Γενικα ρετρο κουιζ

Εγώ δε θέλω τίποτα από το πρώτο. Θέλω το 1 από το δεύτερο και το Ι από το τρίτο. Τα truffles και το Baileys.
 
Bambi πρέπει να είσαι από τους πολύ λίγους που δεν έχουν δει καμία από τις ταινιες

Ετσι ειναι οπως τα λες επειδη δεν βλεπω καινουργιες ταινιες. Μετα βιας μεχρι του 1965.
 
B (δεν υπάρχει περίπτωση να μην τη δω μέσα στις γιορτές), 1 (λατρεύω καθετί lindt), J (ειμαι του κρασιού και ειδικά του gluhwein τις γιορτές, αν και για να πω την αμαρτία μου δεν έχω δοκιμάσει eggnog)
 
B (δεν υπάρχει περίπτωση να μην τη δω μέσα στις γιορτές), 1 (λατρεύω καθετί lindt), J (ειμαι του κρασιού και ειδικά του gluhwein τις γιορτές, αν και για να πω την αμαρτία μου δεν έχω δοκιμάσει eggnog)
Δεν νομίζω να έχει δοκιμάσει κανείς εδώ μεσα
 
Α, το eggnog? Ναι, έχω δοκιμάσει από τη θεία Νάνσυ. Είναι η θεία του άντρα μου, η γυναίκα του αδελφού του πεθερού μου και είναι Αμερικανίδα βέβαια. Τι να σας πω? Είναι άσπρο, πηχτό, σαν γαλακτώδες, αλλά δεν έχει άσχημη γεύση. Κάπως ιδιαίτερη αλλά μάλλον ουδέτερη. Οξύμωρο αυτό που είπα αλλά ισχύει. Είναι γλυκιά μάλλον αλλά μαλακή.
 
Α, το eggnog? Ναι, έχω δοκιμάσει από τη θεία Νάνσυ. Είναι η θεία του άντρα μου, η γυναίκα του αδελφού του πεθερού μου και είναι Αμερικανίδα βέβαια. Τι να σας πω? Είναι άσπρο, πηχτό, σαν γαλακτώδες, αλλά δεν έχει άσχημη γεύση. Κάπως ιδιαίτερη αλλά μάλλον ουδέτερη. Οξύμωρο αυτό που είπα αλλά ισχύει. Είναι γλυκιά μάλλον αλλά μαλακή.
Από τι αποτελειται;
 
Εντύπωση μου κάνει πως ενω τόσα κ τόσα της αμερικανικής κουζίνας μας έχουν έρθει, το eggnog προσωπικά δεν το έχω βρει πουθενά. Θα μπορούσαν π.χ μαγαζιά όπως τα Friday's να το είχαν τις γιορτές
 
Από τι αποτελειται;
Νομίζω ασπράδια κ κρόκους αυγών ξεχωριστά χτυπημενους, γαλα, κρέμα σαντιγί, ρούμι (με πάσα επιφύλαξη), και μυρωδικά όπως κανέλλα κ μοσχοκάρυδο
 
B (δεν υπάρχει περίπτωση να μην τη δω μέσα στις γιορτές), 1 (λατρεύω καθετί lindt), J (ειμαι του κρασιού και ειδικά του gluhwein τις γιορτές, αν και για να πω την αμαρτία μου δεν έχω δοκιμάσει eggnog)
Ούτε εγώ έχω δοκιμάσει eggnog αλλά πρέπει να είναι ωραίο. Όπως λέει και η tzelaso, είναι γλυκό, άρα λογικά θα είναι ωραίο
 
Από τι αποτελειται;

Δεν έχω ιδέα από τι αποτελείται. Καταλαβαίνεις το αυγό στη γεύση σου αλλά πολύ ελαφρά. Είναι περίεργο ίσως γιατί δεν το έχω συνηθίσει. Νομίζω ότι αυτό που ήπια δεν είχε αλκοόλ, αλλά μπορεί και να μην το κατάλαβα αναμεμειγμένο με τα άλλα υλικά.
 
Δεν έχω ιδέα από τι αποτελείται. Καταλαβαίνεις το αυγό στη γεύση σου αλλά πολύ ελαφρά. Είναι περίεργο ίσως γιατί δεν το έχω συνηθίσει. Νομίζω ότι αυτό που ήπια δεν είχε αλκοόλ, αλλά μπορεί και να μην το κατάλαβα αναμεμειγμένο με τα άλλα υλικά.
Αυγό μέσα πω πω τι μου λες τωρα
 
Πουτιγκα που την αναφέρει συνεχώς ο Ντίκενς έχει φάει κανεις;
 
Α, το eggnog? Ναι, έχω δοκιμάσει από τη θεία Νάνσυ. Είναι η θεία του άντρα μου, η γυναίκα του αδελφού του πεθερού μου και είναι Αμερικανίδα βέβαια. Τι να σας πω? Είναι άσπρο, πηχτό, σαν γαλακτώδες, αλλά δεν έχει άσχημη γεύση. Κάπως ιδιαίτερη αλλά μάλλον ουδέτερη. Οξύμωρο αυτό που είπα αλλά ισχύει. Είναι γλυκιά μάλλον αλλά μαλακή.

Πωπω, το λιγουρευομαι αυτο! Καλα, τοσα και τοσα (εδεσματα και μη) μας ηρθαν εξ Αμερικης. Αυτο πως μας ξεφυγε; :)
 
Πωπω, το λιγουρευομαι αυτο! Καλα, τοσα και τοσα (εδεσματα και μη) μας ηρθαν εξ Αμερικης. Αυτο πως μας ξεφυγε; :)
Καλά μπαμπι από την Βενεζουέλα ήρθε, δηλ.η αρχή έγινε στην αρχαία Ρώμη και μετά πήγε Αγγλία, μετά Βενεζουέλα, μετά αμερικη άστο μην το ψάχνεις και το γκι πάλι ευρωπαϊκό έθιμο είναι. Σου λέω δεν υπάρχουν αμερικανιες , όλα έχουν έρθει από ελληνορωμαικα έθιμα
 
Εκτός θέματος αλλά όλα τα χριστουγεννιατικα έθιμα έχουν τις ρίζες τους στην αρχαία Ελλάδα και Ρώμη. Ο Κύριος μας άνοιξη γεννήθηκε αρχές Μαρτίου όχι Δεκέμβρη, τον γιορταζαν οι πρώτοι χριστιανοι την γεννηση του 25 Μαρτιου προτου ο χριστιανισμος γινει η επισημη θρησκεία της Ρώμης. Οι αρχαίοι Έλληνες γιόρταζαν την γέννηση του Απόλλων τον Δεκέμβριο, οι Ρωμαίοι τον Θεό Μίθρα. Οι βυζαντινοί αυτοκράτορες και Ιταλοί ιερεις οταν δεν υπηρχε το σχισμα για να επικρατήσει ο χριστιανισμός και για να μην μπερδεύονται οι πολίτες που γιόρταζαν ακόμα τα παλιά έθιμα , απλά τα συγχώνευσαν.
 
Καλά μπαμπι από την Βενεζουέλα ήρθε, δηλ.η αρχή έγινε στην αρχαία Ρώμη και μετά πήγε Αγγλία, μετά Βενεζουέλα, μετά αμερικη άστο μην το ψάχνεις και το γκι πάλι ευρωπαϊκό έθιμο είναι. Σου λέω δεν υπάρχουν αμερικανιες , όλα έχουν έρθει από ελληνορωμαικα έθιμα

Σου εχω απαντησει σε αυτο, Αριαδνη.
 
Πίσω
Μπλουζα