Γιάννης Κατέβας

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.387
Αντιδράσεις
49.545
Θυμάστε τον Γιάννη Κατέβα;;; Τι τεράστια επιτυχία που έκανε κάπου εκεί στα τέλη της δεκαετίας του '70!!! Νομίζω του αξίζει κι εκείνου ένα θέμα εδώ...Παρακάτω ακολουθεί ένα τραγούδι από εμφάνισή του σε εορταστικό πρόγραμμα της τηλεόρασης...

 


http://www.youtube.com/watch?v=Dep7r3SgsmY
 
Και βεβαια τον θυμομαστε! ;)

Καλλιτεχνης χαμηλων τονων, σεμνος και συμπαθεστατος. Και κυριως ταλαντουχος!

Το βιντεο που ακολουθει ειναι γυρισμενο στην Αιγινα το 1984 και αυτο το τραγουδι ειναι το πιο αγαπημενο μου απο ολα οσα εχει πει....

 
Αγαπημένη παιδική ανάμνηση ο Γιάννης Κατέβας!

Απίστευτες τραγουδάρες: Τα γιασεμάκια σου, Να μ'αγαπάς τώρα, Αν γινότανε....
 
Εξαίρετος καλλιτέχνης, υπέροχος άνθρωπος και πολύ καλός φίλος μου. Επίσης, διαθέτει ίσως το πιο οργανωμένο αρχείο που έχω δει στη ζωή μου, με δημοσιεύματα, τηλεοπτικές εμφανίσεις, φωτογραφίες κλπ που τον αφορούν, αλλά κι εξαιρετική μνήμη...
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Εξαίρετος καλλιτέχνης, υπέροχος άνθρωπος και πολύ καλός φίλος μου. Επίσης, διαθέτει ίσως το πιο οργανωμένο αρχείο που έχω δει στη ζωή μου, με δημοσιεύματα, τηλεοπτικές εμφανίσεις, φωτογραφίες κλπ που τον αφορούν, αλλά κι εξαιρετική μνήμη...
Διαβίβασέ του τους χαιρετισμούς μας και την εκτίμησή μας! :)
 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Εξαίρετος καλλιτέχνης, υπέροχος άνθρωπος και πολύ καλός φίλος μου. Επίσης, διαθέτει ίσως το πιο οργανωμένο αρχείο που έχω δει στη ζωή μου, με δημοσιεύματα, τηλεοπτικές εμφανίσεις, φωτογραφίες κλπ που τον αφορούν, αλλά κι εξαιρετική μνήμη...
Αφου εχεις την τυχη να ειναι φιλος σου ο Γιαννης, να του δωσεις χαιρετισματα απο μας και να του πεις οτι τον αγαπαμε πολυ!

Tonytony, το τραγουδι Εχεις νιατα, με γυρισε πολλα χρονια πισω, στα παιδικα μου χρονια.

Καλοκαιρι του 1979 στην Αιδηψο κι εγω γνωρισα εκει δυο αδελφια και καναμε πολλη και υπεροχη παρεα. Το Σακη και τη Βουλα.

Αφιερωνω λοιπον αυτο το τραγουδι στη Βουλα που το λατρευε και το τραγουδουσε συνεχεια. Ηταν τοτε κοριτσακι 6 χρονων και τωρα θα πλησιαζει τα 40!
 
bambinella 100 είπε:
Αφου εχεις την τυχη να ειναι φιλος σου ο Γιαννης, να του δωσεις χαιρετισματα απο μας και να του πεις οτι τον αγαπαμε πολυ!Tonytony, το τραγουδι Εχεις νιατα, με γυρισε πολλα χρονια πισω, στα παιδικα μου χρονια.

Καλοκαιρι του 1979 στην Αιδηψο κι εγω γνωρισα εκει δυο αδελφια και καναμε πολλη και υπεροχη παρεα. Το Σακη και τη Βουλα.

