Γιλέκα

Cathy

Retro Member
Joined
23 Σεπ 2012
Μηνύματα
127
Αντιδράσεις
29
Ένα ρούχο πολύ δημοφιλές στις δεκατίες ᾽80 και ᾽90 ήταν τα γιλέκα. Δεν εννοώ το τυπικό γιλέκο που φοριέται στα κλασσικά κουστούμια 3 κομματιών, έχει ίδιο χρώμα με το σακάκι και το παντελόνι και είναι μια ρετρό αλλά διαχρονική αξία. Αναφέρομαι στην πιο κιτς εκδοχή του. Ηταν ενα unisex γιλέκο που φοριόταν πάνω απο κοντομάνικα, πάνω απο τις πανταχου παρουσες εμπριμέ πουκαμισες, πάνω απο φορέματα, μερικές φορές για βραδινή έξοδο. Φοριόταν σχεδόν πάντα ανοιχτό. Για λίγο (αρχές 90ς) ηταν μοδα να φοριέται μόνο του και κουμπωμενο, αντι για μπλούζα ή πουκάμισο αλλά η μόδα αυτή δεν έπιασε.

Το ιδιο το γιλεκο μπορουσε να ειναι απο διαφορα υλικά και σε διαφορα χρώματα. Στην τζην εκδοχη του ηταν φορτωμενο με σιδεροτυπα, κονκαρδες, αλυσιδες και κουμπια. Ηταν ρουχο που το φοραγαν και οι μαθητες αλλα και οι καθηγητες.

Εσείς ειχατε γιλέκα?

Να σημειώσω πως είναι ένα απο τα λίγα ρούχα που δεν βελτιώθηκε στο περασμα των χρονων, ευτυχώς όμως κυκλοφορει πλέον σε απειρες εκδοχές! Στην Ελλάδα με τον ηπιο καιρο είναι πολυ χρησιμο ρουχο. Ακομα και στις φουσκωτες εκδοχες ειναι αγαπητο (αρχισαν να εμφανιζονται στα 90ς και παραμενουν ακομα για αγνωστο λογο στην μοδα) διοτι ζεσταινει αλλα αφηνει τα χερια ελευθερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατ' αρχήν... respect:bow:

Που το θυμήθηκες; Φυσικά και είχα κι εγώ, ένα μαύρο μπροστά, ψευτοδέρμα, και γκρίζο πίσω... Μιλάμε για φετίχ... με κοντομάνικο μπλουζάκι από μέσα, τι να λέμε...
 
Οι τύποι γιλέκου που μπορώ να θυμηθώ είναι :

- το πέτσινο, συνήθως μαύρο, με δέρμα μπρος-πίσω. Συνηθισμένο σε ντράμμερ και μπουζουκίστες.

- το καστόρινο : πάλι από δέρμα μπροστά, καστόρι σε γκρι, μπεζ, μλπε, καφέ χρώμα, και το πίσω μισό από φόδρα (για να γλυστράει στο σακάκι). Τα κουμπιά, όπως και στο προηγούμενο, είναι "ντυμένα" από το ίδιο ύφασμα, και "ημισφαιρικά".

- το "φωτογραφικό", με τις αμέτρητες τσέπες. Πάντα σε εκρού χρώμα, ξεκίνησε από τους φωτογράφους την εποχή των φιλμ, ενώ στις τσέπες αποθηκεύονταν και μπαταρίες.

- το "τζην", από τζην ύφασμα, αγαπημένο σε teenagers της δεκαετίας του 80.

- το "γαμπριάτικο". Από ύφασμα πολυτελείας, διαφορετικό κομμάτι -που το συνδυάζεις- από το υπόλοιπο κοστούμι, και συνδυάζεται επίσης με κοντή "επίσημη" γραβάτα με πιέτες, υφασμάτινη ζώνη κλπ. Δε ντρέπομαι να πω ότι το έχω φορέσει κι εγώ, και γούσταρα τρελά.

- το γιλέκο του μπάτλερ, ή του σερβιτόρου, με κάθετες ρίγες. Ασπρόμαυρο, κιτρινόμαυρο, κάτι τέτοιο.

- το γιλέκο του ταχυδακτυλουργού, συνήθως από λαμέ υφάσματα ή λαχούρι.

Και εξειδικευμένες περιπτώσεις :

- το γιλέκο 5x5. Μονόχρωμο, σε διάφορα χρώματα, για να ξεχωρίζουν οι ομάδες. Από διάτρητο αντιϊδρωτικό ύφασμα. Δε θα την έλεγα αμάνικη μπλούζα, αλλά δεν κλείνει και σαν το κλασικό γιλέκο, έχει πλαϊνό βέλκρο (χριτς-χρατς).

- το γιλέκο σήμανσης, για τροχονόμους, εργαζόμενους στο δρόμο κλπ. Με φωσφοριζέ σήμανση, αναγραφή της υπηρεσίας κ.α. Τελευταίο παράδειγμα τα γιλέκα...ΣΔΟΕ, που είδαμε στο Ράδιο Αρβύλα.

- το πλεχτό γιλέκο, με "V" στο λαιμό για να φαίνεται γραβάτα, και σχέδια ρόμβων ζακάρ μπροστά. Θεωρείται "αγγλικό" ντύσιμο, και στην Ελλάδα το εκπροσωπεί καλά ο Σπύρος Σούλης.

- φυσικά, το αλεξίσφαιρο !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα κανά δύο ψιλοβελούδινα αλλά δεν είμουν ποτέ φαν.
 
Cathy είπε:
Εσείς ειχατε γιλέκα?
Ακομα υπαρχουν στην ντουλαπα μου... :)

Καστορινο...με φοδρα πισω οπως αναφερει και ο panp. :)

attachment.php


attachment.php


Μαλλινο...Made in Greece παρακαλω! :)

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Φωτογραφου Η' Ρεπορτερ...με μπολικες τσεπες! :)

attachment.php


Και...χμμμμ... :wait2: ...Στρατιωτικο να το πω; Κυνηγετικο να πω; :confused:

Μια φορα,υπαρχει παντως... :)

attachment.php
 
O "Γουτάκης" είναι (ή ήταν; ) από τα πολύ καλά μαγαζιά της Σταδίου...Μου άρεσε η ιδέα, θα επανέλθω κι εγώ με φωτορεπορτάζ ντουλάπας !
 
Ο Γουτακης δεν παίζει να υφίσταται ως κατάστημα. Τουλάχιστον στην στοά. Σταύρο, απο πότε είναι το εν λόγω γιλέκο, περίπου;
 
foutix είπε:
Σταύρο, απο πότε είναι το εν λόγω γιλέκο, περίπου;
Ημουν πιτσιρικας οταν ειχαμε παει με τον

πατερα μου στο καταστημα του Γουτακη για να το παρουμε. :)

Πρεπει να ημουν 10-11... :wait2: ...μπορει και παραπανω... :confused:

Ναι, ξερω...ακουγεται παραξενο... :eek: ...αλλα ειχα υψος απο τοτε!!!! :D

Το παραδοξο ειναι οτι μου κανει ακομα!!!! :eek:
 
Άλλη μόδα κι αυτή, η οποία όμως επανήλθε πριν 2-3 χρόνια στους άνδρες, με κοντομάνικο σε ανοιχτά χρώματα ή λευκό, κι από πάνω γιλέκο υφασμάτινο, κουμπωμένο ή ξεκούμπωτο. Ήθελα να πάρω, αλλά είπα να μην το τολμήσω.

Για τότε θυμάμαι την εκδοχή του καστόρινου καφέ γιλέκου, αρκετά στενού, που το φορούσαν κάτι κοπελιές μόνο του, σαν μπλούζα. Θυμάμαι επίσης κάτι πολύχρωμα υφασμάτινα γιλέκα, με "στάμπα" κολλάζ, πολύ ποπ, αλλά ως ιδιαίτερο ντύσιμο, δεν το θυμάμαι να έπιασε μαζικά. Θύμισαν κάτι από πολύχρωμα, κολλάζ σεντόνια, οπότε όσο προχώ και να ήταν, δε νομίζω να ήθελε να κυκλοφορήσει κανείς ως Πειραϊκή Πατραϊκή έξω.
 
Πίσω
Μπλουζα