τα ακουστικά.

Το πολύ πολύ, το βράδυ, χαμηλώνω τα ηχειάκια, βάζω ακουστικά,και ρυθμίζω την έντασή τους,

από το τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης (όπως τον κανοικό ήχο).

Σκέφτομαι και το εξής :

Να βάλω ένα Jack-splitter στο jack της tv.

Στη μία έξοδό του, να έχω μόνιμα τα ηχειάκια που είπες.

Στην άλλη, να βάζω/βγάζω ακουστικά.

Εννοείται, ότι όταν βάζω ακουστικά, θα κλείνω/αφαιρώ τα ηχειάκια.

Πώς σου ακούγεται αυτό ; Έχει νόημα ;
 
angel_grig είπε:
Tα ενσωματωμένη ηχεία της ειναι 10w x 2
Ευχαριστώ.

Άρα, αν βάλω τα ηχειάκια που πρότεινε ο φίλος παραπάνω ( 2Χ12 + 16 s/w ) ο ήχος μου,

όχι μόνο δε θα χειροτερέψει, αλλά θα αυξηθεί/καλυτερέψει.

Σωστά ;
 
Nαι,σωστα..εφ'οσον δεν ακουγονται παρασιτα κλπ..
 
Νομιζω οτι δεν εχει νοημα αφου θα τα μπαινοβγαζεις απο τα ηχεια.

Επισης Μετρησα τα Decibel απο το κινητο μου (δεν ξερω ποσο αξιοπιστο μπορει να ειναι) σε Full ενταση τα ηχεια που σου ειπα(σκετα εβγαλα τα 2 extra) στις ειδησεις του Mega που εβλεπα "εβγαζε" 80-81 decibel . Μετα εβαλα ενα mp3 απο στικακι "εβγαζε" 84-85 . Τωρα δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να καταλαβεις την ενταση απο αυτο.

υγ.H αποσταση που ειχα το κινητο ηταν περιπου 2 μετρα και κατι απο τα ηχεια. Συνεχιζω να εχω την εντυπωση οτι στην δικια σου Tv λογο μεγαλυτερου μεγεθους θα δινει πιο δυνατο σημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και άλλη μια χαζή ερώτηση :

Τόσο τα ηχειάκια από το ΠΛΑΙΣΙΟ, όσο και αυτά της LOGITECH, παίρνουν ρεύμα από κανονική μπρίζα (όχι από USB), σωστά ;
 
Ναι με Μετασχηματιστη.
 
Λοιπον εχουμε και λεμε ( ακολουθει μαθημα ανατομιας :) )

Η "μητρικη" της τηλεορασης (main) ειναι αυτη:

samsungtv.jpg

Κατω απο εκει που γραφει audio amp ειναι το τσιπακι ενισχυσης ηχου.Αρα λοιπον εχουμε τα εξης σεναρια:

α)τα "φτυσε" το τσιπακι ηχου

β)τα "φτυσε" καποιο παθητικο εξαρτημα

γ)θελει (νεο)προγραμματισμο η flash memory.

Επειδη τα εξαρτηματα ειναι smd η αντιπροσωπεια αλλαζει κατ'ευθειαν την main και να γιατι σου ζητησαν 150 γιουρια!

Αρα λοιπον εχεις σαν επιλογες:

α)Τα εξωτερικα ηχεια (με hacking γινονται εσωτερικα :D )

β)αλλαγη της main (στο Ebay περιπου 50 ευρα)

Υποψιν οτι οποιαδηποτε usb ηχεια γινονται "κανονικα" πανευκολα!

Αυτα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με κάτι σαν τα παραπάνω (logitech) μια χαρά δουλιά θα κάνεις 99.99%. Αλλά και για να είσαι σίγουρος δεν βρίσκονται πουθενά δοκιμαστικά (δουλιά, γραφείο, φίλοι, συγγενείς) να έχουν ένα σετάκι ηχεία pc (και ακόμη καλύτερα 2.1) να κάνεις μια δοκιμή πρώτα?

*Αjax, δεν κατάλαβα ακριβώς πως σύνδεσες το 2ο σετ, αλλά αν το έκανες με παράλληλη έξοδο από τα ακούστικα της τιβι σε 2 συστήματα, υπάρχει περίπτωση (ίσως όχι και μεγάλη αλλά δεν ξέρεις και σίγουρα) να κάψεις την έξοδο της τιβι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παραλληλη τι εννοεις;; Splitter; Αν εννοεις αυτο οχι δεν το εχω κανει ετσι. Αυτα τα ηχεια που εχω εχουνε θυρα ακουστικων που δεν απομονωνει τον ηχο οταν συνδεθει κατι οπως εγραψα και πριν , και παιζουν ολα μαζι.

Παντως και splitter να ειχα βαλει αφου η Tv το ιδιο σημα δινει απλα θα χωριζεται στα δυο. Λες να καουν τα παντα; Εναν χρονο τα εχω ετσι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αα ξεχασα να γραψω οτι τα 2α ηχεια εχουνε δικια τους πηγη ρευματος.
 
Πίσω
Μπλουζα