Αφιερωνω λοιπον αυτο το τραγουδι στη Βουλα που το λατρευε και το τραγουδουσε συνεχεια. Ηταν τοτε κοριτσακι 6 χρονων και τωρα θα πλησιαζει τα 40!
Πόσο χαίρομαι όταν ένα απλό τραγούδι μας γυρίζει χρόνια πίσω και μας ξυπνά όμορφες αναμνήσεις!... :)
 
Παρομοια ιστορια με της bambinella και η δικη μου το καλοκαιρι του 79 στην Κινετα με γειτονοπουλα της ηλικιας μας που περνουσαμε ολη τη μερα μαζι. Ο Κατεβας τραγουδιοταν συνεχεια.

2 ακομα απο τις πολλες επιτυχιες του που συγκινουν ακομα και σημερα.

 
ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Μόλις του έστειλα τις ευχές σας και περιμένω την απάντησή του. Δείτε εδώ ένα αφιέρωμα που του είχα κάνει πριν λίγο καιρό...
http://www.musiccorner.gr/?p=59402
Ευχαριστούμε πολύ! Πες του και για καμιά συνεντευξούλα αν θέλει και φυσικά αν συμφωνούν και οι admins! Πιστεύω θα ήταν μεγάλη μας τιμή!
 
Είχα ακούσει ότι ζούσε στον Καναδά, ισχύει αυτό? Πολύ αγαπημένος καλλιτέχνης...τον έχω συνδυάσει με υπέροχες αναμνήσεις. Παρατήρησα επίσης βλέποντας τα τραγούδια του στο youtube ότι έχει δικό του κανάλι εκεί και τα έχει ανεβάσει ο ίδιος. Πρέπει να έχει πράγματι πολύ ενημερωμένο αρχείο.
 
Ο Γιάννης Κατέβας υπογράφει και ως συνθέτης, εκτός από το τραγούδι "Έχεις Νιάτα", άλλα περίπου 45 τραγούδια,΄ενώ έχει τραγουδήσει συνθέσεις του Γρηγόρη Μπηθικώτση και του Γιώργου Μητσάκη ! (κοίτα πώς το έγραψα, σαν "super" στο Chartshow-Your countdown !)
 
Το "Έχεις νιάτα" είναι μεταγλωττισμένο, δεν είναι σύνθεση του Κατέβα. Αποκλείεται να έχει τραγουδήσει κομμάτι σε μουσική Μπιθικώτση, γιατί έχει (κι έχω) αναλυτικά καταγεγραμμένη σε γραπτή και ηχητική μορφή ολόκληρη τη δισκογραφία του και τις συμμετοχές και δεν υπάρχει πουθενά τραγούδι του σε μουσική του "Σερ"...
 
Ο panp μαλλον μπερδεψε τον Γιαννη Μπιθικωτση με τον Γρηγορη, μιας και συχνα αναφερεται ως Γ.Μπιθικωτσης.
 
Ναι, σωστά. Πρόκειται για τα τραγούδια "Δε βαριέσαι, δεν παιράζει", "Το ξέρω έφταιξα" και "Φεύγεις" σε μουσική Γιάννη Μπηθικώτση (αν θυμάμαι καλά, ήταν ο μπουζούξής στo "Να η ευκαιρία;")

Όσο για το Γιώργο Μητσάκη, του έδωσε τα τραγούδια "Της καρδιάς το βάσανο","Θεσσαλονίκη", "Καλημέρα ξενύχτες" και "Τα χελιδόνια".

Kι όπως βλέπω, έχει τραγουδήσει πολλούς γνωστούς συνθέτες, Χατζηνάσιο, Πλέσσα, Παπαβασιλείου, Λαβράνο, Τσιλίκη, Πιτσιλαδή, Καρβέλα, Γιάννη Κιουρτσόγλου, Νάκη Πετρίδη κλπ.

Τώρα, για το "Έχεις νιάτα", δεν ξέρω γιατί αλλά σε αρκετά σημεία καταγράφεται ως τραγούδι σε μουσική Κατέβα, εσφαλμένα όπως μου λέτε. Άλλα "μεταγλωτισμένα" του διαβάζω ότι είναι το "Αν γινότανε", "Τα γιασεμάκια", "Ποιός", "Πολλά τα λάθη σου" και το "Να μ' αγαπάς τώρα".

Ευχαριστώ για τις διορθώσεις, κι ελπίζω με την ευκαιρία που διάβασα για τον Κατέβα να μην ξαναμετέφερα κάτι παραπλανητικό !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony άνοιξες ένα θέμα που με συγκινεί, ο Γιάννης Κατέβας είναι ο αγαπημένος μου τραγουδιστής της δεκαετίας του '70 - και για να πω την αλήθεια όταν ήμουν μικρή τον είχα ερωτευτεί, μου άρεσε τόσο μα τόσο πολύ... #) Η απλότητα της εποχής εκείνης είχε κάτι. Κάτι που δεν αλλοιώθηκε από το ''πολύ'' και από το δήθεν. Η σεμνότητα και η ευγένεια ορισμένων καλλιτεχνών τους κάνουν ξεχωριστούς και ως ανθρώπους πέρα από το ταλέντο τους. Τάσο είσαι πολύ τυχερός που είσαστε φίλοι με τον Γιάννη. Να του μεταβιβάσεις την αγάπη μας.

[video=youtube_share;uynTZT7ML7c]

 
Το "Αν γινότανε" ήταν και δικό μου αγαπημένο. Εκ των υστέρων έμαθα (και μάλιστα από το πιο πάνω βίντεο του youtube, το οποίο ανέβασε ο ίδιος, από ό,τι φαίνεται) ότι βασίζεται στο A Vava Inouva, παραδοσιακό τραγούδι της Αλγερίας, το οποίο τραγουδούσε ο γαλλο-Αλγερινός Idir. Ωστόσο αυτό δεν το κάνει λιγότερο ωραίο, ενώ -κατά την άποψή μου- η ερμηνεία του Κατέβα ειναι συγκινητική. Το τραγούδι το θυμάμαι από το κρατικό ραδιόφωνο, πολύ νωρίτερα βέβαια από το 1984 (που φτιάχτηκε το βίντεο), γύρω στο 79 ή το 80. Κι επί τη ευκαιρία, η Έφη Στρατή τι απέγινε;
 
bambinella 100 είπε:
Αφου εχεις την τυχη να ειναι φιλος σου ο Γιαννης, να του δωσεις χαιρετισματα απο μας και να του πεις οτι τον αγαπαμε πολυ!Tonytony, το τραγουδι Εχεις νιατα, με γυρισε πολλα χρονια πισω, στα παιδικα μου χρονια.

Καλοκαιρι του 1979 στην Αιδηψο κι εγω γνωρισα εκει δυο αδελφια και καναμε πολλη και υπεροχη παρεα. Το Σακη και τη Βουλα.

Αφιερωνω λοιπον αυτο το τραγουδι στη Βουλα που το λατρευε και το τραγουδουσε συνεχεια. Ηταν τοτε κοριτσακι 6 χρονων και τωρα θα πλησιαζει τα 40!
Καλημέρα bambinella, προς στιγμη παραξενευτηκα διαβαζοντας σε, σε αυτο το σημείο... ''Καλοκαιρι του 1979 στην Αιδηψο κι εγω γνωρισα εκει δυο αδελφια και καναμε πολλη και υπεροχη παρεα. Το....'' το μονο που εγω και ο αδελφος μου δεν ταιριαξαμε στη συνέχεια της αφηγησης σου, και μαλιστα προσφατα μεσω street view 'επισκεφτηκαμε' την οδο που παραθεριζαμε το '79....οδος Φρύνης...αυτά...οσο για τον Γιαννη Κατέβα υπέροχος ειχε λιωσει η κασετα απο το να την γυριζω για να ακουω και να ξανα ακουω τα γιασεμακια...α την θυμαμαι την κοπέλα...Κατερινα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα