Γνωρίζετε Έλληνες ηθοποιούς που έπαιξαν διπλό ρόλο σε ταινία;

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.909
Υπαρχουν ταινιες στις οποιες ο ιδιος ηθοποιος επρεπε να παιξει διπλο ρολο οταν το απαιτουσε το σεναριο και κυριως ηταν ρολος για καποιον υποτιθεμενο αδερφο ή αδερφη χωρις να ειναι απαραιτητα διδυμα ή για καποιο σωσια του πρωταγωνιστη.Γνωριζετε καποιους ηθοποιους που υποδυθηκαν διπλο ρολο;εαν ναι ,ποιος ηθοποιος ηταν και σε ποια ταινια επαιξε;

Για παραδειγμα (αρχιζω με κατι δυσκολο):1. Τζενη Ρουσσεα: ταινια "ερωτας και προδοσια" ,παιζει διπλο ρολο στην περιπτωση αυτη λογω ομοιοτητας με μια σωσια

(Βανα Μουρουζη- Χριστινα Δελη)

2. Γιωργος Φουντας : ταινια " ο προσφυγας " ,παιζει διπλο ρολο γιατι υποδυθηκε και το ρολο του διδυμου αδερφου (Γιωργος Δαουτης-Λεώνης Σκουταρης)

και στην ταινια " η λεωφορος της προδοσιας" ,παιζει διπλο ρολο λογω ομοιοτητας με σωσια (Αλεξανδρος Βεργος - καποιος κατασκοπος(ονομα δεν αναφερεται))

τη συνεχεια την αφηνω σε σας :)
 
Η καρδια ενος αλητη, με τον Νικο Ξανθοπουλο σε διπλο ρολο διδυμων αδελφων.

Ερωτικη συμφωνια, με τη Τζενη Καρεζη ως Ειρηνη και Μπετυ Στεργιου.

Η Λιζα και η αλλη, με την Αλικη στο ρολο δυο κοριτσιων που μοιαζουν πολυ μεταξυ τους.

Ο αγνωστος εκεινης της νυχτας, με τον Τολη Βοσκοπουλο σε ρολο διδυμων.

Τα διδυμα, με τον Θαναση Βεγγο. Ο τιτλος τα λεει ολα!

Ουτε γατα ουτε ζημια, με την Ιλια Λιβυκου στο ρολο της Ποπης και της Μαριας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Βλαχοπούλου στο "Ραντεβού στον αέρα" και στο "Βίβα Ρένα"

Ο Βουτσάς στο " Εγώ ρεζίλεψα τον Χίτλερ"

Ο Χατζηχρήστος στο " Κακός, ψυχρός και ανάποδος"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Μουστάκας πρέπει να το χει κάνει αυτό καμιά δεκαριά φορές... =)

πχ..ροζ γάτος... 3.45

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Η καρδια ενος αλητη, με τον Νικο Ξανθοπουλο σε διπλο ρολο διδυμων αδελφων.Ερωτικη συμφωνια, με τη Τζενη Καρεζη ως Ειρηνη και Μπετυ Στεργιου.

Η Λιζα και η αλλη, με την Αλικη στο ρολο δυο κοριτσιων που μοιαζουν πολυ μεταξυ τους.

Ο αγνωστος εκεινης της νυχτας, με τον Τολη Βοσκοπουλο σε ρολο διδυμων.

Τα διδυμα, με τον Θαναση Βεγγο. Ο τιτλος τα λεει ολα!

Ουτε γατα ουτε ζημια, με την Ιλια Λιβυκου στο ρολο της Ποπης και της Μαριας.
Βιβη, αν δεν κανω λαθος,η Ιλια Λιβυκου προσποιειται το ρολο της Μαριας για να μπερδεψει το συζυγο της Λαλακη που της τα φοραγε με τη Λολοτα,δεν υπαρχει ομως πουθενα στην ταινια συναντηση Ποπης- Μαριας,σωστα;Στο τελος ο Λαλακης καταλαβαινει τι εχει συμβει απ το ρολόι που ξεχασε η Ποπη..Εγω τη συγκεκριμενη ταινια δε θα την εβαζα σ αυτο το θρεντ αφου δεν προκειται για ρολο σωσια
 
Ο Άγγελος Αντωνόπουλος στο "Οι γενναίοι πεθαίνουν δύο φορές" υποδύεται τον επισμηναγό Νικηφόρο Αυγέρη και τον σωσία του, τον σαλταδόρο Χάρη.
 
Η Ελένη Χατζηαργύρη στην "Αγνή του λιμανιού" (μάνα και κόρη).
 
1)


Μια κωμωδία του Σταυρίδη και του Φωτόπουλου : ο Σταυρίδης υποδυόταν έναν άσωτο επιχειρηματία που

έφερε στα πρόθυρα της χρεωκοπίας την εταιρία του. Τότε εμφανίζεται ο δίδυμος αδελφός του από το εξωτερικό

και μαζί με τον συνεργάτη του Σταυρίδη στην εταιρία, Φωτόπουλο, συμμαζεύει την κατάσταση.

Έπαιζαν επίσης η Κ. Γιουλάκη και (νομίζω) η Σ. Ζανίνου.

2)


Μια κωμωδία με τον Ηλιόπουλο : η ζωή ενός άτολμου και φιλήσυχου υπαλλήλου (Ηλιόπουλος) αναστατώνεται

όταν εμφανίζεται ένας σωσίας του και δημιουργεί διάφορες καταστάσεις σε βάρος του.

Τελικά αποδεικνύεται ότι είναι ο ίδιος που τα κάνει όλα και ότι ήθελε να αποποιηθεί τον παλαιό του εαυτό.

Έπαιζαν η Μ. Κρεβατά, ο Π. Χριστοφορίδης, ο Κούλης Στολίγκας (ντέτεκτιβ !), ο Σταυρίδης και νομίζω και

η Γ. Μαυροπούλου. Η ταινία έχει φόντο την ΔΕΘ.

3)


Μια σπάνια και πολύ παλιά κωμωδία με τον Φωτόπουλο : ένας αργόσχολος και άνεργος (Φωτόπουλος) συλλαμβάνεται για

μια ληστεία στην θέση ενός απατεώνα σωσία του. Θυμάμαι ότι έπαιζε και η Ελένη Χατζηαργύρη.

4)


Μια κωμωδία με τον Βέγγο : δύο δίδυμα αδέλφια (Βέγγος) υιοθετούνται από μια φτωχή και από μια πλούσια οικογένεια αντίστοιχα.

Κάποια στιγμή ο φτωχός Βέγγος προσλαμβάνεται στο εργοστάσιο που έχει ο πατέρας του άλλου.

Οι διαφορετικοί χαρακτήρες των δύο αδελφών και η άγνοια του ενός για τον άλλο προξενούν διασκεδαστικές καταστάσεις.

5)


"Ο Θύμιος τά 'χει 400" με τον Χατζηχρήστο. Φαντάζομαι ότι δεν χρειάζεται περιγραφή...

Πιο γνωστές ταινίες είναι οι

"Ραντεβού στην Κέρκυρα" με την Καρέζη (με το ίδιο σκεπτικό κατατάσσεται εδώ και ο "Δήμος από τα Τρίκαλα")

"Βίβα Ρένα" με την Βλαχοπούλου.

Επίσης κάποιες ταινίες του Παράβα.

Θυμάμαι μια όπου υποδύεται έναν πλοίαρχο που επιστρέφει στη γεννετειρά του και δημιουργούνται μπερδέματα με

τον δίδυμο αδερφό του ο οποίος δουλεύει σε κάποιο καμπαρέ και διεκδικείται από ένα ανταγωνιστικό μαγαζί.

Δεν θυμάμαι τίλους από τα παραπάνω έργα, έχω να τα δω πολλά χρόνια.

Όποιος τους ξέρει ας τους παραθέσει - ειδικά για την 3) που είναι παλιά.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
1)
Μια κωμωδία του Σταυρίδη και του Φωτόπουλου : ο Σταυρίδης υποδυόταν έναν άσωτο επιχειρηματία που

έφερε στα πρόθυρα της χρεωκοπίας την εταιρία του. Τότε εμφανίζεται ο δίδυμος αδελφός του από το εξωτερικό

και μαζί με τον συνεργάτη του Σταυρίδη στην εταιρία, Φωτόπουλο, συμμαζεύει την κατάσταση.

Έπαιζαν επίσης η Κ. Γιουλάκη και (νομίζω) η Σ. Ζανίνου.

2)


Μια κωμωδία με τον Ηλιόπουλο : η ζωή ενός άτολμου και φιλήσυχου υπαλλήλου (Ηλιόπουλος) αναστατώνεται

όταν εμφανίζεται ένας σωσίας του και δημιουργεί διάφορες καταστάσεις σε βάρος του.

Τελικά αποδεικνύεται ότι είναι ο ίδιος που τα κάνει όλα και ότι ήθελε να αποποιηθεί τον παλαιό του εαυτό.

Έπαιζαν η Μ. Κρεβατά, ο Π. Χριστοφορίδης, ο Κούλης Στολίγκας (ντέτεκτιβ !), ο Σταυρίδης και νομίζω και

η Γ. Μαυροπούλου. Η ταινία έχει φόντο την ΔΕΘ.

3)


Μια σπάνια και πολύ παλιά κωμωδία με τον Φωτόπουλο : ένας αργόσχολος και άνεργος (Φωτόπουλος) συλλαμβάνεται για

μια ληστεία στην θέση ενός απατεώνα σωσία του. Θυμάμαι ότι έπαιζε και η Ελένη Χατζηαργύρη.

Δεν θυμάμαι τίλους από τα παραπάνω έργα, έχω να τα δω πολλά χρόνια...

-
η 2) ειναι η ταινια " ο ανακατωσουρας"
 
Η ταινία με τον Ηλιόπουλο, τη Μαυροπούλου, τον Σταυρίδη και την Κρεββατά έχει τίτλο "Ο ανακατωσούρας".
 
Ουπς! Με πρόλαβε η Κατερίνα για τον "Ανακατωσούρα".

Η ταινία με τον Φωτόπουλο και τη Χατζηαργύρη είναι "Ο μεγαλοκαρχαρίας".

Υπάρχει και η ταινία "Ο άλλος", με τον Γιώργο Παππά στον ρόλο ενός επιχειρηματία που αυτοκτονεί και του διαρρήκτη που του μοιάζει.
 
Στο τελος θα βγαλουμε και ενα συμπερασμα για το ποιος ηθοποιος υποδυθηκε τους περισσοτερους διπλους ρολους :)
 
@Katerinak, atanasio

Mπράβο, αυτοί είναι, τώρα τους θυμήθηκα κι εγώ τους τίτλους.

Ο τίτλος της 1) με τον Σταυρίδη πρέπει να είναι "Αριστοτέλης ο επιπόλαιος" ή κάπως έτσι.

Άντε, να βρεθεί και αυτή με τον Παράβα...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov, η ταινία με τον Βέγγο είναι "Τα δίδυμα".
 
V.I.Smirnov είπε:
@Katerinak, atanasio
Mπράβο, αυτοί είναι, τώρα τους θυμήθηκα κι εγώ τους τίτλους.

Ο τίτλος της 1) με τον Σταυρίδη πρέπει να είναι "Αριστοτέλης ο επιπόλαιος" ή κάπως έτσι.

Άντε, να βρεθεί και αυτή με τον Παράβα...

-
για την ταινια με τον Παραβα σε ποια απ τις 3 αναφερεσαι;

α. "οι μνηστηρες της Πηνελοπης" παιζει το ρολο του Οδυσσεα και της αδερφης του της Πηνελοπης

β. " η Κλεοπατρα που ηταν Αντωνης" παιζει και το ρολο του Αντωνη αλλα και της Κλεοπατρας προκειμενου να βρει δουλεια για να παντρευτει

γ. " η χαρτοριχτρα" παιζει το ρολο του Σταυρου και της χαρτοριχτρας για να βρει και παλι χρηματα και να παντρευτει
 
@atanasio

Ναι, αναφέρθηκε ο τίτλος νωρίτερα αλλά δεν το είχα προσέξει.

@katerinak

Καταρχήν στην α) την οποία περιέγραψα αλλά και στις άλλες. (έγραψα "κάποιες ταινίες του Παράβα")


Με κάλυψες πλήρως !!!

-
 
Υπάρχουν και τριπλοί ρόλοι όπως του Νίκου Σταυρίδη στην ταινία ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΨΕΥΤΕΣ (1970 Καραγιάννης Καρατζόπουλος) με τον Γιώργο Πάντζα και τη Μάρω Κοντού!!

Η Λίζα (Μάρω Κοντού), γνωστή ηθοποιός του κινηματογράφου, οφείλει να παντρευτεί τον άνδρα που θα της υποδείξουν οι τρεις θείοι της (και τους τρεις υποδύεται ο Νίκος Σταυρίδης), εφόσον θέλει να κληρονομήσει μια τεράστια περιουσία. Η κοπέλα υπόσχεται σε έναν κομπάρσο (Γιώργο Πάντζα) ότι θα τον παντρευτεί, εάν εκείνος καταφέρει να πείσει τους θείους της για την αξία του ως γαμπρού. Ο εν λόγω δίνει την καλύτερη ερμηνεία του και πείθει, έναν έναν, τους δύσπιστους θείους.
 
boomer είπε:
Υπάρχουν και τριπλοί ρόλοι όπως του Νίκου Σταυρίδη στην ταινία ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΨΕΥΤΕΣ (1970 Καραγιάννης Καρατζόπουλος) με τον Γιώργο Πάντζα και τη Μάρω Κοντού!! Η Λίζα (Μάρω Κοντού), γνωστή ηθοποιός του κινηματογράφου, οφείλει να παντρευτεί τον άνδρα που θα της υποδείξουν οι τρεις θείοι της (και τους τρεις υποδύεται ο Νίκος Σταυρίδης), εφόσον θέλει να κληρονομήσει μια τεράστια περιουσία. Η κοπέλα υπόσχεται σε έναν κομπάρσο (Γιώργο Πάντζα) ότι θα τον παντρευτεί, εάν εκείνος καταφέρει να πείσει τους θείους της για την αξία του ως γαμπρού. Ο εν λόγω δίνει την καλύτερη ερμηνεία του και πείθει, έναν έναν, τους δύσπιστους θείους.
με αφορμη την απαντηση σου θα κανω μια μικρη ερωτηση (σαν κουιζ) : υπαρχει κι αλλη ελληνικη ταινια στην οποια ηθοποιος υποδυθηκε τριπλο ρολο;

για να πω την αληθεια,δε γνωριζω αλλη ταινια,ισως καποιος που ξερει περισσοτερα να μας διαφωτισει :)
 
Δεν έχω υπόψη μου άλλη περίπτωση τριπλού ρόλου. Θυμήθηκα, εξάλλου, σε διπλό ρόλο και τον Φραγκίσκο Μανέλλη στην ταινία "Ο μαχαραγιάς".
 
atanasio είπε:
Δεν έχω υπόψη μου άλλη περίπτωση τριπλού ρόλου. Θυμήθηκα, εξάλλου, σε διπλό ρόλο και τον Φραγκίσκο Μανέλλη στην ταινία "Ο μαχαραγιάς".
Η ερωτηση του θρεντ αφορα στο διπλο ρολο που επαιξε καποιος ηθοποιος σε ταινια,η αλλη ερωτηση για τριπλο ρολο προεκυψε τυχαια απο μια απαντηση που δωθηκε..

Δε γνωριζα οτι και ο Μανελλης επαιξε διπλο ρολο :)
 
Πίσω
Μπλουζα