Γιώργος Μυλωνάς

Joined
30 Αύγ 2006
Μηνύματα
115
Αντιδράσεις
14
Μυλωνας, Γιωργος

601021.jpg
G

· Φιλμογραφία:

Ο Χαρτοπαίχτης (1990) ....Σκηνοθετης

" ....Σεναριογράφος

Η Εκδίκηση του Πατέρα (1989) ....Σκηνοθετης

" ....Σεναριογράφος

Ο Αλήτης και ο Μπάτσος (1989) ....Σκηνοθετης

" ....Σεναριογράφος

Υπερ Επειγον (1989) ....Σεναριογράφος

Κλεφτρονι και Τζεντελμαν (1987) ....Σεναριογράφος

O Καβαλαρης των FM Stereo (1986) ....Σεναριογράφος

Ραδιο Αρβυλα (1986) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Κοριτσια για Τσιμπημα (1985) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Και Κλαμα στα Σχολεια (1984) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Φυλακες Ανηλικων Νο 2 (1984) ....Ηθοποιός

" ....Σκηνοθετης

" ....Σεναριογράφος

Γρανιτα απο Μελανι (1983) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Γυφτικη Κομπανια (1983) ....Σεναριογράφος

Δασκαλε τι διδασκες; (1983) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Η Δημοκρατια του Νεφους (1983) ....Ηθοποιός

Κατω τα Χερια απο τα Νιατα (1983) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Ο Βιασμος μιας Μοναχης (1983) ....Ηθοποιός

" ....Σκηνοθετης

" ....Σεναριογράφος

Σιδηρα Κυρια (1983) ....Ηθοποιός

Στα Σαγονια της Εφοριας (1983) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Εδω και τωρα Αγγουρια (1982) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Ο Θανασης και το καταραμενο Φιδι (1982) ....Σεναριογράφος

Ο Ρεπορτερ (1982) ....Ηθοποιός

Πανικος στα Σχολεια (1982) ....Σεναριογράφος

Το Παιδι του Σωληνα (1982) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Φυλακες Ανηλικων (1982) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Αγριες Κοτες (1981) ....Σεναριογράφος

Εισαι στην ΕΟΚ; Παθε για την ΕΟΚ! (1981) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Ο Σεξοκυνηγος (1981) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Ξεβρακωτος Ρωμιος (1980) ....Σεναριογράφος

Ο Κωτσος και οι Εξωγηινοι (1980) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Ο Κωτσος στην ΕΟΚ (1980) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Αγωνας χωρις Τελος (1979) ....Ηθοποιός

Η Ωρα του Λυκου (1979) ....Σεναριογράφος

Κραυγες στον Ανεμο - Voice in the Wind (1979) ....Σεναριογράφος

Οι Φανταρινες (1979) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Τζακ ο Καβαλαρης (1979) ....Ηθοποιός

" ....Σεναριογράφος

Η Βαλιτσα του Παπα (1978) ....Σεναριογράφος

ο ανθρωπος εγραψε μερικες απο τις πιο καλτ ταινιες του ελληνικου κινηματογραφου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεν κάνω λάθος, σε κάποια φάση, πήρε και κάποια "βαρβάτη" δημόσια θέση.

Νομίζω σε υπουργείο πολιτισμού ή στο κέντρο κινηματογράφου ή κάτι τέτοιο !

Αλλά εξάλου, τι πιό δίκαιο για τον άνθρωπο που προσέφερε

στον ελληνικό πολιτισμό, τις ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ #2 ;
 
φιλε αυτο το μυαλο εμπνευστικε το σεναριο των χουλιγκανς!!!

τι αλλο να λεμε τωρα???ο ανθρωπος το 80 βρισκοτανε σε πνευματικο οργασμο κυριολεκτικα!οχι θεση στο υπουργειο πρεπει να του δωσουνε αλλα να τον κανουνε εδω κ τωρα υπουργο πολιτισμου (σαμπως αυτοι που εχουμε καλυτεροι ειναι?).

εγω παντως ειμαι ενας ταπεινος θαυμαστης του
 
Τον Γιώργο Μυλωνά τον είχα καθηγητή σεναρίου στον ΑΚΤΟ που σπούδασα. Εξάιρετος άνθρωπος και ειλικρινής (ήξερε πως πολλά απο αυτά που έχει κάνει είναι μόνο για cult - πλέον - φάσεις και τα έκανε τότε για βιοποριστικούς λόγους. Το ίδιο έχουν παραδεχτεί και άλλοι σκηνοθέτες και σεναριογράφοι της εποχής 70-80)
 
έχει γυρίσει και την ποιοτική ταινία του Ζαχόπουλου με την 35χρονη που την διόριζε με διαφορετικό τρόπο.
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
έχει γυρίσει και την ποιοτική ταινία του Ζαχόπουλου με την 35χρονη που την διόριζε με διαφορετικό τρόπο.
Ας μην ρίχνουμε λασπη σ αυτον τον πολύ σπουδέο καλλητέχνη.

Εγώ είμαι θαυμαστής του ,ισως είταν ο μονος που επιασε το σφυγμό της καθημερηνότητας στα 1980s ,όσες ταινιες του έχω δει ειναι όλες πολύ ''γαμάτες''.

Οπιος έχει δει για παραδειγμα το ''Σ αγαπαω στο τιμονι που κρατάω''(1987) θα καταλαβει τι ενοο.
 
video80 είπε:
Ας μην ρίχνουμε λασπη σ αυτον τον πολύ σπουδέο καλλητέχνη.Εγώ είμαι θαυμαστής του ,ισως είταν ο μονος που επιασε το σφυγμό της καθημερηνότητας στα 1980s ,όσες ταινιες του έχω δει ειναι όλες πολύ ''γαμάτες''.

Οπιος έχει δει για παραδειγμα το ''Σ αγαπαω στο τιμονι που κρατάω''(1987) θα καταλαβει τι ενοο.
Καλα σπουδαιο καλλιτεχνη δεν τον λες.... αλλα δεν ειναι περισσοτερο ενοχος για τις σκουπιδοταινιες απο τους πρωταγωνιστες που οι περισσοτεροι ηταν μεγαλα ονοματα και θα μπορουσαν να ειναι προσεκτικοι στις επιλογες τους.

Γενικα παντως πιστευω πως υπηρχε μια εκπτωση ποιοτητας σε αρκετους τομεις της τεχνης στα late 70ς και τα 80ς της Ελλαδας (για να μην παρεξηγηθουμε)
 
φοβερός άνθρωπος και σπουδαίος κινηματογραφιστής! τον είχα καθηγητή στην AKTO στο μάθημα σκηνοθεσίας όταν σπούδαζα computer graphics animation.....
 
Oλα τα ακτινιδια εδω ε?
 
Ο Γιώργος Μυλωνάς είναι πολύ καλός κινηματογραφιστής και έχει κάνει πολύ καλές ταινίες. Τώρα βιντεοκασέτες την πενταετία '85-'90 έκαναν όλοι και στην πλειονότητά τους αυτές οι ταινίες ήταν ελλιπείς από κατασκευαστικής και τεχνικής άποψης λόγω του χαμηλού προϋπολογισμού και των λίγων διαθέσιμων ημερών γυρίσματος. Παρόλα αυτά ούτε τις βιντεοταινίες πρέπει να τις βάζουμε όλες μα όλες στο ίδιο καζάνι. Είναι χαρακτηριστικό για το Μυλωνά ότι έχει κάνει βιντεοταινίες που ήταν άρτιες τόσο τεχνικά όσο και σεναριακά, όπως "Ο Χαρτοπαίχτης" και η "Εκδίκηση του Πατέρα", και οι δύο με πρωταγωνιστή τον Αλέκο Αλεξανδράκη. Τώρα ως προς τις βιντεοκασέτες, πολλοί έχουν δίκιο που τις κατηγορούν γιατί οι περισσότερες από αυτές ήταν πράγματι πρόχειρες. Εταιρείες που φρόντιζαν περισσότερο το προϊόν που παρήγαγαν την εποχή εκείνη, δίνοντας σημασία σε λεπτομέρειες της παραγωγής, με αποτέλεσμα να έχουν πιο άρτιες τεχνικά ταινίες, ήταν η εταιρία "Γιώργος Καραγιάννης και Σία", αλλά και άλλες όπως η Mascot α.ε.
 
thundermaster είπε:
Είναι χαρακτηριστικό για το Μυλωνά ότι έχει κάνει βιντεοταινίες που ήταν άρτιες τόσο τεχνικά όσο και σεναριακά, όπως "Ο Χαρτοπαίχτης" και η "Εκδίκηση του Πατέρα", και οι δύο με πρωταγωνιστή τον Αλέκο Αλεξανδράκη.
Εταιρείες που φρόντιζαν περισσότερο το προϊόν που παρήγαγαν την εποχή εκείνη, δίνοντας σημασία σε λεπτομέρειες της παραγωγής, με αποτέλεσμα να έχουν πιο άρτιες τεχνικά ταινίες, ήταν η εταιρία "Γιώργος Καραγιάννης και Σία", αλλά και άλλες όπως η Mascot α.ε.
Δεν έχω δει τις συγκεκριμένες video-ταινίες.Αλλά μου κυνησες πραγματικά την περιεργεια ,θα τις ψάξω να τις δώ.

Μια απο τις καλλήτερες video-ταινίες του Μυλωνά (κατα τη γνώμη μου) το

: ''Σ αγαπαω στο τιμόνι που κρατάω''.

Θα είθελα τη γνώμη σου για τη συγκεκριμένη.

Εχω παρατηρήσει οτι στις περισσότερες video-ταινίες του Μυλωνα προταγωνιστεί ο Μάνεσης? Ειναι φίλοι! (αποροια δικιά μου)
 
Ωραίο, πολύ καλό το "Σ' αγαπάω στο τιμόνι που κρατάω", όπως επίσης και το "Μας φάγανε οι τρέλες στις Σεϋχέλλες" με τον Μάνεση, τον Ρίζο και την Τσαβαλιά. Και τα δύο τα έχει δώσει το avanti σε dvd, ίσως να υπάρχουν και σε dvd στα βιντεοκλάμπ, πάντως αξίζει να δει κανείς τις συγκεκριμένες ταινίες που προανέφερα όπως και το "Αλήτης και μπάτσος" με τον Χρήστο Νομικό
 
thundermaster είπε:
Ωραίο, πολύ καλό το "Σ' αγαπάω στο τιμόνι που κρατάω", όπως επίσης και το "Μας φάγανε οι τρέλες στις Σεϋχέλλες" με τον Μάνεση, τον Ρίζο και την Τσαβαλιά.

Χέρομαι που συμφονούμε. Πάντος ο ρόλος του ''ταρίφα'' παει γάντι στον Μάνεση.
 
Αφορμή για να (ξανα)γράψω στο thread για τον Γ. Μυλωνα ,άλλη μια βιντεοταινία του πολυ-πολύ σπάνια που την απέκτησα πρόσφατα. Είναι οι ''Μυαλοφυγόδικοι'' (1988) που πρωταγωνιστουν οι : Kώστας Μακέδος , Χρ.Βαλαβανίδης ,Ποπη μονταναρη ,Βανέσσα Τζελβέ (και πολλές άλλες cult μορφές!).

λίγα λόγια για την ταινία : 2 επαρχιώτες και φιλοι(Μακέδος-Βαλαβανίδης) κατεβενουν στην Αθήνα για διακοπές με τον κοινονικό τουρισμό ,εγκαθυστανται στο ξενοδοχείο και εκει για να περασουν την ώρα τους κανουν τα ''καμακια''.

Παράλληλα 2 κοπελες οδοντιατροι και φίλες (Μοντανάρη -Τζελβέ) βρίσκονται στο ιδιο ξενοδοχειο για να παρακολουθήσουν καποιο συνέδριο και εκει τα φτιαχνουν με τους επαρχιώτες. Μονο που αυτοι παριστανουν τους πλουσιους(κανοντας μια μυστική συμφονια με τον ιδιοκτήτη του ξενοδοχειου ,για να τους παραχωρήσει ενα πολυτελες αμαξι).Φισικά λιγο πριν το τέλος της ταινίας η αλήθεια αποκαλίπτεται ,ομως οι 2 κοπέλες δειχνουν να τους γουστάρουν πραγματικά.

Το μυνυμα της ταινίας στον θεατή ειναι να ναι κανεις ο εαυτός του και να μην παριστάνει καποιον άλλο.

Μια βιντεοταινία που ουτε καν γνώριζα για την υπαρξη της μέχρι πριν λίγες μέρες!
 
Πίσω
Μπλουζα