Βρήκα θησαυρό!!

wrathchild_78

Retro Member
Joined
26 Mαϊ 2015
Μηνύματα
163
Αντιδράσεις
8
πριν αρκετες βδομαδες ανεβηκα Αθηνα και επισκεφτηκα τους δικους μου. Σε ενα ξεκαθαρισμα που εγινε μου λεει η μανα μου οτι εχουν ακομα μια κουτα με κατι παλια παιχνιδια....Λεω και εγω τι θα δω....

Και βρηκα θησαυρο!!! Τι να πω για ολα αυτα τα παιχνιδια....Θυμαμαι τον εαυτο μου να παιζει με το καθενα απο αυτα απο την ηλικια των 4 ετων.

Προβολή συνημμένου 146774

Προβολή συνημμένου 146779

Προβολή συνημμένου 146778

Προβολή συνημμένου 146775

Προβολή συνημμένου 146776

Προβολή συνημμένου 146777

Τα ηλεκτρονικα παιζουν κανονικα υστερα απο λιγη περιποιηση στο εσωτερικο τους. OMG!!

Τα υπολοιπα ειναι οι AMSTRAD 1512 και 6128 με εγχρωμη και πρασινη οθονη. Δεν εχουν αναψει εδω και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρονια. Δεν εχω ιδεα αν παιζουν. Σιγουρα το floppy ειναι αχρηστο παντως.

Προβολή συνημμένου 146782

Προβολή συνημμένου 146780

Προβολή συνημμένου 146783

attachment.php


Εδω ειναι η συλλογη μου με τα παιχνιδια. Μιλαμε για τρελο καψιμο....

Προβολή συνημμένου 146784

Προβολή συνημμένου 146785

Και εδω τα βιβλια οταν σπουδαζα. Λιγο απ'ολα...

Προβολή συνημμένου 146786

Δισκετα boot disk του ghost με υποστηριξη USB 2. Τρελο!! Οτι πιο χρησιμο τα πρωτα χρονια της δουλειας μου.

Προβολή συνημμένου 146788

Και εδω ενα αυτοκινητακι που φτιαξαμε στη σχολη στο μαθημα του hardware/software. Προγραμμα σε basic και ελεγχος ενος αυτοκινητου που μπορουσε να κανει ακομα και κυκλο!!

Προβολή συνημμένου 146792

Προβολή συνημμένου 146791

Προβολή συνημμένου 146790

Προβολή συνημμένου 146793
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω τι λες τώρα!

Το Sony monitor το είχα κι εγώ. ΠΟΛΥ καλό. Είσαι πολύ τυχερός που στα κρατήσανε πάντως
 
wrathchild_78 είπε:
Τα υπολοιπα ειναι οι AMSTRAD 1512 και 6128 με εγχρωμη και πρασινη οθονη. Δεν εχουν αναψει εδω και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρονια. Δεν εχω ιδεα αν παιζουν. Σιγουρα το floppy ειναι αχρηστο παντως.
Μην το λες, έχω δει 6128 που τελευταία φορά άναψε το 1990, να λειτουργεί σήμερα το drive κανονικά.
 
δεν επαιζε απο πριν και δεν ηξερα πως να το φτιαξω. αυτος ηταν και ο λογος που σταματησα να ασχολουμαι. Καποια στιγμη πρεπει να το φτιαξω αν και νομιζω οτι δεν εχω καμια δισκετα πλεον ....

και μερικες ακομα που ξεχασα να ανεβασω

Προβολή συνημμένου 146795

20151019_105801.jpg

20151019_105808.jpg

20151019_105815.jpg

20151019_105820.jpg

20151019_105913.jpg

20151019_105755.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πρωτοθαυμασω?

Τα Gi Joe,τα playmobilακια,τον Amstradακο,τo Game & Watch,τα handhelds?:dribble:

Oλα πανεμορφα!!! :wub:

Καλοπαιχτα τα νεα σου "παλια" ευρηματα!!! :thumbup:
 
Μας έστειλες! Που έχω βάλει τον αιθέρα????

Υγ. Αυτό το αυτοκινητάκι θα ήθελα να το δω να δουλεύει :D
 
wrathchild_78 είπε:
δεν επαιζε απο πριν και δεν ηξερα πως να το φτιαξω. αυτος ηταν και ο λογος που σταματησα να ασχολουμαι. Καποια στιγμη πρεπει να το φτιαξω αν και νομιζω οτι δεν εχω καμια δισκετα πλεον ....
Έχω μερικές δισκέτες, στείλε μου πμ με την διεύθυνσή σου να σου στείλω καναδυό. Θα τις δοκιμάσω πρώτα στον δικό μου να βεβαιωθώ ότι λειτουργούν.
 
Τώρα τι έπαθα βραδιάτικα!

Ειδα το joystick στον υπολογιστή και θυμήθηκα ότι σε ενα τετοιο υπολογιστή, με οθόνη με πράσινα γραφικά είχα παίξει παιχνίδια...κάποτε!!!

Πολύ όμορφη η συλλογή!!!

Το παιχνίδι game and watch το βλέπω πρωτη φορά, πότε ειχε κυκλοφορήσει, είναι και της nintendo...
 
BETTY BOOP είπε:
Το παιχνίδι game and watch το βλέπω πρωτη φορά, πότε ειχε κυκλοφορήσει, είναι και της nintendo...
Υπαρχει ολοκληρο υποφορουμ αν σε ενδιαφερει....Game & Watch!!! ;)
 
Τα PC games ακόμα παίζονται πάντως :)
 
wrathchild_78 είπε:
και μερικες ακομα που ξεχασα να ανεβασω

Προβολή συνημμένου 146796
το συγκεκριμενο τρανσφορμερ αυτοκινητακι το ειχα! θυμαμαι πως αν το τριψεις με το δαχτυλο σου πανω στο μαυρο τετραγωνο εμφανιζετε με ενα μαγικο τροπο το σημα των autobots! (ελπιζω να μην το βγαζω απ το μυαλο μου και γινω ρομπα)

πλιζ εξακριβωσε το!
 
Μπράβο στη μαμά σου που σε ρώτησε πρώτα πριν, ελαφρά τη καρδία, τα σαβουρντίσει στα σκουπίδια. Εννοείται δεν πετάς τίποτα :) . Με το καλό και σε άλλα...
 
ναι πραγματι. Το κολιν 2 το ειχα δοκιμασει και παιζει κανονικα

Agahnim είπε:
το συγκεκριμενο τρανσφορμερ αυτοκινητακι το ειχα! θυμαμαι πως αν το τριψεις με το δαχτυλο σου πανω στο μαυρο τετραγωνο εμφανιζετε με ενα μαγικο τροπο το σημα των autobots! (ελπιζω να μην το βγαζω απ το μυαλο μου και γινω ρομπα)

πλιζ εξακριβωσε το!

κοιτα τι μαθαινει κανεις....οταν βρεθω Αθηνα παλι θα το κανω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Agahnim είπε:
το συγκεκριμενο τρανσφορμερ αυτοκινητακι το ειχα! θυμαμαι πως αν το τριψεις με το δαχτυλο σου πανω στο μαυρο τετραγωνο εμφανιζετε με ενα μαγικο τροπο το σημα των autobots! (ελπιζω να μην το βγαζω απ το μυαλο μου και γινω ρομπα)

πλιζ εξακριβωσε το!

Το συγκεκριμενο Transformer ειναι Decepticon και ειναι ο Dead End απο τον Menasor. ;)

attachment.php


πηγη φωτο

.....οσο για το μαυρο τετραγωνο.....ΟΧΙ....δεν το βγαζεις απο το μυαλο σου,υπηρχε οντως (κοιτας κατω δεξια)!!! ;)

attachment.php



πηγη φωτο
 
wow! εχω ολα τα παρτς εκτος απο το σωμα-φορτηγο και η πλακα ειναι οτι επειδη δεν ηξερα, τα συνδεα σε αλλο σωμα! ενα γαλαζιο πυροσβεστηκο το οποιο ηταν απο αλλη συλλογη (ισως και αλλη μαρκα! δεν γνωριζω)

υπαρχουν ακομα ολα στο πατρικο μου, δεν εχω πεταξει τιποτα.

οντως decepticon? παντα φαινοντουσαν τοσο άκακα τα συγκεκριμενα
 
Agahnim είπε:
wow! εχω ολα τα παρτς εκτος απο το σωμα-φορτηγο και η πλακα ειναι οτι επειδη δεν ηξερα, τα συνδεα σε αλλο σωμα!ενα γαλαζιο πυροσβεστηκο το οποιο ηταν απο αλλη συλλογη (ισως και αλλη μαρκα! δεν γνωριζω)
Να σου πω....αυτο το τελευταιο περι αλλης μαρκας....μην το πεις πουθενα παραεξω....θα σε βαρανε οι TF fans.... :takethat: .....:biglaugh:

Transformers G1 Autobot Defensor.... ;)

attachment.php


Agahnim είπε:
οντως decepticon? παντα φαινοντουσαν τοσο άκακα τα συγκεκριμενα
Yeap....Decepticon ηταν!!! ;)

More than meets the eye!!!! :D

EDIT

Για να μην ξεφευγουμε αλλο εδω... :)

Συζητηση και πιο πολλα περι Transformers σε αυτο το θεμα:[Hasbro] Transformers ..... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ναι φιλε αυτον τον μπλε γιγαντα τον εχω! μαζι με ολα τα παρτς (ελικοπτερο, μηχανακι, ασθενοφορο κλπ). Νταξει τωρα τα πλαστικα χερια, ποδια, βρακι, παντοφλες, οπλα και σουτιεν δεν παιζει να υπαρχουν... :D

αλλη μαρκα εννοουσα οτι μπορει να μην εβγεναν ολα απο hasbro. παντως τα παρτς απ το προηγουμενο ηταν συμβατα και σε αυτο το πυροσβεστικο.

αν θεωρουντε σπανια, μπορω να τα στισω στο μακρινο μελλον να τα τραβιξω φωτογραφιες, εχω κι αλλα πολλα τρανσφορμερς

τελος τα τρανσφορμερς σ αυτο το τοπικ... ε ρε αναμνησεις!
 
Agahnim είπε:
Νταξει τωρα τα πλαστικα χερια, ποδια, βρακι, παντοφλες, οπλα και σουτιεν δεν παιζει να υπαρχουν... :D
Ισως η πιο "sexy" περιγραφη που εχω ακουσει για ρετρο παιχνιδι....:biglaugh::biglaugh: :rofl: :rofl: :rofl:

Ωραιος!!!! :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα