Γιατί μου αρέσουν οι b-movies....;;

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
156
Αφορμη για να ανοιξω το topic αυτο,ηταν η οξυτατη -σε βαθμο υπερβολικο- επιθεση απο χρηστη σε αλλο χρηστη,που πηρε το ματι μου σε αλλο forum (δυστυχως δε συγκρατησα το forum για να σας δωσω link να διαβασετε τι εγραφε) λογω της λατρειας του για τις παλιες horror/sleaze/gore/exploitation (και παει λεγοντας) b-movies.....

Σκεφτηκα κι εγω λοιπον,με αφορμη αυτο το ''περιστατικο'',να γραψω τους λογους για τους οποιους μου αρεσουν κι εμενα οι ταινιες αυτες (δοσμενο με αρκετη δοση χιουμορ βεβαια,το λεω απο τωρα αυτο...),για να δουμε κιολας σε τι συμφωνουμε και σε τι οχι....

Λοιπον,μου αρεσουν αυτες οι ταινιες γιατι:

-Ειναι ειδος προς εξαφανιση και καποιοι πρεπει να τις κραταμε ζωντανες....:biglaugh:

-Εκτος του αμερικανικου,σε αυτο το ειδος ταινιων ειχε ανθισει και πρωτοστατησει ο ευρωπαικος κινηματογραφος...

-Πανω που λες οτι τα εχεις δει ολα σε ταινιες,μαθαινεις για μια ακομη ταινια,μια ακομη ακραια σκηνη που θελεις να τη δεις....:biglaugh:

-Οταν οι φιλοι σου σου λενε οτι το SAW III ηταν ακραιο,γελας ειρωνικα.....

-.....και οταν σου τη λενε,τους δινεις να δουν το Cannibal Holocaust και βγαινεις κι αληθινος.... :diablotin: :diablotin:

-Ειναι κατι που δε βλεπει ο καθενας,αρα σε κανει να....διαφερεις! :eek:

-Αν γνωρισεις γυναικα που βλεπει τετοιες ταινιες,ξερεις οτι εχεις να κανεις με μια πολυ περιεργη υπαρξη....:biglaugh:

-Υπαρχει μια τεραστια database ταινιων για τα βραδια σου....

-Δεν εχω κανενα ενδοιασμο να παραδεχτω οτι βλεπω απο ταινιες αριστουργηματα μεχρι ταινιες ανοσιουργηματα....

-Δεν ειμαι διανοουμενος,κουλτουριαρης,ουτε και κριτικος κινηματογραφου..... :diablotin:

-Δεν τρωω οταν βλεπω ταινια,αλλα ακομη κι αν το κανω,δεν εχω κανενα προβλημα....

-Ειναι ο καλυτερος τροπος να διωξω μια γυναικα που βαρεθηκα...!!!!

(αλλα και ο χειροτερος για να ξεκινησω μια νεα γνωριμια βεβαια!!)

-Βλεπω ηθοποιους που συχνα δε τους ξερει ουτε η μανα τους κι αυτο,αγνωστο γιατι,μου αρεσει...!!!

-Δεν εχω προτερα ακουσει σχεδον κανενα σχολια για αυτες τις ταινιες,αφου....ποσοι τις βλεπουν..;; :D

-Δεν ειναι αναγκη να παω στο σινεμα να τις δω....

-...και να φαω στη μαπα τον τυπο που μιλαει στο κινητο,κλωτσαει το καθισμα,χαμουρευεται η ροχαλιζει....!!!

-Οταν βρεθω σε...''ταινιοσυζητηση'',αναφερω κανα δυο τετοιες ταινιες και σχηματιζονται απορημενες φατσες παντου τριγυρω...!!!

-Ταινια χωρις αιμα,φαγητο χωρις αλατι...!!!!!!!

-Παιρνω μαθηματα ανατομιας συχνα μεσα απο τις ταινιες αυτες..... :diablotin:

-Καταλαβαινω οτι μαλλον δεν υπαρχει κατι που δε μπορω να δω,αλλα το περιμενω,διοτι παντα υπαρχει η πιθανοτητα,οπως ειπαμε....

-Προτιμω την ψευτικη βια των ταινιων αυτων,απο αυτη των καναλιων και των ειδησεων....

-Δεν σοκαρομαι,δεν σιχαινομαι,δεν αναγουλιαζω,δεν ουρλιαζω,δεν ξεροκαταπινω,δεν ανακατευομαι.....

Αυτοι ειναι λιγοι απο τους λογους,οσοι δηλαδη μου ηρθαν πρωτοι στο μυαλο.....

Αντε exetlaie,περιμενω και τα δικα σου ''γιατι''...

(αλλα και ολων των αλλων fan αυτης της κατηγοριας ταινιων... :D )
 
Moυ αρεσουν οι B movies ,γιατι απλα γουσταρω τις χαμηλες πτησεις πανω απο την παρακμη :D

(για τον ιδιο λογο ,μου αρεσουν και οι βολτες σε παρακμιακα μερη της πολης)
 
Shadowdancer2501 είπε:
Moυ αρεσουν οι B movies ,γιατι απλα γουσταρω τις χαμηλες πτησεις πανω απο την παρακμη :D
Κατι τετοια λες και με κανεις να φαινομαι απλα φλυαρος...!!!:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Μάνο, τα είπες τέλεια !

Πάντως αν σου ξαναπούνε ότι "το SAW 3" ήταν ακραίο,

άστο το Cannibal Holocaust.

Βάλτους να δούνε το AFTERMATH του Nacho Cerda.

Προκαλεί άμεσες στομαχικές διαταραχές !

Εγώ προτιμώ αυτές τις ταινίες, για τους εύγλωτους και κατανοητούς τίτλους τους.

Ξέρεις τι θα δεις ρε παιδί μου.

Δε μένεις με την απορία.

Κλασσικό παράδειγμα "Ο ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΤΟΜΕΙΟΥ" (Hunchback of the Morgue) με τον Paul Naschy.

Eurohorror rules !

JOROSM.jpe
 
exetlaios είπε:
Πάντως αν σου ξαναπούνε ότι "το SAW 3" ήταν ακραίο, άστο το Cannibal Holocaust.

Βάλτους να δούνε το AFTERMATH του Nacho Cerda.

Προκαλεί άμεσες στομαχικές διαταραχές !
Καλα ναι,ηταν εντελως τυχαια η επιλογη του C.H....

Μηπως να εδινα το Nekromantik...;; :diablotin: :diablotin:

exetlaios είπε:
Εγώ προτιμώ αυτές τις ταινίες, για τους εύγλωτους και κατανοητούς τίτλους τους.Ξέρεις τι θα δεις ρε παιδί μου.

Δε μένεις με την απορία.
Eλα ντε ρε παιδι μου...!!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
manos426f είπε:
Μηπως να εδινα το Nekromantik...;; :diablotin: :diablotin:
Δεν είναι κακή ιδέα ;

Δοκίμασε στο NEKRO-1 την σκηνή με το "ρούφηγμα ματιού" ή στο

NEKRO-2 Την τελική σκηνή με τον αποκεφαλισμό.

Η συγκεκριμένη σκηνή έγινε αφορμή να επέμβει εισαγγελέας στη Γερμανία

και να απαγορευτούν οι προβολές

Για τους δε τίτλους που λέγαμε, πάρε παράδειγμα το VAMPYROS LESBOS.

Ντόμπρα πράγματα ρε αδελφέ ! Ξέρεις από πριν τι θα δεις.

Ότι υπόσχεται ο τίτλος, αυτό παίρνεις.

Μεγάλο πράγμα η τιμιότητα !

Αλλά από την άλλη, ακόμα και τα b-movies με "περίεργους" τίτλους,

έχουν και αυτά την χάρη τους.

Αγαπημένος μου τέτοιος τίτλος, το "RAT PFINK A BOO-BOO" !

vidrat.jpg
 
Ξεχάσατε να πείτε τρεις λόγους ακόμα:

1)Mπορεί να δεις ηθοποιούς που το παίζουν βεντέτες του σινεμά όταν ήταν άγνωστοι ακόμα. (Πχ George Clooney στο Attack of the killer tomatoes)

2)υπάρχουν ταινίες βασισμένες σε πετυχημένες Αμερικάνικες, γυρισμένες σε χώρες με άγνωστο ή χαμηλού επιπέδου σινεμά. Πχ αναφέρω τα turkish star wars και turkish superman

3) Γελάς με τα χιλιάδες λάθη που υπάρχουν είτε σκηνοθετικά είτε σεναριακά σε σκηνές που κανονικά δεν θα έπρεπε να γελάς. Σε μια ταινία καράτε (δεν θυμάμαι όνομα..) ο ήρωας μας πολεμούσε με τον "αρχηγό" μιας συμμορίας νίντζα που ήταν γυναίκα και φορούσε φούξια στολή! (Έχετε ξαναδεί κάτι ανάλογο???). Φυσικά η στολή της είχε και κουκούλα.

Στην πρώτη σκηνή φόρα κανονικά την κουκούλα.Η κάμερα γυρνά να δείξει κάτι άλλο, και όταν επιστρέφει την φορά ανάποδα!!! :D :D:D:D:D:D:D
 
Θα ήθελα να ρωτήσω,όταν μια ταινία χαρακτηρίζεται b movie τι έχει ή τι δεν έχει και διαφέρει απο τις «a movie»; :) :) :) :)
 
bi-bi είπε:
Θα ήθελα να ρωτήσω,όταν μια ταινία χαρακτηρίζεται b movie τι έχει ή τι δεν έχει και διαφέρει απο τις «a movie»; :) :) :) :)
Εσύ δεσποινίς, μόνο και μόνο λόγω nickname BI-BI,

θα έπρεπε να γνωρίζεις περί B-MOVIES ! :biglaugh:

Tο αντίθετο του "b-movie" ΔΕΝ είναι "a-movie",

αλλά "mainstream" ή "blockbuster".

Θα σου δώσω ένα χοντρό παράδειγμα :

O TITANIKΟΣ = mainstream http://www.imdb.com/title/tt0120338/

Ο ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ = b-movie http://www.badmovies.org/movies/undertakerpals/
 
@κύριε σας ευχαριστώ για την εξήγηση.Άσχετο αλλά εγώ είχα εκνευριστεί με τον Τιτανικό του Cameron......... :) :) :) :)
 
Exetlaie,για μια ακομη φορα απεδειξες οτι τα πολλα λογια ειναι φτωχεια...

Ευγε...!!
 
Εμένα μου αρέσουν γιατί ακόμα και αν είναι remake από ένα παλιότερο έργο,

καταφέρνουν να το ξεπερνάνε σε ποιότητα.

Θυμάστε το παλιό καλό James Bond "ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΜΟΝΟ" (FOR YOUR EYES ONLY) ?

814.jpg
814.jpg

Ξεχάστε το !

Το ΦΙΛΙΠΙΝΕΖΙΚΟ remake είναι πολύ καλύτερο.

Τιτλοφορείται "FOR YOUR HEIGHT ONLY" (ΓΙΑ ΤΟ ΥΨΟΣ ΣΟΥ ΜΟΝΟ) και παίζει ...

ο πρώτος ΦΙΛΙΠΙΝΕΖΟΣ ΝΑΝΟΣ ΥΠΕΡΚΑΤΑΣΚΟΠΟΣ ! :eek:

jaquette.jpg
jaquette.jpg

weng_weng.jpg
weng_weng.jpg

FreeSnap002.jpg


Είναι και ρετρό : 1981 !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Exetlaios τα θερμά μου συγχαρητήρια!!!
 
Πάρτε και τον ινδό Superman μαζί με την Spider-girl Έχουν μια αισιοδοξία πάντως αυτά τα έργα!!!! :) Απλά να προτείνω αν πίνετε τίποτα αφήστε το πρώτα στο τραπεζάκι και μετά δέστε το! :)
 
Κωσταντινε αυτος δεν ειναι ο Ε.Τ.?
 
Λοιπόν ο

είναι απαράδεκτος!!! Καταρχήν μοιάζει περισσότερο με τον Data και ύστερα δεν μπορεί να πάρει τα πόδια του!!!Φαίνεται συνεχώς να διακατέχεται από μια αίσθηση κακουχίας στις δύσκολες φάσεις!(Άντε από εδώ παλιο-cyborg!) Χίλιες φορές ο Ινδός που και ευγενικό παιδί φαίνεται, και δείχνει ότι θα σε καταλάβει και θα πονέσει με την στεναχώρια σου!!!
 
Χα χα χα!!!!!Οι b movies δεν πεθαίνουν ποτέεεεεεεεε!!!!! :D

Ο τουρκισουπερ μου φάνηκε λίγο ξενέρωτος ....πολύ ανέκφραστος ρε παιδιά..περίεργο...για έναν ηθοποιό τέτοιας υψηλής κλάσεως!!!! :D
 
:animeek::animeek::animeek::animeek: I'm socked !!!!
 
Πίσω
Μπλουζα