Γιαγιά 99 ετών παίζει Famicom!

:D

Φοβερή η γιαγιούλα, βλέπω οτι το παιχνιδάκι το έχει ξεσκίσει!!!
 
εχει βγαλει τα λεφτα του το Famicon..!!
 
Τα demographics του NES ηταν τα πιτσι-πιτσιρικια και οι γιαγιοπαπουδες...
 
Nintendo μια ζωη και για παντα.Μονο η τεραστια nintendo το καταφερνει αυτο ακομα και 99 χρονων η γιαγια τατουαζ την λεξη nintendo θα εχει πανω της.Θα μου πεις και με τι αλλο να ασχοληθει η γιαγια;μηπως με την sega που εχει σβησει απο το χαρτη;φυσικα και οχι.Νintendo rules.
 
metalcandyman είπε:
Nintendo μια ζωη και για παντα.Μονο η τεραστια nintendo το καταφερνει αυτο ακομα και 99 χρονων η γιαγια τατουαζ την λεξη nintendo θα εχει πανω της.Θα μου πεις και με τι αλλο να ασχοληθει η γιαγια;μηπως με την sega που εχει σβησει απο το χαρτη;φυσικα και οχι.Νintendo rules.
κανονικά γράφει: θα μου πεις και με τι άλλο να ασχοληθεί η γιαγιά; αφού είναι τα μόνα παιχνίδια που είναι κατάλληλα για τις γιαγιοπαπουδες (και τα πιτσι-πιτσιρικια) :p
 
krem13 είπε:
κανονικά γράφει: θα μου πεις και με τι άλλο να ασχοληθεί η γιαγιά; αφού είναι τα μόνα παιχνίδια που είναι κατάλληλα για τις γιαγιοπαπουδες (και τα πιτσι-πιτσιρικια) :p
Ωσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.Οταν τον γιγαντα(nintendo) δεν μπορεις πλεον οχι να τον φτασεις αλλα ουτε καν στο ελαχιστο να συγκριθεις μαζι του τοτε το μονο που σου μενει να κανεις ειναι να τον υπηρετης(sega).
 
metalcandyman είπε:
Ωσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια.Οταν τον γιγαντα(nintendo) δεν μπορεις πλεον οχι να τον φτασεις αλλα ουτε καν στο ελαχιστο να συγκριθεις μαζι του τοτε το μονο που σου μενει να κανεις ειναι να τον υπηρετης(sega).
μην ανησυχείς,με τις κινήσεις που κάνετε έρχεται και η σειρά σας :p (άλλωστε η sega έφτασε εκεί που έφτασε λόγω των δικών της λαθών κυρίως) .
 
Άλλο είναι το θέμα εδώ και το παράδοξο σχετικά με την γιαγιά η οποία παίζει στα 99 της παιχνίδια (Να ειναι καλα παντα η γιαγιούλα) και τα έχει 400 παίζοντας!!!

Άμα της δίνανε ενα Megadrive θα έπαιζε σε Megadrive τόσα χρόνια αλλα είχε απλα την τύχη να παίξει σε Famicom η οικογένεια της.

Τότε τι θα λέγαμε...οτι η Sega είναι καλύτερη...

Μακάρι να υπάρχουν και οι 2 εταιρίες οι οποίες ειναι ρετρό και με αυτές μεγαλώσαμε, αυτό εχω να πω εγώ.
 
Για να φτασει η nintendo την καταντια της sega πρεπει να ριξει μαυρο χιονι και να γιννει δευτερα παρουσια.Ωσο για το αλλο εχεις απολυτο δικειο γιατι με τοσα αποτυχημενα περιφεριακα και φορητες κονσολες αλλα και χωρις third party developers στο φοβερο dreamcast εφαγε μονη της το κεφαλι της και μας στερησε επικες κοντρες μεταξυ nintendo και sega.
 
me αυτεσ τισ ''επικες κονρεσ''οπωσ λεσ μεγαλωσαμε.. ακομα θυμαμαι τον εαυτο μου 92-93 αν θυμαμαι καλα να προσπαθω να αποδειξω οτι το γκειμ μποι ειχε καλυτερα γραφικα απο το γκειμ γκιαρ.... κ να μαλωνουμε με τισ ωρες... μεσα μου ποτε δεν πιστευα οτι ηταν καλυτερο σε γραφικα χα χα αλλα ειχε σαφωσ καλυτερα παιχνιδια... σεγκα - νιντενδο.... ποσο σαλιο κ ξυλο εχει πεσει σε συζητησεις κ καβγαδεσ...

ακομα θυμαμαι οτι εμεισ οι ''φτωχοι'' με τα γκειμ μποι ψαχναμε απελπισμενα στισ αλλανεσ ηλιο οι ''φραγκατοι'' με τα σεγκα εψαχναν σκοταδι.. :D .... εμεις παιζαμε με τισ ωρες με τισ μπαταριες οι αλοι καθε λιγεσ ωρεσ πηγαιναν για καταθεση στο περιπτερο... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πάντως,ανεξάρτητα από ποια κονσόλα χρησιμοποιεί,μπράβο στη γιαγιά που στην ηλικία της όχι απλώς ασχολείται αλλά από ότι φαίνεται το έχει "κάψει" κιόλας.
 
Παντα η sega ειχε πιο ισχυρες κονσολες αλλα παντα ηταν πισω απο την nintendo σε πωλησεις.Θυμαμαι που περηφανευομασταν για το μονοχρωμο game boy και τα παιχνιδια του και οταν ειδα σε φιλο μου το 1995 το nomad εμεινα με το στομα ανοιχτο.Η sega ειχε το 1995 16αμπιτη φορητη κονσολα και μεις περιμεναμε 3 χρονια μεχρι το 1998 να δουμε λιγο χρωμα με το game boy color.To Game boy ομως πουλουσε εκκατομυρια και το nomad πατωσε.Ωσο για την γιαγια οπως λεει και ο φιλος krem13 χιλια μπραβο οποια κονσολα και να παιζει.
 
circleag είπε:
Άλλο είναι το θέμα εδώ και το παράδοξο σχετικά με την γιαγιά η οποία παίζει στα 99 της παιχνίδια (Να ειναι καλα παντα η γιαγιούλα) και τα έχει 400 παίζοντας!!!Άμα της δίνανε ενα Megadrive θα έπαιζε σε Megadrive τόσα χρόνια αλλα είχε απλα την τύχη να παίξει σε Famicom η οικογένεια της.

Τότε τι θα λέγαμε...οτι η Sega είναι καλύτερη...

Μακάρι να υπάρχουν και οι 2 εταιρίες οι οποίες ειναι ρετρό και με αυτές μεγαλώσαμε, αυτό εχω να πω εγώ.
Εμ έτσι πάει. Αλλά για άλλη μια φορά, βρήκαμε αφορμή να γυρίσουμε το θέμα στην διαμάχη Nintendo - Sega. Έλεος...
 
Φυσικά και δεν πάει έτσι. Όποιος ήταν εκεί τον περασμένο αιώνα το γνωρίζει καλά. Ρωτήστε και την γριά. :p

Εγώ πραγματικά απολαμβάνω το humble pie που τρώει η Nintendo με το 3DS...
 
Γεια σου ρε γιαγιά Ευτύχω... φιδόσωμη.. σκίζεις.. μπερκέτια.... :cool: ρετρο-gamer λεβέντισσα...
 
Η πλάκα είναι ότι η "βετεράνα" gamer (στο βίντεο τουλάχιστον) παίζει Bomberman που είμαι σίγουρος ότι όλοι οι πολέμιοι της Ninty το έχουν κατά τ'άλλα σε μεγάλη εκτίμηση... Αλλά είναι να μην σε πιάσει η προκατάληψη... :p

Πάντως, βλακεία... έπρεπε να παίζει Super Mario Bros.... έτσι θα μπορούσαμε να κάνουμε κανένα αστείο του τύπου "του χρόνου στα 100 κερδίζει έξτρα κανονάκι" κ.λπ. :cool: :p

Πέρα από την πλάκα, στη σημερινή εποχή, κάτι τέτοιο πολύ δύσκολα θα συνέβαινε σε άλλη χώρα... Τώρα όταν η δική μας γενιά μεγαλώσει και κάποιοι με το καλό φτάσουν την ηλικία της γιαγιάκας, ίσως να είναι και σχετικά φυσιολογικό θέαμα... Αλλά σήμερα, ΜΟΝΟ Ιαπωνία... ;)
 
καταπληκτικη η γιαγια

μπραβο!!
 
Αυτή η γιαγιά πρέπει να με σκίζει στο Bomberman!!! :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα