* Β' Δημοτικού

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.378
Η γλώσσα μου

12297.jpg12298.jpg

Εμείς και ο κόσμος

12300.jpg

Τα μαθηματικά μου

12299.jpg12301.jpg

Αναγνωστικό

12357.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η εικονοφραφιση της γλωσσας στη β δημοτικου ηταν μακραν η αγαπημενη μου αν και δνε αντιλαμβανομουν τον αφαιρετικο της χαρακτηρα τα χρωματα και μονο με ενθουσιαζαν. Πανεμορφα, χρονια τωρα τα ψαχνω!!!
 
[edit] Δεν υπάρχουν κρυφά links για κατέβασμα [edit]

Παιδιά υπάρχει τρόπος να βρω αυτά τα βιβλία σε ψηφιακή μορφή???Αναμνήσεις από μια υπέροχη εποχή!!!Θα σας ήμουν ευγνώμων αν θα μπορούσατε να με βοηθήσετε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από όσο ξέρω δεν έχουν ψηφιοποιηθεί από τον οργανισμό σχολικών βιβλίων.
 
Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!!!Ψάχνω εδώ και κανένα μήνα τα βιβλία αλλά τίποτα!Ναι,γνωρίζω για τον οργανισμό σχολικών βιβλίων : )))) Ήλπιζα πως κάποιο μέλος θα έχει μετατρέψει ψηφιακά τα βιβλία!!!!
 
Και να τα έχει μετατρέψει υπόκεινται σε πνευματικά δικαιώματα. Οπότε....

Κάνε μια βόλτα σε κανένα παλαιοπωλείο μήπως και τα βρεις τα βιβλία.
 
Από τα βιβλία της Γλώσσας και της Μελέτης Περιβάλλοντος μου άρεσαν οι πολύχρωμες εικόνες!
 
τελικά δεν υπάρχει τρόπος να βρεθούν αντίγραφα αυτών των βιβλίων; τι μπορεί να κανει καποιος; μονο εαν έχει τυχη και το βρει σε παλαιοπωλείο;;;
 
Να έχεις τύχη και να τα βρεις σε παλαιοπωλείο.

Να τα έχει κάποιος γνωστός και να θέλει να τα ξεφορτωθεί.

Να τα βρεις σε ανατύπωση (έχουν βγει τα αναγνωστικά και τα ανθολόγια. Ελπίζω να βγουν και άλλα)
 
Ναι τις ανατυπωσεις καποιων παλιων σχολικων βιβλιων τις εχω δει...αλλα οχι της δικιας μου γενιας...πρωτη δημοτικου 1981...νομιζω αυτο το αναγνωστικο δεν εχει ακομα ανατυπωθει...
 
Το 3ο και 4ο τεύχος τα έχει κάποιος;Ειδικά το 4ο με τα στρογγυλοπρόσωπα ανθρωπάκια ήταν οοοοόλα τα λεφτα!Από τα αγαπημένα μου..Μα τι ωραία που ήταν τα παλιά σχολικά βιβλία...Κρίμα για τα σημερινά παιδιά που δεν χαίρονται βιβλία σαν τα υπέροχα εκείνα αναγνωστικά που τόσο από άποψης περιεχομένου, όσο και από άποψη αισθητικής ήταν πραγματικά πολύ υψηλού επιπέδου..Με διηγήματα από πραγματικούς λογοτέχνες όπως το Μυριβήλη,το Τερζάκη, το Ξενόπουλο και πολλούς άλλους (τότε που υπήρχε λογοτεχνία στην Ελλάδα και όχι συγγραφείς του κ... τύπου Λένας Μαντά, Αμάντας Μιχαλοπούλου,μανίνας ζουμπουλάκη, μάιρας Παπαθανασοπούλου και δεν συμμαζεύεται..) και εικονογραφήσεις από σπουδαίους ζωγράφους (βλ.Μυταρά - "η γλώσσα μου" σε κάποιο τεύχος της πέμπτης ή της έκτης δημοτικου).ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΧΧΧΧ....ωραία χρόνια....
 
Τα έχω όλα αλλά στο εξοχικό. Και εμένα το τρίτο ήταν το αγαπημένο μου, ειδικά το μάθημα με την πορτοκαλάδα!

Ευτυχώς προνόησα να τα μαζέψω από σχολείο τη χρονιά που καταργήθηκαν.

Η "γλώσσα μου" ειδικά μου άρεσε πάντα πολύ.
 
Είδες πόσο μεγάλη σημασία έχει τελικά να είναι κανείς προνοητικός;Ενώ εγώ διέσωσα μόνο το πρώτο τεύχος...
 
Κάποιες σελίδες από το αναγνωστικό της Βαρελά: DSC07934.jpg

DSC07933.jpg

DSC07937.jpg
 
πω πω ζουζου! να μας βάλεις και αλλες σελίδες να δουμε!..please!
 
Πίσω
Μπλουζα