Γάμοι Ελλήνων καλλιτεχνών

White, αλλά όχι και τελείως τελείως αμερικανούς. Είναι greek americans, (όπως και italian americans κλπ) ενώ δεν υπάρχουν anglo americans, αυτοί είναι σκέτα americans.
Οι μόνοι american Americans είναι οι Ινδιάνοι και όσοι από Ίνκας, Μάγια και Αζτέκους κατάφεραν να επιζήσουν από την επιδρομή των Ευρωπαίων :)

Λάσκος και Ασημακοπούλου είχαν πολύ μεγάλη διαφορά ηλικίας (1907 - 1932)
 
Οι μόνοι american Americans είναι οι Ινδιάνοι και όσοι από Ίνκας, Μάγια και Αζτέκους κατάφεραν να επιζήσουν από την επιδρομή των Ευρωπαίων
Έεεετσι!!! Άντε να τους το πεις τώρα. Νομίζω κάποτε τους έλεγαν amerindians. Σκέτο αμέρικα αφορά μόνο τους αγγλοσάξωνες. Μη ξεβολευτούν κιόλας.
 
Πάλι καλά που θεωρούσαν τους Έλληνες white...
Σε ντοκιμαντέρ είχα δει πως στο πρώτο κύμα μετανάστευσης τους Έλληνες τους έγραφαν με την λέξη από ν και οι απαγορεύσεις που ίσχυαν για τους μαύρους, ίσχυαν και για Έλληνες. Η καρτέλα που είχε δείξει και το έγραφε ήταν από το '20-22 αν θυμάμαι καλά. Εκατό χρόνια πριν.
 
Υποθέτω ότι στην κατάσταση που ήταν οι Έλληνες μετανάστες την εποχή εκείνη προκαλούσαν στους αμερικάνοι την ίδια φρίκη που προκαλούσαν και προκαλούν οι μαύροι.
 
Υποθέτω ότι στην κατάσταση που ήταν οι Έλληνες μετανάστες την εποχή εκείνη προκαλούσαν στους αμερικάνοι την ίδια φρίκη που προκαλούσαν και προκαλούν οι μαύροι.
Αμερικάνοι είναι και οι μαύροι ;)
 
Ποτέ μου δεν κατάλαβα την συνήθεια των Αμερικανών (και των Άγγλων? Νομίζω το έχω δει σε κάποια βιβλία) να κάνουν το -πουλος -polis, όπως εδώ. Vlachopolis την έλεγε το διαβατήριό της?
 
Ποτέ μου δεν κατάλαβα την συνήθεια των Αμερικανών (και των Άγγλων? Νομίζω το έχω δει σε κάποια βιβλία) να κάνουν το -πουλος -polis, όπως εδώ. Vlachopolis την έλεγε το διαβατήριό της?
Αυτές οι καταλήξεις και οι συντομεύσεις επωνύμων έγιναν στην Αμερική, για να γίνουν πιο εύκολα στην καταγραφή τους από τους ξένους. Δεν ξέρω αν συνεχίζονται σε νεότερες γενιές. Στην Αγγλία δεν έγιναν ποτέ νομίζω γιατί δεν μετανάστευσαν τόσοι πολλοί Έλληνες εκεί για δουλειά. Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε από τους Κύπριους τι έγινε με τα δικά τους επώνυμα.
 
Μα νομίζω σε κάποια βιβλία της Άγκαθα Κρίστι έχω δει να τα γράφουν έτσι. Αλλα γιατί είναι πιο εύκολο το Papadopolis από το Papadopoulos? Να πω ότι το κάνανε Pappas να το καταλάβω. Και με μπερδεύει ότι αυτό είναι επίσημο έγγραφο, που θα πει το όνομά της θα πρέπει να γράφτηκε όπως στο διαβατήριό της. Όχι ότι θα χάσω καθόλου ύπνο δηλαδή, απλώς έχω απορία.
 
Μα νομίζω σε κάποια βιβλία της Άγκαθα Κρίστι έχω δει να τα γράφουν έτσι. Αλλα γιατί είναι πιο εύκολο το Papadopolis από το Papadopoulos? Να πω ότι το κάνανε Pappas να το καταλάβω. Και με μπερδεύει ότι αυτό είναι επίσημο έγγραφο, που θα πει το όνομά της θα πρέπει να γράφτηκε όπως στο διαβατήριό της. Όχι ότι θα χάσω καθόλου ύπνο δηλαδή, απλώς έχω απορία.
Για τις αναφορές της Άγκαθα συγκεκριμένα δεν είμαι σίγουρη τι γινόταν, πιθανόν να είχε δει τα ονόματα από Αμερικανούς, μπορεί και οι Έλληνες να έκαναν ο,τι έκαναν και στην Αμερική, ήταν πάντως λίγοι αριθμητικά καθώς οι περισσότεροι πήγαιναν σε άλλες χώρες. Από τη δεκαετία του 60-70 όμως που πήγαιναν περισσότερο για σπουδές και white collar jobs, τα επώνυμα μένουν ως έχουν. Σε σίριαλ του '70-'80 που είχα δει ο Παπαδόπουλος έμενε Papadopoulos και ο Παπανδρέου Papandreou. Βέβαια όλοι οι άντρες, αν δεν ήταν Giorgios, ήταν είτε Aristoteles είτε Stavros είτε μέλη του δωδεκαθέου, αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα!
 
Απρίλιος 1957 η Ειρήνη Παπα παντρεύτηκε τον παραγωγό Jose Kohn στην Νεβάδα . Χώρισαν σχεδόν αμέσως σύμφωνα με τα δημοσιεύματα της εποχής...
 

Συνημμένα

  • IMG_20230218_101344.jpg
    IMG_20230218_101344.jpg
    282,3 KB · Προβολές: 7
  • clip_118947328.jpg
    clip_118947328.jpg
    78,8 KB · Προβολές: 7
Εεεεε, εκτός από την τελετή ο γάμος έχει και νομικές συνέπειες. Δεν της το είπε κανένας αυτό της Χριστίνας? Νόμιζε ότι μόνο τα ρύζια και τα κουφέτα και "Ησαΐα χόρευε" είναι ο γάμος?
 
Εεεεε, εκτός από την τελετή ο γάμος έχει και νομικές συνέπειες. Δεν της το είπε κανένας αυτό της Χριστίνας? Νόμιζε ότι μόνο τα ρύζια και τα κουφέτα και "Ησαΐα χόρευε" είναι ο γάμος?

Και που να ήξερες τι ακολούθησε....
 
Και που να ήξερες τι ακολούθησε....
Για λέγε, για λέγε. Η μόρφωσή μου υστερεί στον σελεμπριτοτομέα. Είναι μια από της συνέπειες της πικρής ξενιτιάς, μαζί με το τυρί που είναι μουχλιασμένο, το χαβιάρι που είναι μαύρο και άλλα τέτοια φριχτά.
 
Για λέγε, για λέγε. Η μόρφωσή μου υστερεί στον σελεμπριτοτομέα. Είναι μια από της συνέπειες της πικρής ξενιτιάς, μαζί με το τυρί που είναι μουχλιασμένο, το χαβιάρι που είναι μαύρο και άλλα τέτοια φριχτά.
Φοβάμαι πως θα ξεφύγουμε αν μπούμε σε λεπτομέρειες. Τέλος πάντων ας πούμε πολύ γενικά πως ακολούθησε αχαριστία, κέρατο, διαζύγιο και κλάματα της συζύγου σε ζωντανή τηλεοπτική εκπομπή για συγχώρεση, επανένωση ( που δεν έγινε ) κλπ κλπ.
 
Πίσω
Μπλουζα