Για πειτε μου... λετε να καηκε ο ΖΧ μου;;;

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Πηγα να βαλω εναν μετασχηματιστη στον ΖΧ 9V DC @ 1Α... κι αρχισε να μυριζει καμενο με τον μετασχηματιστη να βγαζει καπνο! Το θεμα ειναι οτι δεν προλαβα να βρω την συχνοτητα του ΖΧ στη τηλεοραση , τον εβγαλα απο τη πριζα, επομενως δεν ειδα εικονα.

Και φυσικα το ερωτημα... λετε να καηκε ο ΖΧ;;;;;;
 
Εβαλες τον δικο του μετασχηματιστη ή καποιον του εμποριου?

Αν ισχυει το δευτερο, τον εκαψες διοτι ο Spectrum εχει παραξενη πολικοτητα (εχει αναφερθει πολλακις εδω μεσα).

Για το τι μπορει να καηκε...σηκωνει κουβεντα τωρα

(μην μου πεις οτι ηταν ο ECS σπεκτρουμακος!!)
 
ΔΕν ειχα τον δικο του, του εμποριου ηταν!

O γομολαστιχας ηταν, και το θεμα ειναι οτι οποτε ρωτουσα, ολοι μου λεγανε "μην σε χαλαει, ενα απλο μετασχηματιστη κοντα στα 1 Α και δεν θα εχεις προβλημα..."

Αλλα ετσι ειναι ολοι οταν δινουν απλα συμβουλες χωρις να ειναι δικο τους το μηχανημα...

Δεν τρεχει τιποτα, ολα απλα...

Βρε παιδια, σας παρακαλω, πειτε μου τι ακριβως να παρω για να τον δοκιμασω και να σιγουρευτω! Βοηθηστε με!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οταν εχεις αποριες σε ρετρομηχανακια μην ρωτας παπατζηδες. Ανοιξε εδω ενα thread (ασε που αν εψαχνες θα εβρικσες ενδελεχη ποστς γυρω απο το θεμα).

Αν θυμαμαι καλα πρεπει να υπαρχει τρανζιστορ που προστατευει τη πλακετα.

Αρα με μια αλλαγη καθαρισες. Παρολα αυτα θα σε βοηθησουν οι πιο "τεχνικαριοι" του φορουμ
 
μαλλον εκαψες το τρανσιστορ του. ευκολο σερβις. αν θες ελα να στο φτιαξω σημερα η αυριο. μια ερωτηση. ακουσες κανενα ΤΣΑΦ; αν ναι τοτε καλως...
 
ΤΙΠΟΤΑ δεν ακουσα ρε Δημητρη!!!

Θα μιλησουμε και στο τηλ να μου πεις. Πες μου μονο τι ωρα να σε παρω, αυριο (τωρα φευγω με την οικογενεια).

Παω στο πατρικο μου και θα πω στον αδερφο μου να σου βρει και αλλο cartridge που σου ελεγα.
 
παρε οτι ωρα θες. απο τις 7 το πρωι και μετα. σοβαρα μιλαω...
 
Εγω την ειχα πατήσει με πολικότητα με έναν spectrum τοστιέρα,τον spectrum+.

Λογικά αλλάζεις μέσα ένα μικρό πραγματάκι που παίζει να κάηκε και είσαι οκ,ας είναι καλά o gtsamour απο εδώ.Είχα πάει και μου το είχε φτιάξει.

Εγω την πάτησα με το polarity.Γενικά τα spectrum θέλει να ξέρεις το polarity.

Tο καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να φτίαξεις ένα διακοπτάκι που να ανοίγει το on/off για να μην χρειάζεται να το βάζεις βγάζεις απο την πρίζα.

Απορία μου είναι γιατι η sinclair δεν έβαλε switch,και σωστό τροφοδοτικό ωστέ να μην μπλέκει ο χρήστης με polarity κτλ...
 
Ethaniel είπε:
παρε οτι ωρα θες. απο τις 7 το πρωι και μετα. σοβαρα μιλαω...
7 είναι αργά...πάρτον από τις 6....σοβαρά μιλάω!!!!! :sealed:
 
Ηλια, οταν δεις την ωρα που ποσταρω αυτες τις γραμμες,

θα καταλαβεις οτι θα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να τον παρω τηλ οχι 6, ουτε 7

αλλα πιθανον ουτε και 10...

Τι ωρες ειναι αυτες Κυριακατικα βρε 'σεις;;

Τις αγελαδες πατε να αρμεξετε μεσα στην Αθηνα;;;
 
χααχαχα.....άσε έχουμε πρόβλημα :p

και να'ταν μόνο Κυριακάτικα....

εσύ τι κάνεις τέτοια ώρα ξύπνιος βρε? οικογενειάρχης άνθρωπος :p

εγώ προσπαθώ να βγάλω άκρη με τα πράγματα μπα και βάλω καμιά αγγελία χαχαχα...

πάντως μην ανησυχείς με τον ΖΧ...99% είναι fixable το πρόβλημα ;)

Αν δεν βρείτε άκρη με τον Δημήτρη πάρτε με κάνα τηλέφωνο
 
Πίσω
Μπλουζα