Βραζιλιάνικες σαπουνόπερες (telenovelas brasileiras)

Σωστά...είχα ανοίξει άλλο θέμα,και ούτε που το θυμόμουν!Ρετρό μεξικάνικες σειρές ας πούμε ποιες είναι?Η Marimar που βγήκε το 1993 θεωρείται retro,αν και προβλήθηκε το 98 στην Ελλάδα?
 
metsgr είπε:
Νομίζω ότι κάποιος (ποιο καλό παιδί άραγε, με κράζει τώρα;; :) )θα έπρεπε να κάνει το διαχωρισμό μεταξύ των βραζιλιάνικων και των μεξικάνικων σειρών... μια που υπάρχει και το αντίστοιχο thread.
reading.gif
Γιατί τελικά εδώ συζητιούνται οι μεξικάνικες και στο άλλο οι βραζιλιάνικες... :D
Καλά! Τώρα το πρόσεξα ότι υπάρχει κι άλλο thread! Και μάλιστα σ' αυτό θυμήθηκαν και την Ντόνια Μπεϊζά, μια τελενοβέλα "σιδηρόδρομο", βραζιλιάνικη κι αυτή αλλά καθόλου "τυπική". Με την έννοια ότι εκεί δεν υπήρχε ένα κλασικό πρωταγωνιστικό ζευγάρι που αγαπιέται, ξεπερνάει τις δυσκολίες, σμίγει και ... cut!!! Η Μπεϊζά πέρασε δια πυρός και σιδήρου, γύρισε από έναν που την απήγαγε και την είχε ερωμένη του για να πετύχει τον αγαπημένο της παντρεμένο με άλλην, σμίξανε, κάνανε παιδί (μη νομίζετε, με τη γυναίκα του έκανε καμιά δεκαριά:biglaugh:), χωρίσανε, τα έφτιαξε με άλλον, έκανε και μ' αυτόν παιδί, ξανάσμιξε με τον πρώτο, αυτός το είχε δίπορτο για μπόλικα χρόνια (και τη γυναίκα και την ερωμένη) και σε όλο αυτό το διάστημα διατηρούσε και οίκο ανοχής!

Δεν έλεγες ότι την παρακολουθούσες και για τον ρομαντισμό της δηλαδή :D .

Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία; Υπάρχουν δύο τελενοβέλες "Δικαίωμα στην αγάπη"; Μια βραζιλιάνικη και μια μεξικάνικη με τη Βερόνικα Κάστρο; Γιατί εγώ θυμάμαι μόνο αυτή που είχα αναφέρει και σε άλλο ποστ, με έναν νεαρό γιατρό που επιστρέφει από το Παρίσι στο Ρίο των αρχών του περασμένου αιώνα για να ερωτευτεί μια κοπέλα και ν' ανακαλύψει ότι οι γονείς της την έχουν αρραβωνιάσει εν αγνοία της με τον πατέρα του, τον οποίο τελικά παντρεύεται για να σώσει τον δικό της πατέρα από την οικονομική καταστροφή αλλά επιμένει ο γάμος να παραμείνει λευκός (τι λέγαμε πριν για τον "ρομαντισμό" της Μπεϊζά :cool: ;) κλπ., κλπ. Υπήρχε και μια τρελή θεία κλεισμένη στο σπίτι που αποδεικνύεται τελικά ότι είναι η ίδια του η μητέρα που δεν είχε πεθάνει.
 
:zip: Ούτε την ιστορία της δικής μου οικογένειας δε γνωρίζω με τόσες λεπτομέρειες...
 
metsgr είπε:
:zip: Ούτε την ιστορία της δικής μου οικογένειας δε γνωρίζω με τόσες λεπτομέρειες...
Μη μου δίνεις θάρρος metsgr! Μη μου δίνεις θάρρος παρακαλώ γιατί απειλώ να κατεβάσω άμεσα πλήρες γενεαλογικό δέντρο της Ντόνια Μπεϊζά και των απογόνων αυτής και δεν ξέρω αν θα το αντέξεις :cool:
 
retrofan είπε:
Μη μου δίνεις θάρρος metsgr! Μη μου δίνεις θάρρος παρακαλώ γιατί απειλώ να κατεβάσω άμεσα πλήρες γενεαλογικό δέντρο της Ντόνια Μπεϊζά και των απογόνων αυτής και δεν ξέρω αν θα το αντέξεις :cool:
Όχι, όχι δε θα το αντέξω!!! Πρέπει πρώτα να μάθω το γενεαλογικό δέντρο το δικό μου -τώρα διαβάζω για την τρίτη γενιά στο μεγάλο οικογενειακό βιβλίο- και σε κανα 2 χρόνια που θα έχω τελειώσει θα επανέλθω για μάθημα!! :D :D:D
 
metsgr είπε:
Όχι, όχι δε θα το αντέξω!!! Πρέπει πρώτα να μάθω το γενεαλογικό δέντρο το δικό μου -τώρα διαβάζω για την τρίτη γενιά στο μεγάλο οικογενειακό βιβλίο- και σε κανα 2 χρόνια που θα έχω τελειώσει θα επανέλθω για μάθημα!! :D :D:D
Αν φτάσεις στη σύνδεση με κανέναν ήρωα του 21΄, αν δεις σβησμένα αλλά ακόμα διακρινόμενα ονόματα προγόνων που ντρόπιασαν την οικογένεια γιατί έγιναν πρωτοπαλίκαρα του Νταβέλη, αν η αγαπημένη σου θεία που έχει αρχίσει να τα χάνει ψελλίσει τίποτα για νόθα παιδιά ... τότε ...

θα γυρίσουμε το δικό σου γενεαλογικό σειρά και μετά θα τη δω και μετά θα το μάθω απέξω και μετά θα το ποστάρω στο retro και θα γλιτώσεις και το υπόλοιπο διάβασμα:wink:
 
retrofan είπε:
Αν φτάσεις στη σύνδεση με κανέναν ήρωα του 21΄, αν δεις σβησμένα αλλά ακόμα διακρινόμενα ονόματα προγόνων που ντρόπιασαν την οικογένεια γιατί έγιναν πρωτοπαλίκαρα του Νταβέλη, αν η αγαπημένη σου θεία που έχει αρχίσει να τα χάνει ψελλίσει τίποτα για νόθα παιδιά ... τότε ...θα γυρίσουμε το δικό σου γενεαλογικό σειρά και μετά θα τη δω και μετά θα το μάθω απέξω και μετά θα το ποστάρω στο retro και θα γλιτώσεις και το υπόλοιπο διάβασμα:wink:
Και τότε θα ανοίξουμε ένα καινούργιο thread γιατί δε θα είναι ούτε βραζιλιάνικη ούτε μεξικάνικη σαπουνόπερα!! :D :D
 
metsgr είπε:
Και τότε θα ανοίξουμε ένα καινούργιο thread γιατί δε θα είναι ούτε βραζιλιάνικη ούτε μεξικάνικη σαπουνόπερα!! :D :D
Α!!!! Με τον Νταβέλη πήγε τελικά ο προπάππους... Κι εγώ που ήλπιζα ότι somehow θα κάναμε τη σύνδεση με τον Εμιλιάνο Ζαπάτα :D :D
 
retrofan είπε:
Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία; Υπάρχουν δύο τελενοβέλες "Δικαίωμα στην αγάπη"; Μια βραζιλιάνικη και μια μεξικάνικη με τη Βερόνικα Κάστρο
Δικαίωμα στην αγάπη (Direito de amar) = Βραζιλιάνικη με τη Gloria Pires που έπαιξε στο Mega το 89-90

Δικαίωμα στη ζωή (Derecho de nacer / το δικαίωμα στο να γεννηθείς) Μεξικάνικη με τη Veronica Castro έπαιξε στην ΕΤ2 και τελευταία φορά στην ΕΤ3 το 1999 :)
 
retrofan είπε:
Α!!!! Με τον Νταβέλη πήγε τελικά ο προπάππους... Κι εγώ που ήλπιζα ότι somehow θα κάναμε τη σύνδεση με τον Εμιλιάνο Ζαπάτα :D :D
Ακόμα δεν το ξέρω! Αλλά κι έτσι όπως το λες να είναι, ο Ζαπάτα είναι μεξικάνος και όχι βραζιλιάνος. :)

Οπότε και πάλι σε λάθος thread είμαστε. ;)

(Κάτι βλέπω πάνω από το κεφάλι μου, να κρέμεται.... τι είναι;;; :xm: )

:ban:
 
metsgr είπε:
Νομίζω ότι κάποιος (ποιο καλό παιδί άραγε, με κράζει τώρα;; :) )θα έπρεπε να κάνει το διαχωρισμό μεταξύ των βραζιλιάνικων και των μεξικάνικων σειρών... μια που υπάρχει και το αντίστοιχο thread.
reading.gif
Γιατί τελικά εδώ συζητιούνται οι μεξικάνικες και στο άλλο οι βραζιλιάνικες... :D

Βεβαίως μια που δε βλέπω και ιδιαίτερη κίνηση, μπορεί το καλό παιδάκι να τα βάλει σε ένα thread όλα μαζί...
mocantina.gif
(Μήπως αυτό το καλό παιδάκι με κράζει λιγότερο τώρα;;
4chsmu1.gif
)
Ένα καλό παιδί έκανε την μεταφορά των μεξικάνικων σειρών στο αντίστοιχο θρεντ

Για τη βοήθειά σου Μετς έχεις μια νουτέλα δώρο
nutella.jpg
:D
 
Υπήρχε άλλη μια σειρά με τη Veronica Castro που παιζόταν στην ΕΡΤ2, το "Και οι πλούσιοι κλαίνε" (Los ricos tambien lloran), που έγινε μερικά χρόνια αργότερα ριμέικ με τον τίτλο "Μαρία της γειτονιάς" (Maria la del barrio Sol). Αλλά μιας και μιλάμε για βραζιλιάνικες σειρές, είχε παιχτεί στο Star μια μεταγλωτισμένη, με πρωταγωνίστρια τη Malu Mader που έπαιζε στην "Αγριόγατα" (Fera Radical), με τίτλο "Για την αγάπη της Εσθήρ" (Forca de um desejo, εγώ έχω ακόμα Explorer). Όλες αυτές τις σειρές τις θυμάμαι, γιατί τις παρακολουθούσα, μου άρεσε πολύ η Lucelia Santos, κι αργότερα όταν παίχτηκε στο Mega το "Δικαίωμα στην Αγάπη" (Direito de Amar) δεν έχανα επεισόδιο...
 
Πάντως, προς ενημέρωση των αγαπητών μελών του φόρουμ που τους ενδιαφέρει η συγκεκριμένη ενότητα, έχουν γίνει ριμέικ και η "Σκλάβα Ιζάουρα" και η "Μικρή Κυρία", με νεότερους ηθοποιούς, αν και στο ριμέικ της Ιζάουρα, το μόνο κοινό που υπάρχει με την πρώτη μεταφορά του βιβλίου σε τηλενουβέλα είναι ο αείμνηστος Rubens de Falco, που στην νεότερη βερσιόν υποδυόταν τον πατέρα του Leoncio.
 
Σαπουνοπερες της Αργεντινής κτλ χωρων

Εκτός απο τις βραζιλιάνικες σαπουνόπερες εποχής, υπήρξαν και οι σύγχρονες

Πρωταγωνίστρια σε κάποιες απο αυτές ήταν και μια νεαρη και γνωστή ηθοποιος που έπαιξε σε 2-3 (σιγουρα) σειρες που προβλήθηκαν απο κει.

Στην πρώτη σειρα με τίτλο Vale tudo, η κοπέλα ονομαζοταν Μαρία- Φατίμα. Πουλησε το σπιτι στην επαρχιακη πολη που εμενε, αφηνοντας την μανα της στο δρομο και πηγε στο Ριο για να γνωρισει την μεγαλη ζωη. Γνωρισε μια πλουσια οικογενεια και παντρευτηκε τον γιο, αφου τον χωρισε πρωτα απο την κοπελα του, που ηταν και φιλη της (Σολάνς λεγοταν η φιλη της).

Αργηγος της οικογενειας ηταν η γιαγια, μια δολοπλοκα γυναικα, που συμπαθησε την Φατιμα.

Η μητερα του γιου (που παντρευτηκε η Φατιμα) ηταν μια αδυναμη γυναικα που ενιωθε τυψεις επειδη σκοτωσε τον αδερφο της σε αυτοκινητιστικο ατυχημα. Οπως αποδειχτηκε στο τελος, η γιαγια ευθυνοταν για το ατυχημα και για της φυγουν οι τυψεις προσπαθουσε με αλλους τροπους (και οχι λεγοντας την αληθεια) να συμπαρασταθει στην κορη της.

Η μητερα της Φατιμα ερχεται και αυτη στο Ριο και μανα και κορη γινονται εχθροι. Οταν η μανα της ανοιγει μια επιχειρηση με εστιατορια κτλ και γνωριζει και καποιον που θελουν να παντρευτουν, χωριζει την μανα της, γιατι τον ειχε ερωτευτει η.. (γυναικα που νομιζε οτι ειχε σκοτωσει τον αδερφο της). Την ειχε βαλει η γιαγια την Φατιμα σε ανταλλαγμα κατι.

Στο τελος ολοι περνουν αυτο που τους αξιζει με εξαιρεση την Φατιμα που γνωριζει εναν αλλο πλουσιο και παντρευεται και η φιλη της Σολανς καταληγει με τον πρωην της που εχουν αποκτησει και μια κορη στο μεταξυ

Μια αλλη σειρα με αυτη την κοπελα, ειναι οταν κερδιζει τον διαγωνισμο μις Αργεντινη και απο αγοροκοριτσο προσπαθει να προσαρμοστει σε μια ζωη που της επιβαλλει ο χωρος. Ελαχιστα ειχα δει απο αυτη

Η ηθοποιος αρκετα ωραια κοπελα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:


Εδώ, η αείμνηστη σούπερ γιαγιά μου, συμπάσχει με τα δρώμενα μιας Μεξικάνικης σειράς (νομίζω στο Star), που εξελίσονται επί της οθόνης. Aυτά το σωτήριο έτος 2003, στο παλιό πατρικό μας σπίτι στα Προσφυγικά Πάτρας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για μένα, πάλι, η πρώτη βραζιλιάνικη που είδα ήταν η "Μικρή Κυρία" (1988)....Μού έχουν μείνει αξέχαστες οι σκηνές με τη Μικρή Κυρία που αρνείται να παντρευτεί το Ροντόλφο, οι σκηνές που ο Ροντόλφο με μάσκα σαν άλλος Ζορρό, επισκέπτεται τους καταυλισμούς των μαύρων, ο μιγάς αδερφός και η Αννα με το Βέλο.

Μετά, η επόμενη ήταν μια σειρά που λεγόταν "στη δίνη του έρωτα και του πάθους" (1989)..... θυμάμαι ότι ο πρωταγωνιστής ήταν πολύ πλούσιος, μεσήλικας, τα είχε όλα. Και ανακαλύπτει ότι έχει μια ανίατη νόσο και θα πεθαίνει σύντομα. Αποφασίζει λοιπόν να κάνει σε αυτό το σύντομο χρονικό διάστημα ό,τι δεν έκανε σε όλη τη ζωή του, να χωρίσει τη γυναίκα του, να εκδικηθεί τους εχθρούς του, κλπ. Ερωτεύεται και μια κοπέλα, η οποία μένει έγκυος και κάπως έτσι τελειώνει η σειρά στο τελευταίο επεισόδιο με τους δυό τους στην παραλία. Τη θυμάται κανείς αυτή τη σειρά?

Μετά, είδα το "και οι πλούσιοι κλαίνε" (1990) με Β. Κάστρο, μια βερσιόν της Μαρίας της γειτονιάς. Και παράλληλα, Μαρίνα η αγαπημένη.....

Roza Salvaje μετά πάλι με Κάστρο και αγαπημένο της αυτόν που υποδυόταν το γιό της στο Και οι πλούσιοι κλαίνε.

Μετά είδα Cristal και Γαβριέλλα η κυρία με τα ρόζ. Το τελευταίο όσο κακογυρισμένο κι αν ήταν, είχε πολύ πρωτότυπη πλοκή....στο τελευταίο επεισόδιο έκλαιγα.....

Αυτάααα.....
 
Πίσω
Μπλουζα