Βουητό σε παλιό γνήσιο RGB Scart Καλώδιο

leno1232

RetroWannaBe
Joined
14 Απρ 2020
Μηνύματα
92
Αντιδράσεις
21
Γεια χαρά και χρόνια σας πολλα!

Έχω ένα γνήσιο καλώδιο RGB για Sega Saturn, το οποίο όταν συνδέεται στην τηλεόραση κάνει ένα βουητό ( στην ίδια θύρα δεν κάνει το βουητό με άλλα καλά καλώδια από άλλες κονσόλες ).
Όταν λοιπόν το παίζω λίγο στην υποδοχή του Scart κάνει πιο λίγο βουητό και υποψιάζομαι ότι ίσως θέλουν απλά καθάρισμα οι επαφές.

Για τον λόγο αυτό, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω καθαριστικό επαφών, και για τα 2 μέρη του καλωδίου. Ήτοι, υποδοχή στο Saturn και στο Scart.

Ωστόσο δεν είμαι σίγουρος αν αυτό θα κάνει δουλειά.

Επομένως θα ήθελα να μου πει κάποιος που ενδεχομένως να είχε το ίδιο πρόβλημα αν το έλυσε και πως το έλυσε;
 
  1. Καθάρισμα καλωδίου και θυρών με οδοντόβουρτσα και ισοπροπυλική αλκοόλη - την αγοράζεις από το φαρμακείο.
  2. Δοκιμή Saturn και καλωδίου σε άλλη TV. Αυτά ήταν τα εύκολα-ανέξοδα. Αν πάλι κάνει τον ίδιο θόρυβο τότε πας στο βήμα 3.
  3. Αλλαγή καλωδίου με ποιοτικό after market.
 
Δεν υπαρχει προβλημα με contact cleaner. Αφου το ψεκασεις, βαλε-βγαλε το βυσμα καμποσες φορες για να καθαρισει.

Απο κει και περα εκτος απο τις δοκιμες που λεει ο @Ace, δοκιμασε να απενεργοποιησεις κινητα, wifi routers κλπ μηπως κανουν τιποτα παρεμβολες.
 
Δυστυχώς δεν κάνει τίποτα...είμαι για καλώδιο
 
Πίσω
Μπλουζα