* Β' Γυμνασίου

Φίλε το βατραχοτέτοια το είχαμε αλλά δεν μας το δίδαξαν τουλάχιστον στο δικό μας σχολέιο διοτι αν θυμάμαι καλά η καθηγήτρια προτίμησε ενα αλλο και αυτό πηγε στραφι
 
Εμμμ.. με το μπαρδόν! Με τον όρο "βατραχοτέτοια" αναφέρεσαι στη Βατραχομυομαχία?!?! :biglaugh:

Κρίμα, αν δεν το κάνατε... Αν τύχει και πέσει στα χέρια σου, διάβασέ το! ;)
 
Από ότι είδα στη φωτογραφία του εξωφύλλου είναι πολύ καλό πάντως.
 
Πάρτε και τη Γεωγραφία σε δύο εκδόσεις: Στην πρώτη του 1989 γράφει Β΄ Γυμνασίου ενώ αργότερα (1994) προφανώς διδασκόταν και στην Α΄και στη Β΄Γυμνασίου όπως αναφέρει στο εξώφυλλο. Εγώ διδάχθηκα το πρώτο βιβλίο όχι ότι διαφέρει σε περιεχόμενο...

Γεωγραφία Α+Β Γυμν&#9.jpg

Γεωγραφία Β Γυμνα&#96.jpg
 
kingtiger077 είπε:
Πάρτε και τη Γεωγραφία σε δύο εκδόσεις: Στην πρώτη του 1989 γράφει Β΄ Γυμνασίου ενώ αργότερα (1994) προφανώς διδασκόταν και στην Α΄και στη Β΄Γυμνασίου όπως αναφέρει στο εξώφυλλο. Εγώ διδάχθηκα το πρώτο βιβλίο όχι ότι διαφέρει σε περιεχόμενο...Προβολή συνημμένου 93617 Προβολή συνημμένου 93618

Κι εγώ είχα τη δεύτερη έκδοση του βιβλίου της Γεωγραφίας για την Α και Β Γυμνασίου. Στην Α' Γυμνασίου κάναμε περίπου το μισό βιβλίο μόλις τελειώναμε τη Γεωγραφία Ηπείρων και συνεχίζαμε το άλλο μισό βιβλίο στην επόμενη τάξη μαζί με το βιβλίο Γεωγραφία της Ευρώπης.

Επίσης το βιβλίο Φυσικής μας ήταν μωβ-άσπρο και είχε ένα τρένο στο εξώφυλλο, αν θύμάμαι καλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Ας θυμηθούμε και το βιβλίο των μαθηματικών
attachment.php
Μαθηματικά: ήταν μια σχέση μίσους, ένιωθα ότι μου έστυβαν το κεφάλι για να λύνω ασκήσεις!!!
 
Σχεδον τα περισσοτερα βιβλια απο οσα εχουν αναφερθει τα θυμαμαι. :)

Με Μαθηματικα,Φυσικη,Χημεια....ειχα αριστη σχεση...απο μακρια!!!! :D

Με Αττικους Ρητορες,Βυζαντινη και Ρωμαικη Ιστορια, Ανθρωπολογια...ειχα μια πιο κοντινη σχεση...τα πηγαινα βολτα σχολειο-σπιτι!!! :D

Με Οικιακη Οικονομια και Γεωγραφια...χμμμ...ετσι κι ετσι....αναλογα την καθηγητρια που ειχαμε!!! :diablotin:

Τωρα το αλλο με τα βατραχια...πρωτη φορα το βλεπω!!!! :eek:

Μαλλον φαινεται δεν πρεπει να ειχαμε ολοι τα ιδια βιβλια ανα την Ελλαδα,δεν εξηγειται αλλιως. :xm:

Ασε και που να το ειχαμε...μαλλον δεν θα το ανοιγα....δεν μου αρεσει και η Κινεζικη κουζινα.... :precry:
 
"Ομήρου Ιλιάδα" με μετάφραση του Νίκου Καζαντζάκη & του Ιωάννη Κακριδή παρακαλώ!!! Για να καταλάβουμε τι χάσαμε τότε...
 
Ευχαριστούμε pistapista που πρόσθεσες και άλλα που έλειπαν! Ορισμένα από αυτά τα είχα εντελώς ξεχάσει και χτύπησε καμπανάκι μόλις τα είδα στις φωτογραφίες σου. Μάλιστα είναι και χωρίς αυτό το τεράστιο watermark
 
:thanx2: Pistapista! Μετά από χρόνια βλέπω κ το βιβλίο των Αγγλικών :)
 
Είναι εφικτό να καταχωρηθούν κάποιες σελίδες από τα βιβλία;
 
Η μουσική μου της Β΄Γυμνασίου. Ποτέ μου δεν αγάπησα αυτό το μάθημα, συν του ότι ήταν και στριμμένη η καθηγήτρια, οπότε άστα να πάνε! Το θέμα είναι ότι υπήρχε και συνέχεια στη Γ΄ Γυμνασίου!!!

Μουσική Β΄ Γυμνασ&#94.jpg

Και ένα ακόμη βιβλίο :Πλούταρχου Βίοι

Πλούταρχου Βίοι Β&#90.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε κόλλημα με τους αρχαίους στο γυμνάσιο. Αγαπημένο εξώφυλλο της φυσικής.

Πλουτάρχου Βίοι. Άντε να το πεις τώρα στα σημερινά κορίτσια και να μην σου αναφέρουν το γνωστό τραγουδιστή.
 
Στη Β΄Γυμνασίου ενα νεο μαθημα μπήκε στο σχολικό προγραμμα. Ηταν το μαθημα της Χημειας που καναμε με ενα πολύ καλό (και νεο καθηγητη τοτε...) #)

Ξεκινησα με μέτρια επίδοση στο πρωτο τριμηνο και με ιδιαιτερο μαθημα στο σπίτι ειδα τους βαθμους μου να...τραβανε την ανηφόρα!

Ετσι εφτασα στο τριτο τριμηνο στο 17 και στη γραπτη εξεταση του Ιουνίου ειχα 16!

Θυμαμαι οτι η καθηγητρια (πολύ καλή καθηγήτρια!) που μου εκανε μαθημα στο σπιτι, ειχε φερει τα παρακατω βιβλια για να κανει το μαθημα πιο ευκολο και ταυτοχρονα διασκεδαστικο (θυμαμαι ειχαμε κανει το δευτερο απο τα βιβλια αλλά ειχα ζητησει να δανειστω και το πρωτο τευχος επειδη μου αρεσαν τα κομικς!).

(πηγη εικονων: www.solaris.gr και www.politeianet.gr) IM1.jpg

IM2.jpg

Ετσι καταλαβα την ουσια του μαθηματος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάρτε και τη Γεωγραφία σε δύο εκδόσεις: Στην πρώτη του 1989 γράφει Β΄ Γυμνασίου ενώ αργότερα (1994) προφανώς διδασκόταν και στην Α΄και στη Β΄Γυμνασίου όπως αναφέρει στο εξώφυλλο. Εγώ διδάχθηκα το πρώτο βιβλίο όχι ότι διαφέρει σε περιεχόμενο...

Προβολή συνημμένου 109796

Προβολή συνημμένου 109795

Κι εγώ είχα τη δεύτερη έκδοση του βιβλίου της Γεωγραφίας για την Α και Β Γυμνασίου. Στην Α' Γυμνασίου κάναμε περίπου το μισό βιβλίο μόλις τελειώναμε τη Γεωγραφία Ηπείρων και συνεχίζαμε το άλλο μισό βιβλίο στην επόμενη τάξη μαζί με το βιβλίο Γεωγραφία της Ευρώπης.

Επίσης το βιβλίο Φυσικής μας ήταν μωβ-άσπρο και είχε ένα τρένο στο εξώφυλλο, αν θύμάμαι καλά...

Ομοίως διδάχθηκα το πρώτο βιβλίο γεωγραφίας στη β' γυμνασίου το 1986-1987
Πού να γνώριζα ότι λίγα χρόνια ακόμη θα είχα τους συγγραφείς των εν λόγω βιβλίων καθηγητές στο πανεπιστήμιο!!! (τμήμα Γεωλογίας ΕΚΠΑ ασχέτως αν δεν ακολούθησα επαγγελματικά το αντικείμενο)
Τα συγκεκριμένα τα αγόρασα από βιβλιοπωλείο λογικά μέσα της δεκαετίας του '90 -είναι και τα μόνα από σχολικά που έχω γιατί τα έστειλα στον κάδο ανακύκλωσης το 1992-93 , γι' αυτό και το βιβλίο γεωγραφίας αναγράφει Α' και Β' Γυμνασίου ενώ το διδάχθηκα στην β' όπως προαναφέρθηκε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα