Γιούγκερμαν (1976 ΥΕΝΕΔ)

nick είπε:
Με κάλυψες Atanasio.... Υπέθεσα απο το όνομα Χριστοδουλίδης (είχα και εγώ κάποτε ένα καθηγητή απο την Πάφο με αυτό το επίθετο) είναι Κυπριακό... Αρκεί να μας το επιβεβαιώσει ή να μας το διαψεύσει ο Αντώνης.
Ότι βλέπεις βλέπω Νίκο. Δε γράφει τίποτα άλλο στο περιοδικό. Νόμισα πως αποκαλούσες εμένα Κύπριο και σκέφτηκα τι διάολο , αφού με ξέρει!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
tonytony είπε:
Ότι βλέπεις βλέπω Νίκο. Δε γράφει τίποτα άλλο στο περιοδικό. Νόμισα πως αποκαλούσες εμένα Κύπριο και σκέφτηκα τι διάολο , αφού με ξέρει!!! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Τώρα με έκανες και γέλασα. Όχι βέβαια... Λάρισσα - Κύπρος 1-0.... ;)
 
attachment.php


Ορφέας Ζάχος και Άγγελος Γεωργιάδης

attachment.php


Ο Σκηνοθέτης Βασίλης Γεωργιάδης συνομιλεί με τον Αλέκο Αλεξανδράκη

attachment.php


Νικήτας Τσακίρογλου και Αλέκος Αλεξανδράκης
 
attachment.php


Οι 2 Βασίληδες του ''Γιούγκερμαν'' (Γεωργιάδης και Βλαχοδημητρόπουλος) δίνουν οδηγίες στους ηθοποιούς
 
tsalk είπε:
Σπάνια σκηνή από την πρώτη μεταφορά του μυθιστορήματος του Μ.Καραγάτση ''Γιούγκερμαν'' στην ελληνική τηλεόραση.


Oρίστε και η περίληψη του συγκεκριμένου επεισοδίου που προβλήθηκε στις 24 Σεπτεμβρίου 1976. Πρέπει να είναι από το 54ο επεισόδιο της σειράς.

attachment.php
 
Επιτέλους και η περίληψη του περιβόητου επεισοδίου της ΥΕΝΕΔ. Μπράβο Άλκη και φυσικά αναμένουμε και το επόμενο εύρημα σου.
 
[edit] Dead pathfinder img [edit] 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τους θεατρόφιλους: Ο Γιούγκερμαν ερχεται τον Νοεμβριο στο θεατρο Πορεια...με τον Γιάννη Στάνκογλου και τη Ζέτα Μακρυπούλια...
 
Πριν από λίγες μέρες, ενώ πήγαινε στο θέατρό του, το «Πορεία», ένας 75χρονος θεατής τον πλησίασε και του είπε: «Κύριε Τάρλοου με θυμάστε; Είμαι ο γιατρός σας.». Ο ηθοποιός και σκηνοθέτης απόρησε. «Θυμάστε», συνέχισε εκείνος, που όταν ήσαστε 10 χρόνων σας έφεραν στο ΚΑΤ γιατί περάσατε μέσα από μια τζαμαρία στα γυρίσματα του “Γιούγκερμαν”;». Πώς να το ξεχάσει; «Μου έβγαζαν με τσιμπιδάκι ένα ένα τα θραύσματα από το πρόσωπο», γελάει σήμερα.

Το 1976, ο Δημήτρης Τάρλοου είχε παίξει σε εκείνο το ιστορικό σίριαλ που μετέδωσε η ΥΕΝΕΔ με τον Αλέκο Αλεξανδράκη, τον Νικήτα Τσακίρογλου, την Μπέτυ Λιβανού, τον Φαίδωνα Γεωργίτση, τη Μιμή Ντενίση και πόσους ακόμη. «Με εξαίρεση ένα μικρό απόσπασμα, δεν σώθηκε τίποτε απ’ αυτό, αφού πάνω του γράφτηκε το Μουντιάλ. Εμαθα πως μερικές μπομπίνες που βρέθηκαν στην πλατεία Αβησσυνίας γλίτωσαν από κάποιους αχθοφόρους. Βλέπετε, οι κασέτες beta έχουν γερό υλικό και με τις ταινίες έδεναν κιβώτια», λέει ο Δημήτρης Τάρλοου στην «Κ».

Σε εκείνο το σίριαλ υποδυόταν στα φλας μπακ τον Γιούγκερμαν σε παιδική ηλικία. 
Καθημερινή 11/11/2018
 
20.JPG

Αλεκος Αλεξανδρακης με τον Νικήτα Τσακίρογλου 

23.JPGΔημοσιευμα εφημεριδας 

24.JPG

Πορτραίτο του Αλέκου Αλεξανδράκη στο ρολο του Γιούγκερμαν 

25.JPG

Ο Αλέκος Αλεξανδράκης στα γυρίσματα του σίριαλ "Γιούγκερμαν"

26.JPG

27.JPG

πηγη
 
260 επεισόδια!! Τον Γιούγκερμαν γυρίζανε, όχι το "Πόλεμος και Ειρήνη" (1225 σελίδες) - μην πω το "Αναζητώντας τον χαμένο χρόνο" (4215 σελίδες) και με πείτε υπερβολικό (Ή, για να μείνουμε στην Ελλάδα, τον "Μεγάλο Ανατολικό" με μόλις 2100 σελίδες). Ακόμη και η τριλογία του "Μίχαλου" θα είχε πρόβλημα να βγάλει 260.
 
260 επεισόδια!! Τον Γιούγκερμαν γυρίζανε, όχι το "Πόλεμος και Ειρήνη" (1225 σελίδες) - μην πω το "Αναζητώντας τον χαμένο χρόνο" (4215 σελίδες) και με πείτε υπερβολικό (Ή, για να μείνουμε στην Ελλάδα, τον "Μεγάλο Ανατολικό" με μόλις 2100 σελίδες). Ακόμη και η τριλογία του "Μίχαλου" θα είχε πρόβλημα να βγάλει 260.
Δυστυχως στη δεκαετια του '70 πλατειάζανε πολυ τα επεισοδια...
 
δε γνωρίζω την ποιότητά του αλλά τα επεισόδια είναι πάρα πολλά για να δικαιολογούν μια πραγματικά σπουδαία σειρά. Θεωρώ την πιο πρόσφατη εκδοχή με το Μαρκουλάκη κλπ εξαιρετική
 
Πίσω
Μπλουζα