Γιατι τα ιδια χρωμματα στα λογοτυπα;;

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
:precry2: Παντα ειχα αυτη τη χαζη απορια και σημερα αποφασισα να φτιαξω ενα κολαζ

με τα γνωστα λογοτυπα. Ισως η απαντηση να ηταν γνωστη στους κυκλους των παλιων κομπιουτεραδων, δεν ξερω... Μπορει κατι να σημαινουν τα χρωμματα. Αν καποιος ξερει ας απαντησει. Αν δεν υπαρχει κανενας γνωστος λογος ομως... δεν ειναι αξιο αποριας;;;

Εγω δεν γνωριζω και θα ηθελα να μαθω. Βεβαια, υπαρχουν πολλες αλλες εταιρειες οι οποιες εχουν διαφορετικα χρωματα, αλλα δεν εχει σημασια...

Γιατι εστω και 3 απο αυτες να εχουν τα ιδια χρωμματα;;; Πρωτες θεωρω ηταν οι Apple, Sinclair και Microsoft. Οι υπολοιπες που εχω βρει εδω, δεν τα εχουν στο βασικο τους λογοτυπο αλλα εβγαλαν ενα προιον που τα εχει...

Ή που θα λυθει πανηγυρικα η απορια μου, ή που θα κερδισω το βραβειο του πιο Αχρηστου thread. :sealed:

(Moderators, δεν θελω να γινω Banned :cry: , αν δεν σας αρεσει απλα σβηστε τοοο :D )

picture.php
 
Απλο, ειναι τα περιπου τα 3-4 βασικα χρωματα, καθως και τα χρωματα του ουρανιου τοξου (απο κοκκινο σε μπλε)

Παντως δεν το ειχα παρατηρησει ποτε :) πολυ σωστη και ενδιαφερουσα παρατηρηση

Με βαση αυτη τη λογικη μπορω να κανω καποιες υποθεσεις:

  • Απλοτητα τοσο σε εμπνευση οσο και σε συνδυασμο
  • Ισως μπορουσαν να εκτυπωθουν απο ολα τα συστηματα της εποχης
  • Λογω "βασικοτητας" ισως ελαχιστοποιουταν ο κινδυνος να γινει καποιο λαθος στην εκτυπωση
  • Παρουσιαζουν ενα 100% οικειο θεαμα χωρις να υπαρχει κινδυνος να σου φανει αποκρουστικο
  • Ισως βαριουνταν και δεν ειχε αναπτυχθει η γραφιστικη ακομα :Ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Απλο, ειναι τα περιπου τα 3-4 βασικα χρωματα, καθως και τα χρωματα του ουρανιου τοξου (απο κοκκινο σε μπλε)
Παντως δεν το ειχα παρατηρησει ποτε :) πολυ σωστη και ενδιαφερουσα παρατηρηση

Με βαση αυτη τη λογικη μπορω να κανω καποιες υποθεσεις:

  • Απλοτητα τοσο σε εμπνευση οσο και σε συνδυασμο
  • Ισως μπορουσαν να εκτυπωθουν απο ολα τα συστηματα της εποχης
  • Λογω "βασικοτητας" ισως ελαχιστοποιουταν ο κινδυνος να γινει καποιο λαθος στην εκτυπωση
  • Παρουσιαζουν ενα 100% οικειο θεαμα χωρις να υπαρχει κινδυνος να σου φανει αποκρουστικο
  • Ισως βαριουνταν και δεν ειχε αναπτυχθει η γραφιστικη ακομα :Ρ
Κάτι τέτοιο μου βγάζει κι εμένα, δηλαδή το βασικό χρωματικό μοντέλο RGB. Σε όλα αυτά τα λογότυπα υπάρχουν αυτά τα 3 χρώματα. Οο
 
Πωπω τι προσεξες.....Ποτε δεν το ειχα προσεξει και ουτε που μου ειχε κανει κλικ.
 
Home computer = Παιχνίδια (κυρίως)

Παιχνίδια = Χρώματα

Χρώματα = Οπτική ευχαρίστηση

"Οπότε ας βάλουμε μερικά χρώματα παραπάνω στο λογότυπό μας..."
 
Πίσω
Μπλουζα