Βοήθεια σε πρόβλημα με ήχο / ηχεία τηλεόρασης Samsung 46'' (Mainboard)

angel_grig είπε:
Λοιπον εχουμε και λεμε ( ακολουθει μαθημα ανατομιας :) )Η "μητρικη" της τηλεορασης (main) ειναι αυτη:

Προβολή συνημμένου 81974

Κατω απο εκει που γραφει audio amp ειναι το τσιπακι ενισχυσης ηχου.Αρα λοιπον εχουμε τα εξης σεναρια:

α)τα "φτυσε" το τσιπακι ηχου

β)τα "φτυσε" καποιο παθητικο εξαρτημα

γ)θελει (νεο)προγραμματισμο η flash memory.

Επειδη τα εξαρτηματα ειναι smd η αντιπροσωπεια αλλαζει κατ'ευθειαν την main και να γιατι σου ζητησαν 150 γιουρια!

Αρα λοιπον εχεις σαν επιλογες:

α)Τα εξωτερικα ηχεια (με hacking γινονται εσωτερικα :D )

β)αλλαγη της main (στο Ebay περιπου 50 ευρα)

Υποψιν οτι οποιαδηποτε usb ηχεια γινονται "κανονικα" πανευκολα!

Αυτα!
Σκόπευα να μην επεκταθώ (αναφορικά με τη γεννεσιουργό αιτία) ώστε να μην "αποπροσανατολίσω" το θρεντ,

αλλά μιας και φτασαμε ως εδώ :) θα πω την αλήθεια (και μόνο την αλήθεια) :

Το γενικότερο πρόβλημα είναι το εξής :

Βάζω/βγάζω τα ακουστικά, καθημερινά 1-2 φορές.

Το αποτέλεσμα, είναι ότι μετά από 1-2 μήνες, "βραχυκυκλώνεται" η πλακέτα (κάπως έτσι μου το εξήγησαν από το σέρβις)

και δεν ακούγονται τα ηχεία. Ο ήχος παίζει μόνο από ακουστικά.

Την πρώτη φορά, μου το φτιάξανε και πλήρωσα 150 ευρώ.

Ένα μήνα μετά, ξαναχάλασαν και μου το φτιάξανε δωρεάν.

Πάλι, ένα μήνα μετά μου ξαναχάλασαν (τρίτη φορά, σε ένα τρίμηνο) και μου τα έφτιαξαν πάλι δωρεάν, αλλά με προειδοποίησαν :

"Την επόμενη φορά, δε θα στα ξαναφτιάξουμε δωρεάν και θα πρέπει να πληρώσεις.


Πρέπει να το πάρεις απόφαση, ότι δε μπορείς να βάζεις/βγάζεις ακουστικά, καθημερινά στην τηλεόραση".


Βέβαια, έπειτα από αυτή την απάντηση "σφάχτηκα" με τη SAMSUNG και έκανα (εγγράφως) πολλά παράπονα.

Απαράδεκτο, μια τόσο σύγχρονη και ακριβή τηλεόραση, να χαλάει επειδή βάζω/βγάζω καθημερινά, τα ακουστικά.

Εντούτοις, το πρόβλημα παραμένει. Είναι μαθηματικά βέβαιο, ότι αν συνεχίσω να ακούν με ακουστικά,

σε ένα μήνα (περίπου) θα "πεθάνουν" (πάλι) τα ηχεία της τηλεόρασης.

Εξ'ου και το πρόβλημα που οδήγησε στο άνοιγμα αυτού του θρεντ.

Το πραγματικό πρόβλημα (όπως μου το εξήγησαν από το σέρβις) είναι το "βάλε/βγάλε" του Jack.

Αυτό είναι που "βραχυκυκλώνει" τον ήχο των ηχείων.

Γι'αυτό σκέφτηκα να έχω κάτι μόνιμα εκεί, ώστε και ήχο να ακούω και ακουστικά να μπορώ να βάζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είδες που η πολύ τεχνολόγία βλάπτει καμιά φορά? :)

Αυτά συμβαίνουν αλλά και ο καταναλωτής τι φταίει?

Επιμένω να κάνεις το τεστ με τα ηχεία pc.
 
Ωραια!Εχουμε λοιπον μια εξηγηση...Να κανω μερικες ερωτησεις :εαν βαλεις-βγαλεις τα ακουστικα οταν η τηλεοραση ειναι κλειστη δημιουργειται προβλημα?Απο οτι σου ειπαν βραχυκυκλωνει κατι στην πλακετα ή χαλαει/βραχυκυκλωνει το ιδιο το jack?

Eπισης η αλλη εναλλακτικη που εχεις ειναι αυτο εδω:

$(KGrHqVHJFYFG93wVJ72BRvfkHVTrw~~60_57.JPG

http://www.ebay.com/itm/Digital-Optic-Coaxial-RCA-Toslink-Signal-to-Analog-Audio-Converter-adapter-EUR-/290932516318?pt=US_Audio_Cables_Adapters&hash=item43bcede5de

δηλ.οptical to rca adapter.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
angel_grig είπε:
Ωραια!Εχουμε λοιπον μια εξηγηση...Να κανω μερικες ερωτησεις :εαν βαλεις-βγαλεις τα ακουστικα οταν η τηλεοραση ειναι κλειστη δημιουργειται προβλημα?
Κοίτα, άλλες φορές "πρώτα-βάζω-ακουστικά-και-μετά-ανοίγω-τηλεόραση" και άλλες φορές το αντίστροφο.

Πάντως, το πρόβλημα δεν είναι με τη μια φορά.

Η συχνή χρήση (βάλε-βγάλε) κάνει τη ζημιά.

Γι'αυτό και μετά από κάθε επισκευή, κρατάει ένα μήνα περίπου και μετά ξαναχαλάει.

angel_grig είπε:
Απο οτι σου ειπαν βραχυκυκλωνει κατι στην πλακετα ή χαλαει/βραχυκυκλωνει το ιδιο το jack?
Δε θυμάμαι ακριβώς.

Αλλά νομίζω "κάτι στην πλακέτα".

Γιατί το jack συνεχίζει να παίζει καλά (ακούω από τα ακουστικά) ακόμα και όταν χαλάσουν τα ηχεία.

Αν κατάλαβα καλά, "τρελένεται" η πλακέτα, από το βάλε/βγάλε και νομίζει ότι έχει συνεχώς ακουστικά (ακόμα και όταν τα βγάλω) και έτσι πάντα απομονώνει τα ηχεία.

Κάπως έτσι μου το εξήγησαν.

angel_grig είπε:
Ψαρωτικό φαίνεται, αλλά πώς θα με βοηθήσει ακριβώς ; :) (συγνώμη, αλλα δεν τα κατέχω πολύ, τα περί ήχου)
 
exetlaios είπε:
Δε θυμάμαι ακριβώς.

Αλλά νομίζω "κάτι στην πλακέτα".

Γιατί το jack συνεχίζει να παίζει καλά (ακούω από τα ακουστικά) ακόμα και όταν χαλάσουν τα ηχεία.

Αν κατάλαβα καλά, "τρελένεται" η πλακέτα, από το βάλε/βγάλε και νομίζει ότι έχει συνεχώς ακουστικά (ακόμα και όταν τα βγάλω) και έτσι πάντα απομονώνει τα ηχεία.

Κάπως έτσι μου το εξήγησαν.
Σε ρωταω γιατι το jack οταν βαζεις τα ακουστικα αυτοματα κοβει τα ηχεια (λειτουργει ακριβως σαν μηχανικος διακοπτης).Ετσι οταν χαλασει συνεχιζει να δινει ηχο στα ακουστικα,αλλα ο ηχος που δινει στα ηχεια εχει διακοπει-ειναι ενας διακοπτης που εχει...κολλησει.Φυσικα το jack αλλαζει χωρις να χρειαστει να αλλαξεις την main.Aπο αυτα που μου λες-που σου ειπαν lol:)-μαλλον φταιει το jack! :xm:

exetlaios είπε:
Ψαρωτικό φαίνεται, αλλά πώς θα με βοηθήσει ακριβώς ; :) (συγνώμη, αλλα δεν τα κατέχω πολύ, τα περί ήχου)
Μετατρεπει το οπτικο σημα σε κλασσικο RCA,που ειτε το στελνεις σε ενισχυτη ειτε σε εξωτερικα ηχεια..Επομενως εαν ο ηχος απο το Jack δεν σου κανει,δοκιμαζεις την τυχη σου με αυτο..
 
Nα πω επισης οτι εαν φταιει το jack μπορει να γινει "πατεντα" με διακοπτη ωστε να λειτουργουν τα ηχεια,οποτε ειναι επιθυμητο (απαιτει βεβαια hacking στην tv) :)
 
Η πιό οικονομική και απλή λύση θα ήταν να εκπαιδεύσεις τα παιδιά να μπορούν να κοιμούνται και με λίγο θόρυβο. Γίνεται. ;)
 
Εγώ θα έλεγα κάτι πρακτικότερο. Άσε μόνιμα καρφωμένο ένα τέτοιο

mini-jack-plug-adaptor-12-p.jpg

και πάρε ένα ζευγάρι ηχειάκια, για να τα εναλλάσσεις με τα εξωτερικά ηχεία και τα ακουστικά.
 
Πίσω
Μπλουζα