Γαλλικά Περιοδικά Ποδοσφαίρου

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Φανατική με το ποδόσφαιρο και δη με τη μεγαλύτερη ελληνική ομάδα, πιστεύοντας πως κάποια στιγμή θα γράψουν γι αυτήν

τα ξένα περιοδικά (αλλά και για εξάσκηση στη γλώσσα)

άρχισα μεταξύ άλλων να αγοράζω και τα γαλλικά "ONZE"

και "MONDIAL" με ιδιαίτερη προτίμηση στο δεύτερο χωρίς

να θυμάμαι το γιατί.

[edit] dead photo [edit]

Μάλιστα, επειδή για τα ελληνικά δεδομένα ήταν ακριβά περιοδικά

κρατούσα τα χρήματα που μου έδιναν οι γονείς μου για

λεωφορείο και πηγαινοερχόμουν με τα πόδια.

Στο εγγύς μέλλον θα παραθέσω (κάποιες... λίγες)

από τις κάρτες με ομάδες και ποδοσφαιριστές που έβρισκα μέσα στα περιοδικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι μου θύμισες τώρα Juanita ...

Κάποτε είχα βρεί στο πατάρι μια κούτα με περιοδικά Onze απο δεκαετίες 60-70 (περιπου), τα οποία μάζευε ευλαβικά ο πατέρας μου.

Ελπίζω να υπάρχουν ακόμη...

( ... θα κάνω μια ανασκαφή σύντομα ;) )
 
μάζευα και εγώ onze κάποτε αλλά όχι πολλά (μόνο όταν περίσσευαν λεφτά από τα υπόλοιπα κομπιουτεριστικα)
 
Δεν μπορώ να πω... Τους συγχώρεσα που δεν έβαλαν ανάμεσα στις μεγαλύτερες ομάδες του κόσμου τον Ολυμπιακό :( ... αλλά κράτησα μερικές από τις αγαπημένες μου... (Η Ρεάλ που έχετε δει στα Ενθύμια Αλληλογραφίας είναι από άλλο ανέκδοτο... :D )

fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θα με κουφανετε ολοι..

onze διαβαζα κι εγω οποτε περισευαν φραγκα(ελληνικα),αλλα προτιμουσα την equipe σαν γνησιος εφημεριδοβιος..τωρα πλεον μονο οταν βρισκομαι στο παρισι..
 
Ώσπου κάποια στιγμή Onze και Mondial συνενώθηκαν εις σάρκαν μίαν, για να επικρατήσει τελικά η ονομασία Onze. Το αγοράζω πάντα μετά από κάθε μεγάλη διοργάνωση (Μουντιάλ και Euro).
 
ONZE

 


Αμβούργο, Κύπελλο Πρωταθλητριών 1983

attachment.php


Αργεντινή, Παγκόσμια Πρωταθλήτρια 1986

attachment.php


Ολλανδία, Πρωταθλήτρια Ευρώπης 1988

attachment.php
 
Το "ONZE" είχε εικονογραφημένα μαθήματα ποδοσφαίρου από τον Πλατινί (τότε ακόμα ήταν στην St Etienne), όπου εκτός από τα βασικά για το σουτ (πλασέ, κουντεπιέ, εξωτερικό φάλτσο) έδειχνε ακόμα και πώς χτυπάει τα φάουλ, που ήταν η ειδικότητά του !
 
Πίσω
Μπλουζα