Γνώμη - Βοήθεια

fsatark

RetroN00b
Joined
28 Ιουν 2014
Μηνύματα
2
Αντιδράσεις
0
Αγαπητοί φίλοι/φίλες

[edit]

Με το συγκεκριμένο μηχανάκι πέρασα 100αδες ώρες μουσικού προγραμματισμού με το Cubase και το τελευταίο project που το χρειάστηκα απ' ότι θυμάμαι πρέπει να ήταν πριν από 10 περίπου χρόνια (αρνιόμουν πεισματικά να χρησιμοποιήσω PC για το Cubase και προτιμούσα τον Falcon που είχα μάθει όλα τα χρήσιμα shortcuts με αποτέλεσμα να είμαι πολύ παραγωγικός και γρήγορος)

Το πρόβλημα που έχω και γι' αυτό ζητάω γνώμη - βοήθεια είναι ότι το mouse είναι off....

Σήμερα άνοιξα το (original...) κουτί του υπολογιστή και ανακάλυψα ότι ενώ είχα την εντύπωση ότι ναι μεν υπάρχει (ολόκληρο) το mouse αλλά δεν δουλεύει καλά, τώρα έχουν εξαφανιστεί η μπίλα και το καπάκι που την κρατάει, οπότε το mouse είναι 100% off.

Μου ήρθε ένα φλασάκι ότι την τελευταία φορά πρέπει προς το τέλος του project να είχα αντικαταστήσει το atari mouse με απλό σειριακό συνδεμένο στο θέση του modem (???) και με ένα μικρό utility που έτρεχε στο start-up δούλευε, αλλά δεν βρήκα ούτε σειριακό ποντίκι ούτε κάποιο set-up...

Έχω λοιπόν τις εξής επιλογές:

1) Αγνοώ το θέμα με το ποντίκι [edit]

2) Αγοράζω original ποντίκι (μια γρήγορη έρευνα στο ebay υπάρχουν με κόστος 25-35 Ευρώ)

3) Αγοράγω vintage συμβατό ποντίκι. Υπάρχουν κάποια που είναι πιο γρήγορα και με καλύτερη αίσθηση και ποιότητα κατασκευής από το original. Ηταν συμβατά και με Amiga (στο ebay κόστος 25-45 Ευρώ)

4) Αγοράζω adapter για σύγχρονα ποντίκια Ps2/USB (στο ebay κόστος 15-25 Ευρώ)

Τι με συμβουλεύετε;

[edit]

Καθε γνώμη δεκτή.

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνάδελφε Atarian...

Σε κάθε περίπτωση, ένα original Falcon/ST mouse, θα ήταν ότι καλύτερο, όσον αφορά το συλλεκτικό κομμάτι...

Σε περίπτωση που ο αγοραστής θα χρησιμοποιήσει τον Falcon και δε θα τον έχει στο ράφι να τον καμαρώνει, ένας αντάπτορας για σύγχρονο ποντίκι θα ήταν καλύτερος...

Για μένα αυτές είναι οι δύο περιπτώσεις που θα πρέπει να πας...

Χωρίς mouse, μη τον πουλήσεις σε καμία περίπτωση, αφού για τέτοια μηχανήματα είναι απαραίτητο το ποντίκι, έστω και για gaming...

Κρίμα πάντως που θα αποχωριστείς τέτοιο μηχάνημα...

Ξέρω οτι οι προθέσεις σου είναι αγνές, αλλά το ποστ αυτό ενδέχεται να θεωρηθεί έμμεση αγγελία και να σβηστεί από τους διαχειριστές... ;)
 
Πράγματι ο Dino έχει δίκιο.

Με συγχωρείς φίλε, fsatark, αλλά 1ο post κι ενώ καλά-καλά δε σε γνωρίσαμε, ξεκινάς να προλογίζεις ότι θες να πουλήσεις έναν Falcon?

Ε, όσο καλοπροαίρετο και να είναι, δε μπορεί να μείνει αυτούσιο.

Έχω επέμβει σε κάποια σημεία κι απλά σε παρακαλώ λίγο πιο προσεκτικά τις διατυπώσεις, μιας και οι αγγελίες (έμμεσες ή άμεσες, αγοράς ή πώλησης) απαγορεύονται στο φόρουμ.

P.S. Αν είναι να μπεις στη διαδικασία, τότε πάνε για το καινούριο ποντίκι. Μην κάνεις μισές δουλειές! :)
 
D@redevil είπε:
Με συγχωρείς φίλε, fsatark, αλλά 1ο post κι ενώ καλά-καλά δε σε γνωρίσαμε, ξεκινάς να προλογίζεις ότι θες να πουλήσεις έναν Falcon?
Δηλαδή πότε έπρεπε να να γράψω; Να περιμένω να δημοσιεύσω καμιά εκατοστή μυνήματα σε ένα forum που εκτός από τη συγκεκριμένη πληροφορία δεν έχει κάτι άλλο που να με ενδιαφέρει;

Είναι σα να είμαι μηχανικός αυτοκινήτων και ενεργός χρήστης σε ένα forum για μηχανικούς αυτοκινήτων, να έρχετε ένας χριστιανός να ρωτήσει αν μια προσθήκη-επισκευή θα ανεβάσει την αξία του αυτοκινήτου του ή όχι και εγώ να του απαντάω ότι πρέπει πρώτα να γράψει μερικά posts για μπουζιά, καρπμυρατέρ, καταλύτες και δισκόφρενα (που δεν έχει ιδέα και ούτε τον ενδιαφέρουν...) και μετά να ρωτήσει κάτι!

Για μένα η ιδέα είναι ότι το internet καταγράφει συσσωρευμένη γνώση και πληροφορία. Το forum σας το βρήκα από μια αναζήτηση και αύριο το συγκεκριμένο θέμα μπορεί να φανεί χρήσιμο σε κάποιον άλλο που θα κάνει μια ανάλογη αναζήτηση.

D@redevil είπε:
Ε, όσο καλοπροαίρετο και να είναι, δε μπορεί να μείνει αυτούσιο.
Το editing που έκανες δεν με πολυπειράζει, αλλοιώνει όμως αρκετά την ερώτηση και μπορεί κάποιος που θέλει να βοηθήσει να μην καταλαβαίνει την ερώτηση...

D@redevil είπε:
Έχω επέμβει σε κάποια σημεία κι απλά σε παρακαλώ λίγο πιο προσεκτικά τις διατυπώσεις, μιας και οι αγγελίες (έμμεσες ή άμεσες, αγοράς ή πώλησης) απαγορεύονται στο φόρουμ.
Δεν ανέφερα πουθενά στο μύνημα ότι θέλω να πουλήσω σε μέλη του forum τίποτα, δεν ανέφερα κανένα τρόπο ιδιωτικής επικοινωνίας, δεν έλαβα καμία σχετική ερώτηση και πολύ περισσότερο δεν έδωσα απάντηση σε πιθανή ερώτηση.

Αν είναι τόσο προσβλητικό για το επίπεδο του forum σας το μύνημα - ερώτηση, διαγράψτε το να τελειώνουμε.

D@redevil είπε:
P.S. Αν είναι να μπεις στη διαδικασία, τότε πάνε για το καινούριο ποντίκι. Μην κάνεις μισές δουλειές! :)
Ευχαριστώ για τη γνώμη - συμβουλή.

Υ.Γ. Έκανα register σήμερα σε 30 περίπου αντίστοιχα forums (ξενόγλωσσα τα περισσότερα) και έκανα την ίδια ακριβώς ερώτησh σε όλα. Είναι το μοναδικό forum που μου έκαναν "παρατήρηση". Relax... "Η ζωή είναι αλλού"
 
Αγαπητέ φίλε fsatark...

Καλώς ή κακώς απευθύνεσαι σε ένα forum όπου ένας μεγάλος αριθμός των μελών του, είναι πιθανοί αγοραστές ενός τέτοιου (μοναδικού) μηχανήματος...

Σίγουρα πολλές καρδιές σκίρτησαν μόλις είδαν οτι πρόκειται να το πουλήσεις (μαζί και η δική μου)...

Στην παρούσα φάση, τα οικονομικά μου δε μου το επιτρέπουν... Αν μου το επέτρεπαν όμως, ίσως και να έμπαινα στον πειρασμό να σου έστελνα ένα προσωπικό μήνυμα, κάτι το οποίο θα ήταν ενάντια στον κανονισμό λειτουργίας του forum, όπως είναι και η δημοσιευση αγγελιών πέρα από πράγματα που χαρίζονται/ανταλλάσονται...

Και κάτι ακόμα...

Ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πανεύκολα...

Η D@reDevil, δεν είχε σκοπό να σε προσβάλλει ούτε να σε θίξει (άλλωστε εμείς που τη γνωρίζουμε, το ξέρουμε καλά)...

Ίσως ο αυθορμητισμός της να σε ξένισε λίγο σαν νέο μέλος...

Όμως μη στέκεσαι μόνο σε αυτά που σου είπε... Αυτός είναι ο άχαρος ρόλος των διαχειριστών...

Αυτά που σου είπα εγώ, σε κάλυψαν; (μιλάω για την απάντηση που σου έδωσα πριν, στο post #2)

Τελικά τι γνώμες πήρες και από τα άλλα fora και τι αποφάσισες;

:)
 
Εγω θα σου προτινα να το κρατησεις, αφου δεν το εδωσες τοσα χρονια, δεν χρειαζεται να το δωσεις τωρα.
 
Πίσω
Μπλουζα