Γνωριζετε την κουκλα;

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.157
Αντιδράσεις
15.594
Από παλαιωπολειο την είχα αγοράσει είχε δίπλα της και ένα αγοράκι, χωριατοπουλο ντυμενο και δυστυχώς δεν το πήρα . Ξέρετε πόσο ρετρο ειναι; Και ποιας συλλογης; είχε και αγοράκι σετ , έπρεπε να το πάρω το μετανιωσα. Την ονόμασα Άννυ και την λατρευω.
20240126_202242~2.jpg
 
DeAgostini Κούκλα πορσελάνης

019d95d185305b3066747d385724a2b7b9031d1c.jpg


e38cc9fe3a2a681bc4c0420aa786abbcbfe6b28d.jpg


Πηγή φωτογραφιών: Vendora



1_.JPG


Δες περισσότερες Φωτογραφία στο eBay
 
Τελευταία επεξεργασία:
DeAgostini Κούκλα πορσελάνης

019d95d185305b3066747d385724a2b7b9031d1c.jpg


e38cc9fe3a2a681bc4c0420aa786abbcbfe6b28d.jpg


Πηγή φωτογραφιών: Vendora



1_.JPG


Δες περισσότερες Φωτογραφία στο eBay
Αυτή είναι, τελικά είναι τόσο παλιά με δραχμές, δεν το περίμενα, χίλια ευχαριστώ always δεν θα μάθαινα ποτέ. Μόλις είδα και το αγοράκι που ήταν το ταίρι της.
 
Πανέμορφες είναι, συλλογή ολόκληρη και έχουν ονόματα, αυτή εδώ η λιλλυ, ή πιο πανω η λουιζ . Γιατί να μην πάρω και το αγοράκι τότε, δεν ήξερα ότι ήταν τόσο ρετρο.
IMG_4657_1080x.jpgs-l1200 (4)~2.jpg
Τζακ και τζιλ
 
Πρέπει να ναι πανάκριβες σε κάνα παλαιοπωλειο αν βρεις σε καλή τιμη

Ξέρεις ποια σειρά έχω ολόκληρη? Τις 40 κουκλίτσες που αντιστοιχούσαν σε μυθιστορηματικές ηρωίδες όπως την Μαντάμ Μποβαρύ, την Έμμα, την Ευγενία Γκραντέ, την Άννα Καρένινα. Είναι φανταστικές και τις έχω άθικτες.
 
Ξέρεις ποια σειρά έχω ολόκληρη? Τις 40 κουκλίτσες που αντιστοιχούσαν σε μυθιστορηματικές ηρωίδες όπως την Μαντάμ Μποβαρύ, την Έμμα, την Ευγενία Γκραντέ, την Άννα Καρένινα. Είναι φανταστικές και τις έχω άθικτες.
Έχω και εγω αρκετές από αυτές, νομίζω 2008 της έδινε η deagostini, 8,90 ευρώ κάπου τοσο εκείνη την εποχή ειχα μια περιπέτεια υγείας από λάθος γιατρου και πως κατέβαινα στο αγρινιο να της πάρω άστα tzela,τραύμα ψυχικό. Μια μέρα θα βρω το κουράγιο να το διηγηθω
 
Όχι καλέ, δεν είναι αυτές που λέω εγώ. Αυτές είναι τελείως διαφορετικές. Κάτσε, τώρα δε μπορώ να στις βγάλω φωτό γιατί φεύγουμε. Το απόγευμα θα κοιτάξω να τις απλώσω και να στις βγάλω φωτογραφία.
 
Όχι καλέ, δεν είναι αυτές που λέω εγώ. Αυτές είναι τελείως διαφορετικές. Κάτσε, τώρα δε μπορώ να στις βγάλω φωτό γιατί φεύγουμε. Το απόγευμα θα κοιτάξω να τις απλώσω και να στις βγάλω φωτογραφία.
20240128_112611~3.jpg20240128_112531~3.jpg
Ξέρω ποιες λες , ξέρεις τι τράβαγα να βγω στην πόλη να τις πάρω πήγαινα και ερχόμουν με ταξί άστα τραυματική εμπειρία και οι κούκλες αυτές μου έδωσαν δυναμη
 
Α, μπράβο! Αυτές λέω! Τι χαρά έκανα κάθε φορά που αγόραζα μία! Τελικά, τις πήρα όλες. Μου άρεσε πολύ να διαβάζω τις πληροφορίες που έδινε το περιοδικό που τις συνόδευε γύρω από τάσεις, υφάσματα, καπέλα, γάντια, γενικά τις λεπτομέρειες του ντυσίματος κάθε εποχής.
 
Α, μπράβο! Αυτές λέω! Τι χαρά έκανα κάθε φορά που αγόραζα μία! Τελικά, τις πήρα όλες. Μου άρεσε πολύ να διαβάζω τις πληροφορίες που έδινε το περιοδικό που τις συνόδευε γύρω από τάσεις, υφάσματα, καπέλα, γάντια, γενικά τις λεπτομέρειες του ντυσίματος κάθε εποχής.
Ε μα κατάλαβα, φοβερές ήταν άσε αριστούργηματα
 
Εγώ έχω την κουκλίτσα με το μπλε φόρεμα και το ψάθινο καπέλο. Ούτε που θυμάμαι που την είχα αγόρασει και ότι ήταν της deagostini. Την είχα πάρει γιατί μου θύμιζε το μικρό σπίτι στο λιβάδι.
 
Εγώ έχω την κουκλίτσα με το μπλε φόρεμα και το ψάθινο καπέλο. Ούτε που θυμάμαι που την είχα αγόρασει και ότι ήταν της deagostini. Την είχα πάρει γιατί μου θύμιζε το μικρό σπίτι στο λιβάδι.
Τέλεια, έχεις κάτι πολύ όμορφο, δεν θυμάσαι έτος αγορας;
 
s-l1200~2.jpg
Αυτό το αγοράκι είχα βρει γιατί να μην το πάρω τοτε
 
Πίσω
Μπλουζα