Γιατί ο ήχος του VLC ακούγεται καλύτερα σε WinXP απ'ότι Win7 ;

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Ίσως να μη με πιστέψετε  :) , αλλά δε σας κάνω πλάκα ! Έχω κάνει επανελειμμένες δοκιμές με τα ίδια τραγούδια και παρατηρώ πως ο ήχος του VLC ακούγεται καλλύτερα σε WinXP απ'ότι στα Win7 . Κοίταξα τις εκδόσεις του VLC και έχω τις εξής :

Σε WinXP :  3.0.1 Vetinary

Σε : Win7 : 2.2.6 Umbrella

Πήγα στο :

https://vlc-media-player.en.uptodown.com/windows/old

για να ψάξω για την έκδοση 3.0.1 που έχω στα WinXP , αλλά δεν υπάρχει !

Έκανα και κάτι άλλο : μέσω των Win7 πήγα στο σκληρό δίσκο όπου είναι τα WinXP και εκεί στο φάκελο Program Files και στον υποφάκελο όπου είναι το VLC . Το έτρεξα και πράγματι εκκόνησε η έκδοση 3.0.1 , όμως όταν έβαλα το ίδιο τραγούδι πάλι δεν ακουγόταν το ίδιο καλά όπως όταν το VLC τρέχει μέσα στα καθαυτά WinXP .

Μήπως δεν είναι θέμα του VLC αλλά θέμα των οδηγών ; ...

Η αλήθεια είναι πως από παλιά - όταν έβαλα τα Win7 - είχα την εντύπωση πως στις ταινίες ο ήχος δεν ήταν τόσο καλός όσο στα WinXP . Και μάλιστα αυτήν την παρατήρηση την είχα κάνει και με τα παλιότερα ακουστικά που είχα τότε . Τώρα έχω τα Strix 7.1 .

Ίσως δεν είναι ούτε θέμα οδηγών , διότι δε μπορώ να πιστέψω πως φτιάχνουν τα ακουστικά / κάρτες ήχου να είναι καλλύτερες στα WinXP ,, αλλά ίσως να είναι κάτι άλλο που αλλάζει ριζικά από τα WinXP στα Win7 ...
 
Γενικές ρυθμίσεις ήχου κοίταξες?

Τι κάρτα ήχου έχεις? Εγώ πχ έχω ακόμα μία Audigy 2. Και είχα το ίδιο θέμα λόγω drivers. Οι drivers στα XP έδιναν όλες τις ρυθμίσεις και είχα φτιάξει τον ήχο τέλειο, όπως μου αρέσει. Αλλά στα 7 δεν μπορούσα να κανω το ίδιο γιατι οι drivers ήταν "legacy" και απλά υπήρχαν για να δουλεύει η κάρτα και τίποτε άλλο. Χάλια ποιότητα και ούτε οι μισές ρυθμίσεις. Ευτυχώς βρήκα custom/community 3rd party drivers και μπόρεσα και χρησιμοποίησα την κάρτα ήχου όπως και στα XP και έχω τον ίδιο ήχο. Οπως και στα 10 αργότερα.
 
Παντως ο VLC δεν μου αρεσε ποτε...

Γεγονος οτι με την ελευση των 8 και περα, οι καλες καρτες ηχου ειχαν θεματα.

Η εξωτερικη USB Soundblaster xFi που χρησιμοποιω στον φορητο για να ακουω μουσικη ή να κανω ηχογραφησεις σε κασσετα, μου εβγαλε το λαδι να στηθει σε Windows 8.1 και παλι θελει να την μπαζω-βγαζω καμια εικοσαρια φορες σε διαφορα USB για να την δει...
 
Δεν έχετε και πολύ δίκιο. Είναι ένα κορυφαίο streaming πρόγραμμα (και Opensource, μην ξεχνάτε) που κάνει ΠΑΠΑΔΕΣ. Θελω να μάθω όμως από το φίλο iliekater τί εννοεί όταν λέει ότι ο ήχος ακούγεται καλύτερα στα xp. Στα 7άρια ας πούμε είναι πιο αδύναμος ο ήχος που βγαίνει από τα ηχεία;; Ακούγεται παραμορφωμένος; Λιγότερα πρίμα;;;

Κάτι άλλο. Μπορείς στα XP να βάλεις να παίξει ένα παιχνίδι με πλούσιο ήχο και το ίδιο να το βάλεις και στα 7άρια να μας πεις πώς ακούγεται;; Εννοείται δε θα βάλεις space invaders!
 
Μη ξεχνάμε οτι το υποσύστημα ήχου έχει αλλάξει ριζικά απο vista και μετά.

Οι εφαρμογές περνάνε μέσα απο το WASAPI πλέον.

Στα winxp< μιλούσαν απευθείας στον driver.
 
Γενικές ρυθμίσεις ήχου κοίταξες?
Δε πείραξα κάτι στις ρυθμίσεις . Πάντως πήγα στο VLC και εφρόντισα να πατήσω εκμηδενισμό των ρυθμίσεων , αλλά δεν άλλαξε κάτι .

Τι κάρτα ήχου έχεις ;
Strix 7.1 .

Θελω να μάθω όμως από το φίλο iliekater τί εννοεί όταν λέει ότι ο ήχος ακούγεται καλύτερα στα xp ; Στα 7άρια ας πούμε είναι πιο αδύναμος ο ήχος που βγαίνει από τα ηχεία;;
Όντως στα Win7 ο ήχος δεν ακούγεται τόσο δυνατά όσο στα WinXP , αλλά αυτό δεν είναι θέμα , διότι έχω μεγάλο περιθώριο να τον δυναμώσω .

Ως καλλύτερο ήχο εννοώ πως ακούγεται πιο καθαρός . Να τώρα ακούω κάτι ωραία τραγουδάκια της δεκαετίας του '80 και τα διάφορα όργανα ακούγονται πιο διακριτώς .

Μπορείς στα XP να βάλεις να παίξει ένα παιχνίδι με πλούσιο ήχο και το ίδιο να το βάλεις και στα 7άρια να μας πεις πώς ακούγεται;;
Είναι λίγο δύσκολο , αλλά θα δοκιμάσω .

Το υποσύστημα ήχου έχει αλλάξει ριζικά απο vista και μετά. Οι εφαρμογές περνάνε μέσα απο το WASAPI πλέον. Στα winxp< μιλούσαν απευθείας στον driver.
Επειδή είμαι άσχετος με αυτά : αυτό ήταν προς το καλλύτερο ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω 

Wasapi                                   Vlc  >  tools > prefererences (simple) > Audio > Output module > windows multimedia device output

Direct Sound /Directx          Vlc  >  tools > prefererences (simple) > Audio > Output module > Directx audio device output
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo , έκανα μία δοκιμή με αυτές τις ρυθμίσεις , αλλά δεν κατάλαβα διαφορά .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